W City Navigator Europe chciałbym ...

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez ciamajda » Pt, 17 gru 2010 12:22

Mariusz65 napisał(a):Cała masa dróg gruntowych jest zaznaczona jako utwardzone.

Przy czym dotyczy to tylko bardzo mniejszych dróg. Faktycznie może to powodować problemy jak nawigacja zechce zrobić skrót, ale do jazdy normalnej to CNE spokojnie daje radę. W Polsce korzystanie ze skrótów z każdą mapą (no może poza UMP) jest ryzykowne jak się dysponuje zwykłym samochodem.
Co ciekawe w CNE są też miejsca gdzie jest na mapie droga gruntowa a w realu asfaltowa i to od 30 lat.

No i oczywiście to najpierw Garmin powinien zrobić jak należy a dopiero później można pojedyncze miejsca poprawić a i to jest dyskusyjna sprawa w komercyjnej mapie.
Nuvi 765 + CNE + UMP
ciamajda
Bywalec
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 26 sie 2010 9:07
Lokalizacja: Łódź

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Marko » Pt, 17 gru 2010 12:22

@Mariusz65
Zgłaszajmy błędy. Jestem przekonany, że te pojedyncze przypadki pozwolą na poprawę kategoryzacji globalnie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Mariusz65 » Pt, 17 gru 2010 12:50

Nie podejmuję się bo jest tego za dużo. Uważam, że to Syzyfowa praca. Po za tym przy takiej ilości to jednak Garmin powinien o to zadbać. Tak się nie robi map komercyjnych (tylko UMPy) bo będzie to trwało latami.

PS
Poprawienie mojego rodzinnego miasteczka w UMPie i zbieranie śladów zajęło mi ponad rok czasu. Zgłaszałem też sporadyczne poprawki do GPMapy ale ślęczeć teraz nad weryfikacją dróg w CNE naprawdę mi się już nie chce i po prostu nie mam na to czasu. Tym bardziej, że wiele dróg trzeba by było sprawdzić w terenie. Tworzenie map komercyjnych to nie jest praca społeczna. Owszem - można zgłaszać błędy ale w jakichś granicach.
Ostatnio edytowano Pt, 17 gru 2010 13:05 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez asandrzej » Pt, 17 gru 2010 13:02

Witam.
To możemy stwierdzić, że mapy starej piętnastki UE są w miarę dobrze opracowane,
to teraz mam pytanie, czy w tych krajach było pospolite ruszenie do podsyłania poprawek.
Duże firmy mają swoje priorytety tak myślę, że zgłaszanie niezgodności nic nie da.
Dobrze opracowane mapy w formie elektronicznej dotyczące tych obszarów były już 96/97 roku, czternaście lat temu.
Trzeba jednak założyć, że startowali z innego poziomu, jeżeli chodzi o założenia kartograficzne.
Naszym obszarem na poważnie Garmin najprawdopodobniej zajął się dopiero teraz.
Z tego wniosek, że trzeba cierpliwe czekać.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez beetle-m » Pt, 17 gru 2010 13:20

Moim zdaniem trzeba podjąć przynajmniej próbę ruszenia tematu. Można będzie się obrazić i założyć ręce jeśli ona nic nie przyniesie. Siedzenie z założonymi rękami to najgorsza z możliwych opcji.
Nie, jest gorsza - zniechęcanie innych do działania.

Jeśli jest ktoś, kto chce podjąć próbę popchnięcia jakichkolwiek tematów dalej to ja pomagam w miarę swoich możliwości (jeśli widzę w tym sens).
Jeśli nie widzę nadziei - to nie pomagam ale w żadnym przypadku nie staram się odwieść/zniechęcić ochotnika do podjęcia próby.

Dla mnie zostawienie tematu "jak jest" oznacza akceptację stanu obecnego (minimalizm: są drogi ? - super!).
Postanowiłem wrzucać dalej poprawki CNE do MapReporter'a, naciskać gdzie tylko mogę i następnie dokonać ponownej oceny sytuacji za jakiś czas. Nie po to wykupiłem Lifetime'y, żeby czytywać sobie o problemach z każdą kolejną aktualizacją CNE.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez asandrzej » Pt, 17 gru 2010 13:29

Myślę, że szefowie Naviteq i Garmina wiedzą, jaka jest mapa CNE dotycząca PL
a to oni a nie my mają na to wpływ.
Jest jeszcze możliwe, że nie wiedzą, ale nie przypuszczam żeby tak było.
andzej
Ostatnio edytowano Pt, 17 gru 2010 13:30 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Marko » Pt, 17 gru 2010 13:30

Szkoda jedynie, że nie można wyświetlić danych dot. kategoryzacji dróg.
To stosunkowo szybko pozwoliłoby skorygować błędy.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez beetle-m » Pt, 17 gru 2010 13:32

@Marko. Zerknij na poprzednią stronę wątku: :arrow: viewtopic.php?p=110245#p110245
Można podejrzeć i wprowadzić zmiany.
Myślę jednak, że to pomoże raczej przy analizie problemów, a nie zgłaszaniu błędów (bo może ich być "około mnóstwo").
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez popej » Pt, 17 gru 2010 13:33

Ciekawe, kto odważy się zgłosić Navtekowi problem Bełchatowa :mrgreen:

Obrazek

Obrazek
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez asandrzej » Pt, 17 gru 2010 13:37

@ Marko
Artur pokazał, że można coś poprawić, nie routing, ale chociaż to, że będzie widać,
że trasa została wyznaczona leśnymi ścieżkami.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez GPS Maniak » Pt, 17 gru 2010 13:48

popej napisał(a):Ciekawe, kto odważy się zgłosić Navtekowi problem Bełchatowa :mrgreen:

:lol: :lol: :lol:

Oborniki k/Poznania - jak dla mnie całkowita porażka. Nie tylko z powodu wspomnianej przeze mnie "przeszacowanej" ulicy Armii Poznań. Więcej na ten temat: viewtopic.php?p=110264#p110264

Oczywiście możemy się umówić, że są to błędy "pojedyncze", a nie ogólne związane z "kategorazacją" i nie będziemy krytykować "kategorazacji dróg" w CNE. Tylko po co, skoro ..... ta kategoryzacja owszem lepsza niż drzewiej bywało, ale nadal jest do bani .... :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Marko » Pt, 17 gru 2010 14:05

GPS Maniak napisał(a):..... ta kategoryzacja owszem lepsza niż drzewiej bywało, ale nadal jest do bani .... :(

Więc może za rok znów będzie ciut lepiej.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez frasun » Pt, 17 gru 2010 14:34

Nie ma się, co umawiać... kategoryzacja dróg lokalnych jest zła i trzeba to zgłosić hurtem podając kilka przykładów np. Bełchatów, Oborniki pod Poznaniem, czy Pęcice pod Warszawą.
Najistotniejsze wydawało mi się zgłaszanie błędów kategoryzacji dotyczących tras przelotowych i najważniejszych ulic w dużych miastach, ale wygląda na to, że nikt niczego nie znalazł.
Najważniejsze, żebyśmy nie ograniczali się do stwierdzeń typu CNE = zła kategoryzacja, tylko podali kilka przykładów potwierdzających, że dane navteq'a poniżej kategorii drogi głównej są nieprawidłowe. Garmin czyta nasze posty, ale z informacji wszystko jest do złe niewiele wynika. ;)
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Mariusz65 » Pt, 17 gru 2010 19:10

Można dodać żywcem to moje zgłoszenie z GPMapy:
:arrow: viewtopic.php?p=103706#p103706
W UMP jest już dawno w CNE i GPMapie nie.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Spider » Pt, 17 gru 2010 22:09

Mariusz65 napisał(a):Cała masa dróg gruntowych jest zaznaczona jako utwardzone. Byłby sens wysyłać zgłoszenia gdyby to były sporadyczne błędy. Prawda jest taka, że w zakresie np. dróg gruntowych i czwartorzędnych cała mapa powinna zostać zweryfikowana. Dopiero później użytkownicy mogliby zgłaszać jakieś pojedyncze błędy i przeoczenia. Wyobrażacie sobie, że my mamy rysować tą mapę za Garmina. To chyba raczej nie wykonalne, a po za tym to nie jest UMP! Jeśli sami mamy odwalić tą robotę to dajmy sobie spokój z CNE i wysyłajmy te zgłoszenia od razu do UMPa tam przynajmniej szybciej reagują na zamiany ;-)

Ja pomimo tego, że nie posiadam CNE, zgłaszam tam błędy, bo nie chce słyszeć od znajomych "stary, ale masakryczny dojazd jest do ciebie, musiałem jechać polami i myślałem, że zawieszenie urwę...". Ostatnio poprawiłem kategoryzację prawie wszystkich dróg w mojej okolicy. W obecnej chwili mają status "w trakcie weryfikacji" (czy jakoś tak), więc jest szansa, że wprowadzą to niedługo. Tak więc polecam zweryfikowanie i ewentualne poprawienie własnej okolicy.
Garmin: GPSMap 66s
Android: Xiaomi Redmi 4X

Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Spider
Radny
 
Posty: 1149
Dołączył(a): N, 02 gru 2007 20:12
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości