Garmin Edge 530 i szerokość śladu

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez Antonio » So, 21 sie 2021 14:48

Nie mogę znaleźć opcji zmiany szerokości wyswietlanego śladu w Edge 530. To, co wyświetla Edge, to jakaś masakra, ledwo to widać na ekranie na tle mapy.
Osobiście wolę jeździć wg śladu, a nie trasy (kursu), jest to opcja bardziej uniwersalna na leśnych tipach, człowiek czuje się bardziej niezależnie od nawigacji.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez Jim » Pn, 27 cze 2022 12:38

Hej,
zalazłeś rozwiązanie?
Jim
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 05 maja 2016 9:17

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez Antonio » Wt, 28 cze 2022 16:54

Chyba się nie da.
Rozwiązaniem dla mnie jest jazda wg. trasy (kursu) bez opcji przeliczania. Ma to swoje minusy, jednak trasa jest dobrze widoczna na wyswietlaczu Garmina.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez roro » Pn, 04 lip 2022 11:35

Antonio napisał(a):Nie mogę znaleźć opcji zmiany szerokości wyswietlanego śladu w Edge 530. To, co wyświetla Edge, to jakaś masakra, ledwo to widać na ekranie na tle mapy.
Osobiście wolę jeździć wg śladu, a nie trasy (kursu), jest to opcja bardziej uniwersalna na leśnych tipach, człowiek czuje się bardziej niezależnie od nawigacji.

Jeżeli bardzo chcesz nawigować według wyznaczonego śladu i mieć dobrą widzialność przebiegu toru wędrówki/jazdy, możesz zapisać ślad do pliku .img.
Wyświetlanie toru śladu zapisanego jako mapa w pliku .img można optymalnie dostosować plikiem TYP
( przykład - obrazek: zastosowałem zaznaczenie toru śladu punktami obok właściwego śladu).

293.jpg
293.jpg (58.2 KiB) Przeglądane 4067 razy

Postępowanie:
tworzymy ślad 
ślad zapisujemy w pliku .img
do odbiornika wklejamy ślad i mapę
Wizualnie nawigujemy według toru śladu z pliku .img, odbiornik realizuje funkcje związane z nawigacją według przygotowanego śladu.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez Antonio » Pn, 04 lip 2022 18:46

Dzięki za wskazówk :lol: i, jednak opcja powyżej (z kursem) bardziej mi odpowiada.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez roro » Wt, 05 lip 2022 11:10

Przedstawiony przeze mnie rozwiązanie może wydawać się zbyt trudne, zbyt skomplikowane dla niektórych użytkowników,
ale pokazuje możliwości oprogramowania Garmin, pokazuję, że cel w tym przypadku widoczność śladu na mapie możemy
uzyskać, stosując alternatywny sposób.

Stosując zapis śladu do pliku .img, możemy uzyskać zaznaczenie przecinek leśnych, takie jak są zaznaczane drogi główne.

Droga leśna.jpg
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez Antonio » Wt, 05 lip 2022 18:06

Rozwiązanie ciekawe, tego nie neguję, ale mało praktyczne, zwłaszcza w przypadku braku możliwości użycia komputera. Dlatego bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wysłanie śladu lub kursu/trasy do odbiornika i wyłączenie opcji automatycznego przeliczania. Wtedy wyświetla się gruba krecha, dobrze widoczna na ekranie Edge'a, a po zejściu z kursu Garmin nie zasypuje nas komunikatami typu: przeliczam i nie modyfikuje trasy po swojemu. Zawsze można wrócić do kursu w dowolnym momencie, nie trzeba się trzymać wytycznych Garmina.
Nie mniej propozycja warta przetestowania i nie omieszkam tego zrobić. Dzięki jeszcze raz.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez Jim » Cz, 11 sie 2022 11:25

> Rozwiązaniem dla mnie jest jazda wg. trasy (kursu) bez opcji przeliczania.

Przetestowałem. Dla mnie idealne. W miejscu, gdzie ślad prowadził w obie strony (droga tam i powrót) przy zawróceniu w połowie od razu przestawiało się na obrany zwrot.
Jim
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Cz, 05 maja 2016 9:17

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez Hanys57 » N, 14 sie 2022 11:08

Przepraszam za głupie pytanie, ale jak zapisać ślad do pliku .img
Googluje, ale nic konkretnego nie potrafię znaleźć. Pozdrawiam.
Hanys57
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 22 sty 2012 18:27

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez roro » N, 14 sie 2022 11:38

Do utworzenie zapisu śladu w pliku .img, można wykorzystać programy do tworzenia map wektorowych np. MapEdit, Globalmapper,
tworzymy plik .mp, który należy przetworzyć komplikatorem cGPSmapper do pliku .img, może to stwarzać trudności użytkownikom.

Dla uproszczenia i nie zagłębiania się w niuanse tworzenia mapy wektorowej zostały utworzone programy, mniej rozbudowane niż programy
do tworzenia map wektorowych z przeznaczeniem do przetwarzania śladów, tras, punktów do pliku .img.

https://www.javawa.nl/imgfromgpx_en.html

https://en.freedownloadmanager.org/Wind ... X2IMG.html
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez Thomlodz » N, 23 paź 2022 7:17

Podłączę sie pod temat. Przygotowałem sobie trasę za pomocą Garmin Base Camp. Wrzuciłem do katalogu "NewFiles". CHciałem nawigowac po niej, jednak Edge uparcie kazał mi wracać do punktu startowego. W końcu miałem dość piszczenia, wyłączyłem nawigowanie i zacząłem jechać po kursie patrząc na ekran. Jednak dziwna sprawa. Jak się wyświetli kurs na mapie to jest widoczny z takimi strzałkami wskazującymi kierunek. Jednak jak właczyłem zapisywanie trasy to kurs zniknał z mapy. Mogłem wybrać sobie kolor kursu no i musiałem zaznaczyć opcję "zawsze widoczny", kurs wrócił na mapę ale bez strzałek :D To tak jest w Edge530?
Co do nawigowania: może cos sie Garminowi poknociło i uznał, że chcę jechac w odwrotnym kierunku? Niestety w Edge530 nie moge odwrócić kierunku, chyba pozostaje zapisywac w BaseCamp przygotowane kursy w wersjach: zwykłej i odwróconej
Thomlodz
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr, 15 mar 2017 7:43

Re: Garmin Edge 530 i szerokość śladu

Postprzez Hanys57 » Pn, 24 paź 2022 12:46

Wreszcie udało mi się poprawić trochę ślady za pomocą GPX2IMG.
Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
Hanys57
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): N, 22 sty 2012 18:27


Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość