Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez Odjazd » N, 03 lip 2022 17:00

Cześć. Mam problem z mapami i wyznaczaniem tras rowerowych w Garminie nuvi 1200. Model ten posiada opcję wyznaczania tras dla rowerów, a więc jego używanie na rowerze nie jest niezgodne z intencjami producenta dla tego odbiornika.

Z mapami np. Freizeitkarte lub OSMapa, które zawierają ścieżki rowerowe, urządzenie tylko częściowo wykorzystuje te ścieżki w trybie roweru. Jeśli ścieżka przebiega obok drogi, albo nawet w większej od niej odległości, to nawigacja usilnie próbuje przekierować trasę na drogę. Pomijając fakt, że jest to wysoce niepożądane z punktu widzenia łamania przepisów, ale z oczywistych powodów jest to po prostu zachowanie dziwne gdy wyznaczana trasa ma być trasą dla roweru.

W Edge Touring z czymś takim się nie spotkałem. W Touring są co prawda fabrycznie garminowskie mapy rowerowe, ale źródło danych do nich jest przecież to samo co w wymienionych wcześniej.

Być może jest to problem z ustawieniem jakiegoś zbyt niskiego priorytetu (czy innego ustawienia) dla ścieżek rowerowych w piku mapy, przez który nawigacja nie uznaje ich w tego typu sytuacjach za drogi szczególnie preferowane dla rowerów (?).

Dlatego mam pytanie. Czy są jakieś darmowe mapy (Polski/Europy) stworzone na bazie danych OSM, dedykowane szczególnie do rowerów (które dzięki temu być może nie miałyby powyższego problemu)?
Odjazd
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): N, 22 lip 2018 9:12

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez Zachu » Pn, 04 lip 2022 13:50

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8717
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez Odjazd » Pt, 08 lip 2022 0:56

Dzięki, ale niestety jest tak samo.

Chyba już wiem w czym jest problem. W Touring można ustawić wyznaczanie trasy dla: kolarstwa, kolarstwa rekreacyjnego i jazdy górskiej. Kolarstwo rekreacyjne i jazda górska starają się prowadzić przez ścieżki rowerowe i w miarę możliwości omijać ulice. I bardzo fajnie się to sprawdza - w okolicznym lesie, który przecięty jest ulicą (bardzo zresztą nieprzyjemną dla rowerów),trasa wyznaczana jest przez leśne szlaki, pomimo tego, że ulica jest obok i trasa po ulicy byłaby nawet krótsza. Po ustawieniu kolarstwa, trasa wyznaczana jest głównie po ulicach - właśnie tak jak Nuvi 1200 po ustawieniu w trybie roweru.

Tak więc Nuvi 1200 ma tryb dla roweru pod warunkiem, że jest to rower szosowy. Szkoda.
Odjazd
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): N, 22 lip 2018 9:12

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez popej » So, 09 lip 2022 12:20

Mapy OSM dla Garmina są robione wg schematu, który przede wszystkim ma zastosowanie dla samochodów. Takie są możliwości wynikające z faktu, że narzędzia do tworzenia tych map są nieoficjalne i bazują na starych standardach Garmina. I nawet jak GPS wyznacza trasę dla roweru, to te samochodowe naleciałości mają zastosowanie np. przy wyborze lepszej drogi.

Inna sprawa, że dane OSM również nie specjalnie uwzględniają przepisy ruchu i często drogi ze ścieżką obok nie są oznaczone zakazem ruchu rowerów. W rezultacie odbiornik GPS wyznaczając trasę, korzysta z szybkiej drogi zamiast z wąskiej ścieżki ;)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez Odjazd » Śr, 13 lip 2022 23:01

Ale tak jak pisałem, w przypadku Edge Touring - pomimo tego samego źródła danych mapowych - trasa wyznaczana jest po ścieżkach i omija drogi. Ale zależy to od ustawienia trybu routingu w tym odbiorniku, który dla roweru ma aż trzy takie tryby. Jeśli ustawi się jednak "kolarstwo" to efekt jest taki jak w nuvi w trybie roweru.

Wniosek jest taki jak pisałem - to nie mapy są złe tylko to, że w nuvi routing "rowerowy" to coś odpowiadającego "kolarstwu" (zapewne "szosowemu") w Edge Touring. A Touring poza kolarstwem ma jeszcze możliwość ustawienia "kolarstwa rekreacyjnego" i "jazdy górskiej", które wyznaczają trasę właśnie po ścieżkach.

Szkoda, bo Touring średnio nadaje się do wyświetlania map, a to by się przydało w jeździe w terenie "pozaszosowym". Nuvi natomiast ma świetny mały ekran do wyświetlania map, ale pomimo istnienia trybu rowerowego średnio nadaje się do jazdy poza drogami bo routing nie działa tak "rowerowo" jak w Edge Touring.
Odjazd
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): N, 22 lip 2018 9:12

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez roro » Śr, 13 lip 2022 23:08

Odjazd napisał(a):Szkoda, bo Touring średnio nadaje się do wyświetlania map, a to by się przydało w jeździe w terenie "pozaszosowym". Nuvi natomiast ma świetny mały ekran do wyświetlania map, ale pomimo istnienia trybu rowerowego średnio nadaje się do jazdy poza drogami bo routing nie działa tak "rowerowo" jak w Edge Touring.

Na ekranie Nuvi mapa nie będzie widzialna w słońcu, poza tym Nuvi ma krótki czas pracy na akumulatorze.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez Odjazd » Cz, 14 lip 2022 12:06

roro napisał(a):Na ekranie Nuvi mapa nie będzie widzialna w słońcu, poza tym Nuvi ma krótki czas pracy na akumulatorze.

Wiem, robiłem już wstępne przymiarki w tych sprawach:
a. Na słońcu: faktycznie gorzej widać niż w Edge, ale mapa głównie potrzebna tam, gdzie można się zgubić, a tam jest dużo cienia (las) :).
b. Bateria: planowałem podłączenie z małym powerbankiem. Z tym, który mam aktualnie (wcale nie jakiś ogromny) zostawiłem odbiornik na dobę, a powerbank zszedł jakoś do około 70-80% (ma wyświetlacz z procentami). Więc niewielki powerbank wystarczy.
Odjazd
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): N, 22 lip 2018 9:12

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez Antonio » Cz, 14 lip 2022 14:45

W nuvim są jeszcze takie ustawienia, jak nawigacja: najkrótsza/najszybsza oraz unikanie, np drogi gruntowe. Nie pisałeś, co tam masz zaznaczone
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez Odjazd » N, 17 lip 2022 22:04

Są takie ustawienia, ale po przełączeniu w opcji "Tryb pracy" na "Rower", opcja "Unikanie" staje się nieaktywna (nic nie można w niej wybrać).
Można tylko zmienić "Preferencje trasy": albo "Po drogach" (czyli dosłownie - rowerem po drogach) albo "Bezdroże" (trasa w linii prostej) - to tutaj (ale jedynie po przełączeniu na tryb samochodu) jest wybór najszybszej/najkrótszej trasy.
Odjazd
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył(a): N, 22 lip 2018 9:12

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez adamp4 » N, 29 sty 2023 23:02

Generalnie mam podobnie z moim Garminrm eTrex 35, że usilnie przerzuca mnie z ścieżki rowerowej na droge. Mam wybrane kolarstwo rekreacyjne przy wytyczaniu. Jeśli chodzi o mapę, to używałem do teraz mapy z https://garmin.osmapa.pl gdyż ta od garmina (TopoActive) niechce się zaktualizować. Ostatnio znalazłem stronę https://garmin.bbbike.org/ z generatorem map i wgrałem wersję Garmin OSM (latin1). Na sucho też widzę, że Garmin wytycza po drodze, a szkoda. Może ktoś coś poradzi?

Dodam, że aplikacja Locus Map wytyczanie offline (BRoute) wytycza trasę ścieżką rowerową.
Adam Popielarski
Nawigacja: "Garmin eTrex Touch 35"
adamp4
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): N, 16 lut 2020 19:17

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez adamp4 » Pn, 30 sty 2023 20:31

Przed chwilą na stronie https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=70854 znalazłem wątek o mapie Polski rowerowej. W teście surowym mój Garmin wytyczył mi trasę ścieżką rowerową biegnącą obok drogi rowerowej.
Mapę autor udostępnia pod adresem https://drive.google.com/drive/folders/ ... c-0I3bDt_B
Adam Popielarski
Nawigacja: "Garmin eTrex Touch 35"
adamp4
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył(a): N, 16 lut 2020 19:17

Re: Mapy rowerowe do Garmina (problem z wyznaczaniem tras)

Postprzez szy » Cz, 02 lut 2023 8:19

Może popełniasz błąd na innym poziomie - nie wiem dokładnie jak działa Etrex 35, ale może masz więcej niż jedną mapę w odbiorniku i trasa wyznaczana jest z użyciem niewłaściwej mapy? Lub inny tego typu błąd?

A może szosa, którą prowadzi Twój garmin, ma zaszytą (może błędną?) informację/status, np. zwolnionego ruchu, drogi osiedlowej czy czegoś podobnego, co powoduje, że dla Garmina jest równie dobrym jak ddr ciągiem do wyznaczania drogi rowerem?

A może ten ddr, co o nim myślisz, jest źle oznaczony w mapie i z kolei jego Twój garmin nie postrzega jako pełnoprawnego ddr, tylko jako ulicę?

Przy okazji - rzuć okiem jeszcze na Velomap, to też mapa, która kładzie nacisk na wykorzystanie infrastruktury, szlaków rowerowych, przy jednoczesnym wykluczeniu dużych arterii.

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

cron