eTrex 10 wątpliwości

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez pelsta » Wt, 05 cze 2012 22:33

@Mariusz65
Czytałem. Ale...
Nie odważyłbym się zainstalować niczego, co nie pochodzi z zaufanego źródła, na komputerze czy w nawigacji.

He, he.
Podobny przypadek (nie słuchania ostrzeżeń) miałem z Nuvi200. Podłączyłem go do komputera na dłuższy czas, zapomniałem o tym i włączyłem/wyłączyłem komputer. Skończyło się "wymianą serwisową".

Tak się zastanawiam...
Mój eTrex mam ustawiony tak, aby pracował w trybie pamięci masowej. Czy w przypadku unieruchomienia po aktualizacji firmware i podłączeniu do komputera zgłosi się on w tym trybie?

@Lechu
Ale z drugiej strony zapodam informację/ostrzeżenie jakby eTrex nie przeżył aktualizacji map/firmware :lol:

yarr napisał(a):serio gdyby byl model eTrex 15 z mono ekranem ktory ma mozliwosci 20 a wyglada jak 10 i kosztowal 550 to bym go kupil :)

Da się kupić (prawie)nowego eTrexa20 za 600zł.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 902
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez GPS Maniak » Wt, 05 cze 2012 22:35

Wracając do tematu ...
yarr napisał(a):mysle ze jednak dedykowane urzadzenie bedzie sie sprawować lepiej niż telefon

No wiesz. My w sumie też tak uważamy inaczej nie wydawalibyśmy kasy na dedykowane zabawki mając smartphony za złotówkę :D
Niemniej wypada wskazać rozwiązania alternatywne.

Swoją drogą jedno nie wyklucza drugiego. Osobiście np. gdy siedzę np. w schronisku to zdecydowanie wolę przeglądać mapy w smartphonie niż w Garminie, a "na szlaku" to już tylko Garmin.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez GPS Maniak » Wt, 05 cze 2012 22:37

pelsta napisał(a):Czy w przypadku unieruchomienia po aktualizacji firmware i podłączeniu do komputera zgłosi się on w tym trybie?

Wówczas nie pisalibyśmy że nastąpiło zablokowanie odbiornika :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez Marko » Wt, 05 cze 2012 23:05

pelsta napisał(a):...w trybie pamięci masowej. Czy w przypadku unieruchomienia po aktualizacji firmware i podłączeniu do komputera zgłosi się on w tym trybie?

Ja miałem taki wypadek ze Sportivą. Padł soft, nie uruchamiała się i nie zgłaszała w trybie pamięci masowej, stąd nie mogłem przeinstalować oprogramowania.
Pomógł update z karty mSD.

Tak na marginesie...
Czy, obok Garmina, któryś producent wypuszcza jeszcze w tej chwili gadżety tego typu (GPS, komórka, tablet, etc.) nie obsługujące kart SD?
Co przyświeca Garminowi w rezygnacji z pamięci zewnętrznej? Marketing?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez RyszardS » Śr, 06 cze 2012 8:30

@Marko... przecież ustaliliśmy już z rok temu albo więcej że Garmin wypuszcza ciągle odbiorniki jakby nie z tej epoki. Obecnie możliwości techniczne wyprodukowania bardziej zaawansowanych urządzeń są a oni tego nie robią. Już nawet nie to że tną koszty (bo koszty produkcji seryjnej elektroniki są obecnie niskie) ale po prostu zostawiają sobie możliwość sprzedaży na przyszłość. Marketingowo może to jest uzasadnione (bo i tak się sprzeda i to jeszcze może nawet ze dwa razy) ale na pewno nie uczciwe. W sumie wiele można by zrobić zmieniając soft... ale jak by to tak mogło być żeby ktoś miał coś więcej nie wydając na to pieniędzy?! Po prost Garminowi doskwiera brak prawdziwej konkurencji!
Avatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
 
Posty: 397
Dołączył(a): Pn, 09 lut 2009 13:07
Lokalizacja: Mikołów

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez GPS Maniak » Śr, 06 cze 2012 8:47

A ja sądzę że ... szukacie dziury w całym :wink: :D Naprawdę nie potrzeba zbyt wiele trudu by się przekonać, że brak slotu na karty to nie jest jakaś przywara przyklejona wyłącznie do Garmina i że inni wiodący producenci urządzeń outdoorowych segmentują rynek w taki sam sposób:

Zalacznik1.jpg

Dodatkowo radzę zwrócić uwagę na wyposażenie tej serii Magellana w kompas i barometr.
Zbieżność z tym co oferuje Garmin aż nadto widoczna.

EDIT:
Widocznie taki jest amerykański rynek. U nas przysłowiowa "bida" i każdy kto wydaje nieco więcej kasy na elektronikę niż przysłowiowa złotówka za smartphona chciałby by jego zabawka była tak funkcjonalna jak wypasiony PCet. Ja oczywiście też :idea: Być może w US ludzie w dużo większym stopniu cenią sobie specjalizację i np. kupując dziecku zabawkę do outdooru czy cachingu nie chcą by dziecko przeżywało niepotrzebne stresy widząc jakąś śmieszną mini klapkę pod bateriami :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez Marko » Śr, 06 cze 2012 9:00

GPS Maniak napisał(a):...inni wiodący producenci urządzeń outdoorowych segmentują rynek w taki sam sposób.

Żeby nie mącić zbyt mocno koledze, obiektywnie należy stwierdzić, że, jak słusznie wspomniał Ryszard, Garmin w zasadzie nie ma konkurencji, więc nie ma się czym przejmować stawiając na eTrexa 20.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez yarr » Śr, 06 cze 2012 20:21

no ja wlasnie nie chcialem się ładować w model którego mozliwosci wykorzystam w 20%

i placic za cos czego nie uzyję nigdy
yarr
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt, 05 cze 2012 12:47

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez GPS Maniak » Śr, 06 cze 2012 21:06

Trudno powiedzieć co to jest te 20% i na ile to się zmieni :wink: Moja żona też była przeciwna kupowaniu telewizora 3D, a teraz kiedy jesteśmy na wycieczce sama mnie pilnuje bym co ciekawsze landshafciki pacnął stereoskopowo :D Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Tak może być i w Twoim przypadku: po ewentualnym zakupie Garmina może się okazać, że funkcja "elektronicznego mapnika" jest tylko jedną z wielu którą będziesz używał i wówczas tenże zakup (nieważne czy Dakoty 10 czy eTrexa20), będzie - z dystansu czasu - sensownym zakupem.

Może się też okazać, że nigdy nie załapiesz bakcyla "GPS maniactwa". Wówczas będziesz żałował wydanych pieniędzy skoro smartphone, a szczególnie smartphone na Androidzie z trójosiowym kompasem, którego można kupić "za złotówkę" i do którego można wgrać dowoloną aplikację (TrekBuddy tak naprawdę to cienias) w cenie kilku Euro, bądź całkiem z free, byłby całkiem niezłym pomysłem. Poczytaj może spokojnie np. ten wątek: viewtopic.php?f=32&t=8713
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez epkchmiele » Śr, 06 cze 2012 22:07

była przeciwna kupowaniu telewizora 3D, a teraz kiedy jesteśmy na wycieczce

ja to nie mam przekonania co do tych nowosci, co prawdza nie wypowiedziano się na temat szkodliwości obrazu 3d , ale ja jako osoba nie mająca żanego problemu ze wzrokiem oraz równowagą idę na taki film i ma problemy na samym początku, to chyba coś nie tak. Kiedyś syn mi wyjasnił: Tato przyłoń jedno oko . I co sie okazało że widzę w 3d jak nie przysłonię jednego oka . Mózg odbiera informację z gałek ocznych i tworzy obraz 3d , natomiast kino 3d wpływ na nas destrukcyjnie powoduje że soczewki przez chwilę chodzą jak oszalałe jak focus w lustrzance , a mózg po chwili dostosowuje się do sprzecznych informacji które dostarczają gałki oczne , co powoduje u niektórych tak jak u mnie chwilowy ból głowy i łzawienie , film dalej ogląda się super i Avatara oglądałem chyba z 3 razy. :D
Dlatego uważam że kino 3d to jest wielkie oszustwo dla naszego mózgu niestety nie jestem to wstanie teoretycznie udowodnić, ale jeśli ja zobaczę w TV ten sam obraz co widzę na codzień to wówczas określę obraz 3d jako prawdziwy, a nie jako oszustwo.
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez GPS Maniak » Śr, 06 cze 2012 22:49

epkchmiele napisał(a):ja to nie mam przekonania co do tych nowosci,

Paweł. Nie chodzi o przekonanie ile zamiłowanie do gadżetów i zabawek :idea:
Chyba nie sądzisz, że ja naprawdę jestem przekonany że do pełni szczęścia trzeba mieć i Rino i 62ST i eTrexa, a do tego Motorolę Defy?
Nie. Nie jestem przekonany ale ... miło mieć te wszystkie zabawki :mrgreen:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez yarr » Cz, 14 cze 2012 12:01

szczerze mowiąc mam dość smartfonów i chce mieć dla odmiany dumbfona
ktorego mozna ładować raz na kilka dni

a co to tv 3d mam opory przed siedzieniem w samonie w taki debilnych okularkach :)
czulbym sie glupio

ogolnie najchetniej skasowalybym tv ze swojego zycia :)
yarr
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt, 05 cze 2012 12:47

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez yarr » Pn, 09 lip 2012 8:57

no i kupiłem 20
srogo jestem zawiedziony

gdybym wiedzial ze to tak dziala a wlasniwie nie dzial
to chyba bym sie nie zdecydowal
rozwazam czy nie zwroce urządzenia

samo urzadzenie nawet nie wiem jak dziala bo mapa ktora tam jest jest do du

wgranie jakiejkolwiek mpy to koszmar
trzeba zainstalowac pierdylard kombinowanych programików moim zdaniem niskiej jakości a to i tak nie dziala
(czytalem opisy tu na forum i na gps maianku)
wiekszośc z nich jest z 2007 a czesc liknów nie dziala
poza tym zeby cokolwiek zrobić trzeb grzebać w rejestrach a o tego wlaśnie chce odpocząć uzywając nawigacji turystycznej :)

ogolenie ceny map sa kosmiczne
jestem sfrustrowany tym produktem :(
yarr
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt, 05 cze 2012 12:47

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez yarr » Pn, 09 lip 2012 12:06

wrzucilem ump topo i przejchalem sie
samo urzadzenie fajne szyko lapie sygnal dziala naprawde nieźle

natomiast polityka map katastrofa!

topo Danii 270 euro! czyli mapa za dwukrotnośc urządzenia

probowalem wrzucić do mapsouce mapę z kilki IMg ale mapsettoolkit wrzuca mi ze nie bedzie działał bo mu wersja cGPSmappera nie pasuje

ogolny koszmar
yarr
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt, 05 cze 2012 12:47

Re: eTrex 10 wątpliwości

Postprzez sdsyc » Pn, 09 lip 2012 12:26

yarr napisał(a):natomiast polityka map katastrofa!
[...]
probowalem wrzucić do mapsouce mapę z kilki IMg[...]
ogolny koszmar

Cierpliwości :!:
Ochłoń trochę :wink:
Myślę, że docenisz fakt, że
viewtopic.php?f=2&t=157
viewtopic.php?f=2&t=8981
oraz http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_ ... n/Download
Że masz edytory map (np. http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Mapedit)
Że masz kompilatory (http://cgpsmapper.com/buy.htm, http://www.maptk.dnsalias.com/MapTk/)
Tylko trzeba się pouczyć, nabrać wprawy.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości