Na Rower

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Na Rower

Postprzez Pieciu » N, 06 maja 2012 18:07

Witam
Zamierzam zakupić pierwszego Garmina do jazdy na rowerze, i tak sobie wymyśliłem po zorientowaniu się w Garminach że albo Dakota 20 lub Oregon 450 funkcje mają w zasadzie te same Oregon ma większy wyświetlacz. Czy to słuszny wybór ?

Pzdr
Piotr
Pzdr
Piotr
Pieciu
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): N, 06 maja 2012 18:00

Re: Na Rower

Postprzez h007 » N, 06 maja 2012 18:24

Zerknij tutaj:
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=10247

Na rowerze mam Dakotę 20 i bardzo polecam.
Jeśli ma to być odbiornik do turystyki rowerowej to lepiej brać Dakotę - kompaktowe rozmiary i dłuższy czas pracy.
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na Rower

Postprzez kaltam » Pn, 07 maja 2012 6:38

Mam Oregona 450 z czujnikiem kadencji i pulsometrem. Też polecam.
edge 1000 + radar Varia + Fenix 5 + nuvi 56LM + nuvi 1490T + CNE + UMP, Oregon 450 + Honor 7
kaltam
Bywalec
 
Posty: 485
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 7:36

Re: Na Rower

Postprzez h007 » Pn, 07 maja 2012 22:25

Recenzja Dakoty i kilka porównań do Oregona. Może się przyda :wink:
http://gpstracklog.com/2009/10/garmin-dakota-20-review.html
Forerunner 110 | 735XT
Dakota 20, UMP-pcPL, PL_TOPO
Nuvi 2545LMT
Dash Cam 56
Avatar użytkownika
h007
Bywalec
 
Posty: 432
Dołączył(a): So, 01 paź 2011 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na Rower

Postprzez goobie » Wt, 08 maja 2012 12:25

Witamy Serdecznie! Ja z kolei używam guzikowca, czyli 62s i również polecam na rower. Moja ocena jest subiektywna, bo nigdy nie miałem urządzenia dotykowego i nie wiem jak sprawdza się na rowerze. Jenak z 62s zjechałem już całe mazury, wlkp, pojezierze drawskie i kawałek wybrzeża - więc typowa turystyka rowerowa. Sprawdza się świetnie

Wygodna obsługa nawet podczas jazdy. Ekran pięknie czytelny nawet w ostrym słońcu - mam wrażenie, że im więcej słońca tym lepiej ;) W dzień praktycznie nie wymaga podświetlania. Na bateriach eneloop wytrzymuje spok. 20-22 godz więc czasem są to dwa dni jazdy...

Czy będziesz jeździł również zimą? Jeśli tak to warto zapytać kolegów czy da się np. Dakotę obsługiwać w rękawiczkach, bo to może być ew. problem - ściąganie rękawicy podczas jazdy, aby coś zatwierdzić, zmienić ekran itp będzie upierdliwe, szczególnie w terenie. Czasem też, używam mojego garmina na wycieczkach pieszych i cenię sobie to, że nie trzeba ściągać rękawic. Chyba że nosem operować po szybie, ale jak zmarznie to... też nie bardzo ;) Były też swego czasu wątpliwości co do przydatności ekranów dotykowych w pełnym słońcu, ale myślę, że te ekrany są coraz lepsze...
Pozdrawiam
Adam
Avatar użytkownika
goobie
Początkujący
 
Posty: 96
Dołączył(a): Pn, 13 kwi 2009 17:43
Lokalizacja: Poznań

Re: Na Rower

Postprzez gavia » Wt, 08 maja 2012 19:35

A nad takim czymś zastanawiałeś się ?

Navrod 320 Moto -cena kolo 700 zł.
http://www.navroad.com/pl/produkt,98.htm

Karte 32 gb czyta lekko. Serce, nachylenie pokazuje,ślad zapisuje,kompas i barometr wbudowane.Mocowanie na rower-stabilne 0 stresu że spadnie.Wydawałoby się że za duże ale jest ok.
Zainstalowane fabrycznie Sportsnavi i KAMAP .Sportsnavi to -taki zaawansowany rowerowy logger, niestety nie obsługuje mapy tylko zapisuje ślad ,pokazuje wykres wysoości puls itd.
Jest też Kamap do obslugi map ale badziewny coś jak Trek buddy. Lepiej zainstalować TwoNav albo nawet Ozi wtedy mamy super funkcje profilu liczy przewyższenia itp. Tylko, że wtedy póki co nie ma w Two Nav dostępu do funkcji ANT ( pomiar pulsu,kadencji ) ,może w przyszłości.
No i 2 minus bateria niby 1800 mah, ale jak podświetlanie 100% to tylko niecałe 4-5h. Za to dodatkowe baterie 20 zeta, więc problemu nie ma wielkiego.

taka ciekawostka
Nadaje się do latania ,można zainstalować LK8000 skonfigurować i możemy mieć wysokość z barometru nie tylko z gps.

kilka foto,trochę podrasowana wersja
http://img254.imageshack.us/img254/9803/img1802k.jpg
http://img341.imageshack.us/img341/7326/img1728g.jpg
http://img7.imageshack.us/img7/5271/navroad2.jpg
http://img442.imageshack.us/img442/1475/navroad4.jpg
http://img140.imageshack.us/img140/3990/navroad320.jpg
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Na Rower

Postprzez asandrzej » Wt, 08 maja 2012 19:42

To w grudniu 2010, była już tak propozycja.
viewtopic.php?p=108894#p108894
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Na Rower

Postprzez gavia » Wt, 08 maja 2012 19:52

Nie kupisz to się nie przekonasz, te wszystkie recenzje w gazetach opisują ''pierdoły'' ale nie to co ważne.Nawet nie potrafia podać wiarygodnych danych dotyczących baterii.
Niestety się trochę zawiodłem na Navroadzie 320 ( brakuje mi tylko Ant i barometru pod TwoNav) co w cale nie oznacza, że ktoś inny będzie bardzo happy.


Jak masz możliwość to przetestuj koniecznie TwoNav i funkcje profilu wysokości na komórce lub zwykłym palmptopie , dla mnie na rower nr.1 ( choć jeszcze nie do końca dopracowana). Nie wiem czy Garmin daje radę.

Tak w skrócie kiedy może się przydać.Planowana pętla Jelenia Gora ,Gireczyn,Kotlina,Krobica ,Swieradów ,Rozdroze Izerskie ,Szklarska ,Jg. Dojechalismy w okolice Krobicy ,siła jest i którędy dalej jechać żeby nie przedobrzyć-wtedy właśnie dane wysokościowe pomocne. Też na razie jestem początkujący leszczyk w tym programie ale dzięki MARKO coś tam się juz nauczyłem.

1.Kreślimy na mapie ślad ( tutaj 2 ślady żeby porównać)
http://img4.imageshack.us/img4/6805/img1812ij.jpg albo większa podziałka http://img703.imageshack.us/img703/7184/img1813wv.jpg
2.Wchodzimy we właściwości śladu widać ile zostało przewyższenia ( obniżenia ,dystans itp) jadąc po śladzie 1 i 2 ( tutaj zielony KOTLINA, czerwony SWIERADOW)
http://img844.imageshack.us/img844/2996/img1809nj.jpg
3.Możemy zerknąć na wykres profilu wysokości planowanego śladu
Swieradów http://img577.imageshack.us/img577/9796/img1810eh.jpg i Kotlina http://img189.imageshack.us/img189/2065/imgwykres2.jpg

4.Jak damy NAWIGUJ to nam pokaże gdzie jesteśmy na wykresie i jak się przesuwamy.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Na Rower

Postprzez wojgoj » Wt, 15 maja 2012 19:37

Pieciu napisał(a):Zamierzam zakupić pierwszego Garmina do jazdy na rowerze, i tak sobie wymyśliłem po zorientowaniu się w Garminach że albo Dakota 20 lub Oregon 450 funkcje mają w zasadzie te same Oregon ma większy wyświetlacz. Czy to słuszny wybór ?

Najpierw chcialem tylko zapytac, na co padl wybor, ale mysle, ze i moja opinia sie tutaj przyda.
Mam doswiadczenie z jazda na rowerze i chodzeniem na piechote z Garminem w komorce, potem Colorado 300, potem 60CSX, teraz i jeszcze dlugo 62s.
i po kolei:
telefon - nawet uzywajac Nokii E71, ktorej czas pracyna baterii jest dlugi i mialem druga baterie, czas pracy byl slaby i prawie ciagle musialem miec zalaczone podswietlenie, zeby cokolwiek widziec. Do tego dlugie lapanie sygnalu - odpada.

Colorado 300 - i tu na pewno warto wspomniec o rozdzielczosci - wyswietlacz 240x400pixeli. Wydaje sie super. O nie. Jasnosc ekranu bardzo slaba, wiec zwykle baterie wlaczone (nawet w sloneczny dzien, zeby - wlasnie - przebic sie przez refleks slonca). Ekran bardzo ciemny, odbijajace sie Slonce uniemozliwia zerkanie na ekran, co jest mozliwe i dziala bardzo dobrze w serii 60. Czas pracy na baterii krotki. Obsluga pokretlem - niewygodna. Na jakie jezdzenie - trekking, szutry, czasami gory (ale takie gory dostepne dla roweru trekkingowego, czyli mniej wiecej Beskid). Aha jest mozliwosc dodawania CustomMaps - zdjecia z GoogleMaps, ale nie wiedziec czemu, zdjecia Polski sa ciemne i na Colo nie dawalo to duzo. Nie polecam.

60CSX - rozdzielczosc 160x240 - i to wystarcza. Naprawde. Widocznosc swietna, w dzien i pod wieczor daje rade zupelnie bez podswietlenia. wolniejszy niz Colo software, ale i tak zdecydowanie lepszy od niego.
Problem - cena. Kiedys kupowalo sie za 570zl, teraz kosztuje tyle co 62s, wiec wedlug mnie zdecydowanie lepiej kupic 62s, gdzie mozesz latwiej wrzucac mapy (czyta kilka plikow map, nie tylko jeden jak 60CSX - wychodzi z czasem uzytkowania, ze jest to bardzo wygodne).
i
62s - rozdzielczosc jak 60csx, ale poprawiono kolory. Soft intuicyjny i szybki. Mozliwosc wrzucania zdjec z google i CO ROWNIEZ WAZNE - latwo dostepne zeskanowane mapy compassu - wrzucasz mape compassu i mozesz ja ukrywac/zalaczac, moze byc tlem dla mapy Garmina. Bardzo przydatne, bo czasami mapy garminowe nie wystarczaja na offroadzie - a papierowe (zeskanowane, w gps-ie) maja te drogi.
Bardzo bardzo polecam.

Potem jeszcze warto zwrocic uwage na kwestie uchwytu w zaleznosci, jak jezdzisz -
zebys nie pokusil sie na jakis patentowy uchwyt i po pierwszej wiekszej dziurze bedziesz bez gpsa.

Nie mam zadnego doswiadczenia co do nie-garminowych sprzetow (tylko telefon), ale stopien kompatybilnosci i wygody (wrzucanie, przegladanie, zgrywanie sladow, map itp) jest na tyle zaawansowane dla Garminow, ze
jesli nie znasz sie za bardzo na tym i nie lubisz sleczec nad komputerem probujac przekonwertowac itd itp - kup Garmina. Moze dasz wiecej, ale zaoszczedzisz wiele czasu, nerwow i pradu na komputer :)

Jesli dobrze poszukac, mozna kupic 62s za 1150zl.
Uzywany, ale nie ma sie co uzywek bac - Garminy sie nie psuja.
Mialem ich osiem i nigdy nie bylo problemu.

pozdrawiam

i niech kolega da znac co wybral - czy sie na cos nasze rady przydaly :)

Edit: kwestia baterii: z tego co wiem, tylko Garmin chodzi na paluszki (i juz nie wszystkie garminy - dedykowana do rowerow seria Edge juz nie).
bierzesz na wycieczke 4 albo 6 baterii (to tak na 3 - 4 dni, dla jasnosci:) i nie przejmujesz sie, ze ni bedziesz mial gdzie ladowac. Poza tym na wioskach w spozywczakach maja baterie paluszki, mozna sie tym ratowac.


Czytam te moja wiadomosc i cos chaotyczna wyszla.
Nie warto kierowac sie tym, zeby wyswietlacz byl duzy - 62s czy 60csx ma zdecydowanie wystarczajacy.
Wiekszy wyswietlacz to krotszy czas pracy baterii.
Dotykowce, o ile sie nie myle - maja ekran w malym wglebieniu - gdy pada albo cos Ci tam wpadnie, nie "zmieciesz" tego po prostu jak na plaskim wyswietlaczu
Garmin zaliczy glebe i na 99% nic mu sie nie stanie :)
CustomMaps - sprawdz sobie, najlepiej na stronie darmowej mapy UMP - http://ump.waw.pl/ ,jak jest zmapowany region, po ktorym chcesz jezdzic na rowerze.
Jesli slabo - bedziesz potrzebowal "wsparcia" w postaci np. map compassowych http://compass.krakow.pl/page_17/ tutaj mapka z zasiegiem ich map.
Jesli i tej nie ma - moga sie przydac zrzuty z googleMaps / GoogleEarth.

Wszystko zalezy, na jaka jazde Ci ten odbiornik.
Jesli dotykowiec - czy bedzie dobrze lapal dotyk, jesli w lato w upal bedziesz mial suche albo brudne palce (pomijam kwestie rekawiczek, bo w nich w ogole odpada)
Jesli z guzikami - dobry uchwyt.

Jesli cos wyjasnic, opisac - daj znac. Teraz pisze tak na szybko.
Wojtek
62s, 60CSx, 60Cx
wojgoj
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): N, 02 maja 2010 17:38
Lokalizacja: Lizbona

Re: Na Rower

Postprzez GPS Maniak » Wt, 15 maja 2012 20:17

wojgoj napisał(a):Czytam te moja wiadomosc i cos chaotyczna wyszla.

Jest OK. :D

A jeżeli chodzi o stronę merytoryczną - od dwóch tygodni jestem użytkownikiem pożyczonego na nieco dłużej Colorado 300 i - póki co - całkowicie podzielam tę opinię:
wojgoj napisał(a):Jasnosc ekranu bardzo slaba,

Dodałbym jeszcze że ekran jest do tej lichej jasności, a może właśnie przez tę lichą jasność (?) mało kontrastowy, co mimo wysokiej rozdzielczości powoduje, że rastry - np. z serwisu CykloAtlas wyglądają bardzo blado. Dosłownie - nie w przenośni :D Oczywiście lekarstwem na to byłaby wstępna obróbka rastrów przed ich konwersją na format KMZ/JNX, tyle że jeżeli dostaniemy gotowe JNXy od kolegi, który akurat przygotowywał sobie je np. dla 62S czy eTrexa - to po wgraniu ich do Colorado możemy być dość mocno zawiedzeni - mimo bardzo dobrej rozdzielczości i sensownie dużego ekraniku.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Na Rower

Postprzez Mariusz65 » Wt, 15 maja 2012 20:23

@wojgoj – Czemu nie używasz polskich liter?
Przecież jest różnica pomiędzy "zrobić łaskę" a "zrobic laske"!
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Na Rower

Postprzez asandrzej » Wt, 15 maja 2012 22:20

Fakt, że „pożyczone” jnx-y z eTrexa nie bardzo się nadają do Colorado,
przygotowałem mapy w pliku jnx nie dokonując żadnej korekty po pobraniu,
dla porównania zamieszczam scren, po lewej nowo utworzony jnx, po prawej „pożyczony”.
Wychodni na to, że dla eTrexa należy przeprowadzić korektę.

Nie korzystam z map Cykloatlasu, więc utworzyłem plik jnx z tego, co miałem.

Czy Colorado zdaje egzamin w turystyce rowerowej, nie wiem, myślę, że nie, jest kilku forumowiczów,
którzy zrezygnowali z tego odbiornika w turystyce rowerowej.
Załączniki
Załącznik.jpg
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Na Rower

Postprzez wojgoj » Śr, 16 maja 2012 12:18

Mariusz65 napisał(a):@wojgoj – Czemu nie używasz polskich liter?
Przecież jest różnica pomiędzy "zrobić łaskę" a "zrobic laske"!

wiem, wiem.
Mieszkam i pracuje obecnie w Lizbonie i mam do dyspozycji:
- Samsung GalaxyTab 10.1 z angielskim softem (gdzie nie umiem zmienic na polska klawiature; nie potrzebuje;)
- nie swoj komputer (wiec nie za bardzo wypada wgrywac polska klawiature;)

a do wszystkich:
mamy cos wiecej o Colo300 i o serii 60, byloby bardzo dobrze, gdyby ktos mogl sie wypowiedziec jak wypada porownianie 62s z Oregonem albo Dakota?
Pisalem o Colo majac na wzgledzie to, ze ma podobny wyswietlacz do Oregona i do Dakoty(duzy wyswietlacz, duza rozdzielczosc), nie wiem jednak jak z jasnoscia i widocznoscia w Sloncu - moze cos poprawiono od Colo300.
Poza tym to sa dotykowce, wiec i technologia inna - inny material.
Wojtek
62s, 60CSx, 60Cx
wojgoj
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): N, 02 maja 2010 17:38
Lokalizacja: Lizbona

Re: Na Rower

Postprzez wojgoj » Śr, 16 maja 2012 12:34

Pieciu napisał(a):Witam
Zamierzam zakupić pierwszego Garmina do jazdy na rowerze, i tak sobie wymyśliłem po zorientowaniu się w Garminach że albo Dakota 20 lub Oregon 450 funkcje mają w zasadzie te same Oregon ma większy wyświetlacz. Czy to słuszny wybór ?

Pzdr
Piotr


jeszcze jedna rzecz, ktora mi teraz przyszla do glowy, czyli tzn "guzikologia" serii 60 :)
Sytuacja, ktora czasem sie zdarza:

Jedziesz na rowerze, chcesz zaznaczyc (zapisac w odbiorniku) jakies miejsce, a na przyklad wlasnie dosc szybko zjezdzasz, mijasz ciekawe miejsce, gdzie kiedys chcesz wrocic.
Na 62s/60csx to jest przycisniecie jednego przycisku i potwierdzenie drugim.

W dotykowcach/etrexach jest to grzebanie w menu - a jesli zjezdzasz wlasnie po dziurach, koncentrowanie sie na malym wyswietlaczu i trafianiu w odpowiednie pole na wyswietlaczu moze byc karkolomne.
nie wiem jak kwestia zmieniania widoku ekranu - w 62s przelaczasz jednym przyciskiem z mapy na kompas, na wysokosciomierz, itd

Jedna rzecz na minus serii 60/62 - odbiorniki sa duze. Np. Etrex 30 wazy prawie polowe mniej niz 62s.
Mi to jednak nie przeszkadza, kwestia przyzwyczajenia, wole wygode przyciskow (ktorych Etrex tez nie ma).
Zreszta popatrz po podpisach forumowiczow - co tam kto ma.
Mysle, ze wiecej tych "cegielek" z serii 60/62 znajdziesz, niz Etrexow, Navroadow, Oregonow itd (chociaz mohe sie mylic, bo nie sprawdzalem :)
Wojtek
62s, 60CSx, 60Cx
wojgoj
Początkujący
 
Posty: 13
Dołączył(a): N, 02 maja 2010 17:38
Lokalizacja: Lizbona

Re: Na Rower

Postprzez wodzirej » Śr, 16 maja 2012 12:34

wojgoj napisał(a):jak wypada porownianie 62s z Oregonem


Garniakowy test 62s zaczyna się tak:
"Czy Garmin 62s to tylko taki Oregon w nowej-starej obudowie? Czy przyciski są lepsze od ekranu dotykowego i czy Garmin potrafi jeszcze robić dobre wyświetlacze?"
Poczytaj: viewtopic.php?f=2&t=8524
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości