TMC odbiornik komunikatów drogowych

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez bombel » Wt, 24 lip 2012 23:06

Działa. Tyle, że po co kupować za grube PLNy, skoro szybko można zrobić samemu.

Potrzebne będą:
- gniazdo anteny samochodowej, najlepiej od razu z krótkim przewodem (takiego typu, jaką wtyczkę mamy w instalacji auta). Można urżnąć z gotowej przejściówki
- wtyk antenowy samochodowy (taki typ, jakie mamy radio) do montażu na kabel
- kondensator ceramiczny, ja użyłem 10nF. Aby odizolować TCM od napięcia stałego 12V, jakie może podać radio do zasilania przedwzmacniacza.
- kawałek wąskiej koszulki termokurczliwej, ewentualnie odrobinę taśmy do zaizolowania odsłoniętego styku.
- opcjonalnie jakieś złącze rozłączalne (na jedną żyłę)- jeżeli nie chcemy mieć odbiornika TCM zamontowanego na stałe.
Koszty - łącznie jakieś 5 zł.
Clipboard03.jpg

tcm-popr.gif
tcm-popr.gif (10.31 KiB) Przeglądane 12883 razy


Mówcie mi "Mistrzu Painta" :)
Ostatnio edytowano Śr, 25 lip 2012 1:42 przez bombel, łącznie edytowano 4 razy
[Vista HCx] + 2*[Nuvi 765T] + [Nuvi 1690 w rozsypce] + [UMP + rower]
bombel
Bywalec
 
Posty: 143
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2009 11:34
Lokalizacja: POZ

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez nocnyMarek » Śr, 25 lip 2012 0:06

mephisto napisał(a):wogule

Te 'wogule' jakiś gatunek zwierza? W piekle nie uczą ortografii?
Palmax & AM3/4/5/6, NE, /Sygic, AP, N2/9, OM-free
Avatar użytkownika
nocnyMarek
Bywalec
 
Posty: 607
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 21:17
Lokalizacja: Silesia

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez mephisto » Śr, 25 lip 2012 7:01

Na allegro znalazłem za 60 zl
mephisto
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 24 lip 2012 20:03

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez neonek » Cz, 26 lip 2012 7:28

Jacy na dzień dzisiejszy są dostarczyciele komunikatów TMC w Polsce? Kiedyś była Destia teraz pokazuje mi się coś innego.
neonek
Nowa Sól koło Ciepielowa
nuvi 1490T (CNE Lifetime + UMP)
Avatar użytkownika
neonek
Początkujący
 
Posty: 84
Dołączył(a): Pn, 03 sty 2011 10:41

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez beetle-m » Cz, 26 lip 2012 7:34

Czyli to Oni. :lol: ... Mediamobile
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez mephisto » Cz, 26 lip 2012 7:36

ja mam mediamobile nordic
mephisto
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 24 lip 2012 20:03

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez neonek » Cz, 26 lip 2012 7:55

Nie mam nuviego przy sobie żeby sprawdzić ale właśnie chyba jest Mediamobile Nordic. Tą Destie skasowali? Przechrzcili?

Edit
Znalazłem przechrzcili.
neonek
Nowa Sól koło Ciepielowa
nuvi 1490T (CNE Lifetime + UMP)
Avatar użytkownika
neonek
Początkujący
 
Posty: 84
Dołączył(a): Pn, 03 sty 2011 10:41

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Jacek Wo. » Cz, 26 lip 2012 11:51

mephisto napisał(a):Na allegro znalazłem

A możesz mi na priv podesłać link - bo jakos tego nie mogę znaleźć?
Pozdrawiam Jacek

nüvi 2360LMT, nüvi 1490T + nuMaps Lifetime, CNE 2013.41
Jacek Wo.
Początkujący
 
Posty: 68
Dołączył(a): N, 08 kwi 2007 19:59
Lokalizacja: N53 E19 +/- 15 km

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez bombel » Cz, 26 lip 2012 16:15

Pomyślcie tylko, jak chcecie to podpiąć.

Na przykład w TomTomach elektronika TCM jest wbudowana w urządzenie, a jedynie micro jackiem podłączacie antenę - pewnie dla nich jest ten sprzęt na aukcjach.

W Garminach (na przykładzie mojego GTM-21) cała elektronika TMC jest wyniesiona modułu na kablu do ładowarki. Kupicie antenkę na Allegro za piętnastokrotność kosztów jej wykonania, a i tak będziecie musieli urżnąć przewody i łączyć/lutować.



--- edit ---

Chociaż może się mylę - do czego jest gniazdo micro-jack po lewej stronie uchwytu dla 765 ?
Mikrofon zewnętrzny / słuchawki lub podłączenia do wejścia audio radia / dodatkowa antena tcm?
[Vista HCx] + 2*[Nuvi 765T] + [Nuvi 1690 w rozsypce] + [UMP + rower]
bombel
Bywalec
 
Posty: 143
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2009 11:34
Lokalizacja: POZ

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Jacek Wo. » Cz, 26 lip 2012 20:07

bombel napisał(a):Pomyślcie tylko, jak chcecie to podpiąć.
w TomTomach elektronika TCM jest wbudowana w urządzenie, a jedynie micro jackiem podłączacie antenę - pewnie dla nich jest ten sprzęt na aukcjach.

Podpiąć tak samo jak Ty - ten adapter to nic innego, jak Twoja przeróbka, tylko gotowiec z gniazdem, wtykiem, pewnie w tym pudełku jest kondensator.

Wystarczy podmienić ten kabelek, który Ty ciąłeś i lutowaleś do wtyku antenowego ...
Pozdrawiam Jacek

nüvi 2360LMT, nüvi 1490T + nuMaps Lifetime, CNE 2013.41
Jacek Wo.
Początkujący
 
Posty: 68
Dołączył(a): N, 08 kwi 2007 19:59
Lokalizacja: N53 E19 +/- 15 km

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez bombel » Cz, 26 lip 2012 22:00

W GTM-21 (odbiornik TCM dla nuvi 7xx) ten kabelek nie jest odłączany - trzeba ciąć.

W nowszych odbiornikach (GTM 35?) jest chyba tak, jak piszesz - kabelek z micro-jackiem.
[Vista HCx] + 2*[Nuvi 765T] + [Nuvi 1690 w rozsypce] + [UMP + rower]
bombel
Bywalec
 
Posty: 143
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2009 11:34
Lokalizacja: POZ

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Gsm Liberty » Pt, 27 lip 2012 12:22

Tak jak piszesz w GTM35 "dopalacz" jest na mini jack 2,5

Bez tego kabelka różnic poziomów Level (w GTM Status) to w porywach tylko 10-15 jednostek, także czterech liter nie urywa.

99% sztuk GTM35 można "rozłupać".
Na stanie - 5000, 3790LMT, 3590LMT, 1490LMT, 775LMT, 765, 760 i inne
Na szybie - 3590LMT/775LMT
Na spacer - Oregon 550T, Montana 650T - PL Topo 2014.1
Avatar użytkownika
Gsm Liberty
Bywalec
 
Posty: 259
Dołączył(a): So, 20 lut 2010 14:28

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez mateusz_h » Pn, 27 sie 2012 20:14

Jakość komunikatów w Krakowie w sierpniu jest bardzo marna. Od tygodnia ani widu ani słychu o dwóch b. istotnych remontach w mieście. Mediamobile Nordic milczy zarówno o zamknięciu ul. Limanowskiego jak i o zamknięciu wiaduktu nad A4 w ciągu ul. Zakopiańskiej - w kierunku do Krakowa. Osoba (spoza Krakowa) polegająca na TMC, która nie wie o zamknięciu tej pierwszej ulicy może utknąć na 60 - 90 minut w uroczym korku.

Stąd moje pytanie.

Przesyłał ktoś może swe żale do dostawcy komunikatów?
Wiadomo Wam może gdzie takie żale wysyłać? Czy były jakieś efekty tych żali?
MH

nuvi 2455 (lmt) CNE
mateusz_h
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 27 sie 2012 19:51

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez bombel » Śr, 29 sie 2012 19:53

bombel napisał(a):Jak ktoś się czuje na siłach reanimować mój dotychczasowy odbiornik TCM, to proszę o info.
Wybierając się na jakąś trasę zabiorę go ze sobą (pod nadajnik RMF pracujący na innej częstotliwości). Jak mu nie przejdzie, u uyebię kabelek i będzie robił jako rezerwowa ładowarka.

Podsumowując:
- najprawdopodobniej trafiłem na wersję amerykańską odbiornika TMC, której firmware różni się od polskiej
- skanowane są częstotliwości FM tylko z nieparzystymi wartościami po przecinku i omijany zakres pomiędzy 94,1 -> 95,1
- wpisanie bądź usunięcie subskrypcji nie wpływa na przemiatanie częstotliwości i wykrywanie RDS/TCM.

Poradziłem sobie z odbiornikiem. Pozostawiam receptę ku potomnym.

Objawy:
- odbiornik TMC nie skanuje dużej części częstotliwości. Działa na Amerykańsiej tabeli częstotliwości "Grid US"

Czynności:
- Zaciągnąć wszystkie aktualizacje WebUpdaterem
- załadować firmware Tajwańczyk 3.90 , pozostawić podpięte do odbiornika TMC i obserwować czy przeskoczy na "Grid EU". U mnie na tym kroku nie przeskoczyło.
- powrócić do firmware 3.90 EU/US, a następnie WebUpdaterem do 4.40. U mnie wciąż było "GTM Status - Grid US"
- ponownie załadowałem Tajwańczyka - eureka: "Grid US" przeskoczyło w "Grid EU" i odbiornik złapał RMF FM ze Śremu (94.6)
- powrót do 3.90 EU/US i WebIpdate do 4.40.

Skutek:
- odbiornik GTM21 odratowany i działa w Polsce
- ciekawy efekt uboczny - z początku na FW 4.40 telefon po bluetooth działał tylko do transmisji dźwięku (tel. Samsung B2100). Po wycieczce do Tajwanu i z powrotem, telefon łączy się nie tylko jako handsfree, ale też jako transmisja szeregowa. Nuvi 765 pobiera sobie po niej na starcie pełną listę kontaktów z telefonu (i z pamięci tel i z kartu SIM). Dzięki temu mam identyfikację rozmówców i możliwość ich wyboru ze spisu.
[Vista HCx] + 2*[Nuvi 765T] + [Nuvi 1690 w rozsypce] + [UMP + rower]
bombel
Bywalec
 
Posty: 143
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2009 11:34
Lokalizacja: POZ

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez mateusz_h » Śr, 29 sie 2012 20:48

Nawiązuję do mojego poprzedniego wpisu dot.niewłaściwego działania TMC w Krakowie w sierpniu br.

Otóż napisałem wiadomość bezpośrednio do p. Piotra Bieniek z Mediamobile Nordic wyjaśniając, że usługa nie działa prawidłowo w KRK. Odpowiedź otrzymałem rano następnego dnia. Przekazano mi, że się poprawią i naniosą zmiany i zwrócą uwagę na Kraków. Poproszono aby dalsze ew. uwagi zgłaszać na adres tic@mediamobilenordic.pl. Co ciekawe wyjaśniono, również, że dostają bardzo mało informacji zwrotnych o działaniu systemu i każda uwaga jest dla nich cenna. jednym słowem warto pisać pisać i pisać :).

Tak naprawdę nie wiem ile w tym marketingu i zasłony dymnej, ale najważniejsze zmiany dot. zamknięcia ul. Limanowskiego w Krakowie pojawiły się w systemie równolegle z odpowiedzią, którą otrzymałem. W załączeniu przesyłam stosowne zrzuty ekranu.

Nie udało im się natomiast wprowadzić drugiej ze zmian dot. zamknięcia jednej nitki zakopianki w Opatkowicach (droga nr 7) w kierunku do Krakowa (chodzi o wiadukt nad A4). W miejsce informacji o zamknięciu tej nitki wpisali zamknięcie autostrady A4 - jak w trzecim załączniku (???).
Załączniki
1064469.png
dot. A4 i pomyłki co do zamknięcia wiaduktu nad A4 w kierunku do Krakowa w ciągu drogi nr 7
1076628.png
dot. ul. Limanowskiego
1070594.png
dot. ul. Limanowskiego
MH

nuvi 2455 (lmt) CNE
mateusz_h
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn, 27 sie 2012 19:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości

cron