Jak założyć dobrą skrzynkę - poradnik w N krokach

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Jak założyć dobrą skrzynkę - poradnik w N krokach

Postprzez filips » Pn, 03 wrz 2007 8:02

Witam,
kontynuując wątek z naszego forum dotyczący kiepskiej jakości skrzynek zakładanych (przeważnie) przez początkujących. Pojawił się wtedy pomysł "broszurki", która była by wysyłana świeżo zarejestrowanym użytkownikom opencaching.pl.

W zamyśle ma ona zawierać zwięzłe porady dla osób zaczynających zabawę w geokeszing, zwłaszcza chcących ukryć swą pierwszą paczkę. Coś w stylu 10 przykazań młodego (i starego) geokeszera. Można by to potem ładnie złożyć np w PDF, dodać ze 3 fotki (np jak może wyglądać skrzynka, jak zabezpieczona i co zawierać).

Pomyślcie zatem, jakie "błędy" najczęściej popełniają osoby chowające skrzynki; przypomnijcie sobie, co Was najbardziej wkurzyło i przelejcie tutaj: http://www.opencaching.pl/wiki/index.ph ... %C4%85cych

Chwilowo ma ona tytuł roboczy Jak założyć dobrą skrzynkę - poradnik w N krokach. Na razie kilka podpunktów jest rozwiniętych, przy innych są tylko pomysły.

Zachęcam zatem do edycji i nadsyłania pomysłów.
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez shchenka » Pn, 03 wrz 2007 8:24

Spójrz też na dwa pokrewne artykuły:
http://www.opencaching.pl/wiki/index.ph ... c_skrzynki
http://www.opencaching.pl/wiki/index.ph ... e_skrzynki

Pierwszy może zawierać trochę pomysłów do wykorzystania w poradniku. Drugi natomiast jest chyba na ten sam temat co poradnik, więc może należałoby je zintegrować w jeden, żeby nie mnożyć bytów ?

Filips: namawiałem Cię do zaczęcia artykułu "10 przykazań geokeszera" ale nie pomyślałem, że to będzie poradnik i że tylko o zakładaniu skrzynek, myślałem, że o szukaniu też.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez filips » Pn, 03 wrz 2007 8:48

Wiem o tych artykułach. To co chcemy stworzyć ma jeden konkretny cel: w miarę krótka i treściwa informacja dla początkujących geokeszerów, prawdopodobnie np wysyłana im mailem przy rejestracji. Stąd forma (w punktach). A żeby było łatwo pracować zespołowo, stąd artykuł na wiki. Temat jest taki, że siłą rzeczy musi się pokrywać z istniejącymi artykułami. I bardzo dobrze, bo można się nimi posiłkować.

Na razie opis dotyczy chowania, bo doświadczenie uczy, że początkujący mają najwięcej kłopotów właśnie z dobrym zrobieniem pierwszej swojej skrzynki (wiem, bo też miałem taki problem, ale wtedy nie było jeszcze takiego poradnika;) (ani innych skrzynek:)

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać też część o odnajdowaniu skrzynek.
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez Bas » Pn, 03 wrz 2007 17:02

Spojrzalem na wszystkie trzy artykuly (do jednego troche dopisalem wczesniej) i tak sobie mysle:
- beda trzy artykuly wrecz blizniaczo podobne do siebie jesli dalej sie rozwina -> bedzie to skutkowac tym, ze odejdzie chec do czytania w polowie drugiego (bez wzgledu na to, ktory bedzie pierwszy)
- jesli szybki poradnik w punktach dla zaczynajacych na OC, to moze przyjac forme punktow, a nie pelnych, rozbudowanych zdan, a juz na poczatku jest tendencja.
- punktow w artykule Filipsa nie powinno byc chyba zbyt wiele...
- tytul artykulu Filipsa zawiera polskie znaki - moze je usunac? Adres jest pelen % co nie ulatwia odczytania adresu (calego i tak chyba nikt nigdy nie zapamieta - to inna sprawa)

Oj, ciezko bedzie zamknac tak wiele informacji w kilku/nastu punktach niezbyt rozbudowanych.

Stanalbym przy opcji TYLKO 2 artykulow:
- jak zalozyc (dobra) skrzynke: rozbudowany artykul ze spisem tresci - do poczytania. Niech tu bedzie wszystko o czym geocacher wiedziec powinien.
- mini poradnik w punktach (e-mail)- taki, ktory po wydrukowaniu normalna czcionka z normalnymi akapitami nie zajmie wiecej niz 3/4 strony - jedna najwyzej. I tylko nie pytajcie co mam na mysli, gdy pisze normalna czcionka/akapit - chodzi o orientacyjna ilosc tekstu ;)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez filips » Pn, 03 wrz 2007 17:54

Bas napisał(a):- tytul artykulu Filipsa zawiera polskie znaki - moze je usunac? Adres jest pelen % co nie ulatwia odczytania adresu (calego i tak chyba nikt nigdy nie zapamieta - to inna sprawa)


Tak, choć artykuł w wiki to w zasadzie był (w zamyśle) rodzajem tablicy, gdzie każdy spisuje swoje przemyślenia, dochodzimy do konsensusu co do ostatecznej wersji i z niej składamy plik tekstowy/pdf wysyłany mailem. Sądzę, że nie trzeba go udostępniać do czytania ogółowi, skoro są już artykuły dogłębnie opisujący temat.

Czyli sądzę, że tak:
- mini poradnik z wypunktowaną esencją, cel: li i jedynie do wysyłania mailem początkującym
- reszta artykułów do czytania w wiki
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez Bas » Pn, 03 wrz 2007 19:00

Taki skrocony, wypunktowany poradnik przydalby sie wszystkim - niech i on zawisnie w sieci. W koncu wszyscy sie uczymy. Czasami takie proste i wydawaloby sie oczywiste prawdy trzeba przeczytac jeszcze raz...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez naive » Wt, 04 wrz 2007 15:27

Ja w zasadzie jestem nowicjuszem jesli chodzi o geocache. Ale po lekturze lokalizacji widze, że szczególnie często łamane są zasady co do ochrony przyrody. Bo ja sie pytam po co zakłada się skrzynkę na Tarnicy objetej w całości ochroną ścisłą czy np. w murze zamku w Rzeszowie, też obiektu zabytkowego. W samych serwisach poświeconych geocache powinno być zakazane umieszczania informacji o lokalizacji takich skrzynek. Zreszta takie lokalizacje są mało sensowne, . Moim zdaniem nie mają sensu także takie opisanie miejsca ukrycia skrzynki iż można ją znależć bez GPS a nawet bez mapy, nie widzę co może być intrygującego w takim szukaniu. Ale największy "grzech" to jednak brak poszanowania przyrody czy obiektow zabytkowych. No i ja osobiscie nie lubie kopania w ziemi, wszak prawie wszędzie znajdzie inny sposób ukrycia .
Pozdrawiam
Rysiek

etrex Vista CX + Palmax i AutoMapa5
naive
Początkujący
 
Posty: 51
Dołączył(a): Pt, 13 lip 2007 9:15
Lokalizacja: Radymno

Postprzez shchenka » Wt, 04 wrz 2007 15:36

Co do kopania w ziemi to sprawa dyskusyjna, natomiast co do rezerwatów i zabytków zdecydowanie popieram przedmówcę.
Obrazek
shchenka
Bywalec
 
Posty: 224
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:29

Postprzez naive » Wt, 04 wrz 2007 18:49

shchenka napisał(a):Co do kopania w ziemi to sprawa dyskusyjna, natomiast co do rezerwatów i zabytków zdecydowanie popieram przedmówcę.

Ja sobie wyobrażam że zabawa w geocache powinna w zasadzie spełnioać dwa cele:
- prowadzić w interesujące miejsca, takie jakich bez tego raczej nie odwiedziliśmy np. mało uczęszczany piekny las czy malo znany punkt widokowy
- uczyc nas szukania w oparciu o współrzędne.
Więc nie bardzo rozumię po co skrzynka np. w recepcji schroniska Pod Mała Rawką czy też tak opisana, że znajdzie ją największa melepeta. A co do kopania - ja nie lubie, ale potępiam tylko wtedy gdy skrzynkę umieszczono w nieodpowiednim miejscu np. na terenie chrobionym czy w miejscu tak ruchliwym, że nie ma jak spokojnie odkopać. Mnie bardziej podoba się zabawa w stylu "zbieraj butelki" / jeden z sąsiednich wątkow/, tam trzeba trafić w miejsce mało znane w oparciu wyłącznie o współrzędne geograficzne, często poza przetartymi szlakami ale zawsze w zgodzie z obowiązującymi zasadami ochrony przyrody. Szukanie musi byc trudne, bo wtedy rzeczywiście można się czegoś nauczyć. No i satysfakcja jest pełniejsza.
Pozdrawiam
Rysiek

etrex Vista CX + Palmax i AutoMapa5
naive
Początkujący
 
Posty: 51
Dołączył(a): Pt, 13 lip 2007 9:15
Lokalizacja: Radymno

Postprzez Dziku » Wt, 04 wrz 2007 19:26

Skrzynka typu "gps free" to rodzaj geocache od dawna istniejący w tej zabawie. Geocaching nie sprowadza się tylko do obsługi GPS'u. Poczytaj najpierwa trochę... Znam takie skrzynki typu GPS free, że stwierdziłbyś probując odnaleźć iż melepeta to... masz na drugie imię :wink:
Wszystko jest kwestia pomysłu na geochache. Dyskutujemy teraz na Forum GPS'owym i to trochę wykrzywia obraz geocachingu - szczególnie w oczach początkujących geocacherów...
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez filips » Wt, 04 wrz 2007 19:30

naive napisał(a):Szukanie musi byc trudne, bo wtedy rzeczywiście można się czegoś nauczyć. No i satysfakcja jest pełniejsza.


Są więc do wyboru skrzynki łatwe i trudne - od tego jest skala trudności. Zawsze można też zrezygnować z czytania podpowiedzi i oglądania spoilera (czy w ogóle czytania opisu - to może dopiero być trudne).
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez Bas » Wt, 04 wrz 2007 19:44

Szukanie bez gps:
wiekszosc z osob (tak sadze, ze wiekszosc) ma gps. Czy to garmin, czy palmtop, czy nawet komorka z modulem gps pod BT... ALE sa tez tacy, ktorzy chca szukac, a nie maja odpowiedniego sprzetu. Dla tych wszystkich osob skrzynki "gps free" sa jedyna okazja zabawy w geocaching.

Stopien trudnosci:
przy takiej ilosci skrzynek na OC mozna juz wybrac do jakiej skrzynki chce sie dojsc. Sa rejony w kraju, ze jest ich jak na lekarstwo, ale sa tez takie, ze naprawde jest w czym wybierac. I tak jak w poprzednim punkcie: sa osoby nowe, ktorym trudno bedzie odszukac "ambitna skrzynke" i sa takie, ktore szukaja wyzwan, przygody, chca sie nameczyc, bo sprawia im duza frajde skrzynka trudniejsza...

Skrzynki w miejscach do ktorych warto dotrzec:
taaak, ja tez chcialbym tego bardzo :) gorace dyskusje byly na ten temat na forum OC... zanim padlo.

W sumie dobrze, ze jest roznorodnosc. Oby tylko byla jak najmniejsza w szeroko pojetej jakosci skrzynek, ale na tym mysle zalezy nam wszyskim :)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez sp2ong » Wt, 04 wrz 2007 19:48

naive napisał(a):Ja sobie wyobrażam że zabawa w geocache powinna w zasadzie spełnioać dwa cele.....


Ja tylko zwroce uwage ze geocaching jest skierowany do bardzo szerokiego grona ludzi i dlatego jest taka duza roznorodnosc skrzynek w stopniu trudnosci czy to opisu czy dostepu do nich tak aby kazdy mogl znalezc cos dla siebie. Znam kilka rodzin gdzie zainteresowanie GC wzielo sie ze jest to najwieksza frajda dla ich dzieci ktore marza o szukaniu skarbow i cala wyprawa, plan aby dotrzec odszukac ... a kiedy znajda skrzynek to jest wielka uciecha i pytanie kiedy wybierzmy sie w nastepna wyprawe.

Tak wiec GC jest przeznaczony do szerokiego grona ludzi i mozna szukac z dziecmi na poczatek prostych skrzynek z opisem tak oczywistym ze GPS jest prawie zbedny do wiele trudniejszych chocby szukanie skrzynek mikro.

Warto samemu zalozyc skrzynke i okaze sie wtedy ze wcale nie jest to takie proste zrobic dobra skrzynke a jeszcze trudniejsze kiedy bedziesz zakladal 100 skrzynke. Kiedy bedziesz mieszkal gdzie w okolicy jest bardzo duzo skrzynek juz zalozonych bedzie ci trudno samemu zrobic skrzynke ktora bedzie miala ciekawe miejsce ale zycze powodzenia

Warto sprobowac zabawy w GC :-) nie tylko w poszukiwanie ale tez i zakladanie.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez filips » Wt, 04 wrz 2007 20:05

Bas napisał(a):przy takiej ilosci skrzynek na OC mozna juz wybrac do jakiej skrzynki chce sie dojsc.


O, to prawda. Ostatnio doszliśmy do wniosku, że wybór już jest tak duży, że śmiało można wybierać te najlepsze (a przynajmniej eliminować te najmarniejsze). Więc do wyboru do koloru.
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez naive » Wt, 04 wrz 2007 20:56

Dziku napisał(a):Skrzynka typu "gps free" to rodzaj geocache od dawna istniejący w tej zabawie. Geocaching nie sprowadza się tylko do obsługi GPS'u. Poczytaj najpierwa trochę... Znam takie skrzynki typu GPS free, że stwierdziłbyś probując odnaleźć iż melepeta to... masz na drugie imię :wink:
Wszystko jest kwestia pomysłu na geochache. Dyskutujemy teraz na Forum GPS'owym i to trochę wykrzywia obraz geocachingu - szczególnie w oczach początkujących geocacherów...


Tak się składa że z czytaniem nie mam problemów. Czy Twoim zdaniem ma sens zakładanie skrzynki / ścislej - pozostawienie kajeciku/ u recepcjonisty Schroniska Pod Rawkami czyli miejscu, ktorego wcale nie trzeba szukać ? Bo taka jest autentycznie. Oczywiście gdzies w głuszy powinny byc skrzynki dla tych z gps, ale w miejscach "łatwiejszych" także, tylko to ma byc chociaż trochę szukania , w oparciu o jakąś charakterystyczną budowle czy element krajobrazu a nie adres.
Pozdrawiam
Rysiek

etrex Vista CX + Palmax i AutoMapa5
naive
Początkujący
 
Posty: 51
Dołączył(a): Pt, 13 lip 2007 9:15
Lokalizacja: Radymno

Następna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości