GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez MaciekP » Pt, 24 paź 2014 21:14

Ten sklep jest nieco inny. Porozmawiaj, zostaw cos u nich...
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez blazko » Pt, 24 paź 2014 21:17

Interesujące. Dziękuję. Spróbuję.
fenix3, 910xt, 62s
blazko
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt, 24 paź 2014 11:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez blazko » So, 25 paź 2014 12:08

Przepraszam, jeszcze jedno nowe pytanie - czy azymut oferuje jakieś zniżki forumowe?

i stare pozostawione bez odpowiedzi ;)
blazko napisał(a):Jeszcze tylko jedno konkretne pytanie chciałbym zadać:
Czy ktoś z Was - doświadczonych użytkowników posiadając 62s zamieniłby na 64s?
Z różnic które rozumiem to BT i glonass (pozostałe to czarna magia)
fenix3, 910xt, 62s
blazko
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt, 24 paź 2014 11:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez meridian » So, 25 paź 2014 12:11

blazko napisał(a):Przepraszam, jeszcze jedno nowe pytanie - czy azymut oferuje jakieś zniżki forumowe?

viewtopic.php?p=181145#p181145
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez GPS Maniak » So, 25 paź 2014 13:07

Wracając do "starego" pytania. Trudno wyczuć. Dla mnie największym mankamentem nowych modeli Garmina jest diablo niestabilny soft. Nie mam 64-ki, ale o ile dobrze kojarzę niektóre wypowiedzi, to z FW 64-ki jest dość podobna historia jak z FW Oregona 6xx. Owszem - mówię to przez pryzmat Oregona 600 - Garmin coś tam poprawia, ale tak naprawdę stabliność softu, czy raczej brak tej stabilności (np. zwisy i samowyłączenia odbiornika) to dość powszechne zjawisko. Co prawda nie każdy na to narzeka, ale w końcu każdy korzysta z nieco innego zestawu funkcji, więc te przypadłości nie każdego musiały dopaść. W każdym bądź razie mi takie rzeczy się przytrafiają, a ponieważ czytuję wiki, wiem że nie jestem osamotniony. W tej materii - 62ST, którego używałem ponad rok był o niebo lepszy. Prawdę powiedziawszy był to - moim zdaniem - ostani dopracowany model Garmina. Ani używany przeze mnie później Etrex 30, ani Oregon 600 pod wględem pewności działania nie są odbiornikami z mojej bajki. Obawiam się, że z 64-ką może być to samo, chociaż to tylko gdybania, bo odbiornika nie widziałem na oczy.

Wspomnę tu jeszcze o Etrexie. Dla mnie to perfekcyjny odbiornik "na szlak". Mały, lekki, z idelnym wręcz wyświetlaczem i niesamowicie długim czasem pracy na jednym zestawie aku. Jest jednak jedno "ale". Odbiornik ma bardzo, ale to bardzo słaby procesor, więc jeżeli myślisz o częstym planowaniu swoich tras biegowych w odbiorniku, a nie masz cierpliwości anioła, Etrexa nie brałbym raczej pod uwagę.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez MaciekP » So, 25 paź 2014 14:31

Zgadzam sie. Planowanie w pc a odtwarzanie w etrexie plus zapis sladu. Nigdy jednak nie planowalem w urzadzeniu. Jestem z tych co slecza godzinami planujac w domu a potem tylko przenosza wykonane zadanie do urzadzenia.
Na jednej parze litowych baterii w etrex 30 chodzilem na tygodniowych wyprawach :!:
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez blazko » So, 25 paź 2014 15:46

Lechu, Maciek:
dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

Dziś, na sucho, stwierdziłem, że 64s odpuszczę oszczędzając trochę kasy. Odpuszczę chyba również (c) z 62s. Czyli w teorii w grze pozostaje: nieznany mi dotychczas etrex 30 oraz oglądana już 62s (oraz - być może oregon 650 - gdybym podczas organoleptycznego testu jakoś fatalnie się zakochał).

To co piszecie o prędkości etrexa może być faktycznie problemem (z kolei nie widzę problemu, by do plecaka wcisnąć 2-3 zapasowe komplety akku). Wyobrażam sobie, że trasę będę ustał na bieżąco. Przykładowo, na kwiecień mam zaplanowany "rajd" sopot - świnoujście. Trasę tę kiedyś zrobiłem rowerem bez żadnych trudności, teraz chcę ją przebiec. Wiem, że nie uda mi się zaplanować noclegów z góry, więc w zależności od kondycji w danej chwili będę rysował odcinek na kolejnych kilka godzin.

Obecna cena 62s jest kusząca. Mój problem polega na tym, że miewam tendencje do szybkiego uzasadnienia sobie dodatkowego (często niepotrzebnego) wydatku tylko po to, by nie kupować czegoś co już ma swojego następce :)

ps. z tego co przeczytałem tutaj, dopłacanie za (t) mija się z celem, prawa? Myslę wręcz o tym, by bazować tylko na mapach ogólnodostępnych.
fenix3, 910xt, 62s
blazko
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt, 24 paź 2014 11:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez Marko » So, 25 paź 2014 16:14

Do eTrexa wrzuciłem kiedyś trasę przygotowaną na komputerze i... pojechałem w odwrotnym kierunku.
Powodem była nieznajomość terenu oraz czasochłonne odświeżanie mapy w eTrexie.
GPSMap ma więcej funkcji (rozszerzone "Ostatnio znalezione" i Active Routing) i jest szybszy (dużo szybszy).
Za eTrexem przemawia rewelacyjny czas pracy (nie trzeba nadmiernie zawracać sobie głowy zasilaniem) oraz poręczność (małe gabaryty, choć do kieszeni jeansów nie wchodzi). Do zapisu śladu, analiz parametrów wycieczki i "spokojnej" nawigacji jest O.K.
Wybór należy do Ciebie :-)
Jeśli wybierzesz eTrexa dołączysz do cierpliwych "Aniołów" :-)

P.S. Również jak ognia unikam "na szlak" dotykowców, choć Oregon 6xx nie jest już klasycznym dotykowcem, bo ma konfigurowalne przyciski fizyczne (kiedyś miałem TwoNav Sportivę - GPS podobny w filozofii obsługi)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez MaciekP » So, 25 paź 2014 16:56

Wiele zalezy od mapy. Jezeli sa to male fragmenty umpa itp to etrex jest wystarczajaco szybki, jezeli jest to pl topo na karcie jeszcze ze sciezkami zaczyna sie mordega
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez meridian » So, 25 paź 2014 17:33

@ blazko
Czy możesz napisać z jakiej aplikacji nawigacyjnej korzystałeś w telefonie i o przebiegu tras biegowych.
Czy są to trasy drogami poniżej kategorii gruntowe ( "drogi leśne", ścieżki).
Z jakich informacji korzystasz podczas biegu, czy komunikaty
o punktach zwrotu były dźwiękowe i wizualne na ekranie, czy tylko spojrzenie od czasu do czasu na mapę.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez blazko » So, 25 paź 2014 18:21

Dotychczas (podczas rajdów) korzystałem z telefonu (google mapa) oraz tras wgrywanych do 910xt (budwałem je na podstawie garmin connecta, a podczas zeszłomiesięcznego biegu lublin-zamość na podstawie ump).
Z telefonem to oczywscie czesto sie klocilem tytułem braku prądu lub zasięgu.
Z 910xt kłopot jest taki, że źle odświeża trasę. Trasa musi być uprzednio wgrana. Lubi się wieszać i tracić cały wcześniejszy zapis.

Gdy biegnę po drodze, rzecz jasna nie zaglądam w ekran. Gdy biegam po lasach często sprawdzam gdzie jestem co rozwidlenie. Nie raz i nie dwa organizowałem sobie weekendowe biegi (gdzie siłą rzeczy bateria w tel nie była w stanie dotrzymać mi kroku), podczas których chętnie bym improwizował całą drogą w tę i z powrotem, ale z racji słabej orientacji i braku podręcznej mapy musiałem drogę powrotną ograniczyć do regularnego asfaltu samochodowego.

Zdarzają mi się wypady, gdy o świcie wybiegamy mając obrany jakiś cel "śniadaniowy" a potem kombinujemy dalej - gdy telefon działa - git. Gdy nie działa robi się nudno, bo znów trzeba się trzymać asfaltu.

Co do komunikatów, to przywykłem do wibracji w 910xt, która nadzwyczajnie często krzyczy, że jestem poza kursem. Wówczas zawsze zerkam na ekran. Gdybym miał opcję głosową, byłby to miły dodatek. Bez tego mogę żyć.
fenix3, 910xt, 62s
blazko
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt, 24 paź 2014 11:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez meridian » So, 25 paź 2014 18:37

Garmin ma dość specyficzną obsługę tras, trasa wyznaczona w pececie nie zawsze jest taka sama jak po przesłaniu do odbiornika,
chodzi o trasy z autorutingiem. Trasy wyznaczone po bezdrożach chyba we wszystkich obecnie oferowanych odbiornikach
nie mają komunikatów dźwiękowych jak również wizualnych, można ustawić "bip" sygnalizujący oddalenie się od trasy.
Starsze odbiorniki wyświetlały komunikaty łącznie z komunikatem dźwiękowym podczas nawigacji po bezdrożach i według śladu rysowanego,
sądzę że ostatnim takim odbiornikiem był Colorado, ale mogę się mylić, może takie możliwości ma 62-ka.
Ps.
Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że wyznaczenie trasy "po bezdrożach" ( może, to być trasa biegnąca po drogach) będzie wystarczające.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez blazko » N, 26 paź 2014 5:46

meridian napisał(a):Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że wyznaczenie trasy "po bezdrożach" ( może, to być trasa biegnąca po drogach) będzie wystarczające.


Zasiałeś mi wątpliwości co do mojej znajomości definicji bezdroża.

Zwykle gubię się w lasach i nowych terenach. Jak już dotrę do miasta to najczęściej telefon, o ile żyje, ma zasięg i mogę na nim polegać. Nie oznacza to jednak, że wolałbym mieć wszystko w jednym urządzeniu.
Jeżeli już wydam te 1200 - /+500 zł chciałbym móc ograniczyć się do dedykowanej nawigacji i stara dobra szkołą potraktować komórkę jako coś tylko do dzwonienia (kto by pomyślał).

(za dziwne słowa odpowiada słownik w telefonie, wybaczcie)
fenix3, 910xt, 62s
blazko
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt, 24 paź 2014 11:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez meridian » N, 26 paź 2014 9:15

Nie jest to skoplikowane w Garminie drogi szlki maja autoroutng, ale moga tez byc drogi bez atomatcxnego wyznaczania trasy, ktore traktuje sie jako bezdroza. Jest opcja wyznaczania tras po bezdrozach korzystajac z tej opcji mozna wyznaczyc trase roeniez po drogach z autoroutingiem. Przy trasie biegnacej po drogach routowalnych i drogach bez routinu zeby odwzorowac przebieg trasy nalezy zastosowac opvje wyznacz trse po bezdrozach .
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: GPSMap 62sc vs 64s - wybór początkującego

Postprzez blazko » N, 26 paź 2014 9:26

Opisane przez Ciebie opcje znajdę w 62S, tak?

Zgaduje, że wariant w którym biegnę przed siebie (np w nowym lesie) zerkajac tylko na bieżącą mapę na rozdrozach i decydując czy chce gdzieś skręcić czy nie - czyli stały podgląd nie tyle trasy ile samej mapy jest oczywistoscia. Routing powrotny do punktu startu (niekoniecznie ta sama trasa, ale z preferencja dla lasu) jest możliwy i da się go osiągnąć bez uprzedniego planowania w kompie.

Biorąc pod uwagę ze jestem bardzo bardzo blisko zdecydowania się na 62S, to tylko dla formalności zapytam: czy znane są Wam jakieś firmware owe kłopoty w wersji z aparatem? Różnica w cenie to 150 zł... Może warto.
Oraz, czy dobrze sobie z lektury forum wykombinowalem że nie ma specjalnie sensu płacić za wersję (t), jak również dokupowac plTOpo?

Bardzo dziękuję raz jeszcze za całą pomoc tutaj :)
fenix3, 910xt, 62s
blazko
Początkujący
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt, 24 paź 2014 11:22
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości