Nuvi 2497 - opinia

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Nuvi 2497 - opinia

Postprzez h2o » Cz, 17 paź 2013 21:23

No to parę słów o nowym nuvi 2497, w kontekście nuvi 255W.

2497 i podobne to typowa nawigacja samochodowa. Nie ma tu już trybu pieszego czy możliwości dekorowania swoich Waypointów ikonkami zgodnymi z MapSource. Są oczywiście jakiś ikonki do dekoracji w samej nawigacji ale nie przenoszą się do MS. Poza czułością ekranu i dokładnością odbiornika GSP do 4m (255 to max 11m) zmianie ulega w zasadzie wszystko. Nowy design na początku wydaje się mało czytelny. Choć dla mnie wskazanie kolejnego manewru mogło by być większe. Na pokładzie jest CNE2014.20 (na dziś). Mapa jest dość dokładna, choć nie pozbawiona braków i błędów. Na testowej trasie zabrakło 3 rond i czegoś tam jeszcze ale to mało istotne. W każdym razie baza zakupów nie zawiera marketów budowlanych i miałem problem w Gniewie z zakupem wiertła. Na szczęście okazało się niepotrzebne.

Nawigacja ma 4,3" ekran. Biorąc pod uwagę ilość przekazywanych informacji i potrzebę klikania palcem w ekran, to wydaje mi się, że lepszą opcją jest wersja 5". Tyle, że już gorzej wchodzi w kieszeń lub stary, skórzany futerał po 255W ;-)

Mapy. Nowe nuvi nie lubi się z UMPem. Jeżeli są włączone dwie mapy to nie działa: informacja o najbliższym manewrze w lewym górnym rogu, asystent pasa ruchu i coś tam jeszcze się krzaczyło. Włożenie karty SD z nową mapą skutkuje restartem urządzenia. Zaletą jest uśpienie. W czasie postoju nawigacja się usypia. Po przekręceniu kluczyka włącza się od razu z aktywną trasą. Znikło też hasło "przeliczam". Po zmianie drogi po prostu pokazuje się po chwili nowa trasa. Wskazówki głosowe są precyzyjne. Te dwie zmiany na duży plus.

Czy warto zmieniać? Czy kupić nową mapę? Ciężko powiedzieć. Na pewno czułość ekranu podnosi komfort obsługi w czasie jazdy + wszystkie dodatkowe informacje, do których już nie trzeba się przeciskać przez menu. Jako, że mam jeszcze ręczniaka, to problem uniwersalności mi się rozwiązał automatycznie ;) Jeżeli ktoś dużo jeździ w nowe miejsca, to spora liczba dróg + numeracja, to punkt ZA. Ale można też pokusić się o PL TOPO 2013 i dostaniemy to samo... tylko, że w Polsce, a nie w całej europie.

Następną trasę zrobię wyłącznie na UMPie. Zobaczymy jak wyjdzie, a trzecią dłuższą, przejedziemy sie na w/w TOPO. Coś skrobnę na ten temat jeszcze.
Załączniki
532623.png
Tu Gdańsk z informacją, że za chwilę pojadę szybszą drogą. Teraz mogę sobie zapalić ;-)
471474.png
Asystent pasa skrętu już w wersji obrazkowej z fotką. Już wiem dlaczego ta mapa tyle waży ;-)
428093.png
Obrazek znany ale trochę inny. Tutaj po prawej najbliższe punkty. Wybór można modyfikować. Cenną informacją jest strona drogi, po której punkt się znajduje. Jak wiadomo się miejsca, gdzie skręt w lewo potrafi trwać godzinę ;-)
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Kupić nie kupić?

Postprzez sdsyc » Cz, 17 paź 2013 21:49

h2o napisał(a):[...]
Mapy. Nowe nuvi nie lubi się z UMPem. Jeżeli są włączone dwie mapy to nie działa: informacja o najbliższym manewrze w lewym górnym rogu, asystent pasa ruchu i coś tam jeszcze się krzaczyło. [...]

Następną trasę zrobię wyłącznie na UMPie. Zobaczymy jak wyjdzie[...]


Elementarz - wielokrotnie powtarzane na forum :!:

1. Nie jeździ się na dwóch aktywnych mapach z routingiem, nic z tego dobrego nie wychodzi.
2. UMP kompilowane jest narzędziami alternatywnymi względem "garminowskich", dlatego nie ma bajerów jak prezentacja ograniczeń, asystent pasa ruchu.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Kupić nie kupić?

Postprzez Mariusz65 » Cz, 17 paź 2013 21:55

h2o napisał(a):Znikło też hasło "przeliczam". [...] Te dwie zmiany na duży plus.

Dla niektórych (dla mnie też) brak przeliczam to duuuuży minus!
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Kupić nie kupić?

Postprzez h2o » Cz, 17 paź 2013 22:06

No nie wiem... jak jadę po swoich drogach, to ciągle mi gada że przelicza, a teraz jest cisza ;-)
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Kupić nie kupić?

Postprzez Mariusz65 » Cz, 17 paź 2013 22:14

Tak, ale załóżmy, że wyznaczasz trasę w obcym terenie. Sprawdzasz, że jest OK. Trasa odpowiada Ci, bo prowadzi koło miejsca "X", które chcesz koniecznie zobaczyć. Tym czasem odbiornik "milczkiem" przeliczy drogę i na X możesz sobie pogwizdać. O tym, że jechałeś inną drogą dowiesz się jak dojedziesz do celu ;-)
Pomijając już fakt, że czasem warto być świadomym, dlaczego ( :?: ) odbiornik przelicza trasę i samemu zdecydować czy naprawdę nam to odpowiada (nie mówię oczywiście o drogach, którymi jeździmy na co dzień, bo tu nawigacja wcale jest nie potrzebna).

Komunikat przeliczam powinien być, co najwyżej świadomie wyłączany przez użytkownika, jak to (chyba) Beetle-m proponował.
:arrow: viewtopic.php?p=134885#p134885

Zobacz też na wyniki głosowania, ilu użytkowników chce przywrócenia komunikatu "Przeliczam": ;-)
:arrow: download/file.php?id=5953&mode=view
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Kupić nie kupić?

Postprzez h2o » Pt, 18 paź 2013 7:04

Mariusz65 napisał(a):Tak, ale załóżmy, że wyznaczasz trasę w obcym terenie. Sprawdzasz, że jest OK. Trasa odpowiada Ci, bo prowadzi koło miejsca "X", które chcesz koniecznie zobaczyć. Tym czasem odbiornik "milczkiem" przeliczy drogę i na X możesz sobie pogwizdać. O tym, że jechałeś inną drogą dowiesz się jak dojedziesz do celu ;-)

Tak, tylko mapa koryguje kawałek trasy, a nie przelicza całą, co zostawia Cie na jakiś czas kompletnie bez informacji. A co do punktów przejezdnych, to można dostawić dodatkowe waypointy i problem rozwiązany. Poza tym wszelkie nawigacje, trzeba traktować jako pomoc, bo za mądre to one nie bywają ;)
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Kupić nie kupić?

Postprzez Zachu » Pt, 18 paź 2013 7:51

sdsyc napisał(a):Elementarz - wielokrotnie powtarzane na forum :!:

1. Nie jeździ się na dwóch aktywnych mapach z routingiem, nic z tego dobrego nie wychodzi.
2. UMP kompilowane jest narzędziami alternatywnymi względem "garminowskich", dlatego nie ma bajerów jak prezentacja ograniczeń, asystent pasa ruchu.

Dodać do tego trzeba przy nowych odbiornikach:
Przetrzymują ostatnio aktywną mapę w pamięci podręcznej! Można bawić się na postoju dwoma czy pięcioma, wyszukiwać po nich ale do jazdy TYLKO JEDNA i to po ponownym, uruchomieniu. Inaczej w przypadku CN i UMP objawia się tym że brakuje ograniczeń prędkości na CN i oczywiście komunikaty też będą pochodzić z innej mapy.


h2o napisał(a):Tak, tylko mapa koryguje kawałek trasy, a nie przelicza całą, co zostawia Cie na jakiś czas kompletnie bez informacji. A co do punktów przejezdnych, to można dostawić dodatkowe waypointy i problem rozwiązany.

Widać że dopiero zacząłeś używać ;)
Spróbuj dodać via to zobaczysz następną niespodziankę.
Zaznacz do tego unikaj zawracania i następna wizyta w obcym miejscu będzie bardzo krajoznawcza. Zamiast od razu wiedzieć że pomyliłeś zjazd to się dowiesz jak nadrobisz z 3 km.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nuvi 2497 - opinia

Postprzez h2o » So, 19 paź 2013 16:16

Myślę, że następnym zakupem będzie Nuvi 3490 LMT ;-) W zasadzie, to mogłem od razu ją kupić ale sklep wyrzucał mi dużo droższą z 5" ekranem dlatego nie brałem jej pod uwagę. Z tym 4'3 bardziej przydatna i poręczna. A co do samej 2497, to gdyby nie konieczność zmiany mapy na nowe CNE to jeszcze całe lata katowałbym nuvi255W. I w sumie to chyba będę je katował, bo pokazuje mi moje ulubione ikonki na mapie i wiem, że za chwilę będzie biwak w lesie i będzie można odpocząć ;-) Do tego dzięki UMP wiem, że będę jechał przez las, co dla mnie jest ważne, bo tam mogę odpocząć. CNE pokazuje tylko rzeki i jeziora. Przez te garminy, to żona mnie z domu wyprowadzi ;-)
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Nuvi 2497 - opinia

Postprzez Castel 899 » So, 19 paź 2013 16:52

h2o napisał(a):... dzięki UMP wiem, że będę jechał przez las, co dla mnie jest ważne, bo tam mogę odpocząć.
Ważniejsze (dla mnie) jest, że podczas mgły widzę kolej żelazną nawet bez komunikatu o przejeździe. No i jeszcze wiem, że za mijanym właśnie murem jest cmentarz i mogę pomodlić się za dusze tych, którzy nie mieli poi_ump,gpi.
Pozdrawiam - Dominik
1490T/6.30 + 8 GB, CNE 2019.20, ogąki :), Win10H
Avatar użytkownika
Castel 899
Bywalec
 
Posty: 428
Dołączył(a): Śr, 06 paź 2010 9:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nuvi 2497 - opinia

Postprzez h2o » So, 19 paź 2013 19:28

Mam nadzieję, że patrzysz na mapę, bo nie wszystkie przejazdy są dodane do UMPowych POI. A brakuje czasami tych wyjątkowo niebezpiecznych.
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań

Re: Nuvi 2497 - opinia

Postprzez sdsyc » So, 19 paź 2013 19:42

h2o napisał(a):gdyby nie konieczność zmiany mapy na nowe CNE to jeszcze całe lata katowałbym nuvi255W

Mogłeś katować dokupując lifetime
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Nuvi 2497 - opinia

Postprzez Castel 899 » So, 19 paź 2013 23:22

h2o napisał(a):... nie wszystkie przejazdy są dodane do UMPowych POI. A brakuje czasami tych wyjątkowo niebezpiecznych.
Skoro wiesz, których brakuje, to na co czekasz?
Pozdrawiam - Dominik
1490T/6.30 + 8 GB, CNE 2019.20, ogąki :), Win10H
Avatar użytkownika
Castel 899
Bywalec
 
Posty: 428
Dołączył(a): Śr, 06 paź 2010 9:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nuvi 2497 - opinia

Postprzez h2o » N, 20 paź 2013 10:00

dorzucam dorzucam, ale tych ostatnio nie dodawałem nowych. Nie było czasu załadować ;-)

Wracając do 24xx to jeszcze kilka dla mnie plusów.
- Na dole ekranu zawsze mamy nazwę ulicy lub numer drogi, po której się poruszamy. Jest to przydatne, ponieważ w innych urządzeniach jest tylko nazwa/numer drogi, w którą będziemy skręcać.
- Czas dotarcia do celu jest dobrze wyliczony i jadąc nawet wolniej niż pozwalają przepisy, docieramy na czas lub kilka, kilkanaście minut przed czasem. Do tej pory dokładałem sobie to wyliczonego czasu 1-2h.
- Komputer pokładowy pokazuje wszystkie niezbędne informacje włącznie z wysokością na jakiej się znajdujemy,
- urządzenie w czytelny sposób zaznacza nazwy miejscowości przez jakie przejeżdżamy (zielona kropka z nazwą miasta/miejscowości. Na 255 nie do końca było to czytelne, liczyłem raczej na tablice informacyjne.
Krzysiek

w schowku: nuvi 2497LMT+CNE LifeTime + UMP-pcPL
na ryby: Oregon 650 + VMAP +PL Topo 2013.30
na stanie: nuvi 255WT+UMP
Avatar użytkownika
h2o
Bywalec
 
Posty: 494
Dołączył(a): Cz, 17 sty 2008 19:14
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości

cron