Sprzęt do biegania i roweru

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez ipos76 » N, 17 lis 2019 9:06

Witam Kolegów,

trafiłem na forum, bo mam już mętlik w głowie i proszę o pomoc w doborze sprzętu. Czym się zajmuję?

1) Wkręciłem się w rower, w sezonie sporo jeżdżę - i tak dla frajdy i turystycznie. Najczęściej potrzebuję czegoś do rejestracji tras, żeby sobie udokumentować swoje wyczyny. Czasami potrzebna jest mi nawigacja rowerowa. Mam też czujnik kadencji i prędkości i od czasu do czasu chciałbym go wykorzystać.
2) W sezonie nierowerowym troszkę biegam. Tak ze 3x w tygodniu po 6 kilometrów ale chciałbym zwiększyć dystans i przygotować się nawet do maratonu (dystans, nie zawody). Mam pulsometr na klatkę piersiową.

Do tej pory korzystałem z aplikacji od Runtastic, obecnie Adidas - Running. Współpracuje z moim pulsometrem z Decathlonu, można fajnie ustawiać treningi, np. ja biegam na strefy tętna - aplikacja pilnuje powiadomieniami, jak przekraczam strefę, można też ustawiać interwały w strefach.

Do roweru używałem Road Bike od Runtastic - czytał dane z pulsometru i czujnika rowerowego. Do nawigacji - aplikacji Komoot.

Mam iPhone, więc czujniki działają na BTE.

W zasadzie, poza Komootem, wszystkie dane miałem w jednym serwisie, chociaż głównie interesowały mnie strefy tętna, a w przypadku roweru dane dot. tras - dystanse, przewyższenia, podjazdy.

Niestety, Runtastic/Adidas skasował aplikację rowerową oraz stronę internetową. O ile bieganie da się całkiem dobrze realizować za pomocą aplikacji Running, ewentualnie rower, jeśli chciałbym poprzestać na dystansie i tętnie, o tyle nie mam już opcji podłączenia czujnika kadencji ani - co najważniejsze - możliwości gromadzenia i analizowania danych w serwisie www. Mógłbym korzystać z innej aplikacji do roweru, np. Panobike+ (współpracuje z moimi czujnikami) ale miałbym 2 aplikacje do 2 aktywności, a wciąż nie miałbym gdzie wrzucać albo analizować danych.

Ewentualnie mógłbym zmigrować do aplikacji Cyclemetre, gdzie jest i bieganie i rower i wszelkie czujniki ale nie ma takich fajnych alertów o przekroczeniu strefy tętna, no i trzeba zapłacić całe 50 zł za rok subskrypcji. Zależałoby mi jednak na trwałości danych a ten serwis chyba dopiero wchodzi na rynek.

No i wreszcie, po tym przydługim wstępie nadchodzi pora na Garmina. Mam opaskę vivofit 4, którą kupiłem właściwie jako zastępstwo zegarka, nie używam jej do aktywności sportowej, bo jest zbyt prymitywna. Ale zakup ten dał mi dostęp do aplikacji Garmin Connect, która daje możliwość gromadzenia i analizowania danych (jak dla mnie wystarczająco dużo). Dziś mam wszystkie swoje aktywności wrzucone właśnie w Garmin Connect

Pozostając przy aplikacjach na telefon musiałbym żmudnie przerzucać dane do Garmin Connect (albo ręcznie albo przez łańcuszki aplikacji - z Panobike do Stravy a potem do Garmina) albo zainwestować w sprzęt Garmina.

Po dłuższym namyśle odrzuciłem sprzęt typu Mulitsport - zawsze na rower będzie to za mało - za mały ekran, za słaba bateria w przypadku tras turystycznych.

Na ten moment pomyślałem o:
1) zegarku typowo biegowym, zaczynałem od Forerunnera 35, w tej chwili czytam instrukcje od F 45 i 235,
2) liczniku rowerowym - Edge 130.

Ad 1) Żaden z tych zegarków nie daje takich możliwości jak aplikacja Running (np. interwały na tętnie), za alerty na tętnie trzeba dopłacić do wyższego modelu; waham się między F35 (cena) a F45 (więcej opcji). F45 ma jeszcze tę zaletę, że jest nowszy, a nie stać mnie na to, żeby kupować zegarek co 2 lata.

Ad 2) wiem, że Edge daje możliwość nawigowania po wgranym wcześniej śladzie, to by mi wystarczyło, zawsze w razie "W" można odpalić Komoota na telefonie. W roli nawigacji byłby używany najrzadziej, trochę częściej w roli treningowej - chociaż głównie z tętnem - i tutaj wiem, że można "wziąć" tętno z zegarka. Najczęściej jednak używałbym po prostu jako rejestratora trasy.

Bateria. Na jak długo wystarczają akumulatory? Chodzi mi o to, żeby wytrzymała ze 4 lata :)

Podpowiedzcie proszę, co wybrać. Nie chcę wydawać masy pieniędzy płacąc za funkcje, których nie potrzebuję. Owszem, aplikacja mnie rozpieściła ale to kwestia zmiany przyzwyczajeń - mogę na dobrą sprawę odczytywać tętno z zegarka i tak pilnować strefy. Nie chcę też kupić sprzętu taniego ale na granicy wsparcia (np. Garmin o nim zapomni za rok).

Sprzęt chciałbym kupować na raty, tzn. najpierw zegarek - zimą bieganie będzie priorytetem, jeśli wpadnie rower, to wystarczy mi zapis trasy i tętno. Licznik kupowałbym po nowym roku, kiedy będę jeździł już regularnie.

Czujniki rowerowe chciałbym wykorzystać, na pulsometrze mi nie zależy, bo lada moment pasek się rozleci, a nie będę szukał nowego.

Zakładam max 500 zł na zegarek i 800 zł na licznik.

Pomożecie?

Edyta:
Nikt nic nie poradzi?
Mała poprawka. Moje czujniki są na BTLE/ANT+. Z tego co czytałem, Garminy obsłużą czujniki zewnętrzne na ANT+, także firm trzecich.

Myślałem także o F45 - ale w takim wypadku poprzestałbym tylko na zegarku, ma on bowiem możliwość obsługi zewnętrznych czujników rowerowych. W takim układzie funkcje treningowe spoczywają na zegarku, do nawigacji używam telefonu.

Pozdrawiam :)
Ostatnio edytowano N, 17 lis 2019 19:34 przez ipos76, łącznie edytowano 1 raz
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez sdsyc » N, 17 lis 2019 21:34

Nie pomogę Tobie - nie trenuję, nie używam czujników itp.
Ale skoro przekroczyłeś 500zł na zegarek, to zwrócę uwagę, że FR735XT ma nawigowanie wg kursu.
Jest to stary model (z 2016r, w 1. generacją HR w zegarku; bez muzyki, bez płatności zbliżeniowych itp; ale być może wszystkie bug-i wyprostowano).
Nie potrafię odpowiedzieć ws. kompatybilności Twoich czujników z tym zegarkiem.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez ipos76 » N, 17 lis 2019 21:40

@sdsyc
Dziękuję za Twoją opinię, co do starszych modeli to się trochę obawiam o wsparcie producenta, jak to jest z Garminem?

Muzyka, płatności - zupełnie niepotrzebne jak dla mnie.
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez sdsyc » N, 17 lis 2019 22:11

O serwisie Garmina
viewtopic.php?f=6&t=6809
Generalnie pozytywnie. Jak minie gwarancja i odbiornik zniknie z zapasów, to proponują wymianę na inny z dopłatą.
Jeśli chodzi o błędy firmware... Tu są mniej sprawni :-(
Jak już coś jest bardzo stare (jak mój Epix), to rezygnują z poprawiania.

Zerknij jeszcze na https://apps.garmin.com/pl-PL/
Większość zegarków (i nie tylko zegarków) można "doposażyć" np. dwmap
FR45 niech Ciebie nie zmyli - do niego można chyba załadować tylko alternatywne tarcze.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez ipos76 » Pn, 18 lis 2019 5:33

Dziękuję,

mam zatem 3 opcje:

1) słabszy zegarek biegowy, np FR35 + licznik rowerowy, np. E130;
2) starszy multisport na wypasie czyli proponowany FR735XT
3) FR45 + telefon w roli nawigacji (FR jako monitor treningu, nawigacja niezależnie w telefonie, np. z Komoota).

Pozostaje rozstrzygnąć na 100% czy Garmin współpracuje z czujnikami trzecich firm - tutaj na pewno coś znajdę w zasobach internetu.

Ta dopłata do wymiany urządzenia na nowsze - czy jest to cena z sensownym rabatem?

Pozdrawiam
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez sdsyc » Pn, 18 lis 2019 7:57

ipos76 napisał(a):Ta dopłata do wymiany urządzenia na nowsze - czy jest to cena z sensownym rabatem?
To zależy ;-) Niektórych to usatysfakcjonowało, innych bulwersowało.
Choć nigdy nie doświadczyłem takiej sytuacji, osobiście wolałbym mieć dodatkową ofertę do rozważenia.
Ostatnio edytowano Pn, 18 lis 2019 12:28 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: dodanie spacji
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez ipos76 » Pn, 18 lis 2019 11:40

Ten FR735 to killer. Wszystko ma, a nawet za dużo :) Świetny zegarek ale chyba aż takiego nie potrzebuję :)
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez sdsyc » Pn, 18 lis 2019 12:30

Wszystko to ma FR945 ;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez ipos76 » Wt, 19 lis 2019 20:17

Zamówiłem jednak FR45 - jak dla mnie ma dość bajerów - podstawowe funkcje treningowe mi wystarczą. 735 to jednak model sprzed 3 lat i nie potrzebuję tylu opcji. Nawigację będę realizował z telefonu, ew. dokupię potem Edge, z tego co widzę to można z pomocą aplikacji zrobić z niego też nawigację do łażenia po górach :)

Dzięki za sporo użytecznej wiedzy i cierpliwość, pozdrawiam :)
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez Faja » Śr, 20 lis 2019 12:40

Ta, ta, po dwu tygodniach będziesz sobie pluł w brodę. :lol: :lol: (ja nic nie mówię)
Po zdrówka Wiesiek

kręcę, kręcę pedałami aż głowa boli :-)
Montana 600 + UMP_PC.PL + PL Topo

Faja (Wiesiek)
Avatar użytkownika
Faja
Bywalec
 
Posty: 240
Dołączył(a): Pt, 18 maja 2007 18:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez ipos76 » Śr, 20 lis 2019 15:10

Za rok też będzie Mikołaj :D

Edyta:
Sprawdziłem tak na szybko - działają:
- zewnętrzny HR monitor Kalenji z Decathlonu,
- zewnętrzne sensory rowerowe kadencji/prędkości Bontragera.

Wspomnę tylko o wysypaniu się zegarka po kilku chwilach używania a właściwie synchronizacji i wstępnego ustawiania, szczegóły w innym wątku ale wspominam tutaj, że po wyjęciu z pudełka nie było szampana tylko zgrzytanie zębami.

Edyta2:
Jestem po pierwszym bieganiu i jak najbardziej gadżet się sprawdził, jestem bardzo zadowolony.
ipos76
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): N, 17 lis 2019 8:21

Re: Sprzęt do biegania i roweru

Postprzez rafon » Pn, 21 wrz 2020 14:32

Jeśli szukasz zegarka do biegania i jazdy na rowerze to sprawdź nowy Forerunner 745 czarny, który posiada wbudowane profile do takich aktywności. Model ten jest dedykowany głównie dla osób biegających i biorących udział w triathlonie, dlatego myślę że jego specyfikacja i funkcje Ci spasuje. Warto dodać, że wygląda on bardzo stylowo dlatego można nosić go także podczas chodzenia na co dzień. Pozdrawiam
rafon
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz, 02 lip 2020 11:24


Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Stacja i 11 gości