garmin fenix 5x nawigacja

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez shadownike » So, 08 kwi 2017 11:46

witam, wszystkich, jestem nowym użytkownikiem i jest to moje pierwsze urzadzenie garmina.
Przygotowuje sie do tri, ale oprócz tego jestem fanem rowerowych wycieczek mtb, dlatego tez wybrałem ten model.
Mam problem z korzystaniem nawigacji. Instrukcja kończy sie na tym jak wejśc do danej funkcji i tyle.
Otóż chciałbym zaplanować trase, np na mapach google i wrzucic ja do garmina, tak zeby mnie prowadził np skreć w prawo, lewo itp
Scignałem basecampa, on wogóle nie działa i pokazuje ze przesyła pliki a na zegarku nic nie ma albo albo sa jakby uszkodzone te trasy.
Udało mi sie w koncu przez gpsies. zaplanowałem mapke w google maps, otworyzłęm w gpsies, zapisałem jako gpx i przerzuciłem przez przegladarke dokumentów na garmina w folder new files. Kursy wyswietlają sie na zegraku i da sie ję uruchomić. Jednak nie rozumiem (może porpostu nie ma takiej funkcji) uruchamiam trasę która zaczyna sie np 10 km ode mnie. To garmin sam mnie nie doprowadzi na trase wskazówkami np prawo lewo itp?
Dwa ułożyłem specjalnie trasę która zaczyna sie u mnie pod blokiem. i znowu jade trasą i brak żadnych wskazówek, wibruje tylko gdy zbocze z trasy, ale raz ze nie zawsze dwa jak juz jestem daleko od niej.
Z kolei kiedyś uruchomiłem funkcję prowadz do punktu (wracjąc z pracy znalażłem n amapie w koncu punkt domu - jest to bardzo meczace z pozycji zegarka) i wtedy były normlanie wyswietlane wskazówki.
Mógłby mnie ktoś oświeci jak zrobić żeby można było sobie najprościej w swiecie zaplanować trasę z jednego adresu do drugiego i żeby gps nas prowadził, mniej wiecej tak jak gps samochodowy?
pozdrawiam
shadownike
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 08 kwi 2017 11:25

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez GPS Maniak » So, 08 kwi 2017 14:18

shadownike napisał(a):Mógłby mnie ktoś oświeci jak zrobić żeby można było sobie najprościej w swiecie zaplanować trasę z jednego adresu do drugiego i żeby gps nas prowadził, mniej wiecej tak jak gps samochodowy?

Hmm. Zegarek generuje te informacje na podstawie routowalnej mapy dokładnie tak samo jak nawigacja samochodowa. Jeżeli wybrałeś nawigację "bezpośrednią", bądź zagęszczenie punktów jest zbyt duże czyli jest to jakby bardziej ślad/kurs/ścieżka niż trasa, komunikatów o zwrotach raczej nie uświadczysz. Po prostu trzeba planować trasy mniej szczegółowo - nie w postaci precyzyjnej ścieżki, ale jako klasyczną trasę - tak jak w nawigacji samochodowej tzn. wskazać cel, ewentualnie jeden dwa punkty pośrednie, zdać się na routowalną mapę oraz wybrać odpowiedni tryb/sposób nawigacji.

shadownike napisał(a):Z kolei kiedyś uruchomiłem funkcję prowadz do punktu ... i wtedy były normlanie wyswietlane wskazówki.

No właśnie :D

Odrębnym zagadnieniem jest sposób korzystania z funkcji "nawigacja". Najwygodniej jest to robić z poziomu konkretnej aplikacji, konkretnej aktywności. Tzn. najpierw wybierasz aktywność (np. jakąś rowerową), włączasz zapis aktywności, a dopiero potem uruchamiasz nawigację - np. wg kursu czyli zaplanowanej trasy, albo do zapisanej pozycji. Ma to tę zaletę, że na bazie tej samej aplikacji możesz zdefiniować dwie niezależne aplikacje/aktywności z różnymi metodami "trasowania" (brzydkie słowo, ale trzymam się nomenklatury Fenixa 5X). Ja tak sobie zrobiłem na bazie "Wędrówka piesza". Mam kilka aplikacji/aktywności, w tym:

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (17.63 KiB) Przeglądane 11294 razy

1) "Na krechę". Tu w trasowaniu mam: "Wyzn. trasy bezp."
2) "Po drogach". Tu natomiast zastosowałem trasowanie: Kolarstwo rekreacyjne. Dlaczego nie pieszy? Właśnie ze względu na info o zwrotach :D W trybach pieszych tego nie ma.

Jak to działa/powinno działać?
Otóż w pierwszym przypadku zegarek stara się trzymać trasy, nawet jeżeli będzie to tylko jedna linia prosta, a zboczenie z trasy sygnalizuje wibracją i komunikatem "poza kursem".
W drugim przypadku zegarek będzie się zachowywał jak typowa nawigacja samochodowa - właśnie z komunikatami o zwrotach. W tym przypadku projektowanie precyzyjnej trasy w postaci mocno zagęszczonego śladu mija się z celem.

Dodam, że też dopiero poznaję zegarek, więc w jakichś tam niuansach mogę się mylić, ale generalnie powinno to wyglądać właśnie tak jak opisałem wyżej.

Przy okazji uwaga: Nie wszystkie trasy/ślady zegarek zaakceptuje. Zegarek jest jeszcze w fazie beta (w Garminie z reguły trwa to około. roku :wink: ) i są problemy z trasami/plikami w których siedzą polskie znaki: viewtopic.php?f=2&t=17216&start=60#p197405

shadownike napisał(a):wracjąc z pracy znalażłem n amapie w koncu punkt domu - jest to bardzo meczace z pozycji zegarka

Ale dużo prostsze z poziomu smartphona. Jeżeli często odczuwasz potrzebę nawigowania do punktu, którego nie masz zapisanego w zegarku, warto zainteresować się apką IQ Map Receiver. Punkt ustalasz/zapisujesz w smartphonie i wysyłasz do zegarka via BT (ważne: Internet nie jest do tego potrzebny), a ostatnia wersja apki śmiga na F5X aż miło :D :!:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez shadownike » So, 08 kwi 2017 15:01

Dzieki za wyjaśnienia :) ta apka jest super!
Jestem ciekawy jeszcze bo napisałeś, że działa jak mapa samochodowa. A przy wyborze nawigacji nie pyta czym będziemy się poruszac - czy nie wyprowadzi nas na autostrade?
i drugie pytanie, przykładowo planuje sobie wycieczke rowerową, rózne np zabytki. chce zajechac do Zamku w Ogrodzieńcu a pózniej na Wawel.
To spoko, wpisze sobie w tej apce pierwszy punkt i zajade, potem drugi. Ale czy da sie tak żeby cała moja trasa była miedzyczasie rejestrowana jako jedna?
czy są do niego jakies uchwyty na rower?
pozdrawiam
shadownike
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 08 kwi 2017 11:25

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez shadownike » So, 08 kwi 2017 15:28

a i jeszcze jedno, jak mogę włączyć dwie aplikacje na raz tak jak to napisałes? :)
pozdrawiam
shadownike
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 08 kwi 2017 11:25

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez GPS Maniak » So, 08 kwi 2017 15:45

shadownike napisał(a):a i jeszcze jedno, jak mogę włączyć dwie aplikacje na raz tak jak to napisałes? :)

Cała tajemnica w tym, że ja wybieram tylko 1 aplikację, a dokładniej aplikację będącą aktywnością. Nawigacja jest wówczas opcją aplikacji/aktywności "wędrówka":

Czyli W OGÓLE NIE KORZYSTAM Z SAMODZIELNEJ APLIKACJI "NAWIGACJA" - tej którą można znaleźć po naciśnięciu start/end. Zawsze korzystam z aktywności. Dopiero jak aktywność wystartuje (fiks GPS, potem Start w celu zapisu śladu) wybieram "Nawigacja" ale nie jako samodzielną aplikację, ale jako opcję aktywności właśnie.

Po wystartowaniu aktywności można to zrobić naciskając i przytrzymując lewy środkowy przycisk. Można też inaczej: podpiąłem sobie opcję "Nawigacja" pod lewy dolny przycisk jako HotKey. Więc u mnie sprawa wycieczki wygląda tak:


* Prawy górny (wybieram aktywność: np. wędrówka w wersji "po drogach")

Obrazek

* Czekam na fiks, a po fiksie
* Prawy górny Start - włączam zapis aktywności
* Przytrzymuję lewy dolny. HotKey zostaje wywołana "nawigacja" - pojawiają się możliwości/cele nawigacyjne: "Kursy", "Zapisane pozycje etc". Wybieram co potrzeba.
* Wio ... :D

W takiej sytuacji kalkulacja trasy będzie przebiegała zgodnie z ustawieniami trasowania jakie mam w aktywności, którą wywołałem wcześniej - np. Wędrówka w wariancie "po drogach".
shadownike napisał(a):Jestem ciekawy jeszcze bo napisałeś, że działa jak mapa samochodowa. A przy wyborze nawigacji nie pyta czym będziemy się poruszac - czy nie wyprowadzi nas na autostrade?

Jeżeli będziesz korzystał z aktywności, a nawigacja będzie wywoływana tak jak u mnie, jako opcja aktywności, "trasowanie" (wyznaczanie trasy) odbędzie się zgodnie z tym co ustawiłeś w aktywności.

Stąd u mnie np. "Na krechę" i "Po drogach". To dokładnie taka sama aktywność. Wszystkie ustawienia takie same różnią się tylko ustawieniem "Trasowania" i właśnie w "Trasowaniu" danej aktywności ustawiam jaki to ma być "pojazd". Tam też jest opcja: "Metoda obliczeń" (np. minimalizuj dystans" jak też "Unikanie". Tak więc wybierając odpowiednią aplikację/aktywność wybieram też sposób nawigacji/wyznaczania trasy.

Przy okazji. W ustawieniach "Trasowania" jest też opcja: "Kursy". O tym poprzednio zapomniałem, a to właśnie ta opcja będzie odpowiedzialna za to czy zegarek będzie informował o zejściu z kursu (wariant: podążaj kursem) czy też będzie generował komunikaty typu "Skręć w prawo" (wariant: użyj mapy).

shadownike napisał(a):To spoko, wpisze sobie w tej apce pierwszy punkt i zajade, potem drugi. Ale czy da sie tak żeby cała moja trasa była miedzyczasie rejestrowana jako jedna?

Jeżeli nawigacja jest tylko opcją aktywności nie ma problemu. W ramach tej samej aktywności (np. wędrówka) możesz podawać nowe cele do nawigacji nawet co 5 minut :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez shadownike » So, 08 kwi 2017 19:25

mam jeszcze jedną sprawę, za szybko chyba pochwaliłem ta aplikacje. Na 4 ulice z mojego miasta tylko dwie przesłał poprawnie, nie rozumiem czemu. otwieram mapy google, znajduje ulicę Słoneczną 75 w Katowicach, daje żeby ją przesłął niby wszystko ok, a potem odpalam na garminie i pokazuje mi punkt oddalony o np 200 czy 400 km. Nazwa ulicy ta sama ale miasto wogole inne. To samo mam z ulicą Jabłoniową w Katowicach. W rzeczywistosci to 10 min od mojego domu, bo chciałem tylko przetestować.Na mapach google na pewno znalazłem ulice w swoim miescie (nie jest to mój bład). A po przesłaniu punktu okazuje sie że jest połozony 400km gdzie indziej. Nie ogarniam i nie mam pomysłu o chodzi, ale teraz boje sie go brać wycieczke w majówke bo niewiadomo gdzie mnie wyprowadzi... Prosze o pomoc :) pozdrawiam
shadownike
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 08 kwi 2017 11:25

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez GPS Maniak » So, 08 kwi 2017 22:09

Apka sama w sobie jest niezawodna. Problem zapewne leży po stronie komunikacji między mapową aplkacją smartphona, a smartphonową wersją IQ Map Receiver, albo wręcz w samej mapowej aplikacji na smartphonie, która źle "udostępnia" dane. Tu nie pomogę. Mogę tylko powiedzieć, że ja korzystam z androidowego Locusa. Punkty wskazane na mapie i zapisane w aplikacji jako waypointy, pojedynczo albo hurtowo eksportuję/zapisuję w smartphonie w pliku GPX, tenże plik wczytuję do IQ Map Receiver i wysyłam do zegarka. Nigdy nie miałem problemów z lokalizacją. Punkty zawsze były tam gdzie trzeba :D Z Osm+ też kiedyś próbowałem, ale to było dość dawno temu, kiedy używałem Epixa. Z mapami google nigdy nie eksperymentowałem. Prawdę powiedziawszy z googlemap w ogóle nie korzystam.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez shadownike » N, 09 kwi 2017 16:17

dzieki za info :) a możesz mi jeszcze polecić w jaki sposób zaplanować trasę po adresach i lekko ja zmodyfikowac (zeby nie jechac głowna droga tylko np lasem) i żeby potem to działało w garminie ze wskazówkami? pozdrawiam
shadownike
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): So, 08 kwi 2017 11:25

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez kmicic » Cz, 20 kwi 2017 12:18

@GPS Maniak
Twoja metoda z przesyłaniem punktów za pośrednictwem IQMapReceiver jest rzeczywiście b. wygodna.
Nie potrafię jednak przesłać trasy składającej się z kilku punktów pośrednich (przesyłany jest co najwyżej punk startu i mety)
Czy jest możliwość przesłania z Locusa całej trasy? A jeżeli tak, to proszę o podpowiedź jak to zrobić.
Pozdrawiam
kmicic
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Śr, 21 wrz 2011 9:23

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez GPS Maniak » Cz, 20 kwi 2017 13:53

Doprecyzujmy: przesyłanie waypointów - także tych zapisanych w pliku GPX - to jedno, a przesyłanie trasy/śladu w postaci pliku GPX to zupełnie co innego. IQMapReceiver przesyła punkty w sensie waypointów, a nie przesyła punktów jako poszczególnych pozycji tras/śladów. Owszem, jak już zauważyłeś, smartphonowa apka potrafi z wczytanego śladu GPX wygenerować punkty Start/End i przesłać je do zegarka, ale jeżeli plik GPX nie zawiera niczego innego niż ślad/trasa, jeżeli plik GPX nie zawiera waypointów, IQMapReceiver niczego więcej nie wymyśli.

Sprawę wysłania do zegarka kilku punktów związanych z konkretną trasą przygotowaną w Locusie można rozwiązać na różne sposoby. Można np. postawić niezależne waypointy Start/End + Via, zapisując je w osobnym katalogu, a potem cały zbiór/katalog wyeksportować jako GPX. Można też dopisać punkty VIA (Start End zostaną wygenerowane przez IQMapReceiver) do utworzonej trasy jako "Punkty drogi" (jest taka zakładka przy podglądzie trasy) i potem wyeksportować tę trasę w postaci GPX. W jednym i drugim przypadku plik GPX będzie zawierał punkty jako waypointy, więc IQMapReceiver na pewno je wyłuska i wyśle do zegarka. Potem oczywiście w zegarku musimy przygotować sobie trasę/kurs na bazie tych punktów. Ba! Można trasy nie przygotowywać, tylko po kolei wskazywać kolejne cele podróży.

Inna opcja: Można do zegarka wysłać całą trasę jako kurs:
* albo - jeżeli smartphone obsługuje OTG - wykorzystując kabelek i zapisując plik GPX z Locusa w zegarku, w folderze Garmin/NewFiles,
* albo bez kabelka. Z tym, że to z kolei wymaga dostępu do internetu i - często - płatnych usług. Tu metod jest kilka. Jedna z nich, którą obecnie testuję (na razie jestem zadowolony): viewtopic.php?f=9&t=17244#p197391 Inna, podobna usługa: https://apps.garmin.com/pl-PL/apps/b7ef ... 4e97f376ac
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez kmicic » Cz, 20 kwi 2017 14:36

Dzięki za wyjaśnienie. Może trzeba Locusa "zmobilizować" do wprowadzenia możliwości bezpośredniego przesyłania punktów i tras na zegarek. Jest to chyba w ich zasięgu. Pozdrawiam
kmicic
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Śr, 21 wrz 2011 9:23

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez mianek991 » Wt, 11 lip 2017 9:30

Witam,
Jestem nowym posiadaczem Fenixa 5 X i mam problem z zaimportowaniem pliku GPX do zegarka a konkretnie wyświetleniem mapy importowanego kursu. Import przeprowadziłem poprzez route Course lub dw Map. Kiedy wchodzę w opcję Nawigacji w zegarku a następnie KURSY widzę podgląd wszystkich wczytanych tras natomiast nie umiem po wejściu w konkretny kurs wyświetlić jego mapy. Zmniejszając skalę mapy i przesywając w konkretne miejsce również nie widać śladu trasy. Z pewnością robiłem coś nie tak. Proszę o pomoc. Jeżeli to możliwe proszę o wyjaśnienie krok po kroku , jak powinno wyglądać importowanie kursów do FENIXA 5X.
Z góry dziękuję
mianek991
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 11 lip 2017 9:01

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez GPS Maniak » Wt, 11 lip 2017 11:46

Znam to. Gdy testowałem Wikiloc oraz routeCourse miałem to samo. Moim zdaniem problem tkwi w samym oprogramowaniu zegarka. Tak, jakby zegarek nie potrafił prawidłowo zaimportować/skonwertować niektórych plików GPX do postaci kursu czyli do pliku FIT. Co ciekawe, taki "błędny" kurs, chociaż nie można podejrzeć jego mapy w trybie przeglądania, już podczas nawigacji działa prawidłowo: mapę widać i kurs na mapie też.

Obecnie korzystam z innych aplikacji ( viewtopic.php?f=2&t=17364 ) niż routeCourse czy Wikiloc, w których to apkach pliki GPX są konwertowane do postaci kursów już w smartphonie, a do zegarka jest eksportowany nie GPX, lecz gotowy plik FIT. Problem z podglądem kursów zniknął jak ręką odjął. Dlatego podejrzewam, że to jakiś bug konwersji w samym zegarku.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez mianek991 » Wt, 11 lip 2017 12:00

ok, sprawdze jak wygląda to na innych apkach. dzięki
mianek991
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 11 lip 2017 9:01

Re: garmin fenix 5x nawigacja

Postprzez GPS Maniak » N, 23 lip 2017 23:17

GPS Maniak napisał(a):Znam to. Gdy testowałem Wikiloc oraz routeCourse miałem to samo. Moim zdaniem problem tkwi w samym oprogramowaniu zegarka. Tak, jakby zegarek nie potrafił prawidłowo zaimportować/skonwertować niektórych plików GPX do postaci kursu czyli do pliku FIT.

Wydaje się, że w FW 4.21 Beta problem został rozwiązany. Pobrałem kilka kursów z Wikiloc i dla każdego z nich bez trudu można było podejrzeć mapę.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości