przez GPS Maniak » Wt, 24 mar 2009 1:03
Wracamy do mapki ...
Na wstępie chciałbym przeprosić Darka, za zaśmiecanie wątku. Z drugiej strony mapka jest związana ze Zlotem
Docelowo post przeniosę do stosownego Działu, ale ponieważ obecnie nie mam zbyt wiele do zaoferowania piszę tu, gdzie zaglądają najbardziej zagorzali Maniacy.
Otóż fakt, że zrobiłem sobie mapkę z okazji Zlotu zapewne nikogo nie dziwi. To już taka świecka tradycja. Dziwić jednak może fakt, że mapka nie ląduje w zestawie Topo_Pl_1oo, a zgłasza się jako nowy mapset: "GPSM-TM" (Family_4817). Wynika to z pewnej reorganizacji źródeł jakiej się w końcu podjąłem, a że przy okazji zmienia się zakres terytorialny arkuszy odpowiadający - przynajmniej w górach - arkuszom topo (mniejsze arkusze to szybsza kompilacja i w jakimś stopniu łatwiejsza możliwość nanoszenia poprawek) - miałem następujące możlwiości:
- albo nie publikować nowości i pacnąć w terminie późniejszym cały zestaw "od nowa"
- albo publikować na bieżąco to co podlega "liftingowi", ale kosztem starych arkuszy
- bądź pozostawić Topo_PL_1oo bez zmian, a nowsze mapki sukcesywnie przenosić do całkowicie nowego zetawu, co też ... będę czynił
Drobne uwagi dotycząca "liftingu". Dobre i złe.
Zacznę od złych.
* Póki całość materiału nie zostanie przetransferowana do nowego zestawu nie będę nanosił poprawek, których "miliony" (dzięki!) nadesłali użytkownicy mojej mapy. Sorry
* Routingu w lesie nie używam, ale podczas klasycznej turystyki po szlakach lubię czasami zobaczyć w miarę realną odległość, bądź profil wycieczki. Zatem koncepcja routingu nie ulega większej zmianie. To nadal będą przede wszystkim szlaki i wybrane drogi. Na szlakach turystycznych będzie obowiązywała zasada: "Tylko dla piechura", na ścieżkach rowerowych: "Tylko dla roweru", na drogach "Bez ograniczeń". Od razu ostrzegam: dane do routingu są niezależne od dróg (teraz także od szlaków), zatem niech dziwi Was fakt, że fioletowa trasa często biegnie "obok" drogi.
* Część map pozostanie w wersji "Lite" czyli pod względem pokrycia siatką drogową coś na modłę CNE "plus"
* Dokładność lokalizacyjna obiektów nie ulega zmianie. Zoom 120m i to w porywach to maksimum, aby nie dostać zawału
* Dobre wiadomosci:
* przy okazji porządkowania i scalania źródeł (do tej pory pracowałem na dość rozdrobnionych warstwach tematycznych) staram się poprawić korealcję szlaków z siatką drogową.
* w związku z otrzymaniem nowych, znacznie czytelniejszych rastrów (można klikać po kilku browcach) - wybrane arkusze uszczegóławiam w zakresie siatki drogowej do poziomu jaki znamy z map topograficznych 1:50000. I tu niespodzianka: Także w Polsce południowo - wschodniej. Mam świadomosć, że wielu z tych dróg naprawdę nie ma w terenie, ale skoro wśród nas zdarzają się malkontenci, którzy dyskusje nad "szczegółowością" map cenią sobie wyżej niż przyjemność jaką niesie za sobą wędrówka po lesie, taka nieco "na wariata" to co tam. Niech mają i niech się cieszą .... Dla usprawiedliwienia dodam, że na południowym wschodzie te "dodatkowe drogi" i ścieżki pojawią się na mapie w kolorze czerwonym, zatem każdy może sam zdecydować czy uwzględniać je podczas wędrówek czy też nie.
Póki co w zestawie są 4 arkusze:
* Zlot.
* 2 szt bieszczadzkie - z "czerwonymi drogami polnymi"
* 1 szt. dla Jurka - Mapka:
http://gpsmaniak.com/Download/gpsm-tm.exe UWAGA:
1. Plik TYP różni się nieco od źródła TXT. Uznałem, że nie po to używam map wektorowych, aby ich widok zaśmiecać zbędnymi informacjami na ekraniku wielkości pudełka zapałek. Dlatego też w edytorze "on line" wyłączyłem wyświetlanie niektórych etykiet.
2. Na styk, bo na styk, ale ciągle mieszczę się w dwubajtowcach
Pozdrawiam Lechu
Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T