Po co aparat w nawigacji (ogólnie i na rowerze)

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Po co aparat w nawigacji (ogólnie i na rowerze)

Postprzez meridian » Wt, 09 cze 2015 16:24

sdsyc napisał(a):A zaczęło się od viewtopic.php?p=186697#p186697


Co do pytani po co aparat w nawigacji.. he..he tak samo można zapytać po, co komu aparat w smartfonie,
… wiem, większość odpowie, że jest potrzeby. Ja mam 650 T jeszcze do odbiornika nie włożyłem karty SD,
ale jest to mała pociecha ( mogę korzystać z karty). Rozszerzenie T to głównie wyższa cena,
chociaż mapa Rekreationl ma dobre dane DEM ( dane wysokościowe).
Mała informacja:
Po zrobieniu zdjęcia przełączaj na inny ekran jeżeli nie korzystasz z aparatu.
Aparat pobiera dużo prądu.
Zdjęcia w Exif-e mają zapisane nie tylko geodane, ale również dane, w którym kierynku był skierowany obiektyw.
Kolega "rafalfan" chciał zadbać o Twoje finanse.
Ostatnio edytowano Wt, 09 cze 2015 18:52 przez sdsyc, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Zmiana tytułu wątku
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez Marko » Wt, 09 cze 2015 16:31

@Meridian
Czy masz jakiś pomysł jak rowerzysta ma korzystać z tego aparatu w Oregonie?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez meridian » Wt, 09 cze 2015 16:40

Marko napisał(a):@Meridian
Czy masz jakiś pomysł jak rowerzysta ma korzystać


Nie wiem, dlaczego takie pytanie kierujesz do mnie, nie doradzałem wyboru Oregona 650 i nie jeżdżę rowerem.
Musisz zapytać kogoś innego.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez Marko » Wt, 09 cze 2015 16:45

Zapytałem, bo na rowerze gps zawsze mam w uchwycie, a foty wykonuję Virbem i smartfonem; kierunku patrzenia nie ma, ale wyjmowanie każdorazowo gps z uchwytu jest niewygodne.
Stąd, skoro podniosłeś temat aparatu dla rowerzysty, myślałem, że masz jakiś patent dla nas.
Jak wiadomo, wożenie "beczułkowatych" w kieszonce jest niewygodne.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez meridian » Wt, 09 cze 2015 16:58

Jeżeli wiesz jak rowerzysta ma korzystać z aparatu w Oregone, to tym bardzie dziwię się, że mnie o to pytasz.
Smartfon łatwiej wyjmuje się z uchwytu :D
viewtopic.php?f=2&t=12533&p=186090#p186090
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez Marko » Wt, 09 cze 2015 17:04

Meridian, niewygodne. Lepiej - i tak robi 99% rowerzystów - zdjęcia komórką lub smartfonem trzymanym w kieszonce.
Gps-a nikt nie zdejmuje, żeby geotagować punkt. W Twoim linku też nie wyjmowałem Lumii, a zdjęcie zrobiłem Virbem.
http://photo.bikestats.eu/zdjecie/pelne ... dy-focil-d
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez meridian » Wt, 09 cze 2015 17:13

Marko napisał(a):Meridian, niewygodne. Lepiej - i tak robi 99% rowerzystów - zdjęcia komórką lub smartfonem trzymanym w kieszonce.

To Ty chyba zaliczasz się do tego 1%, bo po co Ci uchwyt na mostku dla smartfona, OK... dla ozdoby :lol: .
Czy jest problem dla rowerzysty z robieniem zdjęć Oregonem tyłumacz, to rowerzystom, mi nic do tego.
Kolegea "dzwoniec" wybrał taki odbiorik z własnej woli, ja jemu nie dordzałem.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez Marko » Wt, 09 cze 2015 17:24

Masz rację, nic nam do tego :-)
Smartfon też ma oprogramowanie do nawigacji.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez gavia » Wt, 09 cze 2015 17:56

Marko napisał(a): ale wyjmowanie każdorazowo gps z uchwytu jest niewygodne.



Nie wiem jak jest z Oregonem ale uchwyt Edge ( ten nowszy do 810,1000 ) to jest mistrzostwo świata i na pewno nie jest to niewygodne.
Wyjmiesz Gpsa z uchwytu szybciej niż wyciagniesz komórkę z tylnej kieszonki- a co w kwesti robienia zdjęcia jak kieszonki brak a kmórka np. w torebce podsiodłowej.

(Zamontowałem taki http://www.triradar.com/files/2013/01/SRAM-quick-view-computer-mount.jpg uchwyt do kolarki i górala ( co prawda z komórkami nie Garminem ) i od kilku tyś km. spisuje się to naprawdę rewelacyjnie.Zeby jeszcze tylko wyprodukowali rowerową w sensie wymiarów i parametrów komórkę- bo sprawa uchwytu i oprogramowania w moim rozumieniu została definitywnie rozwiązana )
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez Marko » Wt, 09 cze 2015 18:25

Gavia, dziękuję za zdanie rowerzysty!
Moderatorów poprosiłbym o wyodrębnienie tego ciekawego dla mnie, a pobocznego wątku.

gavia napisał(a):Nie wiem jak jest z Oregonem ale uchwyt Edge ...

To chyba jest klasyczny uchwyt typu "sanki". Trochę narzekam na wyrabianie się z czasem tego rozwiązania i "łapanie luzów".
eTrexa jeszcze nie zgubiłem (bo jest lekki), ale dwaj koledzy szukali już Dakoty po krzakach i kamieniach (w czasie technicznych zjazdów w Beskidzie Śląskim i Żywieckim). Nie jest to najgorsze rozwiązanie, ale trzeba uważać.
Fajny jest RAM-Mount (niestety tylko dla Dakoty 10 i 20):
http://xtnt.bikestats.pl/1295501,25032015-7471-km.html
gavia napisał(a):(Zamontowałem taki http://www.triradar.com/files/2013/01/SRAM-quick-view-computer-mount.jpg uchwyt do kolarki i górala ( co prawda z komórkami nie Garminem ) i od kilku tyś km. spisuje się to naprawdę rewelacyjnie.Zeby jeszcze tylko wyprodukowali rowerową w sensie wymiarów i parametrów komórkę- bo sprawa uchwytu i oprogramowania w moim rozumieniu została definitywnie rozwiązana )

Bałbym się wyłamania w czasie OTB. Ostatnio lekko upadłem i załatwiłem w ten sposób obiektyw VIRB-a; na szczęście uchwytu nie złamałem, bo najsłabszym elementem okazał się klej, którym podstawę zamocowałem do uchwytu sakwy.
Mi w dużym stopniu sprawę fotografii rowerowej rozwiązał VIRB. Niemniej, część zdjęć w terenie w trakcie jazdy wychodzi poruszona.
Poza tym VIRB znaczniej słabiej niż komórka (nie mówiąc o lustrzankach) radzi sobie "pod światło" słoneczne i przy nierównym oświetleniu (część w cieniu, część w słońcu).

Moja Lumia 920 z racji gabarytów i trudności w trzymaniu, nie nadaje się do zdjęć w czasie jazdy, w związku z tym jest na stałe w uchwycie rowerowym.

Większość z moich kumpli korzysta natomiast z komórek starego typu, z Nokią E95 włącznie; i sobie chwali. Pstrykają fotki na prawo i lewo w czasie jazdy. Efekty można zobaczyć na popularnym bikestatsie.
Gorzej, że te stare komórki wolniej łapią fixa, więc marna szansa, że zdjęcie będzie geotagowane, a to podstawa(!)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Oregon 650 t czy Edge 1000

Postprzez gavia » Wt, 09 cze 2015 20:22

Marko napisał(a):To chyba jest klasyczny uchwyt typu "sanki". Trochę narzekam na wyrabianie się z czasem tego rozwiązania i "łapanie luzów".
eTrexa jeszcze nie zgubiłem (bo jest lekki)


No bratu Etrex niestety wypadł kilka razy i to na zwykłym asfalcie( nie wiem czy to była wina uchwytu czy po prostu źle wpiął), czasem przy dużej prędkości. Na szczęście Etrex jest dość pancerny więc skończyło się bez technicznych obrażeń. Ale pod względem wepnij/wyciągnij nie ma sensu porównywanie uchwytu Etrexa z Edge - to jest przepaść na niekorzyść ..sanek''.


Marko napisał(a):Bałbym się wyłamania w czasie OTB.


Tym chyba nie ma się co specjalnie przejmować.Jak porządnie uderzysz to wszystko można rozwalić. Mi się udało w zeszłym roku brzuchem uszkodzić wydawałoby się niezniszczalne mocowanie upmove.Może dlatego, że akurat wtedy nie było w nim komórki- wjazd na głęboką niewidoczną dziurę w asfalcie przy niewielkiej prędkości może 15/20 kmh.

Marko napisał(a):Mi w dużym stopniu sprawę fotografii rowerowej rozwiązał VIRB. Niemniej, część zdjęć w terenie w trakcie jazdy wychodzi poruszona.
barytów i trudności w trzymaniu, nie nadaje się do zdjęć w czasie jazdy, w związku z tym jest na stałe w uchwycie rowerowym.


Robisz zdjęcia jadąc???
Może z zamocowaną kamerą to nie jest problem ale wyciągać telefon/aparat czy to z uchwytu czy z kieszeni włączać go , kliknąć....
Z wyjmowaniem z mocowania Edge chodziło mi bardziej o telefonowanie w czasie jazdy. Dzwoni przekręcam , wyciągam komórke jakaś rozmowa i z powrotem do uchwytu.Tutaj nie ma żadnej niewygody.

Na pstrykanie to raczej chwilowy postój- o sekundy nie walczymy.Choć jak jakieś Alpy to ostatnio najczęściej pstrykamy na samej przełęczy albo na zjeździe. Zdjęcia w locie to rzadko, tak jak piszesz obraz czasem się rozmywa.

Kiedyś w końcówkach podjazdów ( bardziej tych wysokich , nieznanych ) wyciągałem telefon/aparat i sobie nagrywałem podczas jazdy . Teraz jak kamera( Contour) jest na ramie nie ma takiej potrzeby a obraz jest dużo lepszy , stabilniejszy.

(Tylko gdzie podziać te gigabajty zdjęć i filmów? Dysk zewn , darmowa przestrzeń google powoli sie wyczarpują.)
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Po co aparat w nawigacji (ogólnie i na rowerze)

Postprzez Marko » Wt, 09 cze 2015 20:51

Gavia,
Virb ma technologię ANT+, więc zdjęcia robię zdalnie z eTrexa.
Mam go blisko kciuka, więc zdjęcia w trakcie jazdy to nie problem.
Ponadto wykorzystuję rower jako statyw (podpórka typu "motocyklowego").
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów


Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości

cron