ZYR 130 - Gra terenowa - POLREF

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Postprzez ted68 » Pn, 11 lut 2008 19:25

ZYR napisał(a):Strasznie mnie korci też sie wpisywać, ale nie wypada ;) Póki co mam 3 sfotografowane :)

Dlaczego nie wypada ? Nie jest to skrzynka ktora osobiscie schowales. Chyba ze jezdziles po calej Polsce i sam , osobiscie zabetonowywales te reperki :)
Wydaje mi sie ze przy tego typu "skrzynce" a raczej zadaniu - spokojnie mozesz swoje znaleziska zaliczyc. Przeciez to i tak TYLKO jeden punkt w statystyce
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez sp2ong » Pn, 11 lut 2008 19:38

W sumie bardzo fajny pomysl ale to przypomnialo mi ze taki serwis OpenWayPoint bylby jednak fajny bo wprowadziloby sie w niego punkty POLREF i kazdy kto odwiedzilby dany punkt mialby wpis w logu
(nie mowiac juz np o przecieciach). Szkoda ze drugie podejscie do stworzenia OWP na jesieni upadlo bo widac nadal ze taki siostrzany serwis na odwiedzanie ciekawych miejsca na ziemi (a benchamrki sa takimi) przydalby sie nam bardzo. Ale jak sie nie ma tego to pomysl z szukaniem POLREF jako skrzynki tez niezly. Gratuluje . U mnie jest jeden punkt w dzielnicy Torunia szukalem go juz w tamtym roku kiedy na forum byla dyskusja o benchmark ale okazalo sie ze zostal zniszczony - osiedle dopiero jest w wbudowie wiec kto by sie przejmowal slupkami .

Swoja droga koledzy z UK maja taki serwis o Benchmark (patrz np TUTAJ bardzo fajnie opisany benchmark i ma swoja historie odwiedzin) i nawet oferowali udostepnic zrodla tego serwisu tylko tam jest jakis problem z danymi ktore sa nie w WGS84 i trzeba by troche popracowac na tym systemem aby dostoswac go do PL.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez ZYR » Pn, 11 lut 2008 20:22

Do zrobienia. Przeliczenie znaczy się. Mają bazę w układzie państwowym płaskim. W Polsce punkty geodezyjne rzadko są określane w WGS - przynajmniej na razie (na wiosnę działać zacznie ASG-EUPOS). Wtedy powinno się to zmienić. Na dzień dzisiejszy tylko Polrefy mają określone współrzędne w WGS. Reszta punktów - a są ich setki tysięcy - w układach płaskich (65, 1992, 2000, albo jeszcze gorzej - starszych, bazujących na innych elipsoidach pułkowo czy lokalne miast - gdańsk70 czy warszawa74).
Pytanie do kolegów z UK - z jakiej elipsoidy i odwzorowania korzystają. Jeśli będziemy mieli takie informacje to nie widzę problemu z przeliczeniem współrzędnych przez nas pomierzonych w WGS do lokalnego-płaskiego. Są do tego narzędzia. Pytanie czy nie mają na "sztywno" wprowadzonego środka układu - bo wtedy to nic nam po tym.
Zresztą podpytam drogą służbową kolegów z oddziału UK, może pomogą.
Piszę oczywiście, że nie ma problemu - ale moja wiedza pozwala jedynie stwierdzić z całą pewnością, że problem jest rozwiązywalny ;) Nie mam bladego pojęcia jak to zrobić praktycznie, hehe
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez sp2ong » Pn, 11 lut 2008 20:29

W sumie rok temu dostalem od nich takie info:

I'm more than happy to send you a copy of the source code, schemas etc
of the T:UK site. I've never explicitly made the code open source (it's
not GPL'ed or anything) but I'm happy to share it with anyone with good
intentions! I can't speak for Barry, who wrote everything under the
"Trigtools" directory, but I'll ask him if he's happy to share his bits too.

But I have to warn you that it's not a turnkey system! It was never
designed to be a nicely packaged system suitable for others to install,
so rather than configuration files etc, everything tends to be
hard-coded into the PHP. And there's no separation of function and
content - it's all in the same file! So, as well as a translator who's
able to carefully avoid the PHP bits, you will need a programmer who can
tinker with PHP in order to get the site running and keep it running.

The biggest problem, however, is that all the coordinates use the OSGB
format - eg SK123245. None of the distance calculations currently work
for WGS coordinates - it's all simply pythagorus on rectilinear
coordinates. Does Poland have a rectilinear grid of its own? Otherwise
you'll need to write a WGS distance function (not difficult) and go
through the code calling it wherever needed (again, not difficult, but
tedious and you'll need to know PHP).

If you're still interested, let me know and I'll gather together the
code, email it to you, and give you a hand to get started...


Tylko ich system chyba bazuje na dostepnej bazie danych trigpoints a u nas nie tak latwo dostac baze bo Glowny Urzad Godetow bierze sobie za informacje xx zloty za punkt . Rok temu udalo mi sie dostac wykaz POLREF od znajmoego geodety oraz wykaz punktow osnowy z okolic Torunia ktora zreszta publikowalem na OGW w dziale "Benchamrk" w formacie GPX. Dlatego chyba lepszy system jest w formie zmodyfikowanego OC PL gdzie podaje sie znaleziony Benchamrk w wspolrzednych WGS ale jesli sa bazy w innych ukladach dostepne w PL to przydaloby sie narzedzie ktore pozwoliloby przeliczyc do WGS84 aby je wprowadzic. W sumie to bardzo fajny i ciekawy jest temat osnowy i punktow geodezyjnych.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez ZYR » Pn, 11 lut 2008 20:45

No mamy swoją siatkę prostokątną, nawet niestety kilka :( Ale nie jest to przeliczenie bezpośrednie, a może inaczej - przeliczenie bezpośrednie dla całego kraju da olbrzymie błędy - kilkudziesięcio/kilkuset metrowe.
Zerknę w ich układy jutro.
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez filips » Pn, 11 lut 2008 21:45

ZYR napisał(a):Zerknę w ich układy jutro.


Czyli jednak układ ;)

Może by wcześniej podpytać Angelo jak tam mają się prace nad OWP?
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez ted68 » Śr, 13 lut 2008 10:45

ZYR napisał(a):Dodałem do warunków zaliczenia podanie współrzędnych punktu, może to być choćby zdjęcie gpsa w pobliżu punktu, lub po prostu wypisanie współrzędnych.
Po serii i numerze niby doszedłbym do pola powierzchni, ale zajęłoby to dużo czasu, a tak będzie wiadomo od razu ;)

Chyba juz pora na liczenie powierzchni. Ciekaw jestem jak bedziesz to liczyl, gdy znajdujacy bedzie mial wiele punktow - wszystkie trojkaty i szukanie najwiekszego ?
No i czekam(y) na propozycje nagrod w obu konkursach - trzeba sie zastanowic czy warto ....... :lol:
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez ZYR » Śr, 13 lut 2008 10:48

a kto powiedział, że ja to będę liczył? ;)
ja będę sprawdzał tylko :)
Proponuję ze wszystkich swoich znalezionych wybrać 3, które dadzą największe pole i to pole wpisać.
Poprawię opis
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez ted68 » Śr, 13 lut 2008 10:52

Moze podrzucisz jakis wzorek na liczenie odleglosci miedzy dwoma punktami - wg wspolrzedny N/E - czy kazdy ma sam sobie taki wzorek znalesc gdzies w sieci ?
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez filips » Śr, 13 lut 2008 11:05

Ted, każdy ma sobie taki wzorek WYPROWADZIĆ! Wot, cała trudność, a nie jeżdżenie samochodem od słupka do słupka :)

PS: widzę, że ferie się wam zaczęły... :)
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez ted68 » Śr, 13 lut 2008 11:11

filips napisał(a):Ted, każdy ma sobie taki wzorek WYPROWADZIĆ! Wot, cała trudność, a nie jeżdżenie samochodem od słupka do słupka :)

He he he he he - OK, nie ma problemu - ja sie tylko pytam :)

PS: widzę, że ferie się wam zaczęły... :)

Niby tak ale jutro np mam egzamin poprawkowy w Lomzy wiec jest szansa i tamtejszy polref zaliczyc :)
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez ZYR » Śr, 13 lut 2008 11:21

Najdokładniej będzie zamienić na dowolne płaskie współrzędne np w układzie 1992, przy pomocy programów dostępnych na sieci (np. TransPol) i wtedy policzyć, a najszybciej - w odbiorniku, albo na GoogleEarth
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez Bas » Śr, 13 lut 2008 11:36

ZYR napisał(a):Najdokładniej będzie zamienić na dowolne płaskie współrzędne np w układzie 1992, przy pomocy programów dostępnych na sieci (np. TransPol) i wtedy policzyć, a najszybciej - w odbiorniku, albo na GoogleEarth


A moze po prostu w MapSource?
Latwiej sie nie da...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ZYR » Śr, 13 lut 2008 11:42

racja
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez Magnoom » Cz, 14 lut 2008 11:49

No właśnie sam jestem ciekaw wyników. Bo jeśli pole powierzchni będzie liczone w MapSource to pewnie wszystko w oparciu o elipsoidę WGS84. W innych układach odniesienia te same trzy punkty mogą pewnie dać inne wyniki. Pewnie dla najbliższych sobie punktów POLREF różnice będą niewielkie (bo to w końcu dość małe obszary), ale istnieć będą. Wypadało by to wtedy jakoś zdefiniować w opisie skrzynki. Chyba, że ktoś już się bawił w poważne obliczenia w różnych układach i faktycznie różnice są do zaakceptowania.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości