Garmin Instinct 2x Solar - tętno

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Garmin Instinct 2x Solar - tętno

Postprzez Jazieek » So, 14 paź 2023 8:01

Hej,
Jestem nowy, więc proszę i wyrozumiałość, ewentualnie pokierowanie mnie w miejsce gdzie mam zamieścić post.

Od jakiegoś czasu (ok miesiąca) mój zegarek pokazuje przedziwne wykresy tętna.
Czy ktoś z Was miał podobny przypadek? Czy Waszym zdaniem zegarek kwalifikuję się do reklamacji?
Załączniki
Screenshot_2023-10-14-08-58-33-090_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
Jazieek
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): So, 14 paź 2023 6:38

Re: Garmin Instinct 2x Solar - tętno

Postprzez tomek_mtb » Wt, 12 mar 2024 14:52

Cześć.
Podepnę się pod ten wątek, bo zauważyłem w swoim Garmin Instinct Tactical Edition podobny problem.

Opis problemu zgłoszony do Garmin Support:

Zauważyłem poważny problem z odczytem i rejestracją wartości tętna.
Podczas aktywności pieszych, które rejestruje na urządzeniu Garmin Instinct Tactical, pomiar tętna, wkrótce po rozpoczęciu aktywności jest zafałszowany i oscyluje w okolicy 60bpm, podczas gdy realne tętno (zmierzone na tętnicy) jest znacznie powyżej 100bpm.
Według wskazówek z poprzednich konsultacji na chat Garmin, wykonałem dzisiaj eksperyment. Założyłem pas piersiowy pomiaru tętna Garmin (który normalnie używam z Garmn Edge 520 plus), sparowałem go z Instinct i wyłączyłem czujnik tętna na nadgarstku. W ten sposób zarejestrowałem dzisiaj (29.02.2024) długą aktywność pieszą (Walk). W takiej konfiguracji pomiar tętna był prawidłowy, co można sprawdzić na moim koncie Garmin Connect.
Natomiast kilka poprzednich aktywności typu Walk (w dniach 14.02 - 26.02.2024) miały pomiar tętna rejestrowany z nadgarstka. Na wszystkich tych aktywnościach widać, że pomiar tętna w pewnym momencie treningu spada gwałtownie do wartości ok. 60 bpm i waha się wokół niej. Nieraz problem występuje tylko okresowo, nieraz przez ok. połowę treningu, a w ostatnich dniach przez jego większość.
Uważam, że takie działanie jest niedopuszczalne, bo zafałszowany pomiar tętna z takich długich okresów powoduje błędne wartości innych parametrów obliczanych przez aplikacje (np. Strava) na bazie wartości tętna.
Przejrzałem zapisy pieszych aktywności z poprzednich lat i widać, że problem ten już się pojawiał, ale w znacznie mniejszym zakresie (np. trening 27.04.2022).
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Od razu zastrzegam, że zegarek noszę ciasno przylegający do ciała, według zaleceń.
Nie zauważyłem też podobnych problemów z pomiarem tętna w ciągu dnia (poza aktywnościami pieszymi). Wszystkie dane do wglądu na Garmin Connect.


Zasugerowali mi używanie pasa piersiowego przy każdej aktywności i dali ofertę na wymianę pogwarancyjną na nowy, taki sam zegarek.
Mam rozumieć, że nadgarstkowy czujnik tętna działa jako gadżet?
Załączniki
Zrzut ekranu 2024-03-12 145230.png
trening 15.02 - tętno z nadgarstka
Zrzut ekranu 2024-03-12 145132.png
trening 15.02 - tętno z nadgarstka
Zrzut ekranu 2024-03-12 144637.png
trening 29.02 - sparowany pas piersiowy
tomek_mtb
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 18 maja 2017 21:01
Lokalizacja: Warsaw, Masovian Voivodeship, Polska

Re: Garmin Instinct 2x Solar - tętno

Postprzez Mariusz65 » Śr, 13 mar 2024 12:12

Tatuażu na nadgarstku nie masz?
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4639
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Instinct 2x Solar - tętno

Postprzez Antonio » Śr, 13 mar 2024 16:09

tomek_mtb napisał(a):Mam rozumieć, że nadgarstkowy czujnik tętna działa jako gadżet?

Z mojego doświadczenia powiem, że raczej taki dodatek do orientacyjnych wskazań. Mój Fenix 5 też tak ma, że pokazuje niby normalnie, a w miarę wzrostu tętna wskazania zegarka zaczynają spadać. Potem rosną do realnych wartości i znowu spadają. Zauważyłem, że pomiar się rozjeżdża tym bardziej, im wyższe tętno i im bardziej poci się nadgarstek, ale to może być zbieg okoliczności.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Garmin Instinct 2x Solar - tętno

Postprzez tomek_mtb » So, 16 mar 2024 20:00

Mariusz65 napisał(a):Tatuażu na nadgarstku nie masz?


Nie mam :-)
tomek_mtb
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 18 maja 2017 21:01
Lokalizacja: Warsaw, Masovian Voivodeship, Polska

Re: Garmin Instinct 2x Solar - tętno

Postprzez tomek_mtb » So, 16 mar 2024 20:10

Dopytywałem jeszcze suport, czy w Instinct 2 jest czujnik nowszej generacji (co potwierdzili) i czy występują podobne problemy.
Napisali ponownie, że do aktywności lepiej stosować pas piersiowy.
Ostanie pytanie jakie zadałem, to czy mogą mi przedstawić równie atrakcyjną ofertę na wymianę na Instinct 2 Solar Tactical Edition Coyote (wymianę 1:1 zaproponowali z dopłatą 569.96 PLN brutto) - odpowiedzieli, że nie mają takiej oferty :-(
Obraziłem się i już nie będę do nich pisał.

Wydaje mi się, że problem występuje tylko podczas rejestracji aktywności z GPS.
Kilka miesięcy temu leżałem w szpitalu, gdzie cały czas nosiłem ten zegarem.
Jednaj nocy jakoś dziwnie się czułem i spojrzałem na pomiar tętna - ok. 160-170 bpm. Wydało mi się to niepokojące. Poobserwowałem trochę i poszedłem do pielęgniarek, gdzie zmierzono mi ciśnienie i puls, który rzeczywiście był na takim poziomie. Wracając do tematu, podczas zwykłego monitorowania tętna (bez gps) pomiar wydaje się zawsze wiarygodny, mimo wysokich wartości faktycznych.
tomek_mtb
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 18 maja 2017 21:01
Lokalizacja: Warsaw, Masovian Voivodeship, Polska

Re: Garmin Instinct 2x Solar - tętno

Postprzez epkchmiele » Śr, 27 mar 2024 9:15

Też zaobserwowałem różne wskazania tętna w instinct 2 solar ale ja się tego spodziewałem, tzn. wszyscy trąbią że to normalne. U mnie są takie nagłe spadki z 80 na 50 i nagle ponownie wraca do prawidłowej wartości. Ja używam opaski za jakieś 50 zł i działa. Zegarek sam wykrywa czujniki automatycznie i pokazuje dane czujników. To dotyczy również tempe(temperatura) i rytmu(kadencja). Jak nie fiksują wskazania tętna to pokazuje tą samą wartość co podłączona opaska na klatkę piersiową.
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 832
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57


Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości