DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez R_A_F_A_L » Pt, 18 cze 2021 23:32

Dzień dobry, zakupiłem nową nawigację GARMIN DRIVESMART 55. Do tej pory miałem Nuvi 760 i zachciało mi się czegoś szybszego. I teraz mam problem. MapSource już nie widzi nowego urządzenia, nawet BaseCamp nie widzi tego dziadostwa!
I tu moje pytanie: czy istnieje jakiś program, którym mógł bym zarządzać poprzez komputer moją nawigacją? Tak jak miało to miejsce przy pomocy MapSource. Chcę zapisywać punkty do nawigacji, przesyłać opracowane na komputerze trasy, a po wycieczce archiwizować na komputerze swoje ślady i naniesione (w nawigacji) punkty - zapisywać na dysku... Potrzebuję po prostu MapSource dla nowego Garmina ;-)
R_A_F_A_L
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt, 19 mar 2010 19:55
Lokalizacja: Toruń

Re: GARMIN DRIVESMART 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez sdsyc » So, 19 cze 2021 9:50

https://www8.garmin.com/manuals/webhelp ... 344EC.html

Punkt 4
Pojawią się pytanie o włączenie trybu przesyłania plików?
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez Zachu » So, 19 cze 2021 10:35

BaseCamp oczywiście to podstawowy program.
MapSource też działą z nowymi odbiornikami tylko trzeba ustawić w menu ukrytym tryb MTP Setting na Mass Storage.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez R_A_F_A_L » N, 20 cze 2021 9:53

Dziekuję za odpowiedź sdsyc, niestety program Garmin Express nie służy do zarządzania waypointami, układania tras podróży ani zgrywaniu śladów z odbiornika GPS ;-(
(Chyba że zainstalowałem jakaś niepełną wersję...)
R_A_F_A_L
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt, 19 mar 2010 19:55
Lokalizacja: Toruń

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez R_A_F_A_L » N, 20 cze 2021 10:01

Dziękuję za odpowiedź Zachu, Czy mógł byś przybliżyć na czym polega ustawienie w menu ukrytym tryb MTP Setting na Mass Storage? (Masz na myśli program MapSource czy odbiornik DriveSmart55? Jeśli owo menu jest "ukryte".... to jak je znaleźć?
Mój problem polega na tym, że program MapSource, ani BaseCamp nie widzą urządzenia. W menu "odbierz z urządzenia" oraz "wyślij do urządzenia" po naciśnięcu przycisku "znajdź urządzenie" otrzymuję (w skrócie) odpowiedz, że nie można go znaleźć... Odbiornik oczywiście ustawiłem na tryb przesyłania plików przez USB.
R_A_F_A_L
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt, 19 mar 2010 19:55
Lokalizacja: Toruń

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez roro » N, 20 cze 2021 11:05

Sprawdź, czy nuvi łączy się z komputerem w trybie MTP - w systemie Windows po kliknęciu w " Mój komputer" powinna pojawić się ikona ( niebieski trójkąt),
jako dodatkowy wolumin. Po kliknięciu w ikonę powinny pojawić się dwa osobne dyski ( jeżeli w urządzeniu jest karta SD).

W przypadku braku połączenia próbuj zmienić port USB, zmienić kabel USB.

Dostęp do menu ukrytego  - w nuvi na ekranie "Komputera podróżnego" przytrzymaj palec na " zegarze". 
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez R_A_F_A_L » N, 20 cze 2021 11:57

Dziękuję roro za Twoją odpowiedź. Mój problem jest jednak inny. Stary Nuvi łączy się z komputerem bez problemów. MapSource nie widzi NOWYEGO ODBIORNIKA DriveSmart 55. I o to właśnie pytam: Jak wysyłać/odbierać waypointy, ślady i trasy z nowych odbiorników Garmina.
Windows widzi DrivaSmarta 55, Garmin Express też go widzi, aktualizuje mu mapy i oprogramowanie.
R_A_F_A_L
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt, 19 mar 2010 19:55
Lokalizacja: Toruń

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez sdsyc » N, 20 cze 2021 12:09

Jeśli Windows i Express widzą odbiornik, to BaseCamp też powinien widzieć. Czy faktycznie w BaseCamp nie ma żadnej ikony reprezentującej odbiornik? Jeśli jest, a nie możesz wykonać żadnej operacji (odczytu/wysłania punków, tras itp), problemem może być "inicjalny" odczyt map zawartych w odbiorniku, który bardzo długo. Na tym poziomie wtajemniczenia zalecałbym cierpliwość (zostawienie podłączonego odbiornika do komputera na kilka godzin).
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez roro » N, 20 cze 2021 12:25

R_A_F_A_L napisał(a): MapSource nie widzi NOWYEGO ODBIORNIKA DriveSmart 55. I o to właśnie pytam: Jak wysyłać/odbierać waypointy, ślady i trasy z nowych odbiorników Garmina.

MapSource w trybie MTP nie "widzi" DriveSmart 55., należy zmienić w odbiorniku tryb komunikacji z komputerem.

Pliki tras, punktów w MapSource można zapisać na dysku komputera w pliku .gpx i następnie skopiować do katalogu GPX w odbiorniku lub na karcie SD,
ma to pewną zaletę - plikom ( nie trasom) można nadać własną nazwę powiązaną z wyznaczoną trasą.
( Ja nie wysyłam danych z programu, kopiuję pliki gpx, a często cały katalog z plikami gpx na kartę w odbiorniku.)

W Bse Camp - okno po lewej stronie ekranu, powinno być widoczna inicjacja połączenia
z odbiornikiem ( tak jak zapewne miałeś przy połączeniu starszego odbiornika),
do czasu gdy "Pamięć wewnętrzna" odbiornika nie zostanie " wczytana" ( wskaźnik odczytu - zielona linia)
wysyłka do odbiornika nie ma sensu - wysyłka jest tylko pozorowana ( bez skutku w odbiorniku) 
W tym czasie, jeżeli zostało zakończone wczytywane danych z karty SD,
powinna być możliwość skutecznego zapisania danych na karcie.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez Zachu » N, 20 cze 2021 13:53

R_A_F_A_L piszę hasłami które możesz wyszukać na forum czy necie gdzie masz filmy co i jak zrobić.
MPT pomaga dostać się np do katalogu SYSTEM. Nie jest to zabawa potrzebna do szczęścia i dla tych co nie wiedzą że jak coś skasują to lekarz nie pomoże.
BC musi widzieć i pewnie pozwala na kasowanie punktów z menu programu jak w ręczniakach a nie w odbiorniku.

MPT można uaktywnić klikając na głośnik i trzymając prawy górny róg.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez R_A_F_A_L » N, 20 cze 2021 21:03

Roro, dziękuję za odpowiedź. Waypointy oraz trasy można w ten sposób "ogarnąć". Trzeba je "ręcznie" wgrac do odbiornika z plikiem gpx. Nie wiem co prawda, dlaczego w nowych odbiornikach jest to tak utrudnione... Ale działa! (poza programem MapSource). Pozostaje jeszcze kwestia, jak
pobrać i zapisać w MapSource ślad z urządzenia GPS?
R_A_F_A_L
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt, 19 mar 2010 19:55
Lokalizacja: Toruń

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez roro » N, 20 cze 2021 21:38

R_A_F_A_L napisał(a):Nie wiem co prawda, dlaczego w nowych odbiornikach jest to tak utrudnione... Ale działa!

MapSource jest programem już nie wpieranym przez Garmina ( można powiedzieć, że jest programem przestarzałym).

Dla większości odbiorników starszych i nowszych aktualnie dedykowanym programem jest Base Camp,
z MapSource nowsze odbiorniki współpracują różnie, ale w transmisji MTP chyba we wszystkich odbiornikach 
jest brak współpracy. W połączeniu Mass Storage współpraca jest możliwa.

Dane do  MapSource możesz wczytać bezpośrednio z odbiornika > Pliki > Otwórz i wskaż katalog GPX w odbiorniku lub na karcie.

Zapis danych też można dokonać bezpośrednio > Pliki > Zapisz > zmień typ plików z .gdb na .gpx > wskaż
katalog Gpx w odbiorniku lub na karcie. 

Popracuj nad komunikacją odbiornika z programem Base Camp,
jest to program wspierany aktualizacjami przez Garmina.
 

 
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez R_A_F_A_L » Wt, 22 cze 2021 11:29

Dziękuję za pomoc. Base Camp nadal nie widzi nowego DriveSmart55, ale faktycznie mozna to obejść przesyłaląc ręcznie plikj gpx do użądzenia. ;)
Wydawało by się, że w nowym powinno być łatwiej, bardziej intuicyjnie, ale widać Garmin ma inne definicje nowoczesności. Grunt, że w ogóle sie da! ;)
R_A_F_A_L
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył(a): Pt, 19 mar 2010 19:55
Lokalizacja: Toruń

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez Zachu » Wt, 22 cze 2021 14:11

Coś masz problem, BaseCamp raczej nie powinien mieć problemu. Tak samo jak POILoader czy WebUpdater.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: DriveSmart 55 - Jaki program do zarządzania?

Postprzez roro » Wt, 22 cze 2021 14:32

Trzeba próbować: odinstalowanie Base Camp i powtórna instalacja może coś zmieni.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16


Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości