GPSMap 62 na rowerze

O seriach Forerunner, Edge, Approach i Swim, oprogramowaniu Garmin Training Center i SportTracks, serwisie Garmin Connect, a także o innych rozwiązaniach dla biegaczy, cyklistów, narciarzy, wioślarzy oraz uprawiających inne dyscypliny sportowe w których przydatny może być GPS.

Moderator: Azzie

Re: GPSMap 62 na rowerze

Postprzez fredzio » Cz, 13 sty 2011 11:55

Kilka dodatkowych uwag, po około miesiącu użytkowania.
Wcześniej w tym temacie porównywałem ślady w Garmin Connect. Obecnie zrezygnowałem z tego serwisu [średnio podoba mi się mapa Bing, widok Aerial w niektórych miejscach nie ma wystarczającej szczegółowości]. Wklejone ślady Edge 705 i 62s dają podobne zbliżone wyniki w Sporttracks 2.1
Obrazek
Ze śladu gpx pochodzącego z 62ki, mamy w Sporttracks 2.1 praktycznie wszystko [razem z tętnem, kaloriami, kadencją, strefami, nachyleniem, korektą wysokości] Nie ma jedynie międzyczasów, czyli okrążeń.
Obrazek
Powyżej widać 0:53 sekundową pauzę na światłach i zaznaczone na czerwono miejsce, w którym miałem najwyższe tętno.

Wracając do samej 62ki.
Jeszcze jednym ciekawym drobiazgiem w GPSie, są oto takie komunikaty.
Obrazek
Może nie najlepsza skala na screenie, ale przy zwykłej jeździe (kiedy nie jedziemy po wyznaczonej trasie), GPS podpowiada nazwę ulicy przy najbliższym skrzyżowaniu.

Kolejny drobiazg, tym razem na minus, to widok aktywnej trasy.
Obrazek
W Edge byłem przyzwyczajony do ekranu ze strzałkami (jak po lewej). 62ka ma widok jak po prawej, jest wszystko, ale rozwiązanie z lewej strony, jest wg mnie bardziej czytelne.

Jeszcze jedna rzecz, na którą, chcę zwrócić uwagę. Widok jak poniżej.
Obrazek
W Edge 705, gdy miało się włączony inny widok niż mapę, np ten z polami danych, to z każdym następnym krokiem na trasie, powyższy ekran był wywoływany automatycznie.
W 62ce tak nie jest. Oczywiście jeśli mamy załączoną mapę, to nie ma to znaczenia, ale jeśli przeglądamy Wysokościomierz, lub Komputer podróży, to o następnym zwrocie na trasie, zostaniemy powiadomieni, jedynie sygnałem dźwiękowym i sami musimy wywołać widok mapy. Pomocne może być ustawienie pola "dyst. do nast." i wtedy wiadomo dokładnie, za ile czeka nas następny krok trasy.

Jeśli chodzi o guziki w 62s, to sobie cenię. Przy odpowiednim skonfigurowaniu, pozwalają błyskawicznie trafić wszędzie gdzie potrzeba. Najtrudniejszy do wyczucia przycisk czterokierunkowy, także nie stanowi problemu.
Edit: Właściwie nie wiem dlaczego uparłem się na nazywanie środkowego, dużego przycisku czterokierunkowym. Wciskanie przycisku pozwala na przemieszczanie kursora także po skosie, czyli razem w ośmiu kierunkach.

Podświetlenie wyświetlacza, oceniam za absolutnie wystarczające. W dzień bez podświetlenia, wieczorem, używam najczęściej trybu ciągle podświetlony na zaledwie drugim lub trzecim stopniu, aż z około 20stu stopni podświetlenia. Czyli podświetlenie do 10% wystarcza, przy normalnej jeździe wieczorem.

Oto dwa zdjęcia, mokrej 62ki na rowerze. Oba wykonane przy wyłączonym podświetleniu w GPSie.
Na pierwszym zdjęciu widać lekkie światło słoneczne.
Obrazek
Zdjęcie drugie, wykonane po około dwóch godzinach mokrej jazdy, i po zachodzie. Po przetarciu kropli, widać zadowalająco.
Obrazek

62ke używałem także przy -4 stopnia w marznącym deszczu, co spowodowało zasłonięcie szronem wyświetlacza. Także wystarczyło, jedynie przetrzeć palcem.

Ogólnie polecam 62ke na rower. No chyba, że komuś bardzo zależy na funkcjach treningowych. Musi sobie wtedy odpowiedzieć, czy Edge 800 bez zielono niebieskiego wykresu i udogodnień w trasach to nadal najlepszy, wystarczający wybór.
Ja po cichu skłaniam się ku rozwiązaniu: Edge 500 do treningu i 62s dla wycieczek i podroży.
Ostatnio edytowano Śr, 02 lut 2011 23:58 przez fredzio, łącznie edytowano 1 raz
Był: Edge 705 (3.10) + HR CAD
Jest: 62s (2.80) + HR CAD . Mapa UMPpcPL Topo.
Obrazek Obrazek
fredzio
Bywalec
 
Posty: 191
Dołączył(a): Wt, 21 paź 2008 13:16

Re: GPSMap 62 na rowerze

Postprzez fredzio » Śr, 19 sty 2011 21:14

Ostatnia porcja zdjęć. Podświetlony ekran i mokre warunki.

1. Podświetlenie około 5-10%. Niestety fotka lekko poruszona. Widać to po napisie GPSMap 62s.
Obrazek
Na liczniku godzina 15:51, czasem jeżdżę, z ciągle podświetlonym GPSem na takim podświetleniu.

2. Podświetlenie około 50%.
Obrazek
W mojej subiektywnej ocenie, jest już bardzo wyraźnie. Na liczniku 15:54.

3. Podświetlenie 100%
Obrazek
Osobiście nie miałem potrzeby, jeszcze używać pełnej mocy. Na liczniku 15:54.
Był: Edge 705 (3.10) + HR CAD
Jest: 62s (2.80) + HR CAD . Mapa UMPpcPL Topo.
Obrazek Obrazek
fredzio
Bywalec
 
Posty: 191
Dołączył(a): Wt, 21 paź 2008 13:16

Re: GPSMap 62 na rowerze

Postprzez szy » Cz, 03 lut 2011 15:29

Po krótkim, z konieczności, teście 62-jki na biegówkach mogę napisać,
że rzeczywiście jako nawigator jest super. Wiele profili, zapamiętywane
różne opcje dla każdego, pozwalają zrobić sobie urządzenie na każdą
sytuację. To rzeczywiście robi wrażenie i każe poważnie rozważać 62
na rower.

... ale kurczę, dla mnie to wciąż zbyt wielki odbiornik. Super na pieszo,
kiedy jest za co złapać by sobie popstrykać. Ale na kierownicy wciąż
dla mnie wydaje się za duży. I prawdę mówiąc, łatwiej mi się 705-tkę
obsługiwało bocznymi przyciskami, niż tymi małymi w 62.

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 62 na rowerze

Postprzez michal123 » Śr, 04 maja 2011 15:15

W moich oczach przewagą serii Edge jest przewaga dokładności najistotniejszych parametrów - czyli dystansu i prędkości średniej. Mówię na podstawie 2 lat doświadczeń z 60csx, gps w porównaniu z licznikiem rowerowym regularnie zaniża prędkość średnią, dystans też się potrafi różnić, bo gps nie raz minimalnie gubi sygnał, widać to jeśli dłużej obserwujemy aktualną prędkość w terenie nieco zasłoniętym jak las, nieraz zdarza się że spada nagle na chwileczkę o połowe, na długiej trasie 200km takich błędów trochę się zbierze. Natomiast Edge ma możliwość pomiaru dystansu (a więc i średniej) z czujnika na kole, który jest niewrażliwy na takie zakłócenia. Teoretycznie 62s ma możliwość podłączenia czujnika prędkości/kadencji, ale z tego co udało mi się ustalić w tym modelu ogranicza się to tylko do kadencji. Więc jednym słowem - 62 licznika rowerowego nie zastąpi (trzeba wozić i to i to), Edge już tak.

Natomiast kwestia nawigacji i zasilania to wielka przewaga 62, dedykowana bateryjka w Edge ogranicza to urządzenie do czysto sportowo-treningowych zastosowań (a to na pewno nie wszystkie zastosowania rowerowe), każdy wyjazd dłuższy niż dzień (czy nawet pojedyncza długodystansowa trasa rzędu 400-500km) - to już problemy z zasilaniem, dywagacje typu starczy czy nie starczy; w 62 wystarczą zapasowe baterie.

Jednym słowem kwestia zastosowań na rowerze - przede wszystkim zależy od osobistych preferencji rowerzysty. Ten z zacięciem sportowym - wybierze zdecydowanie Edge, doskonała nawigacja jest mu niepotrzebna, najczęściej i tak jeździ po tych samych trasach, a w razie czego starczy nieco ułomna nawigacja z Edge. Natomiast rowerzysta-turysta będzie wolał odbiornik turystyczny, bo wiele razy korzysta z możliwości nawigacji już w trakcie jazdy (a to w turystycznych garminach jest znacznie wygodniejsze), będzie mógł zabierać urządzenie na wielodniowe wyjazdy, a wtedy w nieznanym terenie (szczególnie dużych miastach) jest bardzo przydatne, po powrocie pozwoli zrobić mapkę całej trasy, co relację z wyjazdu w sieci zrobi znacznie bardziej przejrzystą.
michal123
Początkujący
 
Posty: 85
Dołączył(a): Cz, 29 lip 2010 7:17

Re: GPSMap 62 na rowerze

Postprzez miecho » Śr, 04 maja 2011 20:45

Amen.
@michal123, Twój ostatni post trzeba oprawić w ramki i pokazywać każdemu kto wyskoczy z pytaniem "Jaki GPS-a na rower?"
LeCH
Edge 1030 , Oregon 650, Forerunner 945
Avatar użytkownika
miecho
Garniak
 
Posty: 1014
Dołączył(a): Cz, 08 maja 2008 7:40
Lokalizacja: już nie Żory...

Poprzednia strona

Powrót do Na sportowo

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości