W City Navigator Europe chciałbym ...

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez beetle-m » Pt, 10 wrz 2010 12:57

chopin67 napisał(a):Mnie ogromnie brakuje w trybie nawigowania wyświetlania nazw miejscowośći(pamiętam, że była taka możliwość w Nuvi760) oraz wyświetlanie nazwy ulicy po której się poruszamy(tak jak w w firmware Taiwan)
IMO To problem firmware'u urządzenia, a nie mapy.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez frankie » Pt, 10 wrz 2010 13:06

Witam,

Bardzo fajny pomysł z tą listą życzeń, więc dodam trzy grosze i od siebie.

Jak jeździłem kiedyś z papierową mapą po nieznanych mi terenach, to na długiej trasie miałem pełną wiedzę którędy (w sensie: przez które miasta) jadę. Jak by nie patrzył, czego by nie robił, aby sensowną wybrać drogę to trzeba było się przygotować wcześniej. Teraz problem zniknął, bo mając w miarę świeżą mapę i nie mając zbytnio wolnego czasu ufam, że to co wklepię przy ustawionej "najszybszej" trasie sprawi, że pojadę w miarę sensownymi drogami.

Jako że używam, w wiadomym celu, radia CB to często pytam się "jak ścieżka na...". No właśnie, na co ? W Garminie (używam na zmianę Nuviego 205, 760 z GPMapą/CN/UMP) brakuje mi prostej rzeczy w sytuacji, w której jestem na trasie poza miastem - wyświetlania najbliższego większego miasta/krzyżówki. Po to aby wiedzieć o co pytać. Przecież to proste w realizacji, nie trzeba wprowadzać żadnych dodatkowych danych, a wydaję mi się, że przydatne dla kierowców, którzy często jeżdzą w nieznane rejony.

Reasumując:
1. Zgłaszany postulat dotyczy nie tylko CN, ale i innych map.
2. Sensowne byłoby posiadanie "opcji" np. "Pokazuj punkty dla CB", z możliwością ich wyłączenia (niektórym użytkownikom to przecież niepotrzebne) - no chyba, że jest dałoby się odkrywać/ukrywać pola danych jak np. w 76CSx - co by nie zasłaniać ekranu.
3. Może sensowne byłoby określenie najczęściej używanych przez kierowców miast/punktów. Przykład
a) wyjeżdzając DK7 w Jankach nikt nie pyta o trasę do Krakowa, tylko na Grójec (dla "miast")
b) jadąc z Białegostoku DK8 częściej słychać pytania o "ścieżkę na Jeżewo" a nie na Warszawę - a czy wszyscy od razu wiedzą co to Jeżewo ? - w końcu to skrzyżowanie, fotoradar, często misiaki w Vectrze (pozdrawiam!) i nic więcej.

Jeśli to pomysł głupi, z pokorą przyjmę konstruktywną krytykę. Jeśli fajny, to forsujmy idę opcji "CB" ;-)

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,
frankie
frankie
Początkujący
 
Posty: 69
Dołączył(a): So, 12 maja 2007 17:46
Lokalizacja: Wawa

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Marko » Pt, 10 wrz 2010 13:06

@chopin67
Nazwy miejscowości zapewne pojawią się po kliknięciu w mapę.

A w temacie: zauważyłem, na razie 1x, że CNE prowadził przez drogę wewnętrzną stacji benzynowej (Bliska na Pszczyńskiej, Gliwice). Czy to przypadek, czy też norma?
Jeśli jest to regułą również na innych stacjach, to mój postulat pokrywa się z beetle-m, a mianowicie: poprawa kategoryzacji dróg (i będzie git!, bo już jest nieźle w zakresie POI :) )
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Zachu » Pt, 10 wrz 2010 13:11

beetle-m napisał(a):Jak widać na podglądzie w Navteq MapReporter dane z PLiterkami są.

Pewnie że są. W telefonach Nokii jest wszystko OK. Garmin broni się przed Wschodem ;)
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez beetle-m » Pt, 10 wrz 2010 13:12

frankie napisał(a):/.../ Jako że używam, w wiadomym celu, radia CB to często pytam się "jak ścieżka na...". No właśnie, na co ? W Garminie (używam na zmianę Nuviego 205, 760 z GPMapą/CN/UMP) brakuje mi prostej rzeczy w sytuacji, w której jestem na trasie poza miastem - wyświetlania najbliższego większego miasta/krzyżówki. Po to aby wiedzieć o co pytać. Przecież to proste w realizacji, nie trzeba wprowadzać żadnych dodatkowych danych, a wydaję mi się, że przydatne dla kierowców, którzy często jeżdzą w nieznane rejony.

Obawiam się, że ten postulat też dotyczy firmware'u urządzenia, a nie mapy.
Zobacz co na belce potrafi wyświetlić nuvi 3790T: viewtopic.php?p=102664#p102664
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Zachu » Pt, 10 wrz 2010 13:19

Bo to problem z elektroniką, która nie nadążą za mapą ;) Garmin myślał że po taniości dalej w to samo upchnie 100 nowych pomysłów.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez asandrzej » Pt, 10 wrz 2010 13:22

Marko napisał(a):A w temacie: zauważyłem, na razie 1x, że CNE prowadził przez drogę wewnętrzną stacji benzynowej (Bliska na Pszczyńskiej, Gliwice). Czy to przypadek, czy też norma?


Witam.
Są sugestie, że prawidłowa kategoryzacja nie tylko zależy od mapy, ale też od odbiornika i softu.
viewtopic.php?p=93467#p93467 i następne do postu viewtopic.php?p=94924#p94924

andrzej.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Antonio » Pt, 10 wrz 2010 21:20

asandrzej napisał(a):Są sugestie, że prawidłowa kategoryzacja nie tylko zależy od mapy, ale też od odbiornika i softu.
Co nie zmienia faktu, że odbiorniki Garmina powinny lepiej (dobrze) współpracować z każdą wersją CNE przez cały czas użytkowania, a nie do wprowadzenia nowego modelu odbiornika :evil:
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez chopin67 » Pt, 10 wrz 2010 21:35

Marko napisał(a):@chopin67
Nazwy miejscowości zapewne pojawią się po kliknięciu w mapę.
....


Marko, po kliknięciu to ja wiem, że się pokazują ale brakuje mi płynnej zmiany podczas nawigowania
pozdrawiam chopin67
Nuvi 765T v.Taivan GPMapa 2009.3 + CNE NT 2010.3 + UMP pcPL; TomTom GO750; AsusA 636N + Automapa
Avatar użytkownika
chopin67
Bywalec
 
Posty: 322
Dołączył(a): So, 18 paź 2008 11:54
Lokalizacja: Szczecin

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez asandrzej » Pt, 10 wrz 2010 21:59

Antonio napisał(a):Co nie zmienia faktu, że odbiorniki Garmina powinny lepiej (dobrze) współpracować z każdą wersją CNE przez cały czas użytkowania,....


Witam

Jestem za, tylko jak to wyegzekwować, od Garmina.

Za całość produktu (urządzenie + mapy) odpowiada Garmin.

Dla Navteq my, jako użytkownicy nie jesteśmy stroną,
to Garmin powinien zamawiać /zlecać/ mapy kompatybilne w pełnym zakresie, ze swoimi odbiornikami.

Pozdrawiam.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez saper » Cz, 23 wrz 2010 6:36

I jeszcze wyświetlane nazwy miejscowości podczas nawigacji, o ile to sprawa mapy a nie odbiornika, dotychczas jadąc przez jakąś wioskę wiem że na lewo mam ulicę Polną a na prawo Brzozową ale w jakiej miejscowości? Przypomina to trochę jazdę autostradą, co trochę zjazd oznaczony znakiem "centum", ok ale jakiego miasta. Może to błahe ale ja ze wsi jestem i mnie by się to przydało.
Nuvi 760, Oregon 300 nuMaps Lifetime + ostatnia GPMapa, HTCwildfire + 3-oś kompas, Navigon, Rmaps.
Samsung Galaxy tab p-1000 + mapamap PL-2011Q3
Avatar użytkownika
saper
Bywalec
 
Posty: 735
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:07
Lokalizacja: Zaklików

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez kwieto » Cz, 23 wrz 2010 8:07

frankie napisał(a):brakuje mi prostej rzeczy w sytuacji, w której jestem na trasie poza miastem - wyświetlania najbliższego większego miasta/krzyżówki. Po to aby wiedzieć o co pytać.


Tyle że to się niejako kłóci z założeniami nawigacji (przynajmniej samochodowej) - przecież po to wyznaczasz trasę, aby nie musieć pytać (?)

Rozumiem Twoje argumenty, ale rozumiem też logikę, która kazała z tego zrezygnować.

Mnie tam bardziej brakuje indywidualnego włączania/wyłączania konkretnych POI (np. chcę widzieć stacje benzynowe na trasie, ale już nie bankomaty, albo na odwrót), ale to również jest sprawa firmware urządzenia a nie mapy.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez frankie » Cz, 23 wrz 2010 9:13

Spróbuję obronić mój postulat.
kwieto napisał(a):
frankie napisał(a):brakuje mi prostej rzeczy w sytuacji, w której jestem na trasie poza miastem - wyświetlania najbliższego większego miasta/krzyżówki. Po to aby wiedzieć o co pytać.
Tyle że to się niejako kłóci z założeniami nawigacji (przynajmniej samochodowej) - przecież po to wyznaczasz trasę, aby nie musieć pytać (?)

... ale:

1. Funkcja, "której mi brak", miałaby być opcjonalna - ktoś nie chce na ekranie takiego info - proszę bardzo, może wyłączyć.

2. Wyznaczając trasę np. Skierniewice - Łomża, mam po drodze "punkty orientacyjne", o które słychać, że się kierowcy o nie pytają:
- Huta Zawadzka,
- Mszczonów,
- Warszawa,
- "Jerozolimskie do Zachodniego",
- "Trasa Toruńska do Grota"
- Marki,
- Wyszków,
- Ostrów Mazowiecka,
- Łomża.

Wyznaczam trasę... po to, aby nie musieć wiedzieć co jest po drodze (i tu się z Tobą zgadzam), co wcale nie oznacza, że będąc kierowcą muszę znać kolejno najczęściej wymieniane punkty orientacyjne, które kierowcy wymieniają na CB. I o to postuluję.

Tym bardziej, że często-gęsto kierowcy pytają się o miejsca, których ni jak nie można umiejscowić na mapie, jeśli zwyczajnie nie wie się, gdzie one się znajdują.
Przykład z życia: "Huta Zawadzka", "Jeżewo", ewt. gdy wyjeżdzając ze Skierniewic spytam "o ścieżkę na Warszawę" to mam dwie alternatywy: DW 719 via Żyrardów i DW70/DK8 via Huta Zawadzka, nie wskazując Huta Zawadzka może zdarzają się na 39 km zonk).

Jak widać powyżej, ktoś kto przykładowo nie zna Warszawy nie spyta jak "Jerozolimskie do Zachodniego" czy "Toruńska do Grota", przez co nie będzie w stanie dopracyzować dokładnie o co pyta. Nie mam 3790 (jeszcze :-)) więc nie wiem, jak to się tam prezentuje w trybie rzeczywistym, ale nie sądze aby pokazywał właśnie tkie detale, jakich trzeba na CB.

Reasumując, (w moim odczuciu) po to jest wyznaczanie trasy optymalnej/najkrótszej/najszybszej aby nie musieć wiedzieć przez co konkretnie jechać i żeby to nawigacja zdecydowała jak jechać.
Opcja w 3790 przywołana przez Kolegę beetle-m w tym wątku zapewne by wystarczyła, pod warunkiem, że właśnie uwzględniałaby również te najmniejsze, często mało znane, ale powszechnie używane przez użytkowników CB punkty/miejsca.
Pozdrawiam,
frankie
frankie
Początkujący
 
Posty: 69
Dołączył(a): So, 12 maja 2007 17:46
Lokalizacja: Wawa

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez Marko » Cz, 23 wrz 2010 9:17

saper napisał(a):I jeszcze wyświetlane nazwy miejscowości podczas nawigacji.

Jest - po kliknięciu w ekran.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: W City Navigator Europe chciałbym ...

Postprzez ciamajda » Cz, 23 wrz 2010 9:39

frankie napisał(a):2. Wyznaczając trasę np. Skierniewice - Łomża, mam po drodze "punkty orientacyjne", o które słychać, że się kierowcy o nie pytają:


Używając CB jakieś podstawy wiedzy trzeba mieć. Geografia też się przydaje.
Jeśli zapytasz o Mszczonów ruszając ze Skierniewic dostaniesz takie same informacje jak pytając o te najczęstsze punkty.
Jadąc z Warszawy DK8 kierowcy pytają o wszystko co jest po drodze, więc nie do końca miałoby sens to co chcesz.
Klepiąc ekran dostaniesz mapkę z miejscowościami. Całkowicie wystarcza. Wielu kierowców pyta jak wygląda ósemka.

Nie bardzo wiem skąd Garmin miałby wziąć wszystkie punkty o które pytają kierowcy. Wielu krawaciarzy pyta tak, że nikt poza nimi nie wie o co pytają. Jak przygotować opcje dla takich?

frankie napisał(a):Tym bardziej, że często-gęsto kierowcy pytają się o miejsca, których ni jak nie można umiejscowić na mapie, jeśli zwyczajnie nie wie się, gdzie one się znajdują.
Przykład z życia: "Huta Zawadzka", "Jeżewo", ewt. gdy wyjeżdzając ze Skierniewic spytam "o ścieżkę na Warszawę" to mam dwie alternatywy: DW 719 via Żyrardów i DW70/DK8 via Huta Zawadzka, nie wskazując Huta Zawadzka może zdarzają się na 39 km zonk).


Po pierwsze miejsca jak najbardziej są na mapie. Po drugie nie masz dwóch alternatyw tylko alternatywę. Po kolejne to nie prawda bo drogowskazy wyraźnie mówią, że Warszawa na wprost. Jak chcesz się przebijać osiedlowymi uliczkami to nie licz na CB.
Bardzo wielu nie pyta o Hutę Zawadzką tylko o drogę do ósemki.

frankie napisał(a):Jak widać powyżej, ktoś kto przykładowo nie zna Warszawy nie spyta jak "Jerozolimskie do Zachodniego" czy "Toruńska do Grota", przez co nie będzie w stanie dopracyzować dokładnie o co pyta.


A po co ma tak pytać? Pyta jak Jerozolimskie, to masz w nawigacji.
Pytasz jak droga do centrum. Pytasz jak trasa na Marki. Nie potwierdzam, że wszyscy pytają o Toruńską do Grota a nie inaczej.
To co postulujesz proponuję rozszerzyć o slang cały. Bo dlaczego pytasz o DK8 skoro przynajmniej połowa mówi na nią Gierkówka?

Ogólnie przypomina mi to teksty z CB typu:
- Uważajcie, na 15 km stoją z suszarką.
- Ale na którym słupku dokładnie bo ja nie potrafię jednego kilometra przejechać przepisowo.
Nuvi 765 + CNE + UMP
ciamajda
Bywalec
 
Posty: 130
Dołączył(a): Cz, 26 sie 2010 9:07
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości