Coś zamiast Nuvi 42? - Jaka najlepsza nawigacja z 24x8/25x8?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Coś zamiast Nuvi 42? - Jaka najlepsza nawigacja z 24x8/25x8?

Postprzez cxm » So, 03 sie 2019 10:26

Koledzy,
Mam samochodowego Garmin Nuvi 42LM. Jest całkiem ok, zważywszy że dałem za zestaw ~120zł. Powiedzcie, czy coś mi da przesiadka na nowszy albo wyższy model? Na Allegro i Olx coraz można trafić okazję za 100-200 zł z dożywotnią mapą.

Jakie nowe funkcje pomagają, a które są zbędnym bajerem? Czy nowsze/wyższe modele są:
- szybsze?
- mają dokładniejsze i czulsze odbiorniki?
- mają lepsze prowadzenie po drodze?
- mają wygodniejsze wpisywanie adresu?

Nadzieję robię sobie względem funkcji "Traffic". Ale:
- czy TMC w Polsce nie działa z opóźnieniem typu "korka już nie ma, ale jedź objazdem" lub odwrotnie?
- czy wersje internetowe (przez Bluetooth z telefonu) są tak skuteczne jak Google Maps? Telefonów w końcu jest mnóstwo, więc szybko raportują korki. Skąd Garmin miałby wiedzieć, że ruch stanął?

W mojej Nuvi 42LM brakuje mi:
1. Mądrego omijania zatorów - klikam "objazd" i nie pyta się czy objechać 100 metrów bo wypadek, czy 15km bo zamknęli most na Wiśle.
2. Brak przy wprowadzaniu celu pośredniego możliwości wybrania, że chcę tylko zahaczyć o Pcim - każe mi wpisać dokładnie ulicę.
3. Przy jeździe po jednym mieście, np. Radomiu, za każdym razem zanim podam ulicę, to muszę wpisywać (lub wybierać z ostatnich) RADOM, a po wpisaniu i tak się pyta czy RADOM, czy RADOMSKO, a może jednak RADOM pod Ryczywołem.

Grzebałem na stronach:
http://www.poi-factory.com/node/42240
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_G ... (2005-2015)
https://gpstracklog.com/compare/garmin- ... ison-chart
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=136660#p136660

Rozumiem, że moje Nuvi 42, to podstawowy model, bo wypaśniejsze miały oznaczenie 4-cyfrowe (potem się to rozeszło na Drive i DriveSmart). Rozważam:
- coś z serii 24x7 (lub z 5" ekranem: 25x7) - z tych samych lat co mój.
- Nuvi 55 lub 56 - trochę nowsze, tylko czy coś lepsze?
- Nuvi 24x8 / 25x8 - chyba wyższe niż Nuvi 55 i 56.
- Nuvi 57 i 58 - jeszcze nowsze.
- Drive 51 - jeszcze-jeszcze nowsza. Na inne mnie nie stać.

Moje wymagania to: matowy ekran z oporowym dotykiem w rozmiarze 4,3 lub 5". Nie zależy mi na zestawie głośnomówiącym BT, bo mam świetny w radiu Becker.

Który model polecacie?

A może każda jedna będzie miała te same problemy co moje Nuvi 42 i nie warto?
A może właśnie warto, ale dla innych funkcji? - Jakich?
A może są modele nieudane, z funkcjami które tylko rozpraszają?

Z góry dzięki za odpowiedź :) .
Ostatnio edytowano Śr, 14 sie 2019 6:59 przez cxm, łącznie edytowano 4 razy
cxm
Newbie

Re: Co lepszego zamiast Nuvi 42?

Postprzez wodzirej » So, 03 sie 2019 15:49

Porówanie parametrów technicznych nüvi 42LM vs nüvi 2497LMT (pierwszy z Twojej listy):
https://buy.garmin.com/en-US/US/catalog ... uct=122551

Porównanie między dowolnymi (z Twojej listy) modelami możesz wygenerować samodzielnie i na ich podstawie dokonać decyzji. Każdy z modeli jest zrecenzowany/zopiniowany tekstowo i filmowo w wielu zakątkach internetu.
A jeśli zwracasz uwagę, co kierowcy mają przyklejone do przedniej szyby w roku 2019 to widzisz, że niewiele osób ma dylematy, o których piszesz. Najczęściej ludzie odchodzą od dedykowanych odbiorników na rzecz aplikacji (Google Maps, Yanosik, Waze...)
64sc, Edge Explore, etrex 10, vivoactiv 3 Music, Nuvicam, Virb XE
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
wodzirej
Bywalec

Re: Co lepszego zamiast Nuvi 42?

Postprzez cxm » N, 04 sie 2019 11:28

Ooo, nie wiedziałem że tak się da nawet dla starszych modeli. Załapałem, że trzeba identyfikator ze strony wstawić :) . Fajnie, że Garmin ma jeszcze strony produktów dla staroci.
Szkoda, że tak mało informacji tam jest, ale zawsze coś - dzięki! :)

wodzirej napisał(a):A jeśli zwracasz uwagę, co kierowcy mają przyklejone do przedniej szyby w roku 2019 to widzisz, że niewiele osób ma dylematy, o których piszesz.
Heh, dobrze powiedziane :) , telefony są wszechstronne. Ale raz, że Google wcale tak idealnie nie prowadzi, a dwa że smartfon nie jest niezawodny, bo:
- ktoś może zadzwonić
- może się przywiesić
- czasowe problemy z zasięgiem, drogie w roamingu (chyba, że offline, ale wtedy GB na karcie, a mapy w np. Google i tak ponoć wygasają po miesiącu)
- błyszczący ekran
- pojemnościowy dotyk - na oporowym można pierw przycelować palcem i dopiero mocniej dziubnąć - niestety, nie wszystko da się zrobić wcześniej na parkingu
- interfejs, w którym chcąc przesunąć mapę, można przypadkiem rozwinąć jakieś inne menu itp.

Żeby było śmieszniej, nie mam smartfona :) . Jeszcze kilka lat temu używałem nawigacji Targeo.mobi zrobionej w technologii J2ME, która genialnie chodziła na moim Sony Ericssonie z guzikami :) . Ale Targeo ją wyłączyło :/ . A jeszcze wcześniej korzystałem z nawigacji strzałkowej w radiu - też świetna sprawa, idealnie wszystko słychać. Tyle, że ostatnia mapa była z 2008 roku (Becker Indianapolis), ale jeśli ktoś wykombinuje jak uruchomić na nim mapy z Mercedesów, to z chęcią wrócę na strzałkową.

No nic, będę porównywał urządzenia. Ale jeśli ktoś ma jakieś uwagi, to chętnie poczytam - temat cały czas aktualny, nawet jeśli zobaczysz to za 5 lat.
Chcę znaleźć coś szybkiego, bez wad które opisałem w pierwszym wpisie, ale priorytetem jest: brak funkcji które rozpraszają. Podejrzewam, że Nuvi 57 i 58 albo Drive 51 by mi starczył (a zawsze są te dwa-trzy lata nowsze, więc i szybsze), ale może dobiorę jakiś model z 24x8/25x8 z kilkoma przydatnymi funkcjami, a bez zbędnych bajerów.
Ostatnio edytowano Śr, 14 sie 2019 6:59 przez cxm, łącznie edytowano 1 raz
cxm
Newbie

Re: Coś zamiast Nuvi 42? - Jaka najlepsza nawigacja z 24x8/25x8?

Postprzez Zachu » Pt, 09 sie 2019 19:49

W odpowiednim dziale Jaki Garmin? Gdzie? Jak? znajdziesz tematy o wyborze odbiornika do samochodu.
Żeby mieć traffic z netu w Nuvi musi być BT i aplikacja na Androida lub iOS.

Poczytaj co jest na forum, nie koniecznie szukając konkretnego numeru odbiornika.
Traffic
viewtopic.php?f=1&t=14101
viewtopic.php?f=1&t=3300
Wpisywanie adresu jest od lat takie same i nic się nie zmieniło poza podpowiedziami klawiatury.
Funkcja objazd z wyborem odległości "korka" wyła wprowadzona parę lat temu. Poczytaj testy viewtopic.php?p=172122#p172122
Nuvi & DriveAssist & Colorado & fenix
Obrazek
Zachu
Radny

Re: Coś zamiast Nuvi 42? - Jaka najlepsza nawigacja z 24x8/25x8?

Postprzez cxm » Pt, 09 sie 2019 21:41

Nie wiem jak to się stało, że przegapiłem ten dział. Dzięki za przeniesienie. Powiem, że kopalnia wiedzy - coś mi się już zaczyna rozjaśniać :) .
Trochę szkoda, że musi być aplikacja. Myślałem, że nawigacji wystarczy sam udostępniony z komórki internet. Ale widocznie tak to sobie wymyślili.

Zachu napisał(a):Funkcja objazd z wyborem odległości "korka" wyła wprowadzona parę lat temu. Poczytaj testy viewtopic.php?p=172122#p172122
Ooo! Skoro jest w modelu 3597, to pewnie będzie w tych, które ja biorę pod uwagę: 24x7/25x7 i nowszych 24x8/25x8 - oczywiście doczytam. Jeszcze raz dzięki.
cxm
Newbie

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?