pocztówka z Irlandii - parę uwag o geocachingu w Polsce

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Postprzez shchenka » Wt, 26 lut 2008 7:47

Artix napisał(a):Jedyny obcy serwis gdzie sie zarejestrowalem to OC.de bo bywam tam co jakis czas. Reszta moze dla mnie nie istnieć. A jak bede chcial za coś zaplacic to skocze do monopolowego kupie skrzynke wódki i zakopie na lepsze czasy podajac koordy potrzebujacym.

Opencaching gora, reszta sie nie liczy, bo jesli nie ma skrzynki z serwisu opencaching to dla mnie teren jest dziewiczy.

No właśnie, to mi przypomina, że mieliśmy jakoś integrować bazy oc.de, cz i pl w jedną ?
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez sp2ong » Wt, 26 lut 2008 7:56

shchenka napisał(a):No właśnie, to mi przypomina, że mieliśmy jakoś integrować bazy oc.de, cz i pl w jedną ?


Wiem ze cos Oliver mowil ze xml interface w kodzie OC v2.0 jest gotowy wiec jest szansa ze bazy beda widziec sie nawzajem ale kod 2.0 jest w 80 - 90% gotowy mozna zawsze zobaczy jak wyglada stan na devel.opencaching.de
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez Dziku » Wt, 26 lut 2008 15:03

ted68 napisał(a):
nemrodek napisał(a):Ted nie przesadzaj - widzę że powoli demonizowanie GC staje sie cool :-)

Dziku przestawia GC w tak czarnych barwach ze staram sie przygotowac psychicznie na rozne mozliwosci :)
Zartuje sobie tylko - jak jest na prawde zobacze w tych dniach - 36-72 godzin trzeba czekac na opowiedzi recenzenta.

Ja nie demonizuję. Są na Forum (i były na poprzednim) osoby ciężej "doświadczone" przez GC i piszące o nim w znacznie ostrzejszych słowach niż ja. Tyle, że Nemrodek jakos widac lubi dyskutować własnie ze mną. Zresztą właśnie jedna z tych dyskusji zainspirowała mnie do podjęcia próby zarejestrowania swojej skrzynki na GC. Próba się nie udała, bo - jak sie okazało - w międzyczasie "dopracowano" regulamin GC do konsystencji zupełnie juz dla mnie niakceptowalnej. Natomiast pytania cenzorów z GC (zwanych też recenzentami) uznałem po prostu za zbyt osobiste i zwyczajnie niepotrzebne.

Jak ktoś bardzo tego pragnie - to skrzynkę zarejestrowaną na OC, gdy ma równiez rejestrację w GC - i tam odnotowuję. Poza tym obecnie GC może już dla mnie w kraju nie istnieć.
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez toczygroszek » Śr, 27 lut 2008 3:11

Artix napisał(a):Komercha to jest komercha a ja nie widze wtedy w tym zabawy. Zeby zalozyc skrzynke czy ja wykopac musze za to placic :D to ja wole zakladac za free i zeby inni za free wykopywali.


:shock:
Wygląda na to, że o czymś nie wiem. Czy mam się spodziewać jakiegoś rachunku w związku z odnalezionymi skrzynkami na GC?

Narzekacie na cenzurę i komerchę, ale... bez tego poprostu rozpleni się badziewie. Moim zdaniem to jednak dobrze, że dbają o to, żeby właściciel serwisował skrzynkę, bo jeśli ktoś otwarcie pisze, że ma to w d... i co to kogo obchodzi, bo on se założy skrzynkę albo pięćset no to ja już nie mam złudzeń.

nemrodek napisał(a):Może jak wrócę do Polski - pomyślę nad tym. Może jak by był Polski reviewer łatwiej byłoby wyjaśniac tego typu kwestie z rodakami.
A co do GC i regulaminu - to czerpię radość z szukania i zakładania skrzynek, a nie z regulaminu.


O! I tu moja wiara w ludzi powraca :D
toczygroszek
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): So, 23 lut 2008 1:57
Lokalizacja: Dublin/Kraków

Postprzez Dziku » Śr, 27 lut 2008 5:48

toczygroszek napisał(a):Narzekacie na cenzurę i komerchę, ale... bez tego poprostu rozpleni się badziewie.

Przepraszam, a skąd to wiesz, bo rozumiem, że ze źródla czyli z GC? Akurat GC zawsze regulamin miało bardziej restrykcyjny od któregokolwiek serwisu OC, a kiepskie i porzucone skrzynki stały się problemem właśnie tam. Może jak ktoś płaci za konto premium to myśli że wolontariusze GC będą za niego kesza serwisować? ;)
Póki co nie odnalazłeś jeszcze żadnej skrzynki zarejestrowanej w serwisie opencachingowym... Sam to wszak napisałeś. Tylko wiesz... bo wiesz? :roll:
Zwróć uwagę, że Twoja wiedza o opencachingu pochodzi w zasadzie z Forum na którym dyskutuje się o jego problemach.
Skoro teraz skazany jesteś na poznawanie tego od strony teoretycznej - to chociaż popatrz sobie na skrzynki na OC w interesujących Cię okolicach. Zwłaszcza na te rekomendowane. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że tak fajnych na GC nie znajdziesz. Zawdzięczamy to oczywiście regulaminowi GC i aktywności jego cenzorów - wolontariuszy :D
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ZYR » Śr, 27 lut 2008 8:05

A ja tak czytam, i się zastanawiam po co ta dyskusja?
Jak ktoś chce szukać i zakładać na GC - jego wola, to samo z OC.
W Polsce, z różnych powodów, GC odpadło. Ja wybierając na początku serwis, zdecydowałem się na ten, który jest bardziej przyjazny dla użytkownika. I tyle.
Jeśli chcecie się trzymać GC to bardzo dobrze, zawsze to lepiej jak obcokrajowiec odwiedzając Polskę będzie miał co znaleźć, choć mnie to osobiście mało interesuje. I uprzedzając ataki, nie ma to najmniejszego związku z ksenofobią.
Natomiast twierdzenie że Travelbugi czy Geocoiny są w jakiś sposób lepsze od geokretów jest dla mnie wierutną bzdurą. Z jakiej paki płacić ileś tam $ za blaszkę z nr?, której dodatkowo nie można schować w skrzynkach z innego serwisu?
A jako ciekawostkę podam - skrzynka Basa - Arboretum w Rogowie (http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=1024) nie przeszła z tego co widzę selekcji GC - a szkoda.
Ale jak pisałem - wolna wola. Całę szczęście, że mamy wybór.
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez nemrodek » Śr, 27 lut 2008 8:51

A ja tak czytam, i się zastanawiam po co ta dyskusja?
Jak ktoś chce szukać i zakładać na GC - jego wola, to samo z OC.
W Polsce, z różnych powodów, GC odpadło. Ja wybierając na początku serwis, zdecydowałem się na ten, który jest bardziej przyjazny dla użytkownika. I tyle.
Jeśli chcecie się trzymać GC to bardzo dobrze, zawsze to lepiej jak obcokrajowiec odwiedzając Polskę będzie miał co znaleźć, choć mnie to osobiście mało interesuje. I uprzedzając ataki, nie ma to najmniejszego związku z ksenofobią.


No i to jest rozsądne podejście do tematu. Ale zawsze trafi się ktoś kto wystrzeli z bzdurą, że na GC trzeba płacić za schowanie czy odnalezienie skrzynki - tylko nie wiem w jakim celu?
Jak się nie podobają zasady na GC, to po prostu nie rejestruje tam skrzynek i już. Chyba, że wypisywanie bzdur i ośmieszanie (wg mnie słusznych) zasad jest rodzajem jakiejś zemsty, za to że nie opublikowali mojej skrzynki, chociaż nie spaełnia zasad regulaminu?


Natomiast twierdzenie że Travelbugi czy Geocoiny są w jakiś sposób lepsze od geokretów jest dla mnie wierutną bzdurą.


Tu jednak włączyłeś się (czy nawet rozpoczynasz) równie bezsensowną dyskusję. Bo co to znaczy lepsze?

Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość i zasięg - to TB biją wszystkich na głowę. Jeśli zacieśnimy obszar tylko do Polski to GeoKrety są górą.

Jeśli ktoś np. w USA i zapewne większości krajów na świecie, korzysta wyłącznie z geocaching.com, to niewątpliwy atut uniwersalności GeoKreta ma dla niego znikome znaczenie, natomiast połaczenie TB z geocaching.com jest dużym ułatwieniem w obsłudze TB.

W końcu w Polsce prawie na samym początku geocachingu pojawił się OC i TB nigdy nie zyskały popularności. Więc teraz kiedy są GeoKrety, wiadomo, że wszyscy będą ich używać, bo za darmo, łatwiej i po polsku - i znowu GeoKrety górą. Ale jeżeli gdzieś od dłuższego czasu używają TB to dla nich już normalne jest że za to płacą i wchodzenie w nowy system, nawet jak jest darmowy i w ich języku nie jest takie łatwe - zwłaszcza jak używają tylko jednego sytemu GC (np. Włochy).

No więc jednak tak kategoryczne oceny jak twoja nie mają sensu i dyskutowanie na ten temat również, gdyż wszystko zależy od punktu widzenia.
Nemrodek
Vista C
Obrazek
Avatar użytkownika
nemrodek
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:34
Lokalizacja: Rzym

Postprzez ZYR » Śr, 27 lut 2008 9:01

nemrodek napisał(a):
Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość i zasięg - to TB biją wszystkich na głowę. Jeśli zacieśnimy obszar tylko do Polski to GeoKrety są górą.



Do czasu :)

Geokrety stają sie popularne w Niemczech, nawet łatwiej je tam obsługiwać niż u nas, bo ich obecność w keszu jest, podobnie jak w GC travelbugów, widoczna.

Ale racje masz, że się z twierdzeniem swoim nieco zagalopowałem :)
Po prostu w tym wypadku uważam, że Geokrety są lepsze, bo mając tą samą funkcjonalność co TB tu nie płacimy.
Pozdrawiam,
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Postprzez nemrodek » Śr, 27 lut 2008 9:09

Do czasu

Geokrety stają sie popularne w Niemczech, nawet łatwiej je tam obsługiwać niż u nas, bo ich obecność w keszu jest, podobnie jak w GC travelbugów, widoczna.


Życzę GeoKretom jak najlepiej - niech się rozwijają. Ale ścigać się nie ma po co - można natomiast podpatrywać nowe rozwiązania i ulepszać je czy to na OC czy w GeoKretach.
Jak jest konkurencja - to dodatkowo jest bodziec do rozwoju :-)
Nemrodek
Vista C
Obrazek
Avatar użytkownika
nemrodek
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:34
Lokalizacja: Rzym

Postprzez ted68 » Śr, 27 lut 2008 9:10

nemrodek napisał(a):No więc jednak tak kategoryczne oceny jak twoja nie mają sensu i dyskutowanie na ten temat również, gdyż wszystko zależy od punktu widzenia.

Od punktu widzenia i od punktu siedzenia. Inaczej widzisz to Ty z wloskiej perspektywy - OC tam nie ma, jest GC, TB wiec pewnie jestes do tego przyzwyczajony.
Inaczej widzi ZYR - w Wawie i okolicach skrzynek OC zatrzesienie - tych z GC o wiele mniej.
Inaczej ja - na Podlasiu w sumie ani tych ani tamtych nie bylo dwa lata temu. A Litwa o rzut beretem - a tam troche GC jest - wiec ja chetnie bym znajdowal skrzyneczki z obu serwisow - bo niby dlaczego nie? A ze nie lubie tylko brac, to pewnie niektore swoje skrzynki z OC zarejestruje na GC.
Troche podsumowujac - bawmy sie, chowajmy i szukajmy - a dysusje na temat ..... WYZSZOSCI...... zostawmy politykom :)
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez ted68 » Śr, 27 lut 2008 13:14

nemrodek napisał(a):
i tutaj jest link do skrzynki na OC PL. Jesli potraktuja to jako "wroga propagande" to zamiast rejestracji skrzynek - dostane tam bana
Az cisnie sie na usta haselko - geocacherzy wszystkich krajow - łączcie się


Ted nie przesadzaj - widzę że powoli demonizowanie GC staje sie cool :-)

Ja w jednej ze swoich skrzynek ma linki do skrzynki na OC i GPSGames.org i nie było z tym żadnych problemów


A jednak ......
Skrzynka z opisem takim:
Skrzynka schowana w starym pniu, kolo parkingu dla autobusow, miedzy Monastyrem a Katakumbami.

More info you can find here: (visit link)

doczekala sie takiego komentarza "recenzenta"
February 27 by Geolens Reviewer (0 found)
One more note - it is not good to add link directly from this listing to geocaching.pl . Please remove the link, this is different game. If there are better information about the cache, copy and paste this information here. Thanks.

Nie BAN ale prosba-nakaz USUNIECIA linku do OC PL z tamtego opisu

Kolejna skrzynka
opis ma nastepujacy:
Skrzynka magnetyczna. Ukryta na gorze w wiezy widokowej.

More information you can find here: (visit link)

i dokladnie ta sama propozycja "nie do odrzucenia"
February 27 by Geolens Reviewer (0 found)
Magnetic cache is OK. Please remove the link to opencaching.pl and paste here cache description. Thanks.
Obrazek
Avatar użytkownika
ted68
Bywalec
 
Posty: 218
Dołączył(a): Cz, 03 maja 2007 10:51
Lokalizacja: Białystok - 53°07,2'N 23°05,9'E

Postprzez nemrodek » Śr, 27 lut 2008 16:19

hmm - moim zdaniem chodzi o to by wszystkie informacje były na stronie skrzynki - to jestem w stanie zrozumieć. Więc jeśli zależy ci na zarejestrowaniu skrzynki i potestowaniu reakcji GC to może przekopiuj cały opis z OC, ale zostawiając link - "Skrzynka zarejetrowana także na OC" - ja mam to w tej formie właśnie.
Nemrodek
Vista C
Obrazek
Avatar użytkownika
nemrodek
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:34
Lokalizacja: Rzym

Postprzez Dziku » Śr, 27 lut 2008 20:34

ted68 napisał(a):(...)this is different game.

To jest motto GC skierowane do geokeszerów korzystających z iunnych serwisów.

nemrodek napisał(a):Jak się nie podobają zasady na GC, to po prostu nie rejestruje tam skrzynek i już. Chyba, że wypisywanie bzdur i ośmieszanie (wg mnie słusznych) zasad jest rodzajem jakiejś zemsty, za to że nie opublikowali mojej skrzynki, chociaż nie spaełnia zasad regulaminu?

Jeśli miałeś tu na myśli moją sytuację - to bardzo proszę nie kłam. Moja skrzynka zasady regulaminu spełniała. Wyjaśnienia o które poprosili mnie cenzorzy dotyczyły obsługi tej skrzynki - po ich doprecyzowaniu nie miałbym żadnego problemu z rejestracją. Nie zmieniało to niczego w samym keszu. Leżałby sobie - gdzie leży, serwisowany byłby dokładnie tak samo.
To ja odmówiłem tej skrzynki serwisowi GC - już po złożeniu wyjaśnień, popartych na końcu stwierdzeniem, że pytania takie uważam za niepotrzebne i niestosowne. Owszem - po tej próbie (zainspirowanej zresztą przez Ciebie) juz wiem, że nie będę rejestrował skrzynek na GC - bo nie podoba mi się ich regulamin (a dokładnie - jego interpretacja przez cenzorów). A że podejście cenzury GC jest smieszne - to i kpiny nie są niczym dziwnym.
Rozumiem, że gdyby na OC stosowano wycinanie skrzynek z linkami do opisów na GC - przyjąłbyś to Nemrodku ze spokojem i zrozumieniem...
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Bas » Śr, 27 lut 2008 21:46

GC:
Nie zarejestrowalem tam w koncu skrzynki, bo jest zakopana (duzy cache - kto byl ten wie. Do malej dziupli nie wejdzie, a wieksza dziura moze byc zasiedlona). Rozumiem, ze zakopki do GC nie wchodza- akurat o to nie mam pretensji, choc jest roznica miedzy przykryciem ziemia, a zakopaniem na glebokosci 50 cm. Nie to jest jednak wazne.
Poza zasadami jest czynnik ludzki. W rozmowie emailowej z recenzentem odnioslem wrazenie, ze sie po prostu czepia, wiec innych prob (w sprawie innych skrzynek) na razie nie podejmowalem... Coz, wiadomo na jakich granicach bylo ciezko z celnikami ;) Sadze, ze nie chodzi wylacznie o przepisy. Chyba najlepiej byloby, gdyby recenzentem byl Polak...
Jezeli chodzi o inne, wspominane przez Was akcenty, to niestety nic GC nie usprawiedliwia i nie wybielalbym ich wbrew faktom.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez nemrodek » Śr, 27 lut 2008 22:06

Jeśli miałeś tu na myśli moją sytuację - to bardzo proszę nie kłam. Moja skrzynka zasady regulaminu spełniała. Wyjaśnienia o które poprosili mnie cenzorzy dotyczyły obsługi tej skrzynki - po ich doprecyzowaniu nie miałbym żadnego problemu z rejestracją. Nie zmieniało to niczego w samym keszu. Leżałby sobie - gdzie leży, serwisowany byłby dokładnie tak samo.


Oczywiście sam cache był w porządku, ale jego opis nie spełniał regulaminu, gdyż nie było w nim (w opisie) zapisanego sposobu serwisowania skrzynki, co jest wymagane przez regulamin. Oczywiście wystarczało to dopisać i skrzynka by spełniała regulamin, ale dopiero wtedy. :-)

Co do odpowiedzi reviewer'a to mi się też nie podoba, chociaż gościu ma trochę racji. Bo wyobraź sobie taką sytuację:

Szukasz skrzynek korzystając z bazy filipsa. Otwierasz opis skrzynki, a tam znajdujesz króciutką informację i odnośnik, że w innym serwisie skrzynka jest opisana bardziej szczegółowo. Logiczne jest, że wolałbyś, aby te informacje były od razu w tej skrzynce.

Nawet jak się okazuje - mają to w regulaminie:
Caches that require a geocacher to visit another website will not be published if the finder must create an account with, or provide personal information to, the other website.


Chociaż, jak się tak wczytać, to nie do końca ta skrzynka Ted'a jest niezgodna z tym punktem, bo wszystkie informacje na OC są widoczne bez zalogowania.
Więc Ted możesz podyskutować sobie z gościem na jakiej podstawie on tego rząda od ciebie. Choć moim zdaniem - lepiej jakby te informacje były na stronie skrzynki, a nie tylko pod linkiem - podnosi to po prostu poziom skrzynki.

Nie wiem jaka jest sytuacja w Czechach i na Słowacji, ale skoro tam GC jest dużo popularniejsze niż u nas i dużo popularniejsze od OC, może być tak, że akyrat reviewer jest uprzedzony do OC i się czepia. Choć moim zdaniem bezpodstawnie. Ale nie wiem - to są tylko przypuszczenia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Nemrodek
Vista C
Obrazek
Avatar użytkownika
nemrodek
Początkujący
 
Posty: 70
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:34
Lokalizacja: Rzym

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości