Najszybszy i odpowiedni Garmin ?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Najszybszy i odpowiedni Garmin ?

Postprzez 19Luke78 » Śr, 09 sty 2019 22:36

Witam wszystkich
Nazywam się Łukasz, jestem nowy i piszę po raz pierwszy ponieważ mam drobną zagwozdkę.
Musze kupić przenośny gps, będzie to mój pierwszy, dlatego postanowiłem napisać na forum aby doświadczeni użytkownicy sprzedali mi kilka informacji i ewentualnie pomogli w wyborze.
Jestem osobą, która dość często podróżuje rowerowo ( mtb ) i zazwyczaj są to „dzikie” rejony bez dostępu do cywilizacji, często nowymi trasami które wyznaczam samodzielnie.
Dotychczas radziłem sobie kompasem i mapami papierowymi, ewentualnie odpalałem telefon. Niestety / stety na najbliższe wyjazdy będę potrzebował dobry gps.
Kilka miesięcy temu bawiłem się różnymi urządzeniami garmina w sklepie i wizualnie przypadł mi do gustu model garmin gpsmap 64s. Najbardziej chyba co mnie negatywnie zaskoczyło to szybkość urządzenia: nawigowanie po mapie, przesuwanie mapy i obsługa menu, dodatkowo menu takie jakieś mało intuicyjne, takie urządzenie trochę nie z naszej epoki. Wiem że Garmin to obecnie monopolist, ale po tylu latach produkcji gpsów, doby naprawdę szybkich komponentów komputerowych i miniaturyzacji 64s to wolny wielki kloc, naprawdę spodziewałem się czegoś lepszego, zważywszy że cena szarpie po kieszeni. Niestety nie miałem okazji pobawić się wyższym modelem 66 , może działa szybciej, a może urządzenie którym się bawiłem było źle skonfigurowane.
Jak już pisałem wcześniej potrzebuję gps na rower, kilka 2-6 tygodniowych wypraw rowerowych w dzikie mniej lub bardziej rejony i pewnie z ograniczonym dostępem do cywilizacji. Będę bardzo wdzięczny za pomoc w wybraniu odpowiedniego modelu i ewentualne odpowiedzi na moje pytania.
Który z modeli garminów jest najszybszym urządzeniem pod względem obsługi i nawigowania ?
Czy mogę wgrać na urządzenie ( np. Garmin 64s lub 66 ) wyznaczoną trasę o długości np 1200 km i czy garmin będzie mnie prowadził po tej trasie ?
Czy w trakcie wyjazdu kiedy wyłącze urządzenie na noc, to następnego dnia kiedy je odpalę będzie mnie dalej nawigował po tej samej trasie i wznowi wybraną trasę już o uaktualnioną obecną pozycję ?
Jeśli zbocze z trasy, czy otrzymam jakąś informację ?
Czy temperatury minusowe mocno wypływają na długość pracy garminowskich baterii ?
Który z modeli działa najdłużej w ciągłej pracy ?
Wiem że niektóre modele mają dostęp informacji pogodowych , czy jest do tego wymagana komunikacja z telefonem ?

Myśle, że najważniejsze nurtujące mnie sprawy wyszczególniłem i będę wam bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenie na szlaku
Łukasz
19Luke78
Newbie

Re: Najszybszy i odpowiedni Garmin ?

Postprzez roro » Cz, 10 sty 2019 12:05

19Luke78 napisał(a):Czy mogę wgrać na urządzenie ( np. Garmin 64s lub 66 ) wyznaczoną trasę o długości np 1200 km i czy garmin będzie mnie prowadził po tej trasie ?

Nie można odpowiedzieć jednoznacznie, trasa Garmin ma ograniczoną liczbę "punktów trasy",
jeżeli przygotowana trasa będzie miała nadmiar punktów trzeba będzie zredukować ich ilość.

W odbiornikach turystycznych można wyznaczyć trasy powyżej 1200 km, ale zależne jest to od wybranej aktywności - można założyć,
że dla aktywności kolarstwo rekreacyjne trasy o takim dystansie nie uda się wyznaczyć w jednym kawałku - są inne sposoby, trasę można podzielić na odcinki dzienne.

Odbiornik turystyczny ma możliwość nawigacji według trasy ( będą komunikaty o punktach zwrotu), trasy bezpośredniej ( wyznaczone z punktami pośrednimi)
i nawigacji według śladu ( brak komunikatów).
Komunikaty podczas nawigacji według trasy będą (graficzne i tekstowe) na ekranie odbiornika, dźwiękowe
i rozświetlające ekran przed punktem zwrotu, jeżeli ekran był wygaszony.

Szybkość przesuwanie mapy podczas przeglądania nie wpływa na użyteczność odbiornika podczas nawigacji,
mapa nadąży z przesunięciem podczas jazdy rowerem :D .

19Luke78 napisał(a):Który z modeli działa najdłużej w ciągłej pracy ?

Najdłużej na jednym komplecie akumulatorów działają odbiorniki z serii Etrex, ale są najwolniejsze :wink: .
Nowy odbiornik Gpsmap 66 według producenta może działać do tygodnia w "Trybie wycieczki",
co oznacza w praktyce tryb wycieczki nie jest dokładniej określone.
roro
Bywalec

Re: Najszybszy i odpowiedni Garmin ?

Postprzez Zachu » Cz, 10 sty 2019 16:45

Odpowiedzi na podstawowe pytania są już dawno na forum w tematach o wyborze GPS dla rowerzysty. Nie ma powodu tworzyć kolejnego. Za to wypadało by poczytać.
Nuvi & DriveAssist & Colorado & fenix
Obrazek
Zachu
Radny

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?