Pułap tlenowy - Vivoactive 3

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Pułap tlenowy - Vivoactive 3

Postprzez Sport100% » Śr, 12 lut 2020 8:43

Cześć,
czytałem różne posty ale wciąż zadaję sobie jedno pytanie.. Jak to jest z tym pomiarem pułapu tlenowego? Widziałem, że niektórzy na forum mieli wątpliwości co do jego rzetelności ale czy tak naprawdę dobrze go wykonujemy? Po odpowiednim ustawieniu tętna maksymalnego, stref tętna, pomiarów antropometrycznych naszego ciała przychodzi pora na wspomniany test pułapu tlenowego. Wtedy pojawia się pytanie.. Jak biec? Nie ma znaczenia czy to będzie trucht, bieg na miarę życiówki lub bieg o stopniowanej intensywności? W labolatoriach podczas takiego pomiaru wykonuje się test o dawkowanym obciążeniu a jak jest w przypadku testu z zegarkiem Garmin? Z góry dzięki za odpowiedź :)
Sport100%
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr, 12 lut 2020 8:30

Re: Pułap tlenowy - Vivoactive 3

Postprzez andykan » Pn, 30 mar 2020 16:04

Witam, nikt nie dał odpowiedzi, niestety. Sam też zastanawiałem się czy pomiar jest rzetelny. Czy pomiar dokonywany automatycznie np. podczas spaceru powinien być zapisywany (po włączeniu "chodu" automatycznie dokonuje pomiaru i zapisuje). Czyli , podpinam sie pod pytanie , jaki pownien byc bieg, czy chód - na mistrzostwo świata czy Polski? Niestety pomiary pułapu jakoś dziwnym trafem są moim subiektywnym zdaniem zaniżone.
andykan
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn, 27 sty 2020 13:15

Re: Pułap tlenowy - Vivoactive 3

Postprzez Nelman » Śr, 01 kwi 2020 21:28

Najlepiej by było wykonać test i zobaczyć jaki mamy HRmax, swego czasu fenix 3 mi złapał 207 co jest abstrakcją i pułap mi poszybował pod 58. Wyliczany na podstawie HRmax i tempo/strefy tętna. Jeśli nie robiliście testu to z automatu wam przydzieli HRmax dla waszego wieku, i stąd mogę być wyniki zaniżone, od siebie dodam że można zrobić test coopera i na podstawie tego w miarę rzetelnie wyliczyć pułap. Ogólnie wiem że to motywujące jak coś rośnie ale genetyki nie oszukamy, max możemy zwiększyć swój pułap o 15-30%. Pozdrawiam
Nelman
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 16 mar 2020 19:01

Re: Pułap tlenowy - Vivoactive 3

Postprzez Sport100% » Pt, 03 kwi 2020 8:40

W moim przypadku pułap tlenowy zatrzymał się na liczbie 48. Maksymalne tętno jest ustalone zgodnie z normą wiekową czyli 220 - 23 = 197. Dane antropometryczne ciała, fachowa ocena długości kroku podczas marszu i biegu (specjalistyczny sprzęt fizjoterapeutyczny). Uprawiałem 4 lata sporty walki, przez kolejne 4 byłem ciągle aktywny fizycznie. Obecnie znowu trenuję sporty walki. Wydolność musi być tam na najwyższym poziomie i sam czuję po swoim organizmie, tak właśnie jest, więc nie chce mi się wierzyć, że jestem na dolnej granicy normy dla mojego wieku ;) Testy pułapu tlenowego zawsze wykonywałem przy takim delikatnym, średnio intensywnym truchcie. Z waszych porad wynika, że powinien to być jednak bieg, jazda rowerem na skalę rekordu Polski ;) Jeżeli się mylę niech ktoś mnie poprawi :) A jeżeli to nic nie da to trzeba traktować test pułapu tlenowego z przymrużeniem oka, bynajmniej na moim sprzęcie :)
Sport100%
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr, 12 lut 2020 8:30

Re: Pułap tlenowy - Vivoactive 3

Postprzez Nelman » Pn, 06 kwi 2020 14:34

u mnie się zatrzymał na 50 przy 32 latach, gdzie jeszcze w tamtym roku wszędzie mi pokazywało coś koło 55, sam natomiast po różnych testach wiem że powinnien być minimum w granicach 53, podejrzewam że skoczy do tego pułapu gdy w lipcu wykonam bieg na 10km i będę chciał złamać 44min, bo według zegarka teraz bym zrobił ten dystans w 50min, a na dzień dzisiejszy wiem że zmieściłbym się w 47-48min.
Nelman
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 16 mar 2020 19:01


Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości