Punktacja skrzynki

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Punktacja skrzynki

Postprzez Bas » Śr, 17 paź 2007 10:32

Przemyka ten temat w roznych watkach pod roznymi postaciami, wiec zalozylem nowy temat.

Rozumiem, ze ewentualna realizacja wiaze sie ze zmiana kodu w OC i moze nie byc mozliwa w najblizszym czasie (w ogole?)

Temat:
Skrzynki rekomendowane maja gwiazdki - OK. Inne, nie tak dobre skrzynki nie maja gwiazdek. Na dodatek mamy sporo skrzynek kiepskich (tradycyjnych tez). Moze stworzyc system punktacji? To bylby czynnik motywujacy.

Propozycja:
- kazdy odkrywajacy przyznaje 0-10 pkt. (10pkt=gwiazdka)
- liczona jest srednia, wiec ocena skrzynki oscyluje w granicach 0-10 i nie zalezy od ilosci odkrywcow.
- w ocenie uwzgledniamy calosc (pudelko plus opis, logbook, opis na www, lokalizacja... - wszystkie czynniki)

Efekty:
- skrzynki beznadziejne beda oscylowac w granicach 0-3 pkt
- skrzynki bardzo dobre i dobre 6-10

Moze to zniechecic do szukania skrzynek kiepskich, ale i zmotywowac do zakladania skrzynek dobrych... Gwiazdki jak widze przyznawane sa rzadko i moze umyka nam spora grupa skrzynek do ktorych warto isc...

I jeszcze jedno:
Skrzynek w OC mamy 2000, ale tylko 100 ma gwiazdki. Na pewno skrzynek dobrych jest wiecej - wskazmy je.

Co o tym myslicie?
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ThePesH » Śr, 17 paź 2007 10:41

Dobry pomysł z takim rankingiem :-)
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
ThePesH
Początkujący
 
Posty: 18
Dołączył(a): Pn, 15 paź 2007 8:00
Lokalizacja: Łomianki

Postprzez shchenka » Śr, 17 paź 2007 10:51

Czy te oceny byłyby jawne czy tajne ?
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez filips » Śr, 17 paź 2007 11:13

Jestem jak najbardziej za każdą inicjatywą, która pozwoli zmniejszyć ilość zakładanych skrzynek fatalnych. Pewnym narzędziem piętnowania kiepskich skrzynek od niedawna jest system ignorowania. Ale gdyby można było ocenić skrzynkę można by wyrazić się (poprzez niską punktację) dobitniej. Byle by tylko autorzy brali sobie do serca niskie oceny jakie otrzymują ich skrzynki...

Aha. Czy ocenę wystawia się po odwiedzeniu skrzynki? To mi się wydaje naturalne (bo przecież kto nie widział ten nie wie, o czym mowa...) ALE z drugiej strony skrzynki wyglądające na kiepskie nie będą odwiedzane, więc nie będą im wystawiane kiepskie oceny...

Jestem za tajnością wystawianych ocen.
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez Bas » Śr, 17 paź 2007 11:13

shchenka napisał(a):Czy te oceny byłyby jawne czy tajne ?


Moim zdaniem - lepsze niejawne.

- odpada problem "on mi dal tylko 3 pkt?" -> niechec, zadry, zawisc i inne paskudne uczucia...
- oceny bylyby obiektywne (znamy sie z Basem, a tu taki knot - jak wstawic mu teraz 2 pkt?)
- ocene srednia (jedyna widoczna) moznaby pokazywac po np. 3 odkryciach - jesli bedzie od pierwszego, to wiadomo jaka ocene wystawil pierwszy odkrywca ;)

Jest tylko taki problem, ze Sp2ong mialby co robic, zeby to wdrozyc... :(
(o zmianie kodu OC nie wspomne, ale moze pomysl jest tego wart)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez shchenka » Śr, 17 paź 2007 11:21

Bas napisał(a):
shchenka napisał(a):Czy te oceny byłyby jawne czy tajne ?


Moim zdaniem - lepsze niejawne.

- odpada problem "on mi dal tylko 3 pkt?" -> niechec, zadry, zawisc i inne paskudne uczucia...
- oceny bylyby obiektywne (znamy sie z Basem, a tu taki knot - jak wstawic mu teraz 2 pkt?)
- ocene srednia (jedyna widoczna) moznaby pokazywac po np. 3 odkryciach - jesli bedzie od pierwszego, to wiadomo jaka ocene wystawil pierwszy odkrywca ;)


W takiej sytuacji dobrze byłoby też, gdyby uśredniona ocena pokazywała się dopiero po zebraniu kilku ocen, na przykład 5 ?

Bo uśrednianie na podstawie 2-3 ocen może dać bardzo przypadkowe i często mylące lub krzywdzące wyniki.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez Bas » Śr, 17 paź 2007 11:23

filips napisał(a):system ignorowania [...] skrzynki wyglądające na kiepskie nie będą odwiedzane, więc nie będą im wystawiane kiepskie oceny...


ignorowanie jest dobre i ma dwa cele:
- nie ide do tej skrzynki, bo beznadziejna
- ten typ skrzynki mnie nie interesuje, choc sama skrzynka moze byc ciekawa.

Nie wybieram sie do skrzynek, gdzie trzeba ukrywac sie przed ochroniarzami, skakac po plotach, bo teren prywatny... - choc skrzynki tam moga byc swietne. Skrzynki na cmentarzach omijam.

________

ocena tylko po odwiedzeniu, bo wiadomo jak wyglada calosc, w tym trasa do skrzynki, opisane przeszkody terenowe, sama skrzynka - tu opis nie wystarczy.
________

skrzynki kiepskie na pierwszy rzut oka:
- bardzo kiepskie sa ignorowane
- jesli po przeczytaniu opisu ktos sie nie zrazi, to po odnalezieniu wystawi jej ocene.
- kiepskie skrzynki (tak z marszu) w ogole sa chyba rzadziej odwiedzane...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez shchenka » Śr, 17 paź 2007 11:26

A może punkty do oceny dawać za każdą założoną skrzynkę ? Na przykład za każdą założoną skrzynkę założyciel dostaje 50 punktów, które może rozdać wśród znalezionych skrzynek ? Plus oczywiście jakis ryczałt, na przykład 100 punktów dostaje każdy geokeszer na starcie zabawy.

Cel tego byłby taki, żeby z jednej strony promować zakładanie skrzynek,
a z drugiej przeciwdziałać zbytniemu szafowaniu wysokimi ocenami (w rodzaju "dam Ci 10 pkt bo Cię lubię, przecież to nic mnie nie kosztuje").

Może to głupia propozycja, ale to tylko zarys koncepcji, która może nas zainspirować do lepszego przemyślenia systemu ocen.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez Bas » Śr, 17 paź 2007 11:29

shchenka napisał(a):gdyby uśredniona ocena pokazywała się dopiero po zebraniu kilku ocen, na przykład 5 ?


Myslalem o 5 ;)
Obawiam sie, ze te kiepskie moga nie odczekac pieciu odwiedzin...
Az takiej rozbieznosci chyba nie bedzie...
Dobrze byloby:
- promowac/wskazywac skrzynki dobre
- ocenic skrzynki kiepskie - jakos ciagle mam nadzieje, ze da sie to zmienic i skrzynki beda (po calosci) lepsze.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Bas » Śr, 17 paź 2007 11:34

shchenka napisał(a):A może punkty do oceny dawać za każdą założoną skrzynkę ? Na przykład za każdą założoną skrzynkę założyciel dostaje 50 punktów


Kazdy odkrywca ma 10 pkt dla oceny skrzynki - tej wlasnie odkrytej. To wystarcza, zeby ja ocenic.

Nie wiazalbym pkt z zakladanymi skrzynkami, bo mogliby sie znalezc tacy, ktorzy zaloza byle co, zeby zdobyc te 50pkt - > skutek bylby wrecz odwrotny.
Poza tym tutaj kazdy ma rowne szane na punktacje skrzynki - wiecej punktow niz 10 i tak dac nie mozna (tak jak w szkole nikt nie moze dostac 7).
Ostatnio edytowano Śr, 17 paź 2007 11:36 przez Bas, łącznie edytowano 1 raz
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez shchenka » Śr, 17 paź 2007 11:35

filips napisał(a):Pewnym narzędziem piętnowania kiepskich skrzynek od niedawna jest system ignorowania.

To zależy od interpretacji. Ja na przykład nie używam ignorowania do oceny kiepskich skrzynek, tylko do wyłączenia tych, których w najbliższym czasie nie planuję odwiedzać. Więc przeważnie nie jest to ocena, bo nie znalazłem tych skrzynek, tylko znam ich opis. Chociaż oczywiście trafiają tam też skrzynki, które subiektywnie uważam za kiepskie, ale nie tylko.

Zresztą zauważyłem, że często nowe skrzynki są ignorowane, zanim jeszcze ktokolwiek je znalazł, więc myślę, że inni postępują tak samo.

Jeśli chodzi natomiast o ocenę skrzynki, to chyba powinno się oceniać takie, które się znalazło (lub nie ale się przynajmniej szukało) ?

Z drugiej strony wraca jak bumerang sprawa kiepskich wirtuali i webcamów .... jak i kiedy je oceniać ? Po znalezieniu wirtualnym ?
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez shchenka » Śr, 17 paź 2007 11:38

Bas napisał(a):Kazdy odkrywca ma 10 pkt dla skrzynki - tej jednej. To wystarcza, zeby ja ocenic.

Nie wiazalbym pkt z zakladanymi skrzynkami, bo mogliby sie znalezc tacy, ktorzy zaloza byle co, zeby zdobyc te 50pkt - > skutek bylby wrecz odwrotny.
Poza tym tutaj kazdy ma rowne szane na punktacje skrzynki - wiecej punktow niz 10 i tak dac nie mozna (tak jak w szkole nikt nie moze dostac 7).


Żeby tylko nie wytworzył się taki zwyczaj jak na allegro, że wszyscy dają sobie pozytywy. Albo, że kumplowi zawsze daje 10 points.

Ale może tajność nas przed tym uchroni ...

No i jeszcze byłoby fajnie, gdyby wbudować jakiś mechanizm promujący tworzenie dobrych skrzynek, tylko nie mam pomysłu, bo każde rozwiązanie uniwersalne wydaje się mieć braki, a każda założona skrzynka to przypadek indywidualny.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez sp2ong » Śr, 17 paź 2007 11:39

Czy nie wywazacie otwartych drzwi ? http://www.handicaching.com/ ale chyba to nie to o co chodzi
Mozna by zrobic cos podobnego poza kodem OC na osobnej stronie i nie bedzie problemu z zmiana kody OC. Wiec wystarczy ze ktos zbuduje taki system i podajac WP skrzynki mozna ja ocenia i zrobic ranking. nie musi sie to obywac w ramach kodu OC
Ostatnio edytowano Śr, 17 paź 2007 11:48 przez sp2ong, łącznie edytowano 3 razy
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez Bas » Śr, 17 paź 2007 11:40

shchenka napisał(a):sprawa kiepskich wirtuali i webcamów


- dobrym wirtualom nalezy sie dobra ocena (a sa takie)
- kiepskim tez nalezy sie odpowiednia ocena...

Mysle, ze tylko odkrywca powinien przyznawac ocene - on WIE jak wyglada skrzynka (chocby znalezienie hasla do wirtuala).
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez shchenka » Śr, 17 paź 2007 11:44

Bas napisał(a):Mysle, ze tylko odkrywca powinien przyznawac ocene - on WIE jak wyglada skrzynka (chocby znalezienie hasla do wirtuala).

Ale co wtedy zrobić z taką skrzynką jak "Przy okazji przejazdu przez Pruszków", której nikt nie znalazł ?
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Następna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości

cron