Zumo - przymiarka do zakupu - refleksje początkującego

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Zumo - przymiarka do zakupu - refleksje początkującego

Postprzez Mystik » Pt, 13 kwi 2007 17:35

Witam

Od razu nadmienie, że Garmina do tej pory widziałem w zasadzie tylko na reklamach w gazetach.

Po kilku latach z PDA na kierownicy dojrzałem do zakupu nawigacji dedykowanej. Do wybory w zasadzie mam TomTom Rider-a (zdecydowanie mi bliższy ze względu na używane oprogramowanie na PDA) i Zumo (czarna magia).
TomTom-a mogę sobie wyobrazić, natomiast Garmina trzymałem w rece tylko raz.
Tak więc wybrałem sie do sklepu, aby to cudo obejrzeć.
Pozytywy:
Pierwsze wrażenie powala. Materiały z których jest zrobiony są bardzo dobre. Zestaw do montażu na kierownicy dość rozbudowany z kilkoma mozżliwościami wyboru mocowania. Troszkę go powiększają przyciski, ale jest OK.
I powiem, że na tym moje pozytywne odczucia, przynajmniej na początek, sie skończyły. Dlaczego? Ano dlatego, że jako wychowanek Automapy i TomTom-a chciałem się tym urządzeniem pobawić i kicha. Ale zacznijmy od początku.
Włączenie troszkę trwa. Mało tego, ponieważ była to jakaś wersja z mapą USA, to żeby ustawiło się wszystko po polsku, gość musiał 3x włączać i wyłączać, a pierwsze ustalanie pozycji trwało parę minut :cry:
No ale nic, biorę go do ręki i co widzę, ano dwie znane Wam zapewne ikony "Dokąd" i "Mapa". No więc nauczony poprzednimi systemami, klikam na "Mapę", żeby pooglądać sobie co też za mapa jest wczytana i pooglądać moje okolice. I jakież było moje zdziwienie jak sie okazało, że niestety, ale to nie tędy droga. Ta ikona służy do wejścia w tryb nawigowania. Dlaczego nie nazywa się to np. "Nawigowanie" to jeden Garmin chyba wie.
Okazało się, że wszystko jest pod drugą ikoną. Największym dla mnie zaskoczeniem było to, że w zasadzie przeglądanie mapy było możliwe tylko po kliknięciu na "Znajdź na mapie" (czy jakoś podobnie). W pozostałych sytuacjach gdzie była widoczna mapa, nie dało się jej przesuwać. Mało tego, po zaplanowaniu trasy nie ma możliwości jej przeglądnięcia, chyba, że nie będziemy jej symulować, a następnie doszukamy sie w menu własnie tej ikonki "Znajdź na mapie".
Ja wiem, że pewnie jest to dla Was chleb powszechny, ale wszystkie znane mi programy na PDA umożliwiają przeglądanie zaplanowanej trasy z możliwością zbliżania i oglądania newralgicznych miejsc.
Druga znana rzecz w ZUMO to brak informacji o długości trasy i ile nam zostało do celu. Ja rozumiem, że można przeglądnąć planowane zakręty do końca i wtedy będziemy mieli prawie podaną odległość do celu, ale, żeby w trakcie jazdy nie podawać tej informacji to już są jaja. Mam nadzieję, że w kolejnych wersjach firmware będzie to poprawione.
Po kilku minutach muszę powiedzieć, że zacząłem już w miarę sprawnie latać po menu, z wyjątkiem ciągłego i upartego myślenia, że ikona "Mapa" pozwala na jej przeglądanie :D
No i powoli zaczęły mi się pewne rzeczy podobać. Przede wszystkim obsługa w rękawicy. Powiem, że ze względu na "tępote" ekranu jest ona nawet lepsza niż obsługa samym paluchem. Podoba mi się, że po znalezieniu kilku pasujących nazw miast program od razu wyskakuje z klawiatury do ich wyboru. Ładna obsługa POI. Ale....
dojście do włączenia tryby nocnego może zakończyć się odciskiem na palcu (wiem, że jest tryb automatyczny), podobnie włączenie trybu 2D.
Było jeszcze masę innych drobiazgów, ale nie bedę Was zanudzał.
Teraz mapa. Urządzenie miało wczytaną mapę CityNavigator 9 i GPMape. Ta pierwsza jest bardzo dokładna. Tak dokładna, że uliczka osiedlowa z garbami i główna ulica wyglądają dokładnie tak samo. Wiem, czytałem, że jest problem z kategoryzacją, ale nie myślałem, że to tak zaciemnia obraz. Koszmar. Po przerzuceniu na GPMape, ekran nagle staje się czytelny i można rozpoznać swoją okolicę. No ale co z tego, jak GPMapa ma 30% tego co powinna mieć. Gdybyśmy byli jeszcze przed "wielką aktualizacją" do wersji 6.
Jeszcze o uchwycie na motocykl. Uchwyt jest nie najgorszy. Ale najlepszy jest dodawany śrubokręcik do odblokowywania zaczepu. Normalnie mnie powaliło. Może powinni dodawać jeszcze np. lutownicę na gaz, żeby móc odlutowywać zasilanie.
Niestety żyjemy w kraju, gdzie zostawienie tego cuda na motocyklu na krótki moment odwrócenia głowy w celu rozejrzenia się po okolicy może spowodować jego zniknięcie. I dlatego nie wyobrażam sobie na razie ciągłego walczenia ze śrubokrętem (szczególnie w rękawicy), po to, żeby wejść z nim do sklepu. Może wystarczy tylko zapięcie bez przykręcania? Tym bardziej, że motylkowa nakrętka na uchwycie jest chyba pierwszą rzeczą którą trzeba zmienić na taką zaspawaną :wink:
I pomimo tego co napisałem, nie mam wyboru. TomTom-a nie ma, bo w maju pokaże się wersja 2 i stara wyszła.
Aha. I myślę, że Garmin mógłby być tańszy. Nie jakoś bardzo, ale jednak :D

Jakby, któryś z użytkowników ZUMO mógł się do powyższego ustosunkować to byłbym wdzięczny.

pozdrawiam
Mystik
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 19:17
Lokalizacja: Poznań

Postprzez wojtek » Pt, 13 kwi 2007 20:23

Mystik napisał(a):Pierwsze wrażenie powala. Materiały z których jest zrobiony są bardzo dobre

Nic tylko potwierdzić :)
Mystik napisał(a):I jakież było moje zdziwienie jak sie okazało, że niestety, ale to nie tędy droga. Ta ikona służy do wejścia w tryb nawigowania

Błąd :wink: Mapę można również przeglądać. Wybierz 'Mapa' a gdy pojawi się ekran jak to określiłeś 'nawigowania' dotknij gdzieś powierzchni ekranu na mapie z wyłączeniem ikony pojazdu. Wtedy mapa przełączy się w tryb przeglądania. Jeśli dotkniesz pojazdu pojawią się współrzędne aktualnej pozycji
Mystik napisał(a): wszystko jest pod drugą ikoną. Największym dla mnie zaskoczeniem było to, że w zasadzie przeglądanie mapy było możliwe tylko po kliknięciu na "Znajdź na mapie" (czy jakoś podobnie). W pozostałych sytuacjach gdzie była widoczna mapa, nie dało się jej przesuwać.

rozwiązanie jak wyżej.
Mystik napisał(a):po zaplanowaniu trasy nie ma możliwości jej przeglądnięcia

Można, jednak trzeba trasę planowac w inny sposób ale:
Jeśli wytyczysz trasę poprzez dokąd-> miasto/adres to możesz trasę zobaczyć poprzez rozwiązanie opisane w pkt. 1, lub 'dokąd'-> znajdź na mapie.
Innym sposobem jest: dokąd-> trasy -> nowa. Wtedy automatycznie się zapisze i możesz ją w dowolnej chwili przeglądać.
Mystik napisał(a):znana rzecz w ZUMO to brak informacji o długości trasy i ile nam zostało do celu
Gdy jesteś na ekranie mapy, dotknij górnej belki na ekranie a następnie dotknij 'Mapa' zobaczysz ile zostało do celu. Szybszej metody nie ma, chyba :?
Mystik napisał(a):Teraz mapa
To już indywidualne odczucie. Ja używam WYŁĄCZNIE GPMapy (czasem UMP'a). Faktem jest, że siatka drogowa CNE jest imponująca ale brak sensownej kategoryzacji dróg i brak restrykcji mi nie odpowiada. Również ilość POI dyskwalifikuje tę mapę. Inna sprawa, że CNE jest znacznie bardziej perspektywiczny.
Mystik napisał(a):GPMapa ma 30% tego co powinna mieć
Ideał to nie jest ale jeździ się na niej wygodnie.
Mystik napisał(a):Uchwyt jest nie najgorszy. Ale najlepszy jest dodawany śrubokręcik do odblokowywania zaczepu.
Mnie też rozbawił. Sam uchwyt trzyma dobrze i pewnie. Dwa tygodnie temu miałem wypadek (wjazd pod TIRa) zumo w uchwycie samochodowym ani drgnął (w przeciwieństwie do samochodu :lol: )

Ogólnie bardzo fajne urządzenie. Przewaga na nuvi itp to przede wszystkim wiele punków przelotowych, rejestracja śladu, możliwość zapisu do 50 tras.

Słabe strony to brak kilometrów do celu na ekranie głównym, brak możliwości wyłączenia przyciągania do drogi.

Obsługa bardzo wygodna.

Pozdr.
Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Drogowiec » Pt, 13 kwi 2007 23:12

Znów wojtek mnie wyprzedził. Samą prawdę napisał. Zapodam jeszcze tylko o uchwycie motocyklowym. Jest to sprawdzony zestaw montazowy firmy RAM z uchwytem Garmin. Ja akurat RAM'u nie uzywam, bo mam inny system. Ostatnio myłem motocykl pompą ciśnieniową (tzw Karcher) i okazało się, że moje ZUMO na ekran wywalało jakieś głupie komunikaty (np. "podłączone urządzenie USB nie jest obsługiwane"), które zasłaniały cały ekran. Po 2 dniach mu przeszło (mam nadzieję, że na stałe). Słowem: uwaga przy myciu, bo woda sobie dziurkę zawsze znajdzie :(

Pozdrówka
Kuba
Avatar użytkownika
Drogowiec
Bywalec
 
Posty: 251
Dołączył(a): Pn, 19 mar 2007 22:12
Lokalizacja: Łódzkie

Postprzez Mystik » So, 14 kwi 2007 13:24

Wojtek: Bardzo dziękuje za Twoje wskazówki. Pojadę jeszcze raz i pooglądam. Niestety jak widać, ani instrukcja, ani sprzedawca nie wiedzą wszystkiego :).

Drogowiec: Widziałem zdjęcia Twojego uchwytu. Też uważam, że odsunięcie Zumo w stronę szyby jest korzystne. Kombinuje tylko jak zrobić uchwyt i do czego go przykręcić w moim motocyklu. Ale coś wymyślę.

Dziekuje Wam.

pozdrawiam
Mystik
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 19:17
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Mystik » So, 14 kwi 2007 13:47

Drogowiec napisał(a):Ostatnio myłem motocykl pompą ciśnieniową (tzw Karcher) i okazało się, że moje ZUMO na ekran wywalało jakieś głupie komunikaty (np. "podłączone urządzenie USB nie jest obsługiwane"), które zasłaniały cały ekran. Po 2 dniach mu przeszło (mam nadzieję, że na stałe). Słowem: uwaga przy myciu, bo woda sobie dziurkę zawsze znajdzie :(


No ba. Zreszta w ogóle przy czyszczeniu motocykla Karcherem trzeba bardzo uważać i to nie tylko na elektronikę, ale rownież np. na łożyska. Ale to już jest temat na zupełnie inne forum :).

pozdrawiam
Mystik
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 19:17
Lokalizacja: Poznań

Postprzez frasun » So, 14 kwi 2007 13:58

Można zastanowić się jeszcze nad "klasykiem" SP2820.
Do zastosowań motocyklowych bardzo dobre urządzenie. W wersji BMW zwany BMW Motorrad Navigator III Obrazek
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez wojtek » So, 14 kwi 2007 17:02

Jeśli kasa pozwoli, nie oczekujesz korzystania z urządzenia po wyjęciu z uchwytu to propozycja Piotra jest warta rozważenia.
To już najwyższa półka.
Nie wiem jak się kształtuje cena wersji by BMW ale taki uchwyt z przyciskami można kupić oddzielnie.
Ja akurat korzystam z zumo w samochodzie, był kompromisem ceny i parametrów. W innym razie byłby to SP2820.
Jeśli zamierzasz nabyć zumo z za wielkiej wody a nie władasz angielskim to kończę (w bólu i powoli) polską wersję instrukcji do zumo.
Jak będzie gotowa to jakoś ją udostępnię (na dziś jest gotowe jakieś 60%)

Pozdrawiam
Wojtek.
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Mystik » So, 14 kwi 2007 19:55

wojtek napisał(a):Jeśli kasa pozwoli, nie oczekujesz korzystania z urządzenia po wyjęciu z uchwytu to propozycja Piotra jest warta rozważenia.

Oczekuje, ze wykorzystam urządzenie też w samochodzie.

wojtek napisał(a):Jeśli zamierzasz nabyć zumo z za wielkiej wody a nie władasz angielskim to kończę (w bólu i powoli) polską wersję instrukcji do zumo.
Jak będzie gotowa to jakoś ją udostępnię (na dziś jest gotowe jakieś 60%)


Zamierzam nabyc Zumo w Polsce, bo kupuje to na firmę, więc cena z USA nie jest już tak konkurencyjna.
Natomiast co do instrukcji to jak najbardziej.
A screeny polskie też robisz? :).

pozdr.
Mystik
Mystik
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 19:17
Lokalizacja: Poznań

Postprzez wojtek » So, 14 kwi 2007 20:13

Mystik napisał(a):Oczekuje, ze wykorzystam urządzenie też w samochodzie.
To akurat z SP2xxx jest proste, zwykły klips do mocowania
Mystik napisał(a):A screeny polskie też robisz?
Pewnie, z angielskimi to nie ma sensu

Chcesz próbkę ze stanem na dzień dzisiejszy to wrzuć jakiegoś maila na priv to podeślę

Pozdr.
Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Mystik » So, 14 kwi 2007 20:58

wojtek napisał(a):Chcesz próbkę ze stanem na dzień dzisiejszy to wrzuć jakiegoś maila na priv to podeślę


to poproszę mystik@po.onet.pl

pozdrawiam
Mystik
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 19:17
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości