Coś ala geolutynki (geokrety?)

O współczesnych poszukiwaczach skarbów.

Moderator: Spider

Coś ala geolutynki (geokrety?)

Postprzez filips » Śr, 12 wrz 2007 18:25

Czołem,
chodzi mi od jakiegoś czasu po głowie stworzenie "systemu" na kształt geolutins czy travel bug.

Uzasadnienie:
Geolytynki były swojego czasu bardzo u nas popularne, ale ostatnio chyba nie cieszą się popularnością. (A szkoda, bo fajnie jest śledzić obieg różnych rzeczy w keszach.) Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest zbytnie skomplikowanie i czasochłonność wypełniania formularzy przy znalezieniu i zostawieniu geolutynki (kupa pól do wypełnienia, jak wspł. geograficzne, numery itd).

Pomysł:

* Rejestracja geokreta była by +- jak w systemie geolutin: geokret dostaje imię, właściciela oraz unikalny numer. Drukujemy karteczkę-label którą przyczepiamy do przedmiotu i puszczamy w obieg.

* Rejestracja zakopania/znalezienia:
prosty formularz, w ktory wpisujemy:
1) numer geokreta (niezbędny)
2)
a) waypoint openkesza, gdzie go zostawiliśmy (system sam odczyta wspł) albo:
b) współrzędne lat/lon (dla paczek nie zarejestrowanych w opencaching)

i tyle. Oczywiście dodatkowo można dodać pola: kto znalazł, gdzie, krótki opis. Ale te dwa pola wystarczą, jak mniemam. Oczywiście potem można śledzić trasę geolutynki na mapie itd.

Zalety:
- prostota
- otwartość (system, tak jak geolutins) nie jest przypisany do jednego systemu geokeszingowego (w przeciwieństwie do travel bug)
- możliwość przyszłej integracji z serwisem opencaching w celu dalszego uproszczenia rejestracji znalezienia/chowania.


Całość chyba jest dość prosta do zrobienia i coś czuję, że napiszę taki system, choćby na własne potrzeby. Ale ciekaw jestem Waszej opinii o tym pomyśle.
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Baza skrzynek dla urządzeń przenośnych (też darmowa)
Avatar użytkownika
filips
Bywalec
 
Posty: 242
Dołączył(a): So, 01 wrz 2007 18:37

Postprzez Bas » Śr, 12 wrz 2007 18:53

Jestem ZA :)

W pierwszej chwili, gdy przeczytalem nowy temat, pomyslalem: po co wywazac otwarte drzwi? A jednak Filips ma racje! Geolutynki sa swietne, ale czasochlonne... Przerzucilem dwie ze skrzynki do skrzynki i na sama mysl o wypelnianiu kolejnego formularza... Gdyby system byl uproszczony... to co innego. Na dodatek mielibysmy cos naszego, wlasnego.
Czy OpenCaching po sasiedzku maja cos takiego? Jesli skorzystaja z tego pomyslu, to bylby miedzynarodowy zasieg. Hmmm, moze za duzo chce, ale milo byloby gdyby na etapie projektowania wziac to pod uwage? Zeby nie powstawaly kolejne w ramach tego samego OpenCaching systemu. W koncu te granice sa juz niemal umowne...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Dziku » Śr, 12 wrz 2007 18:55

Geolutynki przestały być popularne, bo upierdliwość nawigacji po ich systemowej stronie jest wielka. Dorównuje jej jedynie siermiężność owej strony. Osobiście geolutynek obecnie unikam, a swojej tworzyć nie zamierzam. Pomysł geokreta (a zwłaszcza zapowiedziana przez Filipsa prostota rozwiązań) podoba mi się jednak - na przekór niechęci do geolutynek. Poza tym... dobre bo polskie 8)
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ilneptuno » Cz, 13 wrz 2007 12:25

Popieram ten pomysł... W końcu...Polacy sie gęsi też swojego geokreta mają :D

Czy istniała by możliwość aby takie geokrety były też rejestrowane na geocaching.com ? Dzięki temu pomysł by wyszedł bardzo szybko poza granice Polski...
Czy to jest w ogóle możliwe?
Avatar użytkownika
ilneptuno
Początkujący
 
Posty: 64
Dołączył(a): Pt, 07 wrz 2007 11:02
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Dziku » Cz, 13 wrz 2007 12:39

ilneptuno napisał(a):Czy istniała by możliwość aby takie geokrety były też rejestrowane na geocaching.com ? Dzięki temu pomysł by wyszedł bardzo szybko poza granice Polski...
Czy to jest w ogóle możliwe?

Zapewne nie jest.
Przecież GC chciało kasę nawet za samo umieszczenie u nich baneru opencaching.pl. albo linku. Z całą pewnością nie zgodzą sie na rzecz bezpłatną i konkurencyjną wobec ich travel bug'ów. Wydaje się, że GC traktuje wolny ruch geocachingowy jako konkurencję. I nie jest to dziwne. W końcu to serwis komercyjny i jego właściciele robią na nim kasę. Z drugiej strony - np na miejscu Filipsa nie wiem czy chciałbym za darmo robić coś z czego GC będzie czerpać zyski. Chyba nie o to chodzi w idei "open".
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Saracen » Cz, 13 wrz 2007 13:07

Popieram pomysł! I piwo dla pomysłodawcy!!!
Saracen
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Wt, 11 wrz 2007 14:43
Lokalizacja: N 50° 15.126' E 019° 1.258'

Postprzez Topik » Cz, 13 wrz 2007 14:59

Jestem za. Pomysł jak najbardziej godny realizacji.
Obrazek
Topik
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Pt, 25 maja 2007 18:16
Lokalizacja: Malbork

Postprzez Bas » Cz, 13 wrz 2007 15:27

> geokrety... rejestrowane na geocaching.com

A nie jest tak, ze krecik mialby swoj wlasny system - niezalezny od jakiejkolwiek sieci, czy innego ukladu? ;)
Geolutynki mozna chyba umieszczac wszedzie? Geocoin ma restrykcje. Rejestracja geokreta bedzie w jego wlasnym serwisie. Jesli serwis geokreta wyrazi zgode, ze kreciki mozna umieszczac po prostu w skrzynkach geocache (bez rygorow, ze JEDYNIE OC PL), to chyba nie bedzie problemu?
Uzytkownicy GC chyba nie beda donosic/miec pretensji o kreciki? No, chyba ze bedzie to im przeszkadzac...

W ostatecznosci moglibysmy miec geokrecika w ramach Opencaching - Polska i Sasiedzi. Moze nie bedzie to zasieg swiatowy, ale kto wie... Wazne, zeby w nazwie nie mial ż, ć, ę i innych ogonkow, a nazwa byla latwa do wymowienia - to trzeba zrobic ZANIM system ruszy.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Dziku » Cz, 13 wrz 2007 15:55

Kolega pytał o rejestrację na GC więc odpowiedziałem. Jeśli geokret będzie miał własny system rejestracji to cóż może zrobić GC? Nic. Geolutynki można chować w skrzynkach każdego systemu. Z geokretem rozumiem, że będzie podobnie. Ale chować w skrzynkach GC, a rejestrować w ich systemie to przecież dwie różne rzeczy.
Obrazek
Dziku
Bywalec
 
Posty: 233
Dołączył(a): So, 04 sie 2007 17:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez 3po3 » Pt, 14 wrz 2007 6:10

tez myslalem o tym aby uatrakcyjnic cache. Niektore prezenty w cache zaskakuja np szklane kuli, metalowe kulki, przeterminowane kredki itp Nie bardzo wiadomo co z tym zrobic? Rozumiem, ze trzeba oszczedzac ale bez przesady. Postanowilem wiec umiescic nierejestrowanego "geoludzika" z prosba przenies mnie do innego cache, powiadom do ktorego cache mnie wlozyles. Pojawia sie dodatkowo problem z opisem znalezionego cache bo trzeba zrobic wpis typu "znaleziony" cache i powiadomic wlasciciela "geoludzika". Moze pomysl bedzie zaakceptowany, moze nie. Zobaczymy.
3po3
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Cz, 13 wrz 2007 19:57
Lokalizacja: Puszcza Knyszynska

Postprzez Bas » Pt, 14 wrz 2007 7:24

Kulek raczej nie wkladam, bo... moje dzieci zbieraja ;) W ogole kulki roznego rodzaju sa lubiane przez dzieci- i te duze, i te male (zarowno kulki, jak i dzieci).

Co do rzeczy wkladanych do skrzynek... Hmmm, cos w tym jest, ale wolalbym nie rozwijac tego tematu...

Nie wiedzialem, ze kredki moga byc przeterminowane ;)
Mam nadzieje, ze olowkow to nie dotyczy, bo to podstawowe wyposazenie skrzynki 8)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Topik » Pt, 14 wrz 2007 16:04

Bas napisał(a):Nie wiedzialem, ze kredki moga byc przeterminowane ;)
Mam nadzieje, ze olowkow to nie dotyczy, bo to podstawowe wyposazenie skrzynki 8)

Mam nadzieję, że temperówek też nie … :lol:
Obrazek
Topik
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Pt, 25 maja 2007 18:16
Lokalizacja: Malbork

Postprzez sp2ong » Pt, 14 wrz 2007 18:09

Pomysl bardzo fajny ale ...

Kto znajdzie sie kto napisze taki system - to wymaga czasu i pozniej wsparcia technicznego dla projektu.

Zgadza sie GeoLutin byl darmowa alternatywa do GC TB ale tworca poprzestal na wersji ktora stworzyl i nic nie jest robione i raczej male szanse aby dynamicznie funkcjonowal.

Jest http://www.travelertags.com/ ale mamy tylko 10 UI darmowych pozniej nalezy placic.

Koledzy z niemiec nie zwiazani bezposrednio z OC.de pisali o projekcie GEOBUG Jest on dostepny http://www.geobug.de ale malo przetlumaczony na angielski.

Tak wiec mozna pokusic sie o budowanie Open Travel Bug (OTB) ale moze to skonczyc sie tak jak byly checi budowy OpenWayPoint projektu ktory bylby odpowiednikiem GC Waymarking. Wiem ze jeden kolega zadeklarowal sie w maju i miala byc jakas wersja robocza pod koniec czerwca ale ja nie widzialem jej. Podawalem nawet pewne rozwiazania gotowe http://www.phpgeocache.org/ ktore mozna by wykorzystac.
Tak wiec budowa systemu sledzenia wedrujacych przedmiotow moze okazac sie sporym wyzwaniem, wystarczy popatrzec na zrodla OC projektu.
Waldek
Avatar użytkownika
sp2ong
Bywalec
 
Posty: 265
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 13:00

Postprzez Bas » Pt, 14 wrz 2007 18:14

Filips ma ochote zbudowac taki system :) To Jego temat.
Byloby swietnie :!:

Zerknalem w te linki... Platne, kasa, brrr.
Czy na wszystkim trzeba zbijac pieniadze?

Filips, napisz ten system - bedzie cos wspanialego i za free -> w obecnych czasach to moze zrobic furore ;)

W linkach podobalo mi sie haslo "Micro Mini Geocoin". Brzmi niemal zupelnie tak jak slowa przewodnika w muzeum na Kalenbergu, ktory wskazujac model zbroi husarskiej mowil: "a to jest miniatura zbroi w powiekszeniu" ;)
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez angelo » Pt, 14 wrz 2007 19:20

sp2ong napisał(a):Tak wiec mozna pokusic sie o budowanie Open Travel Bug (OTB) ale moze to skonczyc sie tak jak byly checi budowy OpenWayPoint projektu ktory bylby odpowiednikiem GC Waymarking. Wiem ze jeden kolega zadeklarowal sie w maju i miala byc jakas wersja robocza pod koniec czerwca ale ja nie widzialem jej. Podawalem nawet pewne rozwiazania gotowe http://www.phpgeocache.org/ ktore mozna by wykorzystac.
Tak wiec budowa systemu sledzenia wedrujacych przedmiotow moze okazac sie sporym wyzwaniem, wystarczy popatrzec na zrodla OC projektu.


no cóż, z tymi waymarkami było trochę do przewidzenia. ale nie widzę specjalnego problemu w samym zrobieniu tego (łatwo mi mówić, bo ja się za to napewno nie wezmę - projektów w kolejce mam aż nadto) - ale nie specjalnie podoba mi się mnożenie bytów.

Czy to nie skończy się zarejestrowaniem 5 OTB na krzyż, z czego większość będzie się poruszać w granicach miasta w którym zostanie zarejestrowana, bowiem jak widać z logów - niewielu poszukiwaczy wypuszcza się poza swoje "miasto". Albo informacje będą się gubić, lub w najlepszym wypadku będą nieciągłe.

Może lepiej dogadać się z autorem geolutins, zrobić mu porządny arkusz styli, albo dogadać się z ludźmi za geobugs i przetłumaczyć im ten niemiecki na bardziej zrozumiałe języki. Osobiście nie posługuję się niemieckim, ale podejrzewam, że jest ktoś, komu spolszczenie tego nie nastręczy kłopotu, a potem z angielskim tłumaczeniem to już z górki. Od biedy nawet można by babelfish czy inne google language_tools do tego użyć.
Avatar użytkownika
angelo
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt, 04 wrz 2007 17:57
Lokalizacja: Gdynia/Kraków

Następna strona

Powrót do Geocaching

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości