Na Rower

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Na Rower

Postprzez popej » Cz, 14 cze 2012 14:12

Ja bym powiedział, że zdjęcie asnadrzeja dość dobrze oddaje faktyczny wygląd ekranów. Tylko to ani Dakota ani podświetlenie :)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Na Rower

Postprzez Mariusz65 » Cz, 14 cze 2012 14:51

Marko napisał(a):Z tego co pamiętam eTrex działał z 10 godz. non stop z ekranem na 100%, Sportiva jakieś 4-5 godz.

Z tego co czytam to w nowym eTrexie ograniczono zużycie energii kosztem procesora zamiast wyświetlacza.
Nie wiem co gorsze…
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Na Rower

Postprzez GPS Maniak » Cz, 14 cze 2012 15:32

A ja wiem :wink: Bo zawsze byłem miłośnikiem super dobrych ekranów :D

Inna sprawa, że cały ten problem z wolnym procesorkiem dotyczy sytuacji: "Przeglądanie mapy nieco dalej niż tylko za krawędzią ekranu". Natomiast już podczas wędrówki mapa nadąża za wędrowcem bez problemu - niezależnie od tego czy to wektor czy raster, a jeżeli chodzi o obrócenie mapy "za kompasem" (jeżeli ten w eTrexie akurat działa :wink: ) to w ogóle nie widzę różnicy. Czasami 62-ka obróci mapę nieco szybciej ale bywa też odwrotnie. W sumie ten wolny procesorek już w terenie aż tak bardzo nie boli. Zresztą. Nie oszukujmy się: Dakota czy 62ST też mistrzami sprintu nie są :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Na Rower

Postprzez asandrzej » Cz, 14 cze 2012 16:10

Marko napisał(a):Chyba tylko Montana na Twoim zdjęciu ma włączone podświetlenie... .

Na filmie 62-ka ma 100% podświetlania, jak ustawione jest podświetlanie pozostałych odbiorników nie wiadomo,
Dakota na pewno ma włączone podświetlanie, z czego można wioskować, że Oregon także ma włączone.
Tuż przed tym jak jest porównywana szerokość ekranu Montany, jest pokazany ekran sterowania podświetlaniem w 62-ce,
na którym jest ustawione podświetlane na wartość 100%

Edit:
@ Marko
Żebyś mógł, to zobaczyć rozjaśniłem ( tylko ) ekran 62-ki

Pod2.jpg
Pod2.jpg (51.93 KiB) Przeglądane 9316 razy


popej napisał(a):Tylko to ani Dakota ani podświetlenie :)

Tak, że zdjęcia jak i film, jest o Dakocie i o podświetlaniu.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Na Rower

Postprzez Marko » Cz, 14 cze 2012 17:56

@Asandrzej
Mi chodziło o takie porównanie:
viewtopic.php?f=2&t=6070&start=165#p90081

Obrazek
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Na Rower

Postprzez asandrzej » Cz, 14 cze 2012 18:06

Ładne zdjęcie.

Na zamieszczonym wcześnij przeze mnie zdjęciu, ekran Dakota jest ciemniejszy niż być powinien, przed położeniem 62-ki ekran Dakoty gaśnie.

aandrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Na Rower

Postprzez Mariusz65 » Cz, 14 cze 2012 18:14

asandrzej napisał(a):Dakota na pewno ma włączone podświetlanie

Wyświetlacz Dakoty gaśnie w pierwszej minucie i dwudziestej sekundzie filmu :!:
Tak, że zależy kiedy zrobiłeś zrzut ekranu ;-)
Wygląda, że już po tym czsie.

GPS Maniak napisał(a):Natomiast już podczas wędrówki mapa nadąża za wędrowcem bez problemu - niezależnie od tego czy to wektor czy raster...

Jednak czytam bardzo często narzekania na tępo odświeżania nowego eTrexa. Ponoć w porównaniach bezpośrednich do 62-ki jest dużo gorzej. Z tego co czytam to jestem pewien, że Dakota jest również "szybsza" od eTrexa.
Zastanawiałem się nawet nad wymianą Dakoty na ładnego, małego i energooszczędnego (podstawowe zalety) eTrexa 30 ale kilka rzeczy zadecydowało na nie:
- Strasznie mi się nie podoba grafika menu eTrexa. Wiem, że to śmieszne i bez znaczenia ale dla mnie jest brzydka i tyle ;-)
- Problemy z kompasem. Widzę, że Garmin wymienia już z tego powodu odbiorniki, więc sami nie wiedzą gdzie leży problem i nie wiadomo czy go naprawią. Zresztą dewizą Garmina stało się już to, że nie naprawia tego co popsuł ;-)
- Wolne działanie procesora właśnie.

Całości dopełniły kwestie ekonomiczne więc ponieważ Dakota ma się bardzo dobrze więc na razie pozostaje. Poza tym przyzwyczaiłem się już do (tak tutaj krytykowanego) ekranu dotykowego i jest on dla mnie bardzo wygodny w obsłudze, łącznie z przesuwaniem mapy palcem. Przyzwyczajenie drugą naturą więc boję się przestawiać na guzikowca. Pewnie chcąc cokolwiek przełączyć dotykałbym odruchowo ekranu :lol:
Na ciemniejszym co prawda ekranie z powodzeniem widzę potrzebne informacje i to gdzie jestem ;-) Tragedii nie ma!

Może Asandzrzej zamiast wznawiania dyskusji o wyświetlaczach (która już była sto razy wałkowana i wiadomo kto przy jakim zdaniu pozostanie ;-)), napisałby jakie wady eTrexa skłoniły Go do pozbycia się tego odbiornika :?:
Ostatnio edytowano Cz, 14 cze 2012 18:16 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Na Rower

Postprzez popej » Cz, 14 cze 2012 18:16

asandrzej napisał(a):Tak, że zdjęcia jak i film, jest o Dakocie i o podświetlaniu.

Łudzisz się. Na zdjęciu jest 62, Montana i Oregon. Dla żadnego z nich podświetlenie nie jest ani widoczne ani potrzebne na słońcu, jak to widać na zdjęciu.
Na drugim zdjęciu jest Montana i 62, też to nie świadczy w żaden sposób, jak działa Dakota.

Gdybyś chciał szukać innych zdjęć, to po prostu zwróć uwagę, że ekran Dakoty jest dokładnie takich samych rozmiarów jak ekran 62.

Edycja: cofnąłem się dalej w wątku i widzę, że umieszczałeś także zdjęcia Dakoty, tylko potem zrobił się off-topic.
Ostatnio edytowano Cz, 14 cze 2012 18:19 przez popej, łącznie edytowano 1 raz
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Na Rower

Postprzez Mariusz65 » Cz, 14 cze 2012 18:18

popej napisał(a):
asandrzej napisał(a):Na zdjęciu jest 62, Montana i Oregon.

Na tym zdjęciu jest Dakota :arrow: viewtopic.php?p=145108#p145108
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Na Rower

Postprzez asandrzej » Cz, 14 cze 2012 18:23

@ Popej
Ja piszę o zdięciach ( w liczbie mnogiej) i filmie, Ty piszesz o zdjęciu, to domyślam się, że bierzesz pod uwagę tylko drugie zdjęcie zamieszczone przeze mnie.

popej napisał(a):Edycja: cofnąłem się dalej w wątku i widzę, że umieszczałeś także zdjęcia Dakoty, tylko potem zrobił się off-topic.

Zdarza się.
andrzej
Ps.
Właściwe to zdałem pytanie, co sądzicie o zamieszczonym zdjęciu.
Nie zabierałem głosu odnośnie podświetlania w Dakocie, tylko tego, że zdjęcia nie oddają rzeczywistego
wyglądu ekranów, o czym wspomial Mariusz65.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Na Rower

Postprzez GPS Maniak » Cz, 14 cze 2012 19:23

Mariusz65 napisał(a):
GPS Maniak napisał(a):Natomiast już podczas wędrówki mapa nadąża za wędrowcem bez problemu - niezależnie od tego czy to wektor czy raster...
Jednak czytam bardzo często narzekania na tępo odświeżania nowego eTrexa.

Jedno z drugim nie stoi w sprzeczności. Sam podkreślam, że podczas zabawy odbiornikiem odświeżanie mapy w eTrexie jest upierdliwie wolne. Nie zmienia to faktu, że już podczas wędrówki problemów nie ma i jakoś sobie nie przypominam, by ktoś zgłosił na Garniaku zastrzeżenia związane z "nie nadążeniem mapy" za wędrowcem bądź cyklistą.
Mariusz65 napisał(a):Ponoć w porównaniach bezpośrednich do 62-ki jest dużo gorzej.

Na całe szczęście ja nie muszę bazować na "ponoć" :wink: W końcu mam obydwa odbiorniki :D
Jeszcze raz powtarzam to co napisałem wyżej: cały ten problem z wolnym procesorkiem dotyczy sytuacji: "Przeglądanie mapy nieco dalej niż tylko za krawędzią ekranu". Krótko mówiąc dotyczy to sytuacji, w której nudzisz się w schronisku i zaczynasz przeglądać mapy. "Na szlaku" jest spoko. Naprawdę.
Mariusz65 napisał(a):Zastanawiałem się nawet nad wymianą Dakoty

Qrczę. Nie! Jak pozbędziesz się Dakoty, to komu będę dokuczał, że ma odbiornik ... dla Betty :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Na Rower

Postprzez sdsyc » Cz, 14 cze 2012 19:41

GPS Maniak napisał(a):to komu będę dokuczał

Jest jeszcze jeden ;-)
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Na Rower

Postprzez GPS Maniak » Cz, 14 cze 2012 19:44

asandrzej napisał(a):Nie zabierałem głosu odnośnie podświetlania w Dakocie, tylko tego, że zdjęcia nie oddają rzeczywistego
wyglądu ekranów, o czym wspomial Mariusz65.

Drobne wyjaśnienie. Fotka, którą zaprezentował Mariusz nie miała nic mówić o tym jak wygląda ekran Dakoty.
Mariusz opublikował fotkę tyle że ... wyrwaną z kontekstu. Pozbawioną mojego komentarza, który brzmiał:
GPS Maniak napisał(a):To zdjęcie wykonane w sklepie. Zdjęcie nieco kłamie, ale prawda jest taka, że moja komórka w porównaniu z licho widoczną Dakotą to "latarka". Oba urządzenia świeciły na 100% Podobnie wygląda porównanie Dakoty z bardzo kontrastowym (zdecydowanie lepszym od Colorado ) Nuviphonem. Szok Ale proszę mi wierzyć różnica była naprawdę aż tak wyraźna jak widać to na fotce.

Jak widać z tego tekstu:
* po pierwsze od razu zastrzegłem, że zdjęcie nie oddaje realizmu sytuacji
* po drugie wynika z niego że celem opublikowanej przeze mnie fotografii było nie tyle pokazanie tego "jak wygląda ekran Dakoty" ile tego, jaka jest różnica w sile podświetlenia pomiędzy Dakotą z jednej strony, a Asusem czy Nuviphonem z drugiej.

Podkreślam: w zaprezentowanej fotografii chodziło wyłącznie o porównanie siły podświetlenia, a nie o rzeczywisty wygląd ekranu - nieważne czy to Dakoty, Asusa czy Nuviphone.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Na Rower

Postprzez traper_24 » Cz, 14 cze 2012 20:02

GPS Maniak napisał(a):Jeszcze raz powtarzam to co napisałem wyżej: cały ten problem z wolnym procesorkiem dotyczy sytuacji: "Przeglądanie mapy nieco dalej niż tylko za krawędzią ekranu". Krótko mówiąc dotyczy to sytuacji, w której nudzisz się w schronisku i zaczynasz przeglądać mapy. "Na szlaku" jest spoko. Naprawdę.


Tak, z tym że jeszcze bardziej spoko bywa właśnie w schronisku, gdzie masz czas i klimat, aby wyciągnąć mapę papierową i się w nią zagłębić. Natomiast "na szlaku" uciekające minuty, pogoda albo ciemności (a teraz jeszcze komary...) mogą takie ekstrawagancje bardzo utrudniać i wtedy najprościej byłoby zobaczyć na ręczniaku, co też się znajduje kilometr albo dwa dalej - zakładając standardową działalność na skali 120 m. lub 200 m. No i niestety tragiczna slamazarność Etrexa, w połączeniu z jej niestabilnoscią (np. pierwsze 200 m. za krawędzią liczy pół minuty, następne 500 m. - 10 sekund itd.), czynią opisywaną operację dosyć karkołomną.

Niekiedy poruszana tu sprawa irytuje mnie do tego stopnia, że w podobnej sytuacji wolę odpalić Samsunga B2710 - bo jeśli chodzi o szybkość przesuwania mapy czy jej przeskalowania (zmiana warstwy), to zostawia on używanego przeze mnie Legenda H o kilka okrążeń w tyle.
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Re: Na Rower

Postprzez epkchmiele » Cz, 14 cze 2012 20:22

To ja jeszcze dodam jedno porównanie :http://www.youtube.com/watch?v=usA72YFrCtM
Oregon 650t, Garmin Asus M10
Było: Oregon 550T
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości