Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez BARTEK158 » Pn, 20 lut 2023 9:24

Witam
W jaki sposób skonfigurwać Garmin GPSMAP 65 aby można było wyszukiwać współrzędne w formacie google maps ? W Konfiguracja / Format pozycji jest koło bardzo dużo opcji do wyboru , można też skonfigurować własną siatkę. Przykładowe współrzędne w formacie google maps wyglądają następująco : 54.59963801191599, 18.822691194734862.
Pozdrawiam
BARTEK158
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 20 lut 2023 9:11

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez sdsyc » Pn, 20 lut 2023 9:53

https://www8.garmin.com/manuals/webhelp ... F4654.html

Czy na liście możliwych formatów masz coś podobnego do: hddd.ddddd° ?
I nie oczekuj tyle cyfr ułamka dziesiętnego, ile podałeś w swoim przykładzie.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3366
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez BARTEK158 » Pn, 20 lut 2023 12:28

Tak , jest format hddd.dddddd°. Po jego ustawieniu działa wszystko działa oczywiście można wprowadzać duż mniej cyfr. Myślisz że jest możliwość aby jakoś skonfogruować Garmina aby była możliwość wprowadzenia więjkszej ilości cyfr ?
BARTEK158
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 20 lut 2023 9:11

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez Mariusz65 » Pn, 20 lut 2023 12:44

Odbiornik amatorski nie ma takiej dokładności.
Chcesz pojedyncze liście w lesie zaznaczać? :wink:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez BARTEK158 » Pn, 20 lut 2023 13:30

Ogólnie kupiłem go aby mniej więcej powyznaczać narożniki działek, cześć z nich jest zupełnie poza zsięgiem BTS a bez tego nawigacja w telefonie ma dokładność +-20m. Niestety nie mam zabardzo możliwości odniesienia się do jakichś punktów w terenie bo to są same łąki pośród innych łąk. A może są jakieś mniej amatroskie urządzenia ?
BARTEK158
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 20 lut 2023 9:11

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez Władek » Pn, 20 lut 2023 16:07

Zapewne jest sporo urządzeń profesjonalnych, ale taniej chyba będzie zaprosić geodetę.
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez roro » Pn, 20 lut 2023 17:26

BARTEK158 napisał(a):Tak , jest format hddd.dddddd°. Po jego ustawieniu działa wszystko działa oczywiście można wprowadzać duż mniej cyfr. Myślisz że jest możliwość aby jakoś skonfogruować Garmina aby była możliwość wprowadzenia więjkszej ilości cyfr ?

Brak możliwości wpisania pełnej wartości danych (  54.59963801191599 ) nie spowoduje znacznego przesunięcia,
zaokrąglenie wartości do piątego miejsca po przecinku ( 54.59964 ) spowoduje przesunięcie w granicach 20 cm.
Inną sprawą są możliwości odbiornika, który nie gwarantuje dokładności wskazań w centymetrach tylko w metrach.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez BARTEK158 » Pn, 20 lut 2023 19:01

Nie wiem z jakiego powodu ale biorąc współrzędne narożnika swojej działki z programu geodezyjnego i przepisując je w skróconej o 9 cyfr formie Garmin pokazuje na swojej mapie tę lokalizację jakieś 5 metrów obok. Nrożnik działki przylega do ulicy a garmin ten punkt pokazuje kilka metrów w głąb działki ( mam na myśli że pokazuje na mapie punkt docelowy, bo to że moją lokalizację z urządzeniem pokazuje +-2m to wiadomo). Google maps mając do dyspozycji dużo dłuższy format wskazuje go mniej niż 1m od punktu w którym na zdjęciu statelitarnym jest ten narożnik. Nie wiem czy te 9 cyfr jest potrzebne aby zwiększyć dokładność z 20cm do np 1mm. Wydaje mi się że ta dokładność po usunieciu tych 9 cyfr to jest raczej kilka metrów.
Załączniki
P_20230220_185220.jpg
BARTEK158
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 20 lut 2023 9:11

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez roro » Pn, 20 lut 2023 19:40

BARTEK158 napisał(a):Google maps mając do dyspozycji dużo dłuższy format wskazuje go mniej niż 1m od punktu w którym na zdjęciu statelitarnym jest ten narożnik.

Rozmieszczenie obiektów na różnych mapach, jak również przebieg dróg ( ulic ) może się różnić, nawet znacznie.
Można umieścić w odbiorniku wycinek Mapy Google w pliku kmz i sprawdzić czy wskazana będą podobne do wskazań na mapie wektorowej,
lub zapisać w formie śldu przebieg drogi ( ulicy) i porównać z przebiegiem drogi na mapie Google.
Skrócenie danych wpływa na przesunięcie punktu, nie wpływa na wskazania Mojej pozycji w odbiornik, ani nie wpływa na korelacje względem położenia
obiektów na innych mapach.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez BARTEK158 » Pn, 20 lut 2023 22:25

Nie jest problemem że ulica na mapie jest gdzie indziej ale to że garmin porpowadził mnie 3-4 metry obok punktu.
BARTEK158
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 20 lut 2023 9:11

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez Władek » Wt, 21 lut 2023 7:31

BARTEK158 napisał(a):Nie jest problemem że ulica na mapie jest gdzie indziej ale to że garmin porpowadził mnie 3-4 metry obok punktu.

A skąd wiesz, że te współrzędne z mapy Googla to rzeczywisty narożnik Twojej działki?
A jak staniesz z Garminem w narożniku swojej działki, to jesteś na mapie nadal odsunięty 3-4 m od punktu narożnika, czy w faktycznym narożniku?
Zrób wtedy zrzut z ekranu swojej 65.

Poniżej lina z mapy nałożona na widok satelitarny. Linie głównych dróg zazwyczaj są prowadzone dość dokładnie, ale lokalne bywają rysowane niechlujnie.

mapa.jpg
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez BARTEK158 » Wt, 21 lut 2023 10:16

Współrzędne wziąłem odczytałem z planów geodezyjnych programem QGIS. Jak stoję w narożniku działki to jestem i w innym punkcie niż wg współrzędnych narożnika i też nie jestem na drodze. To nowe urządzenie , pierwszy raz je używampowinienem je jakoś inaczej skonfigurować. Byłem na dworzu koło 2 minut, może potrzeba więcej czasu aby połączyć się z większą ilością satelitów ?
BARTEK158
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 20 lut 2023 9:11

Re: Odnajdywanie współrzędnych w formacie Google Maps

Postprzez Władek » Wt, 21 lut 2023 10:56

Na początek, powinieneś zainstalować na komputerze oprogramowanie Garmin Ekspress, założyć konto dodać swoje urządzenie, podłączyć 65 przez USB zsynchronizować i zaktualizować oprogramowanie oraz mapy.
W menu otwórz "Satelita" później przycisk menu i wybierz "Konfiguracja satelitów" powinieneś włączyć, jeżeli nie jest włączona opcja "Multi GNSS".
Trzeba też skonfigurować Wifi, nie wiem jak 65, ale 66 w ten sposób aktualizuje plik CPE, który jest potrzebny do szybkiego prawidłowego lokalizowania.
GPSMAP 66sr
Władek
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): Wt, 11 maja 2021 9:39


Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości

cron