TMC odbiornik komunikatów drogowych

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez bombel » Śr, 29 sie 2012 21:15

Z tego, co zrozumiałem do tej pory, problemem jest to, że zamykanie dróg w TMC odbywa się za pomocą podania ID punktu, kierunku i typu utrudnienia (zielony/żółty/czerwony). Dopiero odbiornik to interpretuje i nakłada na siatkę dróg (a siatka ta może się różnić - TMC nie jest robione wyłącznie pod jedną wersję CNE. Ba, nawet nie tylko na garminy, ale np. TomTomy czy "fabryczne" nawigacje w autach).

Siatka punktów - TMC Location Tables - nie pokrywa tak szczegółowo miast i nie ma ich na wszystkich skrzyżowaniach.

Np. w Poznaniu jadąc w kierunku południowym na odcinku ulicy Roosevelta pomiędzy Dąbrowskego a rondem Kaponiera do połowy jest ruch (główny objazd) , a od Słowackiego do samego ronda rozryty asfalt. Tak to wygląda w rzeczywistości

Tymczasem w TMC nie ma punktu na skrzyżowaniu Roosevelta/Słowackiego, więc w komunikatach zamknięta jest całość - od Dąbrowskiego do ronda.

----

mateusz_h - widocznie wprowadzili dla tego punktu ograniczenie dla ruchu na wschód, a odbiornik potraktował to jako punkt na autostradzie. Napisz i postaraj się odkręcić.
Załączniki
3797.png
[Vista HCx] + 2*[Nuvi 765T] + [Nuvi 1690 w rozsypce] + [UMP + rower]
bombel
Bywalec
 
Posty: 143
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2009 11:34
Lokalizacja: POZ

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez hugo7 » Wt, 04 wrz 2012 16:38

Przeszukiwałem już forum, nawet kilka stron wcześniej ktoś pisał o tym problemie ale nie znalazłem rozwiązania na problem.
Mam nuvi 760 z GTM 21. Ostatnio aktualizowałem soft. Software 5.40, GTM 5.50. Mam włączoną subskrypcje na Polskę.
Jeszcze przed aktualizacją nie pokazywał mi dostawców. Pokazuje mi komunikaty, choć nie jest ich za dużo. W załącznikach 3 fotki z garmina. W opcjach komunikatów drogowych pokazuje mi tylko częstotliwość na jakiej łapie, czyli RMF.
Może by pomogła aktualizacja listy dostawców, bo jest chyba pusta?
Załączniki
3.2012-09-04.jpg
2.2012-09-04.jpg
1.2012-09-04.jpg
Nuvi 760 + CNE NT 2013.20 + UMP
Avatar użytkownika
hugo7
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz, 26 cze 2008 11:40
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » Wt, 04 wrz 2012 16:48

hugo7 napisał(a):Przeszukiwałem już forum, nawet kilka stron wcześniej ktoś pisał o tym problemie ale nie znalazłem rozwiązania na problem.

Wystarczy trzy posty wcześniej.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez hugo7 » Wt, 04 wrz 2012 17:46

Zachu napisał(a):Wystarczy trzy posty wcześniej.

Tak, widziałem ten post,

skanowane są częstotliwości FM tylko z nieparzystymi wartościami po przecinku i omijany zakres pomiędzy 94,1 -> 95,1

Ale u mnie raczej skanuje dobrze częstotliwości bo łapie 88,2, a ma końcówkę parzystą. Nie ma też u mnie podane z jakiej tabeli częstotliwości korzysta (Grid US/EU).
Nabyłem z drugiej ręki nuvi 760 z odbiornikiem GTM 21. Zarejestrowałem na swoje konto w Garmin, WebUpdater nic nie musiał aktualizować (proponował tylko dodatkowe teksty i głosy). Firmware w nuvi i GTM jest najnowszy. W GTM obok kilku dożywotnich subskrypcji dostawców zagraniczych mam "Nową Subskrypcję" i komunikat, że "Subskrypcja nie została aktywowana. Aktywacja nastapi automatycznie gdzy urządznie namierzy satelity GPS odbierając jednocześnie sygnał od dostawcy komunikatów drogowych" . Ta "Nowa Subskrypcja" dotyczy polskiego dostawcy. Wnioskuje tak, bo ona działa, komunikaty odbieram na częstotlowościach RMF, można planować trasę z ominięciem odcinków nieprzejezdnych itd., choć jeszcze nie jeździłem z tym w miejscach gdzie są jakies zdarzenia, tylko symulacje. Ale cały czas jest to "Nowa Subskrypcja". Na tym i "innych forach" wyczytałem, że "Nowa Subskrypcja" powinna przejśc w subskrypcję "Destia" a ostatnio raczej w "MediaMobile".

Ja mam raczej ten problem
Nuvi 760 + CNE NT 2013.20 + UMP
Avatar użytkownika
hugo7
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz, 26 cze 2008 11:40
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » Wt, 04 wrz 2012 19:01

Ewidentnie masz odbiornik z USA.
Wbiłeś lipną subskrypcję, która nie zmieni nazwy bo fw tego nie przewiduje. Czego jeszcze oczekujesz?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez hugo7 » Wt, 04 wrz 2012 23:36

Jeśli to odbiornik z USA to muszę jeszcze trochę poczytać forum i wypróbować sposób zmiany tabeli częstotliwości. Problem tylko taki, że u mnie nie podaje czy jest Grid US czy EU.
Nuvi 760 + CNE NT 2013.20 + UMP
Avatar użytkownika
hugo7
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz, 26 cze 2008 11:40
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez bombel » Śr, 05 wrz 2012 21:52

GTM Mode masz na stanie 5 - a więc odbiór poprawny z RDS RMF FM , 88.2 MHz.
Count - 68 - od startu urządzenia odebrałeś poprawnie 68 komunikatów TCM (ale niekoniecznie różnych. Pewnie top było 8 czy 10 komuników nadawanych w pętli).
Error count wskazuje, że z jakością tego sygnału jest kiepsko. Pobaw się ustawieniem antenki (tego kabelka).

Co do "Nowa subskrypcja" też tak mam. Co jakiś czas powinni puścić w transmisji identyfikator, by odbiornik rozpoznał dostawcę sobie podmienił na "MMN TMC+", ale tego nie robią, wiec wciąż wisi jako "nowa" (raz mi złapało, ale po resecie i zabawią z firmware utraciłem).

Ja tu problemu nie widzę. Technicznie jest ok. Co do samej zawartości komunikatów, to w mediamobile wreszcie chwycili temat za dupę, bo w ostatnich kilku tygodniach znacząco się to wg mnie poprawiło (nawet sam popilotowałem z nimi temat poprawnego zamknięcia ronda kaponiera w Poznaniu i kilku innych większych remontów).
[Vista HCx] + 2*[Nuvi 765T] + [Nuvi 1690 w rozsypce] + [UMP + rower]
bombel
Bywalec
 
Posty: 143
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2009 11:34
Lokalizacja: POZ

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez hugo7 » Cz, 06 wrz 2012 10:22

Dzięki za pomoc
bombel napisał(a):Error count wskazuje, że z jakością tego sygnału jest kiepsko. Pobaw się ustawieniem antenki (tego kabelka).

Co do sygnału to nawigacje testowałem w domu przy oknie, więc ma prawo być słaby sygnał.
Nuvi 760 + CNE NT 2013.20 + UMP
Avatar użytkownika
hugo7
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Cz, 26 cze 2008 11:40
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez beetle-m » Pt, 17 maja 2013 10:02

Jako ciekawostka możliwości raportów TMC.
Zlepek informacji z trzech ekranów nuvi 3490:
TMC_NiebezpiecznyPojazd.PNG
Komunikat TMC nuvi 3xxx
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez pgordzialkowski » So, 25 maja 2013 19:12

Witam , ciekaw jestem czy macie problemy z dostępnością sygnału , czy to tylko przypadłość mojego odbiornika. Po Polsce jeżdżę dużo i nawet na głównych drogach nie łapię informacji. Przykłady , orientacyjne lokalizacje - DK 50 od Kołbieli do Ostrowi Mazowieckiej sygnał sporadycznie, DK 17 za Rykami aż za Garwolin - brak sygnału, Puławy i okolice - brak sygnału, Stalowa Wola i okolice - brak sygnału, okolice Łomzy - brak sygnału. Teoretycznie RMF jest wszędzie ale pewnie nie wszędzie daje nakładkę TMC. Wydaje mi sie że przez ostatnie 3 miesiące dokładność danych tam gdzie jest sygnał poprawiła sie ale te dziury w komunikatach powodują niespodzianki.
Pozdrawiam, Przemo 3490LMT
pgordzialkowski
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Cz, 16 maja 2013 10:04
Lokalizacja: Katowice

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez GPS Maniak » So, 25 maja 2013 19:26

pgordzialkowski napisał(a):Witam , ciekaw jestem czy macie problemy z dostępnością sygnału ,

Mamy i to nawet w pobliżu aglomeracji. Przykładowo - takie Oborniki. Rzut beretem od Poznania, a ikonka TMC praktycznie się nie pojawia.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Artur » So, 25 maja 2013 21:55

pgordzialkowski napisał(a):Witam , ciekaw jestem czy macie problemy z dostępnością sygnału

A jakie auto? U mnie w mondeo z ogrzewaną przednią szybą jest fatalnie. W miarę działa jak przewieszę kabel (zasilająco-antenowy) przez lusterko. Jak wisi normalnie, to w trasie mam sygnał przez jakieś 15% czasu, przez lusterko może 30-50%. W sumie tak samo kiepsko od PL do GB.
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez Zachu » N, 26 maja 2013 7:37

Artur pewnie masz na środku Nuvi. Wrzuć sobie w słupek przewód ;)
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez pgordzialkowski » Pn, 27 maja 2013 20:51

Gdzieś na forum widziałem patent z podpięciem do anteny radia - podobno pomaga ale niestety z powodu sklerozy nie pamiętam lokalizacji postu. Być może wyprowadzenie sygnału na zewnątrz spowoduje większy zasięg - kto to zrobił niech da znać jak to działa
Pozdrawiam, Przemo 3490LMT
pgordzialkowski
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Cz, 16 maja 2013 10:04
Lokalizacja: Katowice

Re: TMC odbiornik komunikatów drogowych

Postprzez tboniasty » Wt, 28 maja 2013 11:22

W piątek wieczorem w mieszkaniu łapałem komunikaty, a dzisiaj totalne 0...
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości