Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez Gorbovsky » Pt, 25 wrz 2015 12:31

Witam

Trafiłem właściwie przypadkiem na to forum ale myślę, że ktoś tutaj będzie w stanie mi doradzić.

Szukałem w internecie taniego foretexa 101 dla ojca, który zajmuje się hobbystycznie poszukiwaniami archeologicznymi. Jeden z jego znajomych przyniosł, któregoś razu na tego typu poszukiwania wspomnianego wcześniej foretrexa 101. Najważniejszą funkcją, która przypadła ojcu do gustu była możliwość pozyskania dokładnych danych lokalizacji ewentualnych znalezisk (szerokość i długość geograficzna).

Teraz samo pytanie. Czy któryś z modeli tego typu urządzeń Garmina spełniał by lepiej tego typu funkcję ? Nowsze modele foretrexa kosztują w około 500 zł, a z tego co udało mi się znaleźć urządzenia serii eTrex kosztują o jakies 100-150 zł mniej i zdają się posiadać podobną funkcjonalność jak foretrex.

Może są inne urządzenia z tego typu funkcją, które działają równie dobrze oraz są tańsze ?
Gorbovsky
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2015 12:21

Re: Jaką nawigację wybrać ?

Postprzez Mariusz65 » Pt, 25 wrz 2015 12:52

Gorbovsky napisał(a):Najważniejszą funkcją, która przypadła ojcu do gustu była możliwość pozyskania dokładnych danych lokalizacji ewentualnych znalezisk (szerokość i długość geograficzna).

To umożliwia każdy Garmin. Jeszcze lepsza opcja dla poszukiwacza to możliwość wgrania skalibrowanych map historycznych.
Zainteresuj się Dakotą lub eTrexem.

:arrow: viewtopic.php?p=36112#p36112
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez Gorbovsky » Pt, 25 wrz 2015 14:03

Dzięki za podesłanie linka z tematem o wykorzystaniu historycznych map. Temat może być bardzo pomocny. Ze względu na chyba niższą, w porównaniu z innymi, cenę urządzeń zainteresowałbym się chyba jednak eTrexem.

I takie pytanie. Z czego wynika w praktyce większa cena fortrexów od eTrexów ? W teorii, przynajmniej dla laika jakim jestem eTrex wydaje się atrakcyjniejszy. Jest nieco większy wyświetlacz, nie posiada jedynie wysokościomierza barometrycznego i elektronicznego kompau. Pozostałe parametry wydają się być zbliżone.
Gorbovsky
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2015 12:21

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez wodzirej » Pt, 25 wrz 2015 17:04

Minusy starych forterex'ów 101 i 201 to np. brak portu USB, a przede wszystkim chipset GPS starej generacji, który traci fix'a w lesie/parku/wysokiej zabudowie miejskiej. Kolejnym minusem całej serii foretrex jest zastosowany pasek na rękę, ponieważ spocony brzydko pachnie.
Zalety serii foretrex to np. małe gabaryty czy wolna ręka.
Najwyższy z serii foretrex 401 jest wyposażony w wysokościomierz barometryczny i elektroniczny kompas.
Ostatnio edytowano Pt, 25 wrz 2015 17:28 przez wodzirej, łącznie edytowano 1 raz
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez traper_24 » Pt, 25 wrz 2015 17:25

Gorbovsky napisał(a):I takie pytanie. Z czego wynika w praktyce większa cena fortrexów od eTrexów ? W teorii, przynajmniej dla laika jakim jestem eTrex wydaje się atrakcyjniejszy. Jest nieco większy wyświetlacz, nie posiada jedynie wysokościomierza barometrycznego i elektronicznego kompau. Pozostałe parametry wydają się być zbliżone.

W praktyce wynika pewnie z niuansów współczesnego marketingu: brak nowych modeli w serii Foretrex zamraża ceny dotychczasowych. W każdym razie - porównujac Foretrex 301 z Etrex 10 - to poza rozmiarem i wagą żadnych przewag tego pierwszego nie stwierdziłem. Za to minusów całkiem sporo.
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez tboniasty » Pt, 25 wrz 2015 20:08

Uściślam, że własne rastry obsługują eTrex'y 20/20x/30/30x. eTrex 10 i starsze modele - Vista / Legend / Summit / Venture nie bałdzo ;-) Jak już chcesz się bawić w rastry to bardziej szedłbym w ekran o większej rozdzielczości - seria Oregon.
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez Mariusz65 » Pt, 25 wrz 2015 20:39

Gorbovsky napisał(a):Ze względu na chyba niższą, w porównaniu z innymi, cenę urządzeń zainteresowałbym się chyba jednak eTrexem.

Jeśli już chodzi o ekonomię, to najtańszym odbiornikiem z "mapowców" będzie Dakota 10. Zresztą dwudziestka też jest chyba tańsza od eTrexa 20.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez Gorbovsky » So, 26 wrz 2015 22:29

A więc tak jak myślałem Foretrexy nie tylko wyglądają na stare :)

Z moich przeszukiwań internetu wychodzi, że najtańszym modelem, który jednocześnie jest w miarę dostępny jest eTrex 10. Podejrzewam, że może nie jest to najwyższych lotów sprzęt ale dla kogoś kto zaczyna przygodę z tego typu urządzeniami w zupełności wystarczy. Zwłaszcza, że spełnia podstawowe funkcje, które wymieniłem na początku. Nigdzie natomiast nie trafiłem na Dakotę 10. Jedynie jeden egzemplarz na allegro ale i to podejrzewam nie będzie tanie. Dakota 20 jednak cenowo jak dla mnie nieco wysoko.

Reasumując dzięki za wszelkie spostrzeżenia.
Gorbovsky
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2015 12:21

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez Mariusz65 » Pn, 28 wrz 2015 8:47

Gorbovsky napisał(a):Z moich przeszukiwań internetu wychodzi, że najtańszym modelem, który jednocześnie jest w miarę dostępny jest eTrex 10.

Wybrałeś jedyny model do którego nie wgrasz własnych map ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez Gorbovsky » Pn, 28 wrz 2015 14:00

@Mariusz65

Przez mapy własne rozumiesz "historyczne", o których mowa w temacie który podesłałeś kilka postów wyżej czy map w ogóle łącznie z aktualizacjami już istniejących itp. ?
Gorbovsky
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2015 12:21

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez Mariusz65 » Pn, 28 wrz 2015 14:41

eTrex 10 to bezmapowiec.
Jak chcesz tanio to szukaj Dakoty 20 bo z dziesiątkami rzeczywiście słabo na rynku a jeśli eTrex to:
tboniasty napisał(a):Uściślam, że własne rastry obsługują eTrex'y 20/20x/30/30x

:arrow: https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/catalog ... duct=30926
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez sdsyc » Pn, 28 wrz 2015 15:14

Bezmapowiec ale viewtopic.php?f=2&t=11832
http://gps.maroufi.net/etrex10map.shtml
(edit)
Jeszcze o mapach w Etrex 10 było w
viewtopic.php?f=2&t=15464
Tamże wspomniałem o OSM popeja dla Fenixa.
Pamięć Etrexa dwa razy mniejsza niż Fenixa, ale może jeden arkusz może się mieści?
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez wodzirej » Pn, 28 wrz 2015 17:42

jak załadowac mapę na eTrex'a 10?
- Zrobić backup mapy bazowej z etrex'a, czyli plik 'gmapbmap' (jeśli wcześniej nie było backup'u całego etrexa)
- wysłać mapę z MapSource lub BaseCampa, czyli plik *.img
Polecam mapę Andrzeja Popowskiego: http://www.gmaptool.eu/pl/content/mapy-dla-garmin-fenix
- Skasuj z odbiornika mapę bazową, czyli plik 'gmapbmap'
- Zmień nazwę wysłanej mapy z *.img na: *.gmapbmap
Sprawdzone, działa :) Ale w trakcie korzystania etrex 10 pokazuje komunikat, że mało pamięci, żeby usunąć trochę punktów i śladów. Jak często pokazuje? Gdy latem pracował po kilka godzin w ciągu dnia, komunikat pojawiał się 2-3 razy dziennie. No i zapomnij o routingu, nawiguje tylko 'na krechę'. Alternatywnie po wgranym wcześniej śladzie.
Całkowita pojemność etrex'a 10 to 8,97 MB. Około 1.5 MB na ślady i waypointy, na mapę zostaje jakieś 7 MB.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez Ajger » Wt, 29 wrz 2015 8:48

To wszystko prawda, ale dla "poszukiwacza archeologicznego" eTrex 10 kompletnie się nie nadaje. Oczywiście da się z niego korzystać po wcześniejszym wgraniu odpowiednich waypointów, aczkolwiek z pamięcią mizernie. Jednakże dla poszukiwacza archeologicznego, to tylko odbiornik umożliwiający wgranie map rastrowych, tych historycznych, na który są interesujące go obiekty. Dlatego nie warto celować w najniższą cenę. Kolega Gorbovsky sam szybko dojdzie do tego, jeśli kupi eTrexa 10.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Jaka nawigacja dla poszukiwacza archeologicznego?

Postprzez Gorbovsky » Wt, 29 wrz 2015 8:51

I tym sposobem pojawiły się nowe wątpliwości, co wybrać :)
Wolałbym jednak sprzęt, który nie wymaga większej zabawy przy ładowaniu ewentualnych map. No nic, sprawa do przemyślenia na spokojnie. Niby myślałem o czymś dla amatora, z podstawowymi funkcjami dlatego celowałem w tańsze urządzenia.
Gorbovsky
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pt, 25 wrz 2015 12:21

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości