fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez ravi » Wt, 06 cze 2017 9:53

Witajcie,
To mój pierwszy post, tak więc witam wszystkich!
przesiadłem się z Suunto Ambit 3 na Garmina Fenix 5. Nie będę pisał o przyczynach przesiadki, ale wszystko poszło gładko. Eksport wszystkich historycznych aktywności z Suunto Movescount do Gramin Connect poszło płynnie i bez najmniejszych problemów.

Pojawił się jednak problem z mierzeniem odległości w Garminie.
Mam swoją pętlę osiedlową, która ma równo 10 km (+/- 2, 3 metry! mierzone dość dokładnie suunto, polarem i kolegi garminem 920) W ciągu ostatnich 12 miesięcy biegałem ją z Suunto ok. 50 razy i każdy kilometrowy autolap znam już na pamięć. i tak:

1. Biegnąc tą samą pętlę na Garminie okazało się że wskazuje 9.7 km, a więc brakuje około 3% odległości.. Miałem ustawione GPS bez GLONASS (oczywiście przed rozpoczęciem czekałem aż załapie fixa, wszystkie czujniki na zielono).
2. Dwa dni później biegnąć tą samą pętlę z włączonym GLONASS wynik był jeszcze gorszy. Postanowiłem biec i zobaczyć gdzie pokaże równo 10 km... i 10 km to w rzeczywistości było 10.4 km.. 400 metrów. dużo.
3. postanowiłem zrobić test kładąc garmina w samochodzie na podszybiu (bez GLONASS) i jechać tą pętlę samochodem ... i tu niespodzianka. Autolap pierwszy kilometr pokazał idealnie... a 10 kilometrów także było odmierzonych idealnie!

Na zdjęciu wrzuciłem porównanie trasy suunto z trasą garmina.. Włączyłem autolapy, które jeszcze bardziej pokazują różnicę.. niestety na korzyść Suunto.

Wnioski: GPS chyba sprawny, tylko wariuje na nadgarstku.. ale aż do takiego stopnia ?
Jak sądzicie ? serwis ?

Pozdrawiam
Ravi
Załączniki
garmin vs suunto.jpg
ravi
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 06 cze 2017 9:14

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez GPS Maniak » Wt, 06 cze 2017 14:05

Serwis: Wymiana zegarka. Oczywiście można, ale obawiam się, że to niewiele pomoże. :oops: Już użytkownicy Fenixa 3, w zastosowaniach biegowych, narzekali na przekłamania odległości i gorsze wyniki nie tylko od konkurencji, ale też od innych sportowych zegarków Garmina. Forum Garmina to kilkadziesiąt stron dyskusji na ten temat. O ile się nie mylę, w F5 zastosowano ten sam chipset co w F3, a więc przekłamania na poziomie kilku procent mogą być nie do przeskoczenia. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by zegarek zareklamować. Może inny egzemplarz faktycznie da lepsze wyniki?

PS. Rozumiem, że zapis aktywności jest ustawiony na 1 sekundę?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez ravi » Cz, 08 cze 2017 21:20

Oczywiście... Zapis co 1 sek
ravi
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 06 cze 2017 9:14

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez ravi » Pt, 09 cze 2017 21:24

OK, dziś ciąg dalszy, bo była aktualizacja softu.. najpierw po kontakcie z serwisem dostałem ręcznie do wgrania soft beta 4.02 ale kilka godzin później ukazał się oficjalny 4.10.
Rozwiązał się problem podświetlenia i tu na plus, ale z problemem odległości niestety jest coraz gorzej! teraz już na 1680 metrach pokazuje 1598 a więc ponad 5% różnicy.. niby nie dużo, ale na 20 kilometrach do dodatkowe 1000 metrów!

przyznam że mocno jestem zawiedziony jak na razie. W poniedziałek będę wydzwaniał kolejny raz serwis :( w niedzielę jeszcze mam start tak więc będzie fajne porównanie z innymi na 10 kilometrach.. ciekawe ile pokaże...
ravi
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 06 cze 2017 9:14

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez Zachu » Pt, 09 cze 2017 21:53

Kup Foot Pod i nie męcz buły https://buy.garmin.com/en-US/US/p/15516
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez ravi » Pt, 09 cze 2017 22:09

Zachu napisał(a):Kup Foot Pod i nie męcz buły https://buy.garmin.com/en-US/US/p/15516

Kurcze o co Ci chodzi ? Moją intencją nie było "męczenie buły" tylko pokazanie problemu i poszukanie odpowiedzi czy to problem globalny czy tylko z moim urządzeniem. Przesiadłem się z Suunto na Garmina i jak na razie Suunto bije na głowę dokładnością mierzenia odległości..
Dodatkowo proponujesz urządzenie które w swoim opisie ma "tolerancja błędu 2% skalibrowane, 5% nieskalibrowane" ... a więc na 20 kilometrach to dodatkowy kilometr..
ravi
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt, 06 cze 2017 9:14

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez GPS Maniak » Pt, 09 cze 2017 22:26

ravi napisał(a):Przesiadłem się z Suunto na Garmina i jak na razie Suunto bije na głowę dokładnością mierzenia odległości..

Operowanie markami producentów, to chyba zbyt duże uogólnienie. Nie chcę bronić Garmina, ale wady czy zalety konkretnego modelu nie mogą stanowić podstawy do ogólnej oceny, zwłaszcza, że wcześniej sam napisałeś:
ravi napisał(a):! mierzone dość dokładnie suunto, polarem i kolegi garminem 920

To potwierdza, że nie firma jako taka, ale konkretny model czy modele są po prostu albo dobre (dokładne) albo złe (niedokładne).
To tak poza tematem :wink:

A co do rady jaką udzielił Zachu. Może warto spojrzeć na Forum Garmina? https://forums.garmin.com/showthread.ph ... yd-footpod
Być może to całkiem dobre rozwiązanie, bo na to że Fenix 5, zapewni dokładność na poziomie 1-2% czy jeszcze lepiej, raczej bym nie liczył.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez Zachu » So, 10 cze 2017 6:54

Nic bym nie pisał gdyby kolega co miał F3 i ma F5 nie polecał takiego rozwiązania.
Sam GPS jest obarczony niedoskonałością i nie ma co liczyć na precyzję lasera. No i zawsze można biegać na hali czy steperze ;)
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez GPS Maniak » So, 10 cze 2017 10:04

Tak po prawdzie największym grzechem Garmina jest marketing przedstawiający rzeczywistość w krzywym zwierciadle, a grzechem kupujących to, że zamiast zapoznać się przed zakupem z rzetelnymi opiniami na temat takiego czy innego produktu, dają się na ten marketing nabierać, często kupując niesprawdzone nowości.

Fenix 3 i Fenix 5 to fajne i bardzo gadżeciarskie zegarki, ale nie jest tajemnicą, że pod względem precyzji GPS są jednak gorsze niż Forerunnery czy wybrane produkty konkurencji. Na Forum Garmina - temat rzeka. 307 stron narzekań na dokładność GPS Fenixa 3:

Nowy-1.jpg

Śledzę ten wątek, więc o problemach z precyzją Fenixa 3 wspominałem też kilka razy na Garniaku.
Można było się spodziewać, że zastosowanie tych samych rozwiązań w Fenixie 5 musi dać ten sam poziom błędów.
No i jak powoli widać na forum Garmina:

Nowy-2.jpg

narzekania są.

Cóż począć? Na poprawę precyzji Fenixa 5 osobiście bym nie liczył, więc można albo próbować domagać się zwrotu pieniędzy i przesiąść się na inny produkt, albo pogodzić się z takim stanem rzeczy i zwiększyć precyzję przez zastosowanie dodatkowych czujników. :?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez miecho » N, 11 cze 2017 21:08

Może problem tkwi w dużo większej ilości metalu w Fenixach.
Jak go woziłeś w aucie to pewnie tarczą by zwrócony do góry.
Jak się biegnie to jest trochę inaczej skierowany.
Tak z ciekawości może spróbuj się z nim przejechać w aucie z Fenixem ułożony w podobnej pozycji jak w trakcie biegania.
Mimo wszystko jeżeli problemem jest metalowa koperta to raczej nic się z tym nie zrobi...
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez Svolken » Wt, 13 cze 2017 17:50

Wg mnie, obojętnie z jakim zegarkiem, to do biegania lepiej założyć foot pod i pasek do tętna na klatę. Pomiary z gps i z nadgarstka są obarczone błędem i taki ich urok.
Svolken
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): So, 15 kwi 2017 6:33

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez uki » Pn, 24 lip 2017 13:26

miecho napisał(a):Może problem tkwi w dużo większej ilości metalu w Fenixach.
Jak go woziłeś w aucie to pewnie tarczą by zwrócony do góry.
Jak się biegnie to jest trochę inaczej skierowany.
Tak z ciekawości może spróbuj się z nim przejechać w aucie z Fenixem ułożony w podobnej pozycji jak w trakcie biegania.
Mimo wszystko jeżeli problemem jest metalowa koperta to raczej nic się z tym nie zrobi...


Coś w tym jest. Ścieżka na mapie po której biegłem wyglądała jakbym wracał z wesela nad ranem :) Ślad na mapie zarejestrowany po jeździe na rowerze pięknie trzyma się trasy i wynik wychodzi niemal idealny...
uki
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 24 lip 2017 13:09
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez murbafon » N, 04 sie 2019 15:47

Cześć,
Opłynęło już troszkę czasu ale pomyślałem że dorzucę swój post, który może pomóc innym kupującym.
Po rozpoczęci przygody z bieganiem używałem jedynie telefonu do rejestracji aktywności, ale w końcu przyszedł czas na zegarek.
Po wielu nieprzespanych nocach zakupiłem Garmin fenix 5 sapphire. Mimo że gruby to wspaniale się prezentuje.
Już przy pierwszych biegach (wciąż rejestrując aktywność jednocześnie na telefonie w innej aplikacji) okazało się, że mój fenix 5 podaje mniejszy przebyty dystans niż telefon.
Podjąłem próby dojścia do sedna... pożyczyłem od kolegów zegarki i wykonałem test biegnąc dwukrotnie z innymi zegarkami identyczną trasę.
Wszystkie ustawienia na zegarkach były jednakowe:
- zapis co 1 sekundę
- GPS + GLONASS
- każdy z zegarków z najaktualniejszym softem i "zresetowanymi" ustawieniami odczytu satelitów (wykasowany plik EPO.Bin z zegarka).

Trasa obejmowała bieg na:
- otwartej przestrzeni ~30%
- wzdłuż linii drzew w odległości 5-15m, mając czystą przestrzeń po drugiej stronie ~ 40%
- w parku z drzewami ~30%


Bieg 1:
Telefon - 10,53km
Garmin Forerunner 735XT - 10,18km - 3.3% różnicy względem telefonu
Garmin Fenix 5 Sapphire - 10,00km - 5,0% różnicy względem telefonu

Bieg 2:
Telefon - 10,52km
Garmin Forerunner 935 - 10,15km - 3,5% różnicy względem telefonu
Garmin Fenix 5 Sapphire - 10,01km - 4,9% różnicy względem telefonu

Dla zainteresowanych, różnice tętna były nieznaczne (minimalne, średnie, maksymalne) dokładność do +/- 1-2.

Jak tylko wbiegałem do parku z drzewami zegarek zaczynał fiksować skacząc ze średniego tępa 4:40 do 6 minut. Patrząc na mapę aktywności wyraźnie było widać że telefon pokazuje prostą linię wzdłuż ścieżki a aktywność zarejestrowana zegarkiem szlaczki od lewej do prawej.

Dodatkowy wykonany test - bieg na 5km z telefonem i moim zegarkiem Garmin Fenix 5 Sapphire:

Bieg 3 (tylko na otwartej przestrzeni):
Telefon - 5,05km
Garmin Fenix 5 Sapphire - 5,01km - 0,8% różnicy względem telefonu.


Czy istnieje zegarek który będzie tak dobry jak telefon?
W związu z powyższym testem chcę oddać swojego fenixa 5 i zamienić go na forerunner 935 albo 945 chyba że ktoś ma wiedzę że Suunto daje lepsze wyniki.
Pozdrawiam.
murbafon
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 04 sie 2019 15:11

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez Nureq » Pn, 23 gru 2019 9:19

Witam. Przeczytalem Twoj post odnosnie rozbieznosci gps miedzy tel a zegarkiem. Kupilem sobie garmina forerunner 245. Ustawiony gps +glonas co 1s zapis: na 10km strata do tel 48s! Drugi pomiar na 4km: strata do tel tel 20s! Matko jedyna toc to jest kosmos... Jeszcze jak by to bylo 2 czy 3s to ok ale 48s? Porownuje wiec slady na mapie, chodz bym chcial na sile przyznac ze garmin robi to lepiej to nie moge: w tel pokazuje realny tor biegu, przy nawrotach linie sie nie krzyzuja, w garminie wychodza 8mki przy nawrotach, biegnac chodnikiem przy ulicy pokazuje jak bym bieg druga strona ulicy. O co tu chodzi, zegarek za 1200zl i tak krzaczy? Czy dowiedziales sie cos w tym temacie? Prosze o odp
Ostatnio edytowano Pn, 23 gru 2019 12:01 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Usunięty cytat postu poprzedzającego.
Nureq
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn, 23 gru 2019 9:01

Re: fenix 5 - problem z odległością podczas biegu, garmin zaniża

Postprzez sdsyc » Pn, 23 gru 2019 20:27

Dla porównania proponuję wyeksponować aktywność z Garmin Connect do gpx lub tcx i zaimponować do oprogramowania innego niż Garmina (np. Locus)
W urządzeniach Garmina są zapisywane niezależnie dane z tzw. komputera podróży oraz poszczególne punkty aktywności. Przeliczenie ponowne statystyk na podstawie punktów może pokazać inne wartości.
Jeśli będziemy odczytywać w Garmin BaseCamp, warto usunąć choć 1 zarejestrowany punkt, wówczas statystyki zostaną przeliczone.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Następna strona

Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości