Bo co moze, co moze maly czlowiek ??

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Bo co moze, co moze maly czlowiek ??

Postprzez Bas » Wt, 02 paź 2007 15:48

Nie liczac wnioskow/pomyslow usprawniajacych dzialanie OC, ktore realizuja Sp2ong i Filips i jeszcze kilka osob... Angelo szykuje nowy serwis, wiec tez beda zmiany w OC.

Jaki wplyw na ksztalt OC mamy my, uzytkownicy OC?
Poza tym, ze sobie pogadamy na forum lub skomentujemy w skrzynkach (oj, goraco dzisiaj znowu)... Czy te rozmowy mozna przekuc na konkretne efekty?
W sprawach drazliwych widzialbym ankiete/glosowanie -> wynik wplywa na ksztalt OC w danych punkcie/problemie.

Moze sie myle, ale nie widze zebysmy mogli cokolwiek istotnego zrobic...
Po wpisach w dniu dzisiejszym mam wrazenie, ze jednak sa sprawy, ktore chcielibysmy zmienic w OC...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez sp2ong » Wt, 02 paź 2007 17:25

Ja dodam od siebie. Moge realizowac sugestie zmian an tyle ile nie beda zmieniac glowny ksztalt OC kodu gdyz ja nie jestem developerem OC. Moge napisac do Olivera z sugestia ale czy zostanie uwzgledniona to nie recze.
Moje zdolnosci programistyczne sa ograniczone tak jak i moj wolny czas.

Jesli zdecydujemy sie na mocne zmiany kody - ja tego sie nie podejme - oznacza ze tworzymy juz niezalezny kod OC i jesli wyjdzie nowa wersja podstawowego kodu (jest w drodze OC v2.0) przejscie na nowa wersje plus wlozenie szeregu zmian wlasnych wiaze sie z duzym nakladem pracy.

Obecie jestem sam admin OC PL i poki system OC PL jest w goscinnym miejscu ta sytuacja nie zmieni sie. Pisalem juz o tym wielokrotnie jesli system znajdzie sie na serwerze innym na ktorym bedzie mozna udostepnic konta innym, grupie adminow OC, chetnie podziele sie praca i jesli sa chetni i zdolni do rozbudowy OC PL zapraszam do wspolpracy.

PS
Jak rozumie najwiecej kontrowersji wzbudzaja skrzynki wirtualne i to jest tylko na OC PL bo koledzy z OC DE na 14 000 aktywnych skrzynek maja 200 wirtualnych (u nas na ok 1900 aktywnych mamy 230 wirtuali) i jakos nie wiedze tam ostrej dyskusji i problemow. Ciekawe czemu my musimy samu zawsze psuc sobie zabawe i stwarzac sztuczne problemy , czyzby znow kolejna cecha narodowa ? Ja osobiscie nie lubie skrzynek wirtualnych i poprostu nie analizuje ich i nie odkrywam i tyle. Jesli sa tacy co lubia sie w to bawic niech sie bawia.
Ostatnio edytowano Wt, 02 paź 2007 20:22 przez sp2ong, łącznie edytowano 1 raz
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez andrzejski » Wt, 02 paź 2007 17:48

Zgadzam się z powyższym. Ja szukam i zakładam skrzynki dla przyjemności i kontaktu z przyrodą. Nie robię tego dla statystyki, a pewnie właśnie ta statystyka powoduje dyskusję o wirtualach. Czy to na prawdę ważne, czy ktoś ma założonych 100 skrzynek w tym 99 wirtuali, czy znajduje same wirtualne skrzynki...? Nie lubię wirtuali, ale też nie mam nic przeciwko lubiących taką formę geocachingu. Ja je po prostu odfiltrowuję. Mamy w naszym geocachingu specyficzne narodowe maniery jak notoryczne zakopywanie skrzynek czy umieszczanie w nich alkoholu czy innych spożywczych substancji. No ale cóż taka jest nasza specyfika.
Andrzej Skibicki www.askibicki.com
Vista HCx + UMP-pcPL + Topo_PL_100
Avatar użytkownika
andrzejski
Bywalec
 
Posty: 113
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 7:57
Lokalizacja: Wojkówka k/Krosna

Postprzez Bas » Wt, 02 paź 2007 20:20

serwis OC dziala swietnie - osobiscie bardzo mi sie podoba :)
Dodatki, ikonki, wtyczki... - czynniki zwiekszajace komfort uzytkowania - niech to sie toczy wlasnym rytmem zaleznym od koncepcji uzytkownikow i oczywiscie czasu Admina.

Zakladajac ten temat myslalem o ramach, ograniczeniach - o sferze w ktorej trzeba sie poruszac. Piszemy na forum, ale po co? Zeby sobie tylko pogadac?

Byla mowa o skrzynkach w rezerwatach - pogadalismy sobie... i jakie efekty? ZADNE. Zadnych ALE do Sp2onga nie mam z tego powodu- jest administratorem i chwala Mu za to. To pytanie do Was Wszystkich - klotnie przy skrzynkach... po co? Wiekszosc spraw mozna uregulowac przepisami, ale przede wszystkim trzeba je egzekwowac - mam wrazenie, ze wolimy pogadac, przegadac, nagadac jeden drugiemu, przy okazji obrzucic wyzwiskami niz wprowadzic zasady, ktorych nalezy przestrzegac...

Mozna tez odwrocic sie plecami i powiedziec: mnie to nie przeszkadza, niech sobie robi co kto chce, ja sie bawie w to co lubie, a reszta mnie nie interesuje. Taak, tak sobie obiecuje kolejny juz raz, ale jednak szkoda, zeby dalej bylo tak jak jest. A jest tak, ze mlodziez (stazem, nie wiekiem) przychodzi i zaklada takie skrzynki jakie widzi wlasnie tu - ani gorsze, ani lepsze niz dotychczasowe. Patrza i ucza sie - od tych, ktorzy juz tu sa jakis czas...

O wirtualach nie mowie, bo i tak pewnie wkrotce przejda do OWP... ;-)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez andrzejski » Wt, 02 paź 2007 20:59

Ja też uważam, że sp2ong odwala kawał dobrej roboty i chwała mu za to. Co do regulaminów... Jeszcze na starym geocache.pl jest FAQ, w którym wyraźnie jest napisane o tym, żeby nie chować żywności. Idziesz potem na poszukiwanie i co znajdujesz w skrzynce? Piwo, wódkę, batoniki i lizaki. Zobacz tu: http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=968
Sam kiedyś napisałem tekst http://www.geocache.pl/?co=textcd&id=54 dalej skrzynki są zakopywane, chowane w "złych" miejscach. Co z tego, że są jakieś wytyczne. Taka jest polska specjalizacja i chyba nic na to nie poradzimy.[/url]
Andrzej Skibicki www.askibicki.com
Vista HCx + UMP-pcPL + Topo_PL_100
Avatar użytkownika
andrzejski
Bywalec
 
Posty: 113
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 7:57
Lokalizacja: Wojkówka k/Krosna

Postprzez GPS Maniak » Wt, 02 paź 2007 21:29

andrzejski napisał(a):Idziesz potem na poszukiwanie i co znajdujesz w skrzynce? Piwo, wódkę, ....

Wow. To chyba przyłączę się do tej zabawy :D :D :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Dziku » Wt, 02 paź 2007 23:30

Bas napisał(a):(...)O wirtualach nie mowie, bo i tak pewnie wkrotce przejda do OWP... ;-)

A czemu do OWP? To juz na OC nie będzie można wirtuala założyć?
Pomysł OWP uważam za fajny, jednak jego ewolucji nie śledzę i własnych pomysłów nie zgłaszam z bardzo prostego powodu - nie sądzę bym miał czas rozwijać ów serwis. Szczególnie, że będąc tylko sporadycznym użytkownikiem Auto Mapy, niespecjalnie odczuwam brak serwisu z bazami punktów POI (czy jak to się tam nazywa).
Ale wrócę do tematu - czyli do OC. Zastanawiam się czemu wszyscy uczepili się tych biednych wirtuali? Przecież kiepskich skrzynek "klasycznych" jest na pewno co do ich liczby więcej. Dochodzę do wniosku, że dzieje się tak ponieważ kiepskość rzeczonego wirtuala może stwierdzić jednoczasowo bardzo wiele osób. A beznadziejna skrzynka tradycyjna tkwi sobie spokojnie zakopana w rezerwacie, zdobiona czasem kwiecistymi logami typu "znaleziona' no trade". Jest bezpieczna, bo jest klasyczna - więc w swej kiepskości stanowi rzecz uznaną za "honorową"...
Jest w serwisie OC i nie tylko w nim sporo wirtuali bardzo trudnych i bardzo dobrych. Ale one nie cieszą się powodzeniem - nawet gdy Autor nie ma nic przeciwko poszukiwaniom wirtualnym. Rozwiążcie sobie dla sportu na GPSgames Darkmoorowego wirtuala (a dokładniej shutterspota) "ku gwiazdom". Nie trzeba sie saperką w rezerwacie namachać by było trudno i z satysfakcją...
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez sp2ong » Śr, 03 paź 2007 5:51

Dziku napisał(a): ... Szczególnie, że będąc tylko sporadycznym użytkownikiem Auto Mapy, niespecjalnie odczuwam brak serwisu z bazami punktów POI (czy jak to się tam nazywa).
..


Chce zwrocic uwage ze OpenWayPoint to nie serwis dla uzytkownikow AutoMapy czyli baza POI ala POI mobilenet. na OWP nie znajdziesz wykazu stacji beznzynowych, bankomatow, radarow to jest i tez ma byc na serwisie PDA Club wiec nie ma sensu powielac czegosc co bedzie pelnic baze POI dla uzytkownkow Automapy.
To ma byc odpowiednik serwisu GC.com Waymarking.com gdzie dedykowany jest uzytkownikom GPS (dowolnej marki). Tam sa umieszcze punkty ciekawe do odwiedzenia i ten kto odwiedzi robi wpis z tego miejsca lacznie z fotka. Czyli dokladnie to sa wirtualne skrzynki. Zobacz Dziku na waymarking.com a zrozumiesz ide OpenWayPoint.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez Dziku » Śr, 03 paź 2007 6:06

sp2ong napisał(a):(...)Zobacz Dziku na waymarking.com a zrozumiesz ide OpenWayPoint.

Znam pierwszy z serwisów oraz jak sądzę rozumiem ideę drugiego. Moja uwaga o Auto Mapie wynikała raczej z hmmm... pewnej nostalgii i tęsknoty wielu osób za ukomercyjnioną (przyznam iż dość bandycko) bazą POI. Tak czy inaczej - nie uważam za słuszne "zdelegalizowanie" wirtuali w OC z powodu powstania nowego serwisu. Być może wiele osób z OC przy całej sympatii dla nowego pomysłu, podobnie jak ja nie da rady go aktywnie rozwijać. Zresztą będzie zapewne i odwrotnie - pojawią się fani nowego serwisu, nie będący geocacherami. Poza tym tak jak na OC są kiepskie wirtuale tak i na OWP będą kiepskie openwaypointy. Regulamin OC nie zabrania zakładania ani kiepskich wirtuali ani zakładania kiepskich skrzynek tradycyjnych. Jedne i drugie muszą być wyłącznie (albo "aż") zgodne z prawem oraz rzeczonym regulaminem. Natomiast tenże sam regulamin szczęśliwie nie nakłada na nikogo obowiązku szukania tychże.
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez darkmoor » Śr, 03 paź 2007 10:13

Temat dotyczył stworzenia ankiet do rozwiązywania problemów i wątpliwości geocacherów. Może faktycznie warto było by stworzyć ankietę dotyczącą skrzynek wirtualnych. Oczywiście nie wydaje mi się właściwym wyrzucanie wirtuali z OC - każdy ma wybór co chce zakładać i co chce szukać - mam dwójkę znajomych którzy chodzić nie lubią a w Geocaching wirtualny chętnie by się bawili. Kiepska skrzynka wirtualna jest mniej niebezpieczna niż kiepska skrzynka tradycyjna.
I tu mój pomysł na ankietę - czy chcemy oddzielić statystyki skrzynek wirtualnych od zwykłych. - Ja jestem za, z Anią zaglądamy na statystyki i się tego nie wstydzimy! Ale trudno porównywać te dwa typy skrzynek.
Żeby podkreślić że nic przeciwko wirtualom, jako takim, nie mamy pytanie - czy jakiś wirtual ma rekomendację?? - jeżeli jeszcze nie - ogłaszam mini konkurs na pierwszego rekomendowanego wirtuala.
Mat i Ania chyba też ;-)
darkmoor
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 23:49

czy chcemy oddzielić statystyki skrzynek wirtualnych

Postprzez shchenka » Śr, 03 paź 2007 11:01

darkmoor napisał(a):I tu mój pomysł na ankietę - czy chcemy oddzielić statystyki skrzynek wirtualnych od zwykłych. - Ja jestem za, z Anią zaglądamy na statystyki i się tego nie wstydzimy!


Ja też jestem za oddzieleniem, przy czym do wirtuali zaliczyłbym oczywiście wszystkie skrzynki bez papierowego logbooka, na przykład webcamy.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez filips » Śr, 03 paź 2007 13:22

darkmoor napisał(a):mamy pytanie - czy jakiś wirtual ma rekomendację??


http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=1111

ma nawet dwie :)

PS: jestem za wywaleniem wirtuali do OWP.
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez Dziku » Śr, 03 paź 2007 15:18

Oddzielenie statystyk to myśl dobra, która powinna uspokoić pewne emocje.
Natomiast przeciwny jestem "wywaleniu" wirtuali z OC do OWP.
Rozumiem, że skrzynka tradycyjna z elementem wirtuala powinna być w takim układzie zarejestrowana w 50% na OC i w 50% na OWP. :shock:

Może od razu "z urzędu" polecieć automatycznie po kordach wszystkich skrzynek zarejestrowanych na OC i przerobić je (zarejestrować równeolegle) na OWP? Łatwo przewidzieć, że w takim mechaniźmie zaczną być niektóre OWP rejestrowane przez pierwszych "fanów statystyk" w nowym serwisie...
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Bas » Śr, 03 paź 2007 16:04

Wirtuale:
mysle, ze jak juz przyjdzie ten czas, ze OWP ruszy i przejdzie etap testow, bedziemy zastanawiac sie burzliwie co zrobic z wirtualami. Osobiscie jestem zdania, zeby istniejace zostaly tu, a po starcie OWP wstrzymac zakladanie nowych wirtuali w OC. Przeniesienie do OWP nie jest takie proste - zostana "dziury" w numeracji cache'y? Inne wejda na ich miejsce- zdubluja sie wtedy numery/nazwy OP**** ? itd., itp...

Artykuły spozywcze:
jestem PRZECIW batonikom (itp.) w cache'u. Przelezy w ziemi nie wiadomo jak dlugo i nie wiadomo w jakich warunkach... Nie chcialbym zatruc dzieciaka za 1,20zl. Nad kawiorem moze pomyslalbym chwile dluzej... NIE, tez sie nie oplaca ;) Powinien byc zakaz i powinien byc respektowany (jak kazdy zakaz).

Temat:
zakladajac ten temat zastanawialem sie, czy widzicie potrzebe stworzenia narzedzia, ktore pozwoli ksztaltowac OC.
NIE bylo celem rozwiazanie JEDNEGO tematu, a zwrocenie uwagi, ze potrzebujemy (jesli i Wy tak uznacie) srodkow, ktore pozwola rozwiazywac WIELE problemow zamiast klocic sie przy skrzynkach raz na 3 tygodnie. Zwlaszcza, ze zapalne punkty powtarzaja sie - lepiej je rozwiazac konkretnie.

Przykladem byla ankieta/glosowanie, ktorej wyniki beda przekladac sie na konkretne decyzje.

Ze sobie tylko gadamy? Byla jakis czas temu rozmowa, ze skrzynki kilkakrotnie nie odnalezione powinny byc archiwizowane/autor powiadamiany/serwisowane... Sa jakies efekty tego gadania?

Multicache najbardziej tradycyjny - kolejne etapy rejestrowane jak pojedyncze skrzynki... niezgodne z PODSTAWOWYMI zasadami geocachingu. I co z tego? Jak bylo, tak jest. (nie mowie, zeby likwidowac - zarejestrowac jak nalezy).

itd...

Powiedzialbym, ze w OC jest totalna dowolnosc (OPEN?), ogromna bezwladnosc (toczy sie to samo i nikt juz nad tym nie panuje), a jednoczesnie sa zazarte spory, ktore absolutnie NIC nie wnosza...
Zamierzacie to tak zostawic?
Ostatnio edytowano Śr, 03 paź 2007 16:21 przez Bas, łącznie edytowano 2 razy
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez filips » Śr, 03 paź 2007 16:10

Bas napisał(a):Przykladem byla ankieta/glosowanie, ktorej wyniki beda przekladac sie na konktretne decyzje.


Sugeruję jednoczesne utworzenie "Konwentu Seniorów" który jednak miał by prawo weta wobec tak podjętych decyzji (wentyl bezpieczeństwa).
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Następna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości