Moc z kadencji i prędkosci

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Moc z kadencji i prędkosci

Postprzez anu » N, 16 wrz 2018 12:59

Ktoś mi ostatnio uświadomił, że niektóre aplikacje na smartfona podają moc i wystarczy im do tego tylko prędkość i kadencja z podpiętego czujnika.
Rzuciłem okiem na stravę i w statystykach u większości widzę wyszczególnioną moc. Raczej niemożliwe jest takie rozpowszechnienie dedykowanych czujników mocy, więc jest to prawdopodobnie moc liczona z innych danych.

Czy garminowska seria Edge podaję moc tylko i wyłącznie z dedykowanych (i drogich) czujników? Będzie jakiś efekt po podpięciu czujnika prędkości i kadencji?

Roboczo zakładam, że nie. Po pierwsze byłyby to pewnie dane niedokładne. Po drugie Garmin straciłby rynek drogich czujników mocy. No, ale spytać można.
anu
Początkujący
 
Posty: 71
Dołączył(a): Wt, 05 lip 2011 12:08

Re: Moc z kadencji i prędkosci

Postprzez JagiS » Wt, 18 wrz 2018 11:46

Mam Edge 1000 bundle (HR, prędkość, kadencja) i oczywiście nie mam wskazania mocy na liczniku. W Connect IQ są aplikacje, które estymują moc z kadencji i prędkości, ale to jest lipa (przetestowałem) i mogą jedynie służyć samej satysfakcji użytkownika, bo pokazywane wyniki niczego nie odzwierciedlają. Niestety, ale konieczny jest pomiar siły włożonej w korby.
JagiS
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz, 28 cze 2018 10:12

Re: Moc z kadencji i prędkosci

Postprzez miecho » Śr, 19 wrz 2018 10:52

@anu, zastanów się...
Siadasz na rower treningowy.
Najpierw kręcisz ze stała kadencją bez obciążenia.
Potem próbujesz kręcić z taka samą kadencją przy maksymalnym obciążeniu.
W obu przypadkach czujnik prędkości i kadencji będą wysyłać te same wartości...
Tak jak pisze JagiS. W jakiś sposób musisz jeszcze mierzyć siłę, a dokładniej moment obrotowy jakim oddziałujesz na układ napędowy roweru.
W taki sposób najdokładniej możesz wyznaczyć moc.
Są czujniki które mierzą tak jak piszesz prędkość, kadencję, a dodatkowo prędkość wiatru, nachylenie itd...

https://www.dcrainmaker.com/2017/11/pow ... ition.html
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...


Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości