Garmin czy TwoNav?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Garmin czy TwoNav?

Postprzez Janusch » N, 16 gru 2012 14:00

Witam.

To mój pierwszy post na forum, nie wiem, czy w dobrym miejscu go piszę, jakby co, to przeniosę. Od kilku tygodni noszę się z zamiarem kupna GPS-a typowo na rower (MTB). Interesują mnie więc tereny leśne i górskie (górskie w mniejszym zakresie - mieszkam w Wielkopolsce, więc wypady w Kotlinę Kłodzką czy Jurę pewnie 2-3 razy w roku). I teraz do rzeczy. Na samym początku poszukiwań zdecydowałem się na Garmina - wytypowałem Dakotę 20. Im więcej czytałem, tym miałem większy mętlik - zacząłem się powoli przymierzać do Twonava Sportivy. Zachęciła mnie do tego mapa Topo w CompeGPS - szczegółowość idealna interesujących mnie terenów. Ale czytałem dalej, bojąc się nieco nowej Sportivy. Znalazłem dla Garmina mapę GPS Wielkopolska i jest równie świetna jak ta Topo Mosaic. Tylko teraz pytanie. Tam gdzie będę najczęściej jeździł - Puszcza Notecka, Lasy Milickie, Dolina Baryczy - wszystkie te rejony wychodzą częściowo poza Wielkopolskę i tu pojawia się problem z mapą Garmina. CompeGPS to tylko ściągnięcie kolejnego `kwadrata` a nie mam pojęcia co zrobić na Garminie. Czy PL Topo lub TOPO Polska 2011 (swoją drogą, która jest lepsza?) zapewni mi taką samą szczegółowość w tych rejonach co CompeGPS?. Do tego zdjęcia satelitarne - Twonav bez problemu z GE i geoportalu, Garmin chyba jest nieco bardziej skomplikowany pod tym względem (czy BirdsEye się sprawdza?) Od nawigacji wymagam tego, żeby w domu na komputerze, np. w Google Earth lub na mapie ułożyć sobie trasę po lesie, wgrać do odbiornika i wg tego jak po sznurku jechać. Druga funkcjonalność, która będzie mi potrzebna (już znacznie rzadziej zapewne) to wjechać do dużego lasu, ustawić kilka punktów (jakieś wioski, leśniczówki albo cokolwiek innego) i jechać wg wskazań kompasu do każdego z nich (widząc na mapie dokładnie wszystkie dróżki), trasę ustalać na bieżąco, nie korzystając raczej z `wyliczeń` gps. jeśli Garmin spełni te wymagania to bez zastanowienia biorę :) Jeśli będzie tym problem, to padnie raczej na Twonav... Dzięki z góry za pomoc.
Janusch
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): N, 16 gru 2012 11:10

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Marko » N, 16 gru 2012 14:37

@Janusch
Tak sie sklada, ze mam Garmina i TwoNav.
Moim zdaniem oba, Dakota i Sportiva sa optymalne na rower.

Za Dakota przemawiaja mapy oraz ANT+.
Uwazaj jednak, bo TwoNav poprawia firmware, a Garmin psuje. Zapytaj Mariusza65 o Dakote.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Janusch » N, 16 gru 2012 15:45

Dzięki za szybką odpowiedź. A jak to wygląda z mapami i resztą rzeczy o które pytałem. Czy Garmin spełni te wymagania?
Janusch
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): N, 16 gru 2012 11:10

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Mariusz65 » N, 16 gru 2012 16:11

Marko napisał(a):Zapytaj Mariusza65 o Dakote.

Fajny odbiorniczek ;-)
W najnowszych FW popsuty wykres wysokość/dystans. Support przyjął do wiadomości, może jednak naprawią… :?
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Marko » N, 16 gru 2012 16:21

Ja postawilbym na Dakote 20; z mapami w Twojej okolicy jest "Eldorado".
BirdsEye za doplata i niespecjalnej jakosci, jak czytalem na Garniaku...

Ogolnie, z rastrami prosciej bedzie w Sportivie, z wektorem w Dakocie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Janusch » N, 16 gru 2012 16:48

Ok. Na Dakotę jestem już zdecydowany w prawie 100%. Ostatnia rzecz to właśnie te mapy z północnej części Dolnosląskiego (bo faktycznie w Wielkopolsce i okolicach Puszczy Noteckiej dla Garminów źle nie jest). To czego mi szkoda i pewnie będzie brakowało rezygnując z Twonav to te szczegółowe mapy z CompeGPS... Powiedzcie, czy decydując się na Garmina lepiej kupić razem z mapą PL Topo 2012.3 czy TOPO Polska 2011 - która jest dokładniejsza jeśli chodzi o ścieżki leśne?
Janusch
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): N, 16 gru 2012 11:10

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez GPS Maniak » N, 16 gru 2012 17:54

Janusch napisał(a):To czego mi szkoda i pewnie będzie brakowało rezygnując z Twonav to te szczegółowe mapy z CompeGPS...

Nie wiem co masz na myśli. Podejrzewam że rastrową mapę topograficzną w skali 1:10.000, którą Compe "pożyczył sobie" z naszego rodzimego Geoportalu. :wink: Owszem łatwiej z Compe ale samodzielnie - dla Garmina - też można: http://gpsmaniak.com/2010/programy-geoxa.htm

Janusch napisał(a):Powiedzcie, czy decydując się na Garmina lepiej kupić razem z mapą PL Topo 2012.3 czy TOPO Polska 2011 - która jest dokładniejsza jeśli chodzi o ścieżki leśne?

Obie nie grzeszą nadmiarem ścieżek leśnych ale 2012.3 na pewno ma więcej dróg nieutwardzonych, na dodatek właśnie w przypadku tej mapy korzystanie z tego dodatku: viewtopic.php?p=153559#p153559 jest bardziej efektywne niż w przypadku mapy "2011".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Marko » N, 16 gru 2012 18:16

@GPSManiak
"Pozyczyl" to delikatne slowo :-)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Janusch » N, 16 gru 2012 18:24

Dzięki. Tak więc decyzja podjęta ostatecznie; Dakota 20 razem z PL Topo. Ta mapa zdaje się być na bieżąco aktualizowana, może z czasem dołożą nieco lasów. Mapa ze `Ścieżkami` całkowicie rozwiązuje problem Puszczy Noteckiej. Martwi mnie jedynie północna część dolnośląskiego - lasy milickie wraz z Doliną Baryczy - przyjemne miejsce do jeżdżenia. Konwersja Geoportalu do Garmina pewnie rozwiąże sprawę, ale wygląda nieco groźnie na pierwszy rzut oka :wink:
Janusch
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): N, 16 gru 2012 11:10

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez gavia » N, 16 gru 2012 22:41

Marko napisał(a):Uwazaj jednak, bo TwoNav poprawia firmware, a Garmin


Tak myślisz? Jak dla mnie ta ostatnia wersja Two Nav na smartphona to jakaś katastrofa przynajmniej pod względem łatwości obsługi. Siedzę godzinę i oczopląsów dostaje żeby to opanować.
Ekran mapy max 4 pola ( było więcej) , gdzie się podział wykres na dole mapy ?. Czy te pola muszą być takie wielkie 1,5 na 1,5 cm -nie widzę możliwości zmniejszenia , wtedy 8 ( 1,5 na 0,7 )by weszło
Jedyny plus jaki widzę to możliwość konfiguracji pól danych , szkoda tylko, że nie ma możliwości konfiguracji ekranu mapy ( czytaj zrobić ekran : mapa +6 pól.).

Jak nie na temat proszę przenieść ten tekst do innego wątku (najlepiej tego z 50 stronami).
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Marko » N, 16 gru 2012 23:14

@Gavia
Nie polecalem Sportivy, a Dakote 20.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez gavia » Pn, 17 gru 2012 0:20

Wiem, dlatego napisałem żeby w razie co przenieść do innego tematu. Napisałbym to tam to zaraz byłby komentarz że jest oddzielne (chyba już wymarłe) forum TWONAV.
Odniosłem się tylko do tego tekstu, że ''poprawiają.''
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Marko » Pn, 17 gru 2012 6:25

@Gavia
TwoNav to najlepszy program na smartfony, do obslugi map w turystyce.
W tym zakresie w wersji 2.7 widze same plusy (m.in. nowe mapy OSM, ukrywanie obiektow pod rastrem, ikony na wykresie sladu, szybki podzial sladu na odcinki czasowe i odleglosci, ukrywanie elementow na mapie: wylaczenie paskow,linijki kompasu, pol informacyjnych, etc.). Dodatkowa zaleta wersji 2.7 jest znaczaca poprawa stabilnosci i szybkosci pracy (przelaczania okien).
Pisze na podstawie Sportivy, bo na Androidzie wciaz mam wersje 2.6.2.

Co do pol danych to kwestia gustu i wzroku, ale te 4 to w mojej opinii optymalna liczba - tyle co Garmin.

W kwestiach technicznych pisz do polskiego dystrybutora i na User Voice.

A co do forum TwoNav, to dziala,ale trzeba sie zarejestrowac i pisac :-)
Klopotliwe jest tam dodawanie zrzutow ekranu, na Garniaku jest prosciej.

To tyle,
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez Marko » Wt, 18 gru 2012 10:44

gavia napisał(a):Tak myślisz? Jak dla mnie ta ostatnia wersja Two Nav na smartphona to jakaś katastrofa przynajmniej pod względem łatwości obsługi. Siedzę godzinę i oczopląsów dostaje żeby to opanować.

Pola danych są, IMO w porządku, ale coś jednak jest na rzeczy...
Co mnie najbardziej wkurza w nowinkach TwoNav? Chyba nieustanne klikanie w celu zatwierdzenia (bądź anulowania) kolejnych opcji... np. przy próbie wstrzymania śladu - co najmniej 3 kliki: (1) pauza, (2) okno z zapytaniem co chcesz zrobić: wybrać nowy cel, tylko obserwować mapę, kontynuować nawigację (mimo wybrania opcji pauza) lub anulować maciupeńkim "krzyżykiem", (3) zapytanie: czy na pewno chcesz wyłączyć zapis śladu Tak/Nie (klik);
Chyba sobie kiedyś podepnę na stronę ten tekst dotyczący eTrexa:
viewtopic.php?f=13&t=12193&p=151927&hilit=marnotrawny#p151922

Niby są te przyciski boczne, ale już aby wybrać konkretną mapę, nawet pod kursorem, trzeba te dwa razy kliknąć i przewinąć listę... jest rysik, ale tu znów trzeba "włączyć" dwie ręce do pracy... hmmm... łatwo nie jest, pomimo pewnych zalet...
No i w zimie to na dotykowce konkurencji decydują się tylko desperaci; chyba, że są to dotykowce Garmina, a to już (chyba) zupełnie inna historia ;)
Niestety nie mam doświadczeń z dotykowcami Garmina, więc Dakotę (koniecznie 20) i Oregona (od 450 w górę) polecam tylko na podstawie wybranych "ochów" i "achów" Kolegów.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin czy TwoNav?

Postprzez gavia » Wt, 18 gru 2012 19:03

@Marko

Wiesz,Ty to jesteś ekspert jeśli idzie o zaawansowanie techniczne sprzętu i umiesz z niego sporo wycisnąć ale jak taki odbiornik dostanie przeciętny obywatel to może się szybko zniechęcić.( Wszelkie Instrukcje jak wiadomo napisana po chińsku i trzeba samemu dłubać). Sprawdzę sobie jeszcze tę nową wersję 2.7 RC11 na nartach pod koniec tygodnia.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec
 
Posty: 652
Dołączył(a): Wt, 30 lis 2010 11:17

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości