c510 po resecie - nie moze odblokowac map

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

c510 po resecie - nie moze odblokowac map

Postprzez Julo » Pn, 16 kwi 2007 0:57

Z niewiadomych przyczyn (prawdopodobnie po tym, jak zapchałem go POI-ami z http://ump.waw.pl/) StreetPilot c510 zawiesił mi się po odłączeniu od komputera i nie miałem innego wyjścia, jak zrobić mu "twardy reset" przyciskiem pod ramką ekranu.

Po tej operacji uruchomił się, kazał mi skalibrować ekran (przez naciskanie kropek wyświetlających się w różnych punktach ekranu), a następnie przeprowadził pełną inicjalizację od początku, tzn. wybór kraju, języka i te rzeczy. I oświadczył, że nie może odblokować map...

Rad nierad podłączyłem go znów do komputera, uruchomiłem MapSourca, odpaliłem CNE9, przeszedłem ponownie przez odblokowywanie z 25-znakowym kodem z żółtej karteczki - a ten nic: wciąż "nie mogę odblokować map".

Wyjąłem z niego moduł pamięci z całą Europą, odinstalowałem UMPWawa (była w pamięci wewnętrznej), w jej miejsce wgrałem mapkę Polski z CNE9 - wciąż to samo.

Co ciekawe, pomimo tego komunikatu wydaje się, że mapa jest jednak odblokowana, widać gęstą siatkę ulic mojego miasta, można wybierać adres docelowy, symulować jazdę (jak jest w terenie - nie sprawdzałem jeszcze o tej porze, ale wydaje się, że reaguje na ruch (sprawdzałem tylko z balkonu, żeby widział satelity). Krótko mówiąc - wydaje się użytkowo taki jak przedtem.
    dodane 16.4.2007, 13:10: rzeczywiście, w terenie działa jak należy
Czy opisany efekt moze być skutkiem zbyt wielu fotoradarów i innych POI? Podczas ich przegrywania przemknęło mi gdzieś, że na ump.waw.pl jest ich coś ponad 5 tysięcy, gdy tymczasem jeszcze gdzieś mi przemknęło przed oczyma (nie pamiętam gdzie), że c510 pamiętać może tylko tysiąc (czy to możliwe?).

Pytanie trochę zresztą mało ważne, skoro po skasowaniu z folderu POI tego pliku z własnymi POI-ami efekt wciąż jest ten sam...

Do kompletu danych: software wersja 5.60, oprogramowanie GPS 2.90
W urządzeniu tkwią pliki:
    006B047800.bin
    006B047800.sum
    006B048201.bin
    006B048201.sum
    fs_image.ver
    GarminDevice.xml
    Gupdate.gcd
    gmapsupp.img
oraz gmapbmap, gmapprom z rozszerzeniami .img oraz .sum
Do tego JPG splashscreen i foldery:
    gpx
    Poi
    RemoteSW
    scrn
    vehicle
    voice

Co robić?

Mam zrobiony przed miesiącem backup wszystkiego, co było zapisane w pilocie, ale trochę się boję tak nadpisywać wszystko "na chamego"... Różnice bowiem są widoczne: w backupie nie ma folderu scrn (a w maszynie jest on pusty), a pliki GarminDevice.xml oraz Gupdate.gcd różnią się zarówno datą powstania, jak i - trochę - wielkością, zaś 006B048201.bin ma w urządzeniu nieco nowszą datę, choć rozmiary ma te same, co w backupie.
Ostatnio edytowano Pn, 16 kwi 2007 12:09 przez Julo, łącznie edytowano 2 razy
Julo
Julo
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: c510 po resecie - nie moze odblokowac map

Postprzez Julo » Pn, 16 kwi 2007 7:39

Julo napisał(a):Co ciekawe, pomimo tego komunikatu wydaje się, że mapa jest jednak odblokowana, widać gęstą siatkę ulic mojego miasta, można wybierać adres docelowy, symulować jazdę (jak jest w terenie - nie sprawdzałem jeszcze o tej porze, ale wydaje się, że reaguje na ruch (sprawdzałem tylko z balkonu, żeby widział satelity). Krótko mówiąc - wydaje się użytkowo taki jak przedtem.
Coś mnie tknęło, żeby sobie kazać pokazać Berlin, potem czeską Pragę (mam CNEv9NT odbiornik c510 wersję niemiecko-czeską). No i jakkolwiek samo miasto jest, to ulic w nim żadnych nie widać, tylko jedną drogę główną i to wszystko.
Natomiast po włożeniu modułu pamięci z całą Europą (tego, który wytworzyłem sobie wcześniej z otrzymanej jako dodatek do wersji deLuxe DVD) widać wszystko ze szczegółami.
Wszystko zatem wskazuje, że zablokowana jest tylko mapa Niemiec i Czech, ta wgrana fabrycznie.
I jeszcze jedno: kiedy dla sprawdzenia tego faktu usunąłem na chwilę gmapsupp.img (o ile wiem, to jest to ta mapa "dodatkowa") z urządzenia, to po włączeniu zakomunikowało, że nie jest zdolny do pracy bez mapy niezbędnej do prawidłowego działania pilota. Plik oczywiście natychmiast przywróciłem na miejsce.
W ramach prób "restauracji" oprogramowamnia uruchomiłem Webupdatera i kazałem sobie na nowo zainstalować najnowszą wersję oprogramowania - niestety, także nie pomogło. Nie pomogło też przejście przez procedurę unlock wizard z pobraniem kodu ze strony producenta (mam normalnie legalnie zarejstrowany sprzęt).

Do tego jeszcze - "przepadła" mi gdzieś z menu ikonka "komunikaty drogowe": zamiast sześciu (Mapa, System, Lokalizacja, Wyświetlanie, Nawigacja, Komunikaty drogowe) jest pięć - bez tej ostatniej. Dopiero po podłączeniu kabla zasilającego z samochodu, wraz z odbiornikiem komunikatów i anteną, ta ikona się pojawia, choć jestem prawie pewien, że była widoczna także wówczas, kiedy ten odbiornik komunikatów nie był podłączony.
Julo
Julo
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez frasun » Pn, 16 kwi 2007 13:23

Winny jest plik gmapprom.img, skasuj go i wszystko powinno być ok.
W tym pliku jest standardowo fragment CNE, tzn. mapy regionu, z którym ten odbiornik był dostarczony. Np. UK+IRL, lub DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria).
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Julo » Pn, 16 kwi 2007 13:34

frasun napisał(a):Winny jest plik gmapprom.img, skasuj go i wszystko powinno być ok.
W tym pliku jest standardowo fragment CNE, tzn. mapy regionu, z którym ten odbiornik był dostarczony. Np. UK+IRL, lub DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria).

Tak "na chamego"? Razem z gmapprom.sum?

Boję się, że przepadną mi te pre-uploadowane Czechy i Niemcy... Wprawdzie te obszary się pokrywały z tym, co mam w module pamięci zewnętrznej, ale obawiam się, że takie trwałe usunięcie zmniejszy użyteczną wartość urządzenia.

Czy wgranie zawartości tego backupu sprzed miesiąca - na miejsce tych plików co są teraz - może poprawić sytuację? Czy czymś grozi taka próba?

I jak to się mogło stać, że przepadła mi ta ikonka "komunikaty drogowe"? To powinien być pusty czerwony trójkąt wówczas, kiedy nie jest podłączony odbiornik TMS, a po podłączeniu odbiornika powinien to być znak podobny do znaku drogowego "uwaga korki"; po podłączeniu odbiornika jest OK, ale bez niego - brak ikony.
Julo
Julo
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez frasun » Pn, 16 kwi 2007 13:41

Julo napisał(a):Czy wgranie zawartości tego backupu sprzed miesiąca - na miejsce tych plików co są teraz - może poprawić sytuację? Czy czymś grozi taka próba?

Jeśli masz backup to możesz skasować te pliki z pamięci GPS i wgrać je ponownie z PCta. :lol: Super, że masz te backup. 8)
A to może znaczyć, że coś nie tak z firmwarem. Spróbuj webupdaterem, może wgra Ci nowy firmware.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Julo » Pn, 16 kwi 2007 14:22

frasun napisał(a):A to może znaczyć, że coś nie tak z firmwarem. Spróbuj webupdaterem, może wgra Ci nowy firmware.
Firmware miałem najświeższy...
OK. Biorę się do tego kopiowania. Najpierw usunę gmapprom i zobaczę co jest (czas jego utworzenia i wielkość co do bajta są zgodne w maszynie i w backupie). A potem wgram wszystkie pliki z backupu na nowo.

Obym tylko czegoś nie spaprał...
Julo
Julo
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez frasun » Pn, 16 kwi 2007 14:34

Nie wiem czy wszystkie. Wgraj tylko gmapprom.img i gmapprom.sum. Reszta to może być firmware. ;-)
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Julo » Pn, 16 kwi 2007 14:40

frasun napisał(a):Nie wiem czy wszystkie. Wgraj tylko gmapprom.img i gmapprom.sum. Reszta to może być firmware. ;-)
Rzecz w tym, że porównanie zawartości pokazuje, że pliki są identyczne - ten aktualny, i ten backup
Julo
Julo
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez frasun » Pn, 16 kwi 2007 14:45

Nie marudź ;-) Jakby było ok. to by działało.
Bezpiecznie skasować (jeśli masz backup) możesz img i sum, a następnie wgrać je z posiadanego backup'u.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Julo » Pn, 16 kwi 2007 16:08

frasun napisał(a):Nie marudź ;-) Jakby było ok. to by działało.
Bezpiecznie skasować (jeśli masz backup) możesz img i sum, a następnie wgrać je z posiadanego backup'u.
Nie pomogło.
Wgrałem więc wszystko ponownie z backupu. Pilot rozpoznał, że zainstalowane jest starsze oprogramowanie, niż było, zgodziłem się na instalację. Ponieważ nie było tam już gmapsupp.img, to maszyna poinformowała mnie, że nie brak w niej mapy automatycznie obsługującej trasy i że Street Pilot bez niej nie może pracować. Innymi słowy - nie widział istniejącego gmapprom.
Wszedłem więc w MapSourca do sekcji UnlockWizard w celu odblokowania mapy. Wklepałem kod - nadal to samo: "brak map obsługujących..."
Wsadziłem więc pamięć zewnętrzną z całą Europą. Wówczas komunikuje, że nie może odblokować map (innymi słowy - nie trawi gmapprom), ale to, co jest na gpmapsupp - czyli cała Europa, (w tym Niemcy i Czechy) - są widoczne ze szczegółami.
Wygląda więc na to, że nie chce zaakceptować pliku gmapprom.

Rad nierad - odpaliłem WebUpdatera, żeby pobrać najnowszy firmware (pobrał wersję 5.60), a także soft do GTM Traffic Receiver (jest ver. 4.10).

I jestem w punkcie wyjścia... :cry:
Mogę chyba pozbyć się zbędnego komunikatu "nie mogę odblokować map" usuwając tego gmapprom, ale to raczej nie o to chodzi, żeby się pozbyć komunikatu, tylko żeby maszyna ten plik zechciała zaakceptować.

No i nadal też jest pięć ikon zamiast sześciu:
Obrazek

Załączam też listę plików w pilocie (po lewej) i w backupie z marca (po prawej). Widać, że tylko trzy ostatnie na liście zmieniły się w stosunku do backupa (Gupdate.gcd, 06B048201.bin i GarminDevice.xml)
Obrazek
Czekam na ewentualne dalsze sugestie.
Julo
Julo
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez frasun » Pn, 16 kwi 2007 16:39

Wklepywanie kodu w Mapsource nie pomoże, bo nie ma związku z tym co się dzieje w pliku gmapprom.img & gmapprom.sum.

Pliki które się zmieniły, to pliki odpowiedzialne za SW odbiornika, jego konfigurację itp.

Rozumiem, że to Twój backup, a nie pliki z innego egzemplarza 510. ;-)
Proponuję reset C510, ale nie hardware'owy, bo jak widać ten może namieszać.
Nie wiem jak zrobić reset software'owy w SPC510, ale zakładam, że identycznie jak w Nuvi'm.

1. Uruchom GPS w trybie konserwacji (włącz trzymając palec w lewym dolnym rogu ekranu)
2. Zrób reset ustawień użytkownika – oczywiście zrób backup waypointów

Możesz przejrzeć kolejne ekrany trybu konserwacji, może będzie jakieś info o błędzie.

Dopiero wtedy wgraj ponownie (ale nie wszystko) tylko same pliki img.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Julo » Pn, 16 kwi 2007 17:20

frasun napisał(a):Rozumiem, że to Twój backup, a nie pliki z innego egzemplarza 510. ;-)
Tak, oczywiście.
frasun napisał(a):Proponuję reset C510, ale nie hardware'owy, bo jak widać ten może namieszać.
Nie wiem jak zrobić reset software'owy w SPC510, ale zakładam, że identycznie jak w Nuvi'm.

1. Uruchom GPS w trybie konserwacji (włącz trzymając palec w lewym dolnym rogu ekranu)
W tym modelu - w prawym dolnym.
Uruchomiłem. O nic - oprócz zgody na usunięcie moich danych (oczywiście nacisnąłem "tak") i o ustawienia językowe- nie byłem pytany podczas restartu. Nadal nie może odblokować map.
Usunąłem gmapprom.img i gmapprom.sum, wgrałem na ich miejsce takie same z backupu. Skutek identyczny (niespecjalnie mnie to dziwi, bo jak wspomniałem wcześniej, porównywałem zawartość backupu z tym, co było w pilocie i była identyczna: 243.863.552 bajty, data utworzenia - "początek świata", czyli 1.1.1980; zawartość porównywałem przy pomocy narzędzia porównywania plików z TotalCommandera).
Gmapbmap nie ruszałem (to jest bodaj ta "mapa bazowa"), zresztą i ona wydaje się być identyczna.

Obejrzałem jeszcze sobie te pliki w TotalCommanderze. W porównaniu do zamieszczonego wyżej zrzutu ekranu zmieniła się tylko godzina utworzenia GarminDevice.xml: zamiast dziś o 17:01 jest dziś o 18:17, natomiast długość identyczna: 14.030.B

Ki diabeł?
Julo
Julo
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez frasun » Pn, 16 kwi 2007 17:32

Cały problem pojawił się przy odłączeni odbiornika. Rozumiem, że nie użyłeś bezpiecznego usuwania sprzętu. Najprawdopodobniej uszkodziłeś jakieś pliki.
Czy płyta, którą masz z C510 to płyta z kreatorem upgradu map, czy tylko instalka CNE?
Po włożeniu CD do PeCeta i uruchomieniu autostartu jest może opcja updatu map?

Testowo skasuj plik gmapprom.img i wgraj jakikolwiek zestaw map, a następnie:
1. Uruchom i zobacz czy wszystko działa
2. Zmień nazwę pliku gmapsupp.img na gmapprom.img
3. Ponownie uruchom i zobacz, czy GPS działa

Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Julo » Pn, 16 kwi 2007 17:55

frasun napisał(a):Cały problem pojawił się przy odłączeni odbiornika. Rozumiem, że nie użyłeś bezpiecznego usuwania sprzętu.
To prawda.
frasun napisał(a):Najprawdopodobniej uszkodziłeś jakieś pliki.
Teraz też już to wiem...
frasun napisał(a):Czy płyta, którą masz z C510 to płyta z kreatorem upgradu map, czy tylko instalka CNE?
Po włożeniu CD do PeCeta i uruchomieniu autostartu jest może opcja updatu map?
Update'u nie ma.
frasun napisał(a):Testowo skasuj plik gmapprom.img i wgraj jakikolwiek zestaw map, a następnie:
1. Uruchom i zobacz czy wszystko działa
2. Zmień nazwę pliku gmapsupp.img na gmapprom.img
3. Ponownie uruchom i zobacz, czy GPS działa
Jestem właśnie w trakcie - ale co z gmapprom.sum ? Do czego on służy? Pewnie nie będzie "pasował" do tego nowoutworzonego gmapprom.img...
Julo
Julo
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Julo » Pn, 16 kwi 2007 18:47

frasun napisał(a):Testowo skasuj plik gmapprom.img i wgraj jakikolwiek zestaw map, a następnie:
1. Uruchom i zobacz czy wszystko działa
Działa.
frasun napisał(a):2. Zmień nazwę pliku gmapsupp.img na gmapprom.img
3. Ponownie uruchom i zobacz, czy GPS działa

Też działa!! Jako ten nowy gmapprom.img wybrałem - żeby mieć porównanie - także Niemcy i Czechy i jest nieznacznie mniejszy (o sto trzydzieści kB wobec ogółem ponad dwustu czterdziestu MB, czyli poniżej 0,1%) od tego, który był w urządzeniu.
Wskazywałoby to więc na to, że zamiast dostarczonego wraz z pilotem gmapprom.img można wstawić jakąś inną mapę (ale czy dowolną? może tu ma coś do powiedzenia ten malutki czterobajtowy plik gmapprom.sum?)

Ma się rozumieć - masz u mnie piwo :D :lol:
-------
Został więc już tylko jeden problem, kwestia pięciu ikon zamiast sześciu:
Obrazek
Czy ktoś ma pomysł, czemu jest tak, a nie tak jak poniżej (pomijam nocne/dzienne tło)?
Obrazek
Julo
Julo
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył(a): So, 24 mar 2007 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości