OpenWaypoint

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

OpenWaypoint

Postprzez angelo » N, 30 wrz 2007 19:12

Postęp prac nie jest jeszcze na tyle zaawansowany, żeby cokolwiek pokazywać, w końcu dopiero od wczoraj nad tym siedzę w wolnych chwilach - zwłaszcza, że muszę powalczyć trochę z szablonem - na wszystkich normalnych przeglądarkach (Firefox, Opera, Safari, Konqueror) wygląda ślicznie i jednakowo - oczywiście byłoby zbyt prosto gdyby działało również pod Exploderem - zazwyczaj na swoich stronach dostęp przez IE po prostu blokuję, ale mam niejasne wrażenie, że może wam zależeć na używaniu tej przeglądarki :]

No ale wracając. Nie dużo jeszcze jest do pokazywania, ale na tyle sporo, że jest możliwe, że doczekamy się wersji stabilnej i oficjalnej. A to oznacza, że można by się już zacząć zastanawiać nad kilkoma rzeczami.

Pierwszą którą mam na myśli, są kategorie. Na waymarking.com kategorii jest dużo. Bardzo dużo i są w 3 albo i 4 stopniowej hierarchii. OpenWaypoint na początku tak dużej liczby kategorii mieć siłą rzeczy nie może - zresztą i tak sporo z nich nie miało by w naszym wypadku sensu.

Pytanie do was brzmi. Jakie kategorie wprowadzamy?
Avatar użytkownika
angelo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 17:57
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postprzez sp2ong » N, 30 wrz 2007 19:25

Nie pamietam juz jak jest na Waymarking.com ale podkategorie 2 poziomu moga byc zakladane przez Member user wiec rozumie ze Gorny poziom ma byc ustalony ale nie zamkniety bo np kategoria
Benchmark a w niej moga byc pod kategorie miedzy innym zakladne dla krajow np Poland Benchamrk itd

Wiec poziom najwyzszy dosc latwo zdefinowac Historyczne miejsca itd. Jak bedzie planowana forma zakladania kategori lub pod kategorii. Users wysla prosbe do Admina i on zatwierdza i zaklada czy sam users moze zalozyc podkategorie (czy to moze wprowadzic balagan ?) Sa to pytania wazne o ksztalcie OWP

Mysle ze celem OWP nie jest robienie serwisu ala POI mobilenet bo nie chodzi nam o zbieranie wykazu stacji benzynowych, bankomatow, radarow itp. Moim zdaniem OWP ma na celu stworzenie serwis wpelni zblizonym do Geocachingu ale gdzie sa tzw virtualne skrzynki wiec miejsca ciekawe do odwiedzenia z podanymi wspolrzednymi miejsca gdyz w glownej jest to serwis do zabawy przez uzytkownikow GPS choc nie tylko.

Tak wiec definicja serwius co ma on zawierac i jego idea jest wazna bo to moze nadac odpowiedni kierunek budowie i rozwoju OWP.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez Bas » N, 30 wrz 2007 19:49

OWP:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacj ... _Palestyny
- http://www.owp.com/

Hmmm, kazda nazwa bedzie sie z czyms kojarzyc... Moze lepsza bedzie krotka nazwa opisowa, ale to z kolei zalezy od glownej idei OWP...

Bardzo prosze o przyblizenie idei OWP. Pierwszy raz spotkalem sie z tym w watku o geokretach, ale moze Autor opisze ten projekt?
Najpierw myslalem, ze to moze cos z geocachingiem zwiazane (alternatywa i zlikwidujemy np. skrzynki webcam ;) ), ale po poscie Sp2onga mam watpliwosci...
Ostatnio edytowano N, 30 wrz 2007 19:53 przez Bas, łącznie edytowano 2 razy
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: OpenWaypoint

Postprzez Topik » N, 30 wrz 2007 19:50

angelo napisał(a):... zazwyczaj na swoich stronach dostęp przez IE po prostu blokuję, ale mam niejasne wrażenie, że może wam zależeć na używaniu tej przeglądarki :]

W samej rzeczy.
Nie mylisz się.
Obrazek
Topik
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Pt, 25 maja 2007 18:16
Lokalizacja: Malbork

Postprzez angelo » N, 30 wrz 2007 20:04



o tym już było i w jednoosobowym głosowaniu (tak, to wszystko wina filipsa :D) nazwa została przyjęta :]


Bas napisał(a):Bardzo prosze o przyblizenie idei OWP. Pierwszy raz spotkalem sie z tym w watku o geokretach, ale moze Autor opisze ten projekt?
Najpierw myslalem, ze to moze cos z geocachingiem zwiazane (alternatywa i zlikwidujemy np. skrzynki webcam ;) ), ale po poscie Sp2onga mam watpliwosci...


temat był wałkowany wielokrotnie na starym forum, ale się zgubiło. generalnie spójrz na waymarking.com - w założeniu pierwotnym i podstawowym tak jak napisał sp2ong, jak było wymyślane na starym forum i jak rozumiem jest to dalej aktualne - jest uwolnienie (lub przejęcie roli w tej kwestii, zależy jak spojrzeć) opencaching od wirtuali, webcamów etc. dodatkowo, ze tego co pamiętam, miały tam również trafić (wreszcie) bardziej kompleksowo ujęte benchmarki.

natomiast, nie widzę przeciwwskazań, żeby było to katalogiem większej ilości miejsc. może stacje benzynowe nie są na pierwszym miejscu gdy myślę o projekcie i ciekawych miejscach, ale też formalnych przeszkód nie widzę. jeżeli jedynym kryterium miałaby być ciekawość miejsca, to z drugiej strony kim jestem, żeby mówić komuś, że małe betonowe słupki są ciekawsze od stacji benzynowej? może ktoś akurat jest fascynatem tychże? :]
Avatar użytkownika
angelo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 17:57
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postprzez Bas » N, 30 wrz 2007 22:02

angelo napisał(a):uwolnienie [...] opencaching od wirtuali, webcamów etc. dodatkowo, ze tego co pamiętam, miały tam również trafić (wreszcie) bardziej kompleksowo ujęte benchmarki.


Pieknie :D

benchmarkom nalezy sie porzadny serwis, wiec tez swietnie bedzie. Troszke ich szkoda, bo to dobra lokalizacja dla skrzynki, ale za to beda zgrupowane w jednym miejscu (foto pewnie tez...). Pomysl swietny :!:
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez sp2ong » Pn, 01 paź 2007 6:01

Tak byl temat na starym forum i nawet koledzy z OC DE wypowiedzieli sie ze to dobry pomysl zbudowac Open wersje Waymarking.com wiec nazwa nasunela sie sama OpenWayPoint.
Idea bylo i mysle ze warto tego trzymac sie aby byl to serwis zwiazany z Geocaching ( a wiec czescia OC) , wiec tak jak wtedy mowilismy ma to na celu zeby OC byly tylko fizyczne skrzynki a OpenWayPoint bede to virtualne skrzynki, web cam, ciekawe i unikalne miejsce warte odwiedzenia z punktu widzenia histori, pominki, widoki (w zaleznosci od kategorii)

Nie jestem za tym aby system poszerzyc o dokladanie punktow typu stacje benzynowe, bankomaty, apteki itd bo zrobi sie z tego serwis zbiorem punktow a nie zbiorem ciekawych miejsc ale to jest tylko moj punkt widzenia.
Ostatnio edytowano Pn, 01 paź 2007 7:54 przez sp2ong, łącznie edytowano 1 raz
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez ZYR » Pn, 01 paź 2007 7:35

O kurcze, temat ciekawy, a jakoś mi umknął na poprzednim forum.

Co do kategorii:
Wydaje mi się zasadne skorzystanie z doświadczeń POI mobilne. Sam mam na palmie zapisane chyba z 10 kategorii pasujących do projektu OWP.
Nie ma co tworzyć setek kategorii bo się pogubimy. Dla mnie serwis waymarking.com jest odrobine nieczytelny.

Lepiej byłoby ograniczyć ilość kategorii do np następujących:
1. Budynki historyczne (zamki, ruiny, kościoły, ale także forty, bunkry linie umocnień) może z podziałem na kilka grup wiekowych (ale w tej sytuacji zaczyna się to koplikować ;))
2. Natura (np, pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej)
3. Benchmarki (tu bez kategorii)
4. Urban EX ( ale tu mam wątpliwości - serwisów dotyczących tego tematu jest wiele, i nie wiem czy miałoby to sens)
5. Pomniki
6. Confluence - mimo osobnego serwisu, wydaje mi się zasadne umieszczenie ich tu.
7. Jaskinie (wydzielone z racji niezbędnego wyposażenia - ciepłe ubranie, latarka)
to tak na początek, rzecz jasna o wielu zapomniałem, ale padło pytanie więc odpowiadam.
Webcamy darowałbym sobie całokowicie - nie rozumiem oc takiego w nich ciekawego. Ale to tylko moje zdanie.
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez ZYR » Pn, 01 paź 2007 7:36

Acha,
Jeszcze jedno, raczej nie dawałbym użytkownikom możliwości tworzenia podkategorii, bo się wytworzy bałagan jak na waymarking.com
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez filips » Pn, 01 paź 2007 8:35

helou,

Pytanie zasadnicze: czy to byłby serwis bardziej jak:
- mobilne.net (czy jak to się nazywało) - w którym są rejestrowane punkty godne uwagi (cokolwiek to znaczy), które wgrywamy do odbiornika i jak jesteśmy w okolicy to wiemy, że jest tam coś ciekawego i możemy to miejsce odwiedzić. Tu dobrze podpadają np benchmarki itd.
- opencaching.pl - czyli "gra terenowa" polegająca na odwiedzeniu danego miejsca, wpisaniu się do logu i dostaniu punktu (np webcamy, bo po co normalnie odwiedzać webcamy, jak nie dla punktu:).

W sumie jedno drugiego nie wyklucza, ALE jeśli będziemy dbali o kompletność np spisu benchmarków itp, to może się okazać, że część jest w miejscach nieciekawych, niedostępnych itp i nie spełnia reguł zabawy opencaching...

Nie wiem, czy się jasno wyraziłem?
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez Bas » Pn, 01 paź 2007 11:06

Najlepszy bedzie styl... mieszany? Czy to w ogole jest mozliwe?

Benchmarki:
milo byloby obejrzec fotki benchmarkow. Oczywiste, ze bylyby tez wspolrzedne gps. Bylby to calkiem duzy album, ale skoro tak, to powinien byc kompletny- w miejscach ciekawych i zwyczajnych, bo celem jest benchmark (w tej kategorii tak to widze)

Wirtuale:
tu akurat celem jest zaliczenie ;)

Webcamy:
... odpuszcze temat ;)

Przeciecia:
ZYR wspomnial o nich - to bardzo dobrze. W naszym kraju moglibysmy miec album przeciec (nie ma ich zbyt wiele) - fotki na 4 strony swiata... Album wspolny, rozbudowywany przez wszystkich. Tak, wiem ze juz taki serwis istnieje...
Skrzynki w przecieciach raczej sa tradycyjne- nie wirtualne, wiec z OC chyba nie znikna...

Kategorie i podkategorie:
chyba lepiej bedzie, gdy uzytkownicy zglosza propozycje nowych kategorii, a admin je dolaczy... lub nie ;)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez angelo » Pn, 01 paź 2007 16:00

sp2ong napisał(a):Nie jestem za tym aby system poszerzyc o dokladanie punktow typu stacje benzynowe, bankomaty, apteki itd bo zrobi sie z tego serwis zbiorem punktow a nie zbiorem ciekawych miejsc ale to jest tylko moj punkt widzenia.


Bas napisał(a):Najlepszy bedzie styl... mieszany? Czy to w ogole jest mozliwe?


filips napisał(a):Pytanie zasadnicze: czy to byłby serwis bardziej jak:
(...)
Nie wiem, czy się jasno wyraziłem?


będzie dokładnie taki jakim go stworzycie drodzy użytkownicy. jedną z wspaniałych cech portali społecznościowych jest to, że nie można wszystkiego zwalić na autora(-ów) i/lub admina :D

sprawa jest prosta. nie jestem autorem tego pomysłu. pomysł jest, hm. społecznościowy, albowiem zaczerpnąłem go z forum i nawet ktoś się za to zabierał, ale jah nie da mu skończyć. zabrałem się za to, albowiem ujrzałem w tym potencjał, poza tym potrafię to zrobić (a nie dopiero się uczę:).

z powyższego wynika fakt, że jestem jedynie narzędziem w rękach społeczności :D nie mogę mówić jak to będzie wyglądać. mogę powiedzieć jak ja bym życzył sobie żeby to będzie wyglądało.

a moja wizja tego jest właśnie mieszana. czyli ewidentnie polega to na odwiedzeniu danego miejsca. mechanizm będzie podobny do OC, baza użytkowników mam nadzieję ta sama, fotografie, galerie, logi - znalezienie, komentarze, punkty i nawet śliczny banner generowany :]

na pytanie filipsa mogę odpowiedzieć, że tak. jedno drugiego nie wyklucza, a w takiej sytuacji - kompletność vs. fajność - wybrałbym postawienie na fajność. ale to jest kwestia dogadania się. technicznie nie będzie żadnych przeszkód. jeżeli pojawi się dość silne lobby chcące kompletnej listy benchmarków - czemu nie? co więcej, przecież można zrobić osobną kategorię z nimi, albo wręcz ją ukryć w sajcie openwaymark i na bazie tego samego "silnika" i bazy zrobić drugi sajt z kompletnymi benchmarkami. zero problemu.

generalnie pisząc to kieruję się (czyli chamsko zgapiam:) serwisem waymarking i opencaching, specyficznie je łącząc. w gruncie rzeczy podejrzewam, że wyjdzie to trochę jak odświeżony opencaching w nowej szacie graficznej, kilkoma ajaxowymi bajerami i taki ogólnie bardziej web 2.0, a w środku kategorie i punkty trochę jak na waymarking tylko prościej. uważam, że takie przeładowanie kategoriami oraz lista wszystkich macdonaldów w Polsce faktycznie nie jest nam potrzebna :]


dlatego chciałem podziękować Zyrowi któren jako jedyny nie podszedł do tematu dyskusyjnie, tylko faktycznie zabrał głos. Czy to oznacza, że podane przez niego kategorie pasują reszcie, czy może jakaś dyskusja nad nimi, własne propozycje, cokolwiek? :]
Avatar użytkownika
angelo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 17:57
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postprzez angelo » Pn, 01 paź 2007 16:11

ZYR napisał(a):4. Urban EX ( ale tu mam wątpliwości - serwisów dotyczących tego tematu jest wiele, i nie wiem czy miałoby to sens)


hm. a o tym nawet nie wiedziałem. muszę się temu przyjrzeć :]


ZYR napisał(a):Webcamy darowałbym sobie całokowicie - nie rozumiem oc takiego w nich ciekawego. Ale to tylko moje zdanie.


kiedyś było. teraz faktycznie trochę jakby przystępniejsze są, jednocześnie trochę mniej fajne. kategoria może zostać. jeżeli okaże się po 3 m-cach pusta, to zawsze może wylecieć. podejrzewam, że to i tak wyjdzie w praniu które kategorie połączyć, które podzielić, do których wprowadzić pod kategorie i jakie. nie da się tego zaplanować, poniekąd jak powiedział Bas można by zrobić tak, że użytkownicy będą wnioskować o dodanie, a admin udzielał zgody, lub nie.

osobiście nie jestem fanem tej opcji, albowiem admin nie jest od męczenia go o dodanie kategorii, a po drugie to by była straszna uznaniówka. jestem fanem dialogu, dlatego podoba mi się poniekąd podejście waymarking. tam, żeby założyć kategorię musi się zebrać grupa która będzie ją prowadzić. w grupie musi być jakaś minimalna ilość premium members. jeżeli zbierze się dość osób chcących kategorii, to kategoria powstaje.

w przypadku openwaypoint ta zasada nie sprawdzi się o tyle, że na początku przynajmniej przewiduję, że osób będzie dość, żeby utworzyć jedną, może dwie takie sensowne grupy :] no i nie będziemy mieli premium members. kolejny powód dla którego fajnie by było gdybyśmy ustalili jakiś szkielet kategorii na rozruch, a potem się zobaczy. po 3 m-cach od ruszenia sajtu wszystko może się zmienić :D

swoje propozycje jak to mam zamiar zrobić podam pod koniec tygodnia, jeżeli dalej będzie taki zastój :]
Avatar użytkownika
angelo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 17:57
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Postprzez Bas » Pn, 01 paź 2007 16:24

angelo napisał(a):swoje propozycje jak to mam zamiar zrobić podam pod koniec tygodnia, jeżeli dalej będzie taki zastój :]


Propozycje Radka popieram jak najbardziej.

Zastoj:
ten projekt obejmuje szereg roznych obiektow, a to sprawia ze trzeba miec wizje bardzo obszernej calosci. Stojac przed takim ogromem mozliwosci czlowiek jest wlasciwie bezradny ;) Temat (jak dla mnie, bo na starym forum nie zauwazylem) zaistnial 30 wrzesnia o 20:12.
Powiedzialbym nawet, ze calkiem duzy ruch jest w temacie ;)

Z racji obszernosci i przydatnosci niektorych kategorii mozna zrobic to w 2 etapach:
1) uzytkownicy nadsylaja propozycje kategorii - admin decyduje.
2) gdy to okrzepnie choc troche i nabierze wyraznego ksztaltu mozna oddac sprawy w rece ludu. Mniejsze szanse, ze powstana "dziwne" kategorie...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ZYR » Pn, 01 paź 2007 20:03

Jakiś ten wątek strasznie miły, nikt nie narzeka, fajnie ;)

Tak sobie pomyślałem, że można by pogodzić i otwartość systemu i zachowanie porządku. Nie wiem jak to technicznie rozwiązać, ale gdyby tak zostawić wolną rękę użytkownikom w tworzeniu kategorii, a z drugiej strony każdy mógłby wybierać wyświetlane dla niego osobiście. W ten sposób w mrowiu kategorii, każdy miałby stronę główną spersonalizowaną. Jest to idea poimobilna, że sietak wyrażę. Kategorii setka, ale ściągam (ściągałem) tylko te, które mnie tak naprawdę interesują.

To tak tytułem rozważań. Jeśli ja miałbym techniczne umiejętności na wykonanie takiego serwisu to ograniczyłbym sie do kategorii wymienionych wyżej oraz kilku innych, o których nie pamiętałem - byłby to serwis "turystyczny" Zachęcający ludzi do odwiedzenia ciekawych miejsc i pokazujący naprawdę interesujące miejsca. Dla każdego niestety miejsce interesujące może znaczyć co innego i tu jest problem. Stąd pomysł wyżej wymieniony - kategorii więcej, z możliwością personalizacji przez użytkownika strony startowej.

I jeszcze żarcik na koniec: Czy będą statystyki? Bo chyba nie dam rady gonić na dwa fronty ;)

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na efekt Twojej pracy Angelo.
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Następna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości