Który Nuvi?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Który Nuvi?

Postprzez epkchmiele » N, 03 cze 2012 9:14

piotrek.sz napisał(a):Witam, /.../Może jakieś inne modele warto wziąść pod uwagę, pośpiechu nie ma:)

Witam . ja proponuję Ci poczytać o M10 . Według mnie to super nawigacja w połączeniu telefonem. Nie ma wad starszych i nowych nawigacji . Ma plusy w porównaniu z nowymi np. trasy i funkcja kształtuj co powoduje że nie kożystam z basemap aby utworzyć trasę bo wygodnie się to robi w urządzeniu , ale nie ma bajerów w porównaniu z nowymi. Plusem jest to że można kupić automapę czy mapamap bez potrzeby zmiany urządzenia , a ekran jest wystarczający. Ja osobiście nie zamieniłbym jej na żadną inną dedykowaną, natomiast seria 37XX wywołała u mnie atak śmiechu. Informacja o korkach w M10 nie działa na terenie Polski , ale czytając opinnie innych to wynika że szkoda kasy na ten bajer. Dodatkowym plusem jest to że masz ją cały czas przy sobie.
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Który Nuvi?

Postprzez Marko » N, 03 cze 2012 9:38

@Epkchmiele
Model Nuvifone został wycofany z rynku.
Jest nie do kupienia w Polsce.

To trochę jak z Colorado... Garmin szybko zrezygnował z tego, co dobre (najlepsze?)...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Który Nuvi?

Postprzez sdsyc » N, 03 cze 2012 10:07

Czasem M10 leży zapomniany na półkach sklepów dużych sieci. podobnie jak 250.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Który Nuvi?

Postprzez epkchmiele » N, 03 cze 2012 12:27

Ja kupując M10 widziałem bardzo duży według mnie plus posiadania nawigacji pod ręką, w każdej chwili . Okazało się że jest jeszcze lepiej bo to nie to samo co automapa wgrana na wm czy androida , tylko system jest specjalnie dopasowany pod garmina . Można jeszcze na allegro kupić za 500 zł . Ja też żałuję że zaprzestano produkcji bo liczyłem że może garmin uruchomi usługi w Polsce , a które są w M10 np. informacje o wydarzeniach z danego rejonu w którym się właśnie znajdujesz, czy szukanie numeru telefonu w sieci po nazwisku i po numerze. Tych usług jest bardzo dużo , ale w Polsce nie działają. Do uruchomienia tych usług potrzebne jest wykupienie licencji , jednak nie opłaca się bo na terenie Polski dostępne są tylko fotoradary.
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Który Nuvi?

Postprzez piotrek.sz » N, 03 cze 2012 15:03

Mam Nokię N97 z mapami OVI, ale mały ekran- dobra tak awaryjnie zastosować:)
Patrząc na CNE od mojej wersji to jednak powoli coś się poprawia, może ze 2 wersje jeszcze i pójdzie na tym jeździć po PL:)
Garmin jest fajny w użytkowaniu a z UMP polskę da się przejechać:)
Pozdrawiam, Piotrek.

Nuvi 300+ CNE NT 2008+ UMP-pcPl+ GPMapa 2010.3
Nuvi 2495LMT+ CNE NTU 2017.10All+ UMP-pcPl
Avatar użytkownika
piotrek.sz
Bywalec
 
Posty: 292
Dołączył(a): Śr, 09 lip 2008 14:53
Lokalizacja: Koty, Kędzierzyn Koźle.

Re: Który Nuvi?

Postprzez GPS Maniak » N, 03 cze 2012 15:23

epkchmiele napisał(a):Ja kupując M10 widziałem bardzo duży według mnie plus posiadania nawigacji pod ręką, w każdej chwili .

Wielu ludzi podkreśla właśnie tę cechę "nawigacji" w smartphonie. Patrząc jednak na to przez pryzmat nawigacji samochodowej dostrzegam też drugą stronę medalu. Wysiadając by zapłacić za paliwo, co np. w Balicach trwa czasami ok. 5-10 min. - nie chcąc być odciętym od telefonu - musiałbym wypiąć "GPSa" z uchwytu, by za 5-10 minut ponownie wpinać. Niby drobiazg ale upierdliwy. To samo dotyczy krótkich postojów na "cywilizowanych" parkingach związanych z kawą, siusiu itd. Tu też GPSu w ogóle nie ruszam, a komórka siedzi w kieszeni koszuli. Inna sprawa, że głupio bym się poczuł gdybym wszedł do toalety i usłyszał z kieszeni: "Brak sygnału z GPS". :wink: Aby tego uniknąć musiałbym albo wyłączać aplikację nawigacyjną, albo przyciszyć telefon. Dodatkowe czynności, których jakoś nie czuję :? Kolejny minus, całkowicie subiektywny - jest taki, że mimo wszystko podczas jazdy i wybierania np. numeru telefonu nawigacja staje się jakby trochę mniej nawigacją, a bardziej telefonem. Nie każdy to lubi. Dlatego też mimo tego, że mam w moim smartphonie zarówno IGO-8 jak też MapMap używam w samochodzie wyłącznie NUVIego, którego nawiasem mówiąc trzymam zawsze w samochodzie i w takim układzie też mogę powiedzieć że nawigację samochodową zawsze mam pod ręką. :D

Natomiast - ale to już poza tematem wątku - niewątpliwą zaletą nawigacji w smartphonie jest sytuacja w której człek wybiera się na piesze zwiedzanie obcego miasta. Tu zaczyna działać na plus fakt że jest to tylko jedno urządzenie, które na dodatek zawsze mamy "pod ręką".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Który Nuvi?

Postprzez Marko » N, 03 cze 2012 15:30

GPS Maniak napisał(a):GPSu w ogóle nie ruszam, a komórka siedzi w kieszeni koszuli. Inna sprawa, że głupio się poczuł gdyby wszedł do toalety i usłyszał z kieszeni: "Brak sygnału z GPS".

Widać Lechu, że nie bawiłeś się zbyt długo Nuvifonem :)
1. Idąc z Nuvifonem w kieszeni, włączona nawigacja Navi uaktywnia się w trybie "pieszego", który w standardowym ustawieniu ma wyłączony dźwięk, tylko alarm wibracyjny (np. o skręcie).
2. Wyjęcie Nuvifona z aktywnego uchwytu nie wymaga "gmerania w kabelkach". Dodatkowo zapisuje Ci pozycję, jeśli zasiedziałbyś się w tym intymnym pomieszczeniu na stacji ;)
3. W odpowiedzi na informację Pawła:
epkchmiele napisał(a):Okazało się że jest jeszcze lepiej bo to nie to samo co automapa wgrana na wm czy androida , tylko system jest specjalnie dopasowany pod garmina .

Jeśli POI nie ma na mapie Garmina, to na pewno siedzi w Google ;) Nawigacja może odbywać się już po CNE czy UMP, czyli mapie i aplikacji Garmin.
Screenshot-1338733162030.png
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Który Nuvi?

Postprzez GPS Maniak » N, 03 cze 2012 16:02

Marko napisał(a):Widać Lechu, że nie bawiłeś się zbyt długo Nuvifonem :)

Prawdę powiedziawszy było to jakieś 30-60 minut w sklepie: viewtopic.php?p=80436#p80436
W związku z powyższym przepraszam wszystkich za wprowadzenie w błąd w sprawie komunikatu o utracie sygnału z satelitów w toalecie :oops:

Reszta bez zmian. Tzn. nadal nie widzę siebie używającego zabawkę all in one w samochodzie.
Co nie znaczy, że gdyby trafiła się atrakcyjna okazja nie kupiłbym Nuvifona na androidzie. Na pewno bym kupił :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Który Nuvi?

Postprzez popej » N, 03 cze 2012 18:19

Współczesny smartfon ma lepszy procesor i często lepszy ekran niż nuvi. I do tego zupełnie normalny odbiornik GPS. Dla mnie optymalny byłby smartfon z aktywnym uchwytem w samochodzie. Tak, że masz z automatu system głośnomówiący i nawigację. Jako anegdotę przytoczę odpowiedź znajomego na pytanie, jak długo trzyma mu bateria w telefonie: nie wiem, nigdy się nie wyczerpała, wystarcza jej ładowanie w samochodzie jak jadę do pracy.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Który Nuvi?

Postprzez epkchmiele » N, 03 cze 2012 18:22

Witam ponownie. Ja już kilkakotnie pisałem na temat M10 żeby przekazać że M10 to nie ovi na noki, to nie igo na androidzie itd. Mentalność na tym forum jest taka że navigacja na telefonie jest be. Nie potrafię już jaśniej opisać że różnica jest P O W A L A J A C A. Więc nie będę Wisły kijem zawracać bo i tak nikt tego nie zrozumie , jak nie będzie miał M10 czy A10. Każdy łącznie z Lechem patrzy na to z perspektywy swojego telefonu i się z nimi zgadzam , bo jest to niewygodne . Najbardziej mnie wkurza wyłączanie takiego igo , czy automapy. Trzeba o tym pamiętać. Wyjmowanie z uchwytu aktywnego odbywa się jednym kliknięciem , a wybieranie numeru jest łatwiejsze niż w zestawie pda+aplikacja. Dlatego ja tak niechętnie podchodzę do wgrywania automapy czy innej aplikacji do M10 bo to już inna bajka . Nawet twonav który o dziwo potrafił się troszeczkę zintegrować to i tak nie jest to samo co garmin w M10. Dla przykładu: zestaw pda +aplikacja po odebraniu połączenia przechodzi od razu do mapy , a ile się trzeba naklikać żeby przełączyć na głośnomówiący, a m10 kiedy przychodzi połaczenie pojawia się duża kafla do naciśnięcia(no chyba kazdy by trafił slepy i na wybojach) , następnie po naciśnięciu przechodzi do mapy i na ekranie pokazuje odnośnik do telefonu, oczywiście zestaw głśnomówiący włącza się z automatu. Tych przykłądów bym mógł wymienić setkę . O ten jest fajny po wyjęciu z uchwytu jednym kliknięciem , wystarczy nacisnąc jeden przycisk ten od wyłączenia telefonu i już mamy telefon . mapa sama się chowa, telefon sam przechodzi do głównego pulpitu , sam wyłącza zestaw głośnomówiący, sam zcisza się do wartości ustawionej przed włozeniem w uchwyt, sam zciemnia poświetlenie i w końcu sam przechodzi w tryb uśpienia . Panowie to nie jest pda+aplikacja . :D
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Który Nuvi?

Postprzez GPS Maniak » N, 03 cze 2012 18:32

Paweł. Dzięki za wyjaśnienia. Jeżeli tak to wszystko chodzi to znaczy że Garmin wypuścił na rynek dobry produkt i faktycznie szkoda że z tego projektu się wycofał. Inna sprawa że stary już jestem i niełatwo zmieniam swoje przyzwyczajenia. Zakorzenioną niechęć do urządzeń "all in one" (nie tylko w branży GPS) trudno zmienić. Pomijam fakt, że czasami użyczam nawigację żonie, a mojego telefonu jakoś nie chciałbym jej oddać w ręce :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Który Nuvi?

Postprzez epkchmiele » N, 03 cze 2012 19:14

Dokładnie produkt garmina jest świetny . Ja tego doświadczam przy zwykłych czynościach. Np idziemy z żoną na spacer w obcym mieście nagle zachodzi potrzeba apteki. Klikam jest za kilometr , żona się mnie pyta kiedy zamykają bo już się zbliża 20.00. No to ja klikam i halo do której jest czynna apteka , dostaje info że do 20.00 . I mam informacje gdzie ona jest, że jest jeszcze otwarta ,zostało mi 15 minut i apteka jest oddalona 1km, czyli muszę troche pobiec. Oczywiście w zestawie pda+aplikacja można uzyskać to samo, ale nie tak samo. W m10 jest to wszystko "podane na tacy" Nawigacja jest całkowicie zintegrowana i wszędzie są odnośniki , a to do mapy , a to do telefonu a nawet do internetu jak by się na mapie nie znalazło. Szkoda że nie cieszy się popularnością bo posiada możliwość rozmaitych usług np sprawdzanie co grają w kinie najbliżej położonym , czy co się dzieje w mieście w którym się teraz znajduje itd .Niestety tylko posiada możliwość bo w Polsce to nie działa .
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Który Nuvi?

Postprzez Zachu » N, 03 cze 2012 19:26

piotrek.sz jako nieliczni na forum mamy Nuvi 300. Moje porównanie do Nuvi 37xx.
Takiego ekrany dotykowego to nigdzie nie znajdziesz. Wszystkie nowsze Nuvi działają jak by trzeba było młotkiem uderzać. Te nowsze ekrany to "smera się". Nie jest to lepsze ani gorsze, zupełnie inne.
Ekran 3" zupełnie wystarczy przy czytelności Garmina. Jak ktoś szuka dla taty nawigacji, 5’ bo słabo widzi to śmiech ogarnia. Na Fizyce samoloty puszczał.
Na 4,3' Nuvi 37xx na belce są czasem trzy linijki tekstu. Poproś kogoś by to przeczytał z odległości "na wyciągnięcie ręki". Równie dobrze można podłączyć laptopa 15' z włączonym edytorem tekstu na telewizorze 52'.
Dla mnie niezbędne są: następny manewr /czyli czy trzymać się lewej, skręcić czy będzie rondo/, bardzo pomocne pasy ruchu, obrazki przydają się tylko na autostradach w Mediolanie i Monachium ;)
Szukając nawigacji warto mieć taką z kompasem 3 osiowym, żeby od razy wiedzieć, w którą stronę wyjechać z centrum handlowego,. Mieć widok pionowy. Przydaj się na dłuższych trasach, wiadomo jak biegnie droga i czy warto ryzykować wyprzedzanie. Na mieście jadę z 2D i poziomo, bo lepsza perspektywa do wyszukania dróg alternatywnych.
Największa skucha to brak POI na mapie. Reszta już praktycznie jest w N37xx.
Co raz bardziej się przekonuje do "podróży" Garmina. Nie musi przeliczać 1200 km tylko najbliższy odcinek. W nowym małym miasteczku gdzie czasem mapa nie nadąża za zmianami jest różnica przy przeliczaniu trasy minutę czy 10 sekund.
@ popej zawsze smatfony były bardziej wydajniejsze i lepsiejsze tylko funkcjonalność jest zupełnie inna niż Nuvi z aktywnym uchwytem.
Ja mam BT w aucie i nie tylko ja, po kontakcie z telefonem dotykowym mam takie uwagi.
Wybierz numer bez patrzenia na telefon przy 140 km/h? Na klasycznym telefonie z przyciskami, odnalezienie 8 czy 5 jest banalne. Przytrzymuje klawisz i dzwonie. Jak mam dzwonić z Nuvi to juz trochę absorbuje uwagę. Równie dobrze można łapać pikietaż ;)
Jak się trafi upierdliwa Pani z banku, co dzwoni co godzinę to też może zakłócić jazdę i niepotrzebnie zasłonić widok węzła.
W smartfonach, wszystko jest pięknie gdy mamy dostęp do sieci, możemy wyszukać w google punkt czy usługę. Jak sieć znika kończy się bajka i zostajemy w głuszy. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.
@ epkchmiele nie doceniasz tego forum :)
Każdy z nas ma telefon. Rozumiem, co to jest zintegrowane urządzenie a nie chiński uchwyt za 5 zł.
Na nasze spotkanie większość przybywała z AM na pokładzie. Użytkownicy Nuvi byli w mniejszości :)
Takie sprawy to można pisać na innych forach gdzie ludzie nie mają pojęcia jak to zmienia komfort użytkowania.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Który Nuvi?

Postprzez sdsyc » N, 03 cze 2012 19:54

epkchmiele napisał(a):Mentalność na tym forum jest taka że navigacja na telefonie jest be.

A wcale nie ;-)
Swoją E51 uzupełniłem o LD-3W (poprzednio miałem taki breloczek Voda-GPS) i... coraz częściej rezygnuję z zabierania N1200 do auta. Po pierwsze - zawsze przy mnie. Po drugie: widzialność ekranu E51 lepsza niż w N1200 (szczególnie jak założę okulary polaryzacyjne; ekran N1200 traci 50% jasności, a nie będę trzymać go ukosem :wink: ; rozmiar dla mnie nie ma znaczenia). Jedyna użyteczna przewaga N1200 to kalkulowanie dłuższych tras oraz LA. Wyobrażam sobie, że dokładam jeszcze te cechy M10, o których Ty piszesz i... zapominam o Nuvi ;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Który Nuvi?

Postprzez piotrek.sz » N, 03 cze 2012 20:06

Zachu napisał(a):piotrek.sz jako nieliczni na forum mamy Nuvi 300. Moje porównanie do Nuvi 37xx.

O takie porównanie mi chodziło- 300 jeszcze działa, pozostanie pewnie w służbowym aucie a nowy na dłuższe wyjazdy. Pewnie długie życie temu z jednej strony chciałbym coś nie za drogiego a z drugiej żeby za parę lat jeszcze obsłużył mapy- chociażby polskie literki...
Jak później kupię to może na następną aktualizację się załapię z CNE, albo na Allegro chociaz jakiś polec any model będzie tańszy to wtedy bym kupował:)
Pozdrawiam, Piotrek.

Nuvi 300+ CNE NT 2008+ UMP-pcPl+ GPMapa 2010.3
Nuvi 2495LMT+ CNE NTU 2017.10All+ UMP-pcPl
Avatar użytkownika
piotrek.sz
Bywalec
 
Posty: 292
Dołączył(a): Śr, 09 lip 2008 14:53
Lokalizacja: Koty, Kędzierzyn Koźle.

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości