nuvi 750 - wariacje

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

nuvi 750 - wariacje

Postprzez witek1965 » Wt, 07 sie 2012 12:48

Tytuł może cokolwiek dziwny, ale nie wiek jak nazwać to co w ostatnim tygodniu, a zwłaszcza wczoraj zrobił mi mój GPS.
Zaczęło się w Słowenii. Z Mureck (przejście graniczne Austria- Słowenia) zamiast poprowadzić do Ptuj przez Lenart drogą 433 i potem 229 na pierwszym skrzyżowaniu skierował mnie na drogę 438 kierunek Sladki Vrh i władował w górskie dróżki , gdzie jakakolwiek mijanka dwóch pojazdów to wyzwanie, poprzez wioski i górskie osady. Mój błąd, że nie zawróciłem po kilku kkilometrach, kiedy jeszcze mogłem to zrobić w kierunku Mureck i nie zajrzałaem do normalnej mapy.
Potem w Chorwacji koniecznie chciał mnie z Primosten prowadzić do Trogiru przez góry z uporem maniaka, mimo iż miał wklepaną trasę najszybszą, znajdował się na drodze krajowej nr 8 i do celu bliżej, a więc szybciej, usilnie ładował mnie w górskie dróżki. Tą trasę znalem więc, musiała się "Agatka" strasznie naprzeliczać, co dosłownie każde skrzyżowanie, kiedy usilnie chciała jechać w góry, a ja na przekór wzdłuż morza. Kuriozalnym było to, że znak pokazywał Trogir 15 km, a proponowana trasa 25 km.
Podobnie zresztą zTrogiru do Makarskiej i innymi miastami. Dopiero wbicie jej punktu pośredniego Dugi Rat zmusiło ja do jazdy po 8-ce.

Później się uspokoiła i nawet nieźle dawała sobie radę w Splicie i trasie powrotnej. Z Ptuj do Mureck poprowadziła bezbłędnie, natomiast w Mureck już zaczęła jakieś kombinacje, na które nie reagowałem, jadąc po znakach na Gratz (autostrada). Dodam, że każdorazowo miała zmieniane opcje w zależności od potrzeb - autostrady i drogi płatne, lub unikanie ich).
Po dotarciu do kraju w środku nocy pokazała naprawdę co potrafi. Z Miejscowości Siechnice do Przemkowa postanowiłem pojechać przez Wrocław ( środek nocy, nie ma ruchu, a droga prosta). Mój wielki błąd. Brak znajomości miasta i skąpe oznaczenia tablicami oraz ślepa wiara z Nuviego kosztowała mnie zwiedzanie osiedli, lotniska i nie wiem gdzie jeszcze by mnie doprowadziła, gdyby nie taksówkarz, który mnie skierował na własciwą drogę. Kazała skręcać w drogi, ktgóych nie ma i chyba nigdy nie było. Pokazuje skręć w lewo przed dwupasmówkę odgrodzona pasem zieleni na............................ parking, czy coś w tym stylu.. Tuż przed skrzyżowaniem na wprost, na wylotówkę z Wrocławia, jeszcze wołała, skręć w prawo. Jak już załapałem gdzie jestem, jechałem na pamięć, prostą jak drut drogą do domu -94 do 3 i do 12. Nie wyłączyłem jej i to co pokazała przerosło moje najśmielsze oczekiwania:

Przed Lubinem koniecznie chciała pojechać w kierunku Legnicy i wrócić do Lubina ponownie, potem na każdym skrzyżowaniu usilnie chciała jechać w lewo w każdą jedną ścieżynkę. W pewnym momencie, 15 km od domu pokazała trasę 30 km przez tereny, których sam nie wiem, czy są jakieś drogi. Po drodze robiłem zrzuty ekranowe jej poczynań.
Nowa opcja mojego Nuviego się uaktywniła- TRASA NAJDŁUŻSZA HARDCOROWA.

Oto kilka screenów z poczynań Nuviego
Obrazek

Obrazek

Pod tym linkiem są cuda w trasie z Wrocławia do Przemkowa . Zrzuty od Prochowic

https://picasaweb.google.com/1083472194 ... a68hpzRpAE

Zrzuty poprowadzenia z Siechnic przez Wrocław nocą - trasa po śladzie ( tak prowadził nuvi)i obok trasa jaka powinna być )wynaczyniona przez Nuviego

( Od Prochowic ślad to prawidłowa trasa, i fioletowa tak jak zasugerował i obliczył Nuvi , a powyżej to co usilnie chciał zrobić, żeby nią pojechać.

Ciekawostka. Trasa Przemków - Głogów - jakiś cyrk Przez Polkowice, Grębocice 52 km, kiedy prawidłowa jest przez Radwanice Trasą nr 12 prosto jak z bata strzelił 30 km i taka wylicza, po zdjęciu wszystkich unikanych, a przede wszystkim zawracania. Co ma piernik do wiatraka to nie wiem, bo na trasie Przemków-Głogów autostrad i dróg płatnych nie ma ?

https://picasaweb.google.com/1083472194 ... 5u7i-LGKLw

Czy temu urządzeniu mozna jeszcze ufać ?
Mój kuzyn posiada 1490T bodajże i w Francji odwaliła mu podobny numer
Garmin 750 + GPMapa 2010.1
CN NT2012.40
Przemek
witek1965
Bywalec
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt, 03 lip 2007 11:10
Lokalizacja: Przemków-dolnosląskie

Re: NUVI 750 - wariacje

Postprzez beetle-m » Wt, 07 sie 2012 12:58

Biorąc pod uwagę Twój podpis to zrobiłeś całą trasę na GPMapie 2007.3 :|

1. Jaka mapa i jej wersja ?
2. Jaka wersja oprogramowania nuvi i czy najnowsza ?
3. Czy po aktualizacji firmware robiłeś reset odbiornika do ustawień fabrycznych ?
4. Kompletna informacja o wszystkich ustawieniach opcji UNIKANE w nuvi.
Być może uda się na tej podstawie wymyślić możliwą przyczynę problemów.

Na marginesie ... warto po skalkulowaniu przez urządzenie trasy kliknąć i podglądnąć ją całą. Nuvi dają taką możliwość.
Można często uniknąć jazdy do innego niż spodziewaliśmy się na początku CELU :lol:
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: NUVI 750 - wariacje

Postprzez witek1965 » Wt, 07 sie 2012 16:44

Fakt,podpis jest mocno nieaktualny.
Ad.1NT 2012.40 na karcie SD,GPMapa 2010.1 w urządzeniu( włączana sporadycznie po wyłaczeniu CN)
Ad.2 Software 4.90 . I to jest chyba koniec dla tego modelu. Fakt, sprawdzałem jakoś rok temu
Ad3. Ostatni raz aktualizowałem dość dawno, krok po kroku zgodnie z instrukcjami. Podłączyłem nuviego do kompa i połączywszy się ze stroną zainstalowałem wszytko po kolei. Nie pamiętam, czy wracałem do ustawień fabrycznych. ( na dzień dzisiejszy Garmin chciał mi zainstalować języki - tekst i głosy), które usunąłem z nuviego. Innych aktualizacji brak. Sprawdzone kilka minut temu.
Ad4. Najczęściej brak jest unikanych. Ustawiam unikane wtedy jak ich potrzebuję. I tak wczoraj włączyłem unikanie autostrad, bo uznałem, że przelecę Wrocław w nocy bez problemowo. Jak nie ma unikania autostrad to zawsze mnie ciągnęła z Siechnic na A4, co mi nie przeszkadzało.
Przed Słowenią siłą rzeczy również ustawiłem unikanie autostrad, skoro chciałem je ominąć. Mam włączone również zawracanie. Zauważyłem, że po wyłączeniu zawracania nuvi pokazuje prawidłową trasę. Ostatni przykład Droga z Przemkowa do Głogowa.

Prawie zawsze przeglądam trasę. Nawet jak mi nie pasuje, to jadę swoją i jak dotąd Nuvi posłusznie przeliczał i jechał normalnie, bez "siłowych rozwiązań" pokazując alternatywną do danego miejsca trasę. -ce a on usilnie pchał mnie w góry. Po wymuszeniu punktem pośrednim trasy, prowadził prawidłowo.
W Chorwacji olewałem jego usilne pchanie w góry i jechałem po 8-ce. Co ciekawe, po dołożeniu punktu pośredniego prowadzi normalnie.
I co do tras. Usilnie w opcji najszybsza, brak unikanych, pcha po wszystkich możliwych autostradach, nie bacząc na czas i kilometry. Wg nie jeżeli czas przybycia do celu jest dłuższy o 2h, to jaka to najszybsza ?To chyba nie jest normalne.
Chciałem pokazać dl zobrazowania co mi zaproponuje Z Przemkowa do Trogiru, ale tym razem nuvi uznał, że ,ma .............. zbyt mało pamięci na obliczenie trasy. Toż ja po to wywaliłem języki obce, głos i tekst, screeny i inne wodotryski, żeby tego miejsca odzyskać ile można, a on mi teraz takie numery. Tydzień temu dawał radę trasę pokazać.
Ostatnio edytowano Wt, 07 sie 2012 19:01 przez beetle-m, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Unikajmy pełnego cytowania postu poprzedzającego naszą odpowiedź. Cytat usunięty.
Garmin 750 + GPMapa 2010.1
CN NT2012.40
Przemek
witek1965
Bywalec
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt, 03 lip 2007 11:10
Lokalizacja: Przemków-dolnosląskie

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez bombel » Wt, 07 sie 2012 17:23

"Unikanie Autostrad" powinno być przetłumaczone na "Unikaj dróg głównych" ?
[Vista HCx] + 2*[Nuvi 765T] + [Nuvi 1690 w rozsypce] + [UMP + rower]
bombel
Bywalec
 
Posty: 143
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2009 11:34
Lokalizacja: POZ

Re: NUVI 750 - wariacje

Postprzez beetle-m » Wt, 07 sie 2012 19:35

witek1965 napisał(a):Fakt,podpis jest mocno nieaktualny.
Wiesz gdzie poprawić.

witek1965 napisał(a):Ad.2 Software 4.90 . I to jest chyba koniec dla tego modelu. Fakt, sprawdzałem jakoś rok temu
Nie wiem czy wersja 750 załapuje się na listę: :arrow: nuvi 7xx (GCD file) software version
Jeśli podałem dobry link to zerknij ile zmian wprowadzono od wersji 4.90 jaką posiadasz teraz Ty.
Najlepiej sprawdzić czy jest aktualizacja uruchamiając WebUpdater'a.

witek1965 napisał(a):Ad4. Najczęściej brak jest unikanych. Ustawiam unikane wtedy jak ich potrzebuję. /.../ Przed Słowenią siłą rzeczy również ustawiłem unikanie autostrad, skoro chciałem je ominąć. /.../ Mam włączone również zawracanie. Zauważyłem, że po wyłączeniu zawracania nuvi pokazuje prawidłową trasę.
Postaram się wczytać raz jeszcze (łącznie z pierwszym postem) by zrozumieć Twoją filozofię ustawień. Może aktualizacja firmware rozwiąże opisany problem wcześniej niż ja przebrnę przez treść.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez witek1965 » Wt, 07 sie 2012 22:38

Zainstalowałem wersję 5.40 . Jutro pobawię się draniem i zobaczę co ciekawego wymyśli.. Swoją drogą strona ( już na niej byłem ) jest mało przejrzysta dla mało zaawansowanych. Poprzednio zrozumiałem, że chce doinstalować mi brakujące głosy i pliki tekstowe, które usunąłem.

nadal brakuje mu pamięci na obliczenie trasy do Trogiru.
Przemków Głogów we wszystkich wariantach unikanych pokazuje normalnie. Jest światełko w tunelu :D
Ostatnio edytowano Wt, 07 sie 2012 23:08 przez witek1965, łącznie edytowano 1 raz
Garmin 750 + GPMapa 2010.1
CN NT2012.40
Przemek
witek1965
Bywalec
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt, 03 lip 2007 11:10
Lokalizacja: Przemków-dolnosląskie

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez EGON » Wt, 07 sie 2012 22:52

bombel napisał(a):"Unikanie Autostrad" powinno być przetłumaczone na "Unikaj dróg głównych" ?

Tak jak kolega z cytatu napisał. Tu jest Twój problem. Odznacz autostrady, a wszystko wróci do normy.
Pozdrawiam, Piotr

GPSMap 60CSx + PL_TOPO + Walker mapset + UMP pcPL + kilka innych map
Nüvi 3490LM + UMP pcPL + CNE
Huawei Mate 10 Lite Android 8.0.0
Avatar użytkownika
EGON
Garniak
 
Posty: 1161
Dołączył(a): So, 26 kwi 2008 15:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez witek1965 » Wt, 07 sie 2012 23:15

EGON napisał(a):
bombel napisał(a):"Unikanie Autostrad" powinno być przetłumaczone na "Unikaj dróg głównych" ?
Tu jest Twój problem. Odznacz autostrady, a wszystko wróci do normy.

W Słowenii autostrady są płatne, a moim celem było ich uniknięcie. Nieodznaczenie autostrady w unikanych + trasa najszybsza wiązało się z kierowaniem na autostradę.Droga trzycyfrowa to nie autostrada, a skierowała mnie na drogę bez jakiegokolwiek oznaczenia., nie wspomnę już o kierowanie na drogi nieutwardzone. A co z zawracaniem ?
Jak jest odznaczone unikaj zawracania to trasa Przemków Głogów tak jak na screenie, a jak brak unikania zawracania, to normalnie ?

Jutro pobawię się nią na sucho, co nie oznacza, że w terenie zachowa się. tak jak zaplanowała
Ostatnio edytowano Wt, 07 sie 2012 23:24 przez witek1965, łącznie edytowano 1 raz
Garmin 750 + GPMapa 2010.1
CN NT2012.40
Przemek
witek1965
Bywalec
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt, 03 lip 2007 11:10
Lokalizacja: Przemków-dolnosląskie

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez EGON » Wt, 07 sie 2012 23:22

Nie czytasz uważnie ze zrozumieniem.
Autostrady to według Garmina wszystkie drogi główne.
A nie masz czasem w opcjach unikania oddzielnie autostrady i drogi płatne? Może trzeba było zamiast autostrady to zaznaczyć drogi płatne?
Co do zawracania to się nie wypowiem, bo faktycznie jest to dziwne.
Pozdrawiam, Piotr

GPSMap 60CSx + PL_TOPO + Walker mapset + UMP pcPL + kilka innych map
Nüvi 3490LM + UMP pcPL + CNE
Huawei Mate 10 Lite Android 8.0.0
Avatar użytkownika
EGON
Garniak
 
Posty: 1161
Dołączył(a): So, 26 kwi 2008 15:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez Zachu » Wt, 07 sie 2012 23:25

Problem jest z obsługą urządzenia.
Nie klika się bez sensu na ograniczenia czy mapy i nie spodziewa się że Nuvi domyśli się w locie co autor miał na myśli.
Klikasz, przeliczasz trasę w minimalnym kroku.
Zaczął liczyć normalnie bo po wgraniu nowego softu zrestartował się.
Jak Autostrady są płatne to klika się omijaj płatne /w Czechach też Ekspresówki/ a nie wszystko łącznie z krajowymi.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez beetle-m » Śr, 08 sie 2012 6:19

witek1965 napisał(a):Swoją drogą strona ( już na niej byłem ) jest mało przejrzysta dla mało zaawansowanych. Poprzednio zrozumiałem, że chce doinstalować mi brakujące głosy i pliki tekstowe, które usunąłem.
Rozumiem, że robiłeś to poprzez myDashboard (na swoim koncie myGramin).
Ja sugeruję aplikację WebUpdater, która nie pozwoli Ci przejść do aktualizacji dodatkowych (głosy, teksty, etc.) bez przeprowadzenia aktualizacji firmware (jeśli jest dostępny dla Twojego urządzenia).

:idea: Warto pamiętać przy okazji o: :arrow: viewtopic.php?f=14&t=4808

witek1965 napisał(a):nadal brakuje mu pamięci na obliczenie trasy do Trogiru.
To "stary numer" urządzeń Garmina. Znajdziesz informacje na forum. Rozwiązania (jak pamiętam) na tę przypadłość nie ma.

witek1965 napisał(a):Jutro pobawię się nią na sucho, co nie oznacza, że w terenie zachowa się. tak jak zaplanowała
Pakuj się na Trogir raz jeszcze :wink:
BTW śliczne miasteczko.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez witek1965 » Śr, 08 sie 2012 9:34

Załadowałem poprzez myDashboard (na swoim koncie myGramin. Nie doinstalował głosów, które poprzednio usunąłem, tak że nadal mam 1,2GB pamięci wolnej.
Czy mam ponownie to zrobić WebUpdaterem ?
Do Trogiru na kwaterę ma za mało pamięci, ale już do Splitu na Last posytion (parking to jej wystarczyło) Ech kapryśna bestia.
Proponowana trasa w ustawieniach Najkrótsza, bez unikanych : Przemków, Chojnów, Złotoryja, Kamienna Góra, Lubawka, Trutnov, Jaromer, Praga Wullowitz, Linz, Graz, Maribor, Zagreb, i dalej autostradą do zjazdu na Split. Długość Trasy 1315 km, czas podróży 13h 50'

Ta sama trasa ustawienia Najszybsza, brak unikanych: Przemków Chojnów, wjazd na A4 do Katowic, Tychy, Bielsko Biała, Skoczów, Cieszyn, E75 na Słowację kierunek Bratysława przez Cadca, Zylina, i dalej D1 do Bratysławy, potem Wiedeń , Graz, Maribor, Zagreb i autostradami do zjazdu na Split. Długość Trasy 1501 km
czas przejazdu 14h20'
Punkt pośredni Olomouc bez unikanych, najszybsza 1284 km, czas przejazdu 13h20' Przemków, Chojnów, A4 do Wrocławia i dalej na Boboszów, Olomouc, Brno, Wiedeń, Graz, itd. I to jest moim zdaniem trasa zarówno najszybsza jak i najkrótsza. Bardzo mały odcinek od Wrocławia do Olomouca drogami innymi aniżeli autostradami .

I teraz opcja Najszybsza i jedno unikane - Zawracanie - brak reakcji Czas, i odległość ta sama.

Przemków - Głogów - Z zawracaniem i bez OK
Przemków - Głogów z unikaniem autostrad 51 km, po drogach gminnych .
Czyli tak jak napisał jeden z kolegów. Autostrady to są drogi główne. Błąd w tłumaczeniu. W wersji angielskiej Major Roads znaczy drogi główne i wszystko jasne. Unikać należy tylko i wyłącznie (jak jest taka potrzeba ) dróg płatnych.
Trasa Mureck -Ptuj, która kosztowała sporo nerwów pokazywana jest OK, i o dziwo również przy opcji unikanych - autostrady, płatne oraz zawracanie. Znaczy sie nowy soft coś dał.
Dzięki
Ostatnio edytowano Śr, 08 sie 2012 10:26 przez witek1965, łącznie edytowano 1 raz
Garmin 750 + GPMapa 2010.1
CN NT2012.40
Przemek
witek1965
Bywalec
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt, 03 lip 2007 11:10
Lokalizacja: Przemków-dolnosląskie

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez beetle-m » Śr, 08 sie 2012 9:41

witek1965 napisał(a):Czy mam ponownie to zrobić WebUpdaterem ?
Nie. Już masz załatwiony temat. Widzisz w nuvi wersję 5.40
Pisałeś, że:
witek1965 napisał(a):/.../ strona ( już na niej byłem ) jest mało przejrzysta dla mało zaawansowanych
stąd moja podpowiedź na przyszłość dotycząca WebUpdatera.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez asandrzej » Śr, 08 sie 2012 9:48

witek1965 napisał(a):Do Trogiru na kwaterę ma za mało pamięci, ale już do Splitu na Last posytion (parking to jej wystarczyło) Ech kapryśna bestia

Wyznaczając długą trasę wstaw punkt pośredni, to pomaga.

Dobrze, ze nawigacja nie wyznaczy trasy przez historyczną cześć Trogiru, chyba byś się zaklinował na tych uliczkach :D .
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: nuvi 750 - wariacje

Postprzez witek1965 » Śr, 08 sie 2012 10:37

asandrzej napisał(a):Dobrze, ze nawigacja nie wyznaczy trasy przez historyczną cześć Trogiru, chyba byś się zaklinował na tych uliczkach.

W dosłownym tego słowa znaczeniu :lol: :lol: :lol: Te uliczki zaprojektowano pod .................. osiołki :lol:
Swoją drogą odradzam wszystkim Trogir w okresie do 15 sierpnia. Masakra jakaś. Byłem dwa lata temu po 15-stym i było w miarę OK. Korki do przyjęcia i nawet z biedą szło znaleźć miejsce parkingowe przed mariną. Poprzedni tydzień to koszmarne korki Dziesiątki samochodów z obu stron Ciovo i od Stroy Trogiru powodują gigantyczny korek .Miejsce do zaparkowania to rarytas. Wydostanie się od strony mariny (okolice Palce Hotel) na 8-kę trwało 40 min, porankiem w powszedni dzień. Najlepszym wyjściem jest stateczek płynący ze Slatiny przez Arbaniję i Mastrinkę ( z drugiej strony Ciovo też taki pływa) do Trogiru.
Garmin 750 + GPMapa 2010.1
CN NT2012.40
Przemek
witek1965
Bywalec
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt, 03 lip 2007 11:10
Lokalizacja: Przemków-dolnosląskie


Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości