OpenWaypoint

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Postprzez sp2ong » Wt, 02 paź 2007 10:48

Moze tez nalezaloby zarezerwowac domene dla servisu OpenWayPoint org/net/ etc ?
Waldek
sp2ong
Bywalec

Postprzez Magnoom » Wt, 02 paź 2007 15:50

Wtrącę swoje trzy grosze.

Grosz pierwszy - Idea serwisu (Cel, Misja).
sp2ong napisał(a):Idea bylo i mysle ze warto tego trzymac sie aby byl to serwis zwiazany z Geocaching ( a wiec czescia OC)...
angelo napisał(a):uwolnienie (lub przejęcie roli w tej kwestii, zależy jak spojrzeć) opencaching od wirtuali, webcamów etc.
Amen. Tak jak pisał filips istniał serwis mobile.net, w którym zbierane były wszelkie punkty, które mogły kogoś interesować. Prym wiodły fotoradary, ale pewnie i inne obiekty jak: stacje benzynowe, hotele, itp. Podobne zadanie miał chyba kiedyś serwis waypoint.pl, ale z tego co wiem upadł. Istnieje jeszcze waypoint.org. Słyszałem również o tym, że Admini i Moderatorzy forum PDA Club pracują nad przygotowaniem własnego serwisu opartego na punktach otrzymanych ze starego mobile.net
W związku z tym osobiście widziałbym OpenWayPoint jako serwis poświęcony właśnie zabawie. Bardziej grze terenowej, niż bazie danych z punktami.

Grosz drugi - kategorie.
Uważam, że nie ma sensu tworzyć zbyt wielu kategorii. Również mi serwis waymarking.com wydaje się trochę mało czytelny. Obawiam się również swobodnego tworzenia przez użytkowników poszczególnych kategorii. Bardzo szybko powstałby podobny, lub (jak znam życie) większy, bałagan.
ZYR napisał(a):Lepiej byłoby ograniczyć ilość kategorii do np następujących:
1. Budynki historyczne (zamki, ruiny, kościoły, ale także forty, bunkry linie umocnień) może z podziałem na kilka grup wiekowych (ale w tej sytuacji zaczyna się to koplikować ;))
Może ogólnie nazwać kategorię: Historia. Zastanawiam się nad wydzieleniem z tego Militariów jako osobnego działu, ale może przesadzam. Tutaj myślę bardziej o tym, że wiele z tych "ciekawych punktów" jest tak naprawdę całymi grupami mniejszych obiektów. Są to kilkukilometrowe linie obrony z poszczególnym schronami (każdy z nich wolałbym katalogować jako oddzielny). Inaczej w przypadku twierdzy, zamku - tu jeden chyba wystarczy. Na pewno przydałby się podział na podkategorie według okresów historycznych czy konfliktów.
ZYR napisał(a):2. Natura (np, pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej)
Być może rezerwaty (wejścia do nich), ścieżki ekologiczne, arboretum, itp. Jestem jak najbardziej za.
ZYR napisał(a):3. Benchmarki (tu bez kategorii)
Osobiście widziałbym tutaj jednak podkategorie. W tym wypadku rozumiem słowo benchmark jako punkt osnowy geodezyjnej. Sieć osnowy geodezyjnej w Polsce dzieli się według kilku kryteriów. Jest grupa punktów określających współrzędne płaskie, ale i kolejna określająca wysokość. Często punkty te spełniają obie funkcje jednocześnie. Poza tym ustawa (nie pamiętam jaka) definiuje trzy klasy dla punktów osnowy geodezyjnej płaskiej. Wypadałoby ten podział zachować, bo słupek słupkowi nie jest równy. A triangule przydają się chociażby do poprawnej kalibracji wysokościomierza w naszych odbiornikach.
ZYR napisał(a):4. Urban EX ( ale tu mam wątpliwości - serwisów dotyczących tego tematu jest wiele, i nie wiem czy miałoby to sens)
Rozumiem, że chodzi o zapomniane budowle, miasta widma, itp. Może i zebranie namiarów na takie obiekty byłoby przydatne. Z tego co wiem, nie wszystkie serwisy podają dokładne namiary. Poza tym jest szansa na zebranie tego w jednym miejscu. Zastanawia mnie jedynie to, czy z czasem te obiekty nie będą znikać z naszych okolic.
ZYR napisał(a):5. Pomniki
Te może wrzucić jako podkategorię do Historii.
ZYR napisał(a):6. Confluence - mimo osobnego serwisu, wydaje mi się zasadne umieszczenie ich tu.
Ja co prawda nie jestem, aż tak bardzo do tego przekonany, ale za bardzo pomysłu negować nie będę.
ZYR napisał(a):7. Jaskinie (wydzielone z racji niezbędnego wyposażenia - ciepłe ubranie, latarka)
Jak najbardziej za. Niby są strony podające namiary na jaskinie, ale fajnie byłoby zebrać to w całość.

Grosz trzeci - wpisy do logów.
Odnoszę wrażenie, że większość odnalezień na waymarking.com musi zostać potwierdzone przez fotografię danego obiektu i/lub okolicy. Nie wiem, bo sam do tej pory tam nie zaglądałem i nie korzystałem z tego serwisu. W związku z tym w naszym OpenWayPoint wpisy do logów byłyby też zdominowane przez fotografie. Co chyba nawet zdobywa u mnie plusa. Bardziej galeria z dowodami odnalezienia tych ciekawych punktów, o różnych porach roku, ujęciach w różnych kierunkach, inaczej kadrowane itp. Wyobraźcie sobie taki punkcik w miejscu ruin zamku po roku w serwisie. Dla mnie bomba.

Jeszcze na zakończenie, już bez grosika. Webcamy chyba warto sobie odpuścić. Sam co prawda jednego założyłem, ale był to eksperyment po wielokrotnie słyszanych opiniach, że bez GPSa nie można się bawić w Geocaching. Jak widać pozostały bez odzewu mimo, iż większość w badanej próbce wielokrotnie robiła sobie zdjęcia w tej kamerce.
Ale się rozpisałem. Przepraszam.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS: Góry_PL, UMP-pcPL-topo oraz Okolice Bełchatowa
Nuvi 760 + GA27C: GPMapa 2007.3, CNE NT 2009, UMP-pcPL; Holux M-215 + Fugawi
Magnoom
Radny

Postprzez ZYR » Wt, 02 paź 2007 18:15

Odosząc się do tego co napisał Magnoom:
ad. Benchmark - z racji tego, że się akurat na tym temacie znam, poparłbym swój własny wniosek o nie dzieleniu na kategorie. Reguluje ich podział Ustawa Prawo Geodezyjne wraz z rozporządzeniami i wytycznymi technicznymi. Dlaczego: Faktycznie w terenie nie bedzie nikt w stanie odróżnić klasy punktu. Punkty klasy I mam (współrzędne) - jest ich kilkadziesiąt w Polsce. klasy niższe tak naprawdę sięod siebie mogą nie różnić. ich wygląd zależy od zamożności stawiającego je. Jest z tysiąc wzorów.
Jeśli już dzielić to repery od osnowy poziomej.

Co do Urban EX - to nie podawanie wspołrzędnych na portalach takich jak zapomniane, czy opuszczone ma swój cel. Niejednokrotnie są to miejsca niebezpieczne, a podawanie publicznie ich lokalizacji i informacji jak się tam dostać może się okazać nieodpowiedzialne ;)
Znikają te obiekty - racja( patrz Moszna - urban caching), ale które nie znikają? Jakośnad tym panować można.

Co do confluence to też nie wiem, niby fajne, ale już solidnie obfotografowane, mnie osobiście tam nie ciągnie. Tzn specjalnie dla samego przecięcia. Jak bym był z 500m obok to już bym tych parę kroków zrobił.

W pozostałej części popieram przedmówcę.
ZYR
Obrazek
ZYR
Bywalec

Postprzez sp2ong » Wt, 09 paź 2007 17:02

angelo napisał(a): .......

swoje propozycje jak to mam zamiar zrobić podam pod koniec tygodnia, jeżeli dalej będzie taki zastój :]

Cos widze temat chyba znow przygasl? dla odgrzania tematu mozna popatrzec np na taki serwis:

http://www.earthcache.org/

a TUTAJ formularz do wprowadznia danych
Waldek
sp2ong
Bywalec

Postprzez angelo » Wt, 09 paź 2007 22:04

sp2ong napisał(a):Cos widze temat chyba znow przygasl?

no trochę mnie to martwi, ale z drugiej strony było przewidziane ;> ponieważ i tak nie ma dyskusji, wziąłem pod uwagę sugestie magnooma i zyra, na ich podstawie stworzyłem coś takiego:

- sztuka ( murale, street art, rzeźby )
- natura ( parki, rezerwaty przyrody, wodospady, pustynie, jaskinie, punkty widokowe, pomniki przyrody nieożywionej, ścieżki ekologiczne, arboretum, szczyty )
- benchmarki ( reprey, punkty osnowy poziomej )
- przecięcia
- religja ( kościoły, cerkwie, synagogi, cmentarze, klasztory )
- historia ( zamki, pałace, forty, bunkry, linie umocnień, miejsca bitew, ruiny, tablice pamiątkowe, grodziska, pomniki, kopce )
- obiekty ( pomniki architektury, latarnie morskie, wieże ciśnień, wiatraki, kopalnie, stacje kolejowe, mola, mosty, tunele )
- niewiadomojakie

ale to w sumie nie oddaje całości, więc nie ma się co sugerować. prace idą do przodu, jak dobrze pójdzie w 1.5 do 3 tyg. powinno być coś zasługujące na miano "beta". niestety czasu mało, a i tak prawie przestałem szukać skrzynek poświęcając czas tej dłubaninie ;]
angelo

Poprzednia strona

Powrót do Geocaching