Jaki GPS do biegów na orientacje?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez igor.czapagajew » So, 12 mar 2016 12:11

Cześć
Witam wszystkich serdecznie, jestem Igor.
Trafiłem na wasze forum ponieważ szukam odpowiedzi na następujące pytanie:
Jaki GPS nabyć, aby jak najlepiej rejestrować drogę którą przebyłem na zawodach BnO?
Zdecydowana większość zawodów odbywa się w terenie leśnym, ze spora ilością przewyższeń.
Zawody dzienne w pełnym słońcu lub deszczu, również nocne, we mgle, w deszczu.
Odbiornik może być umieszczony w plecaku który mam zawsze na grzbiecie, lub na ręku jeżeli wybór padnie na zegarek.
GPS jest mi potrzebny do:
-rejestracji śladu przebytej trasy i wrzucenia tego później do kompa na plik z mapą od organizatora
-pomiaru przebytej drogi- tu zależny mi na tym aby rejestracja była dokładna, bo w terenie czasem kręcę się wokół punktu i chciałbym wiedzieć ile dokładnie nadkładam przy takich pomyłkach- więc odczyt musi być jak najdokładniejszy
-zawody w których biorę udział odbywają się na dystansach 25-50km lub czasem więcej i chciałbym aby odbiornik który nabędę był w stanie zarejestrować taką trasę w całości- nie jestem demonem prędkości i tak średnio trasa 25km zajmuje mi ok 4-5 godzin, 50km około 11-12 godzin oczywiście zależy jak długie są przebiegi miedzy punktami i ile tych punktów jest
-nie zależy mi na wpisywaniu punktów do gps
-nie zależny mi na wewnętrznych mapach wgrywanych do urządzenia- po prostu nie można ich używać na zawodach
-dobrze jakby można było ustawić alarm dźwiękowy -po określonym dystansie urządzenie "pika"- ważne aby można było zmieniać to ustawienie ( regulacja raz po 200m pika a raz po np. 2km).
No i oczywiście żeby zasilanie było jak najdłużej działające, a najlepiej wymienne- paluszki w plecaku dużo nie ważą.
To by chyba było na tyle.
Dzięki za wszelkie sugestie.
igor.czapagajew
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): So, 12 mar 2016 11:44

Re: /jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez sdsyc » So, 12 mar 2016 15:18

Jeśli chodzi o zegarki, to barierą będzie wymagany przez Ciebie czas pracy. resztę Twoich wymagań raczej spełniają. Piszę "raczej", bo nie mam zegarka klasycznie biegowego.
Zobacz do broszury http://www8.garmin.com/fitness/pdfs/run ... ochure.pdf
Najtańszy z czasem pracy pracy w trybie GPS większym od 11g to Forerunner 230.

A jak nie zegarek, to Twoje wymagania spełni najtańszy Etrex10 https://buy.garmin.com/pl-PL/PL/prod87768.html
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: /jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez igor.czapagajew » So, 12 mar 2016 16:11

cena za ten zegarek jest dla mnie zaporowa, jeżeli już to właśnie etrex 10 by mi przypasował, jeżeli można na nim ustawić to co potrzebuję...
Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
Igor
igor.czapagajew
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): So, 12 mar 2016 11:44

Re: /jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez sdsyc » So, 12 mar 2016 16:46

Ups...
Etrex10 chyba nie spełni :-(
Chyba nie da się ustawić alarmów "co X m"
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: /jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez wodzirej » N, 13 mar 2016 2:36

sdsyc ma rację. Sprawdziłem etrex'a 10 i wygląda to tak: menu główne -> 'punkty alarmowe' -> 'utwórz alarm' i do wyboru:
'użyj mapy', 'ostatnio znalezione', 'waypointy', 'wszystkie punkty POI', 'miasta', 'punkty geograficzne'.

Cena pierwszej wersji zegarka Fenix spadła na aukcji do 850 zł.
'menu główne' -> 'alerts'-> 'distance' -> 'interval' - można wpisać wybrany dystans z dokładnością do 10 metrów.
Alarm dźwiękowy lub/i wibracyjny.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: /jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez Marko » N, 13 mar 2016 8:53

wodzirej napisał(a):Cena pierwszej wersji zegarka Fenix spadła na aukcji do 850 zł.

Dla zwolenników ebaya z USA refurbished za 110$, więc po doliczeniu transportu i podatku VAT wyjdzie c.a. 600 zł.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez sdsyc » N, 13 mar 2016 12:04

gpscity sprzedaje za 105$
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez igor.czapagajew » N, 13 mar 2016 19:31

A czy takie coś jak Holux GR 260 spełniło by moje oczekiwania? No może poza wymiana baterii w terenie bo widzę że to urządzenie ma ja nie wymienną...
Pytam się o to mimo iż to jest forum poświęcone Garminowi, jednak ja jestem w tym temacie kompletnym laikiem a wy się bądź co bądź znacie na tych urządzeniach...
igor.czapagajew
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): So, 12 mar 2016 11:44

Re: Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez sdsyc » N, 13 mar 2016 22:48

Hmm... Chyba tak...
Ale gdybyś odpuścił te alarmy dystansu, to może skusisz się na http://www.decathlon.pl/gps-turystyczny ... 02761.html ;-)
Albo trochę poczekaj, odłóż i kup ww Fenixa z Ebay
Zegarek to jednak wygoda...
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez igor.czapagajew » Pn, 14 mar 2016 19:00

kupiłbym tego etrexa, tylko jeszcze jedno pytanie: czy ma on jakąś funkcję blokady klawiatury żeby mi się w plecaku nic nie poprzestawiało jak go podociskam przypadkiem itp.?
igor.czapagajew
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): So, 12 mar 2016 11:44

Re: Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez wodzirej » Pn, 14 mar 2016 21:16

Guzikowe etrexy nie mają blokady klawiszy. Są tak zaprojektowane i wykonane, że przypadkowe czy celowe, ale nie za mocne przyciskanie nie zadziała. Trzeba użyć nieco siły. W plecaku/kieszeni na pewno 'sam' nic nie zrobi.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez igor.czapagajew » Śr, 16 mar 2016 16:19

ok, nabyłem tego etrexa, generalnie pierwsze wrażenia super itd, jednak mam kilka pytań-
pierwsze- jak ustawić urządzenie aby rejestrowało każdy ślad osobno? Dziś rano jechałem do pracy i rejestrowałem ślad. Po dojechaniu na miejsce zapisałem go, po czym wyłączyłem nawigację. Po pracy włączyłem go, i ruszyłem do domu. Po dojechaniu do domu zapisałem ślad, i wyłączyłem nawigację. W domu odpaliłem basecamp, no i tu zdziwienie bo pierwszy ślad z rana jest ok tzn pokazuje mi 18,3km do pracy, a drugi pokazuje sumę dystansu z rana i powrotnej drogi do domu czyli razem 37km... O co tu chodzi i co mogę mieć źle ustawione lub jak mam kończyć i zapisywać ślady??? Ustawione mam to tak-
konfiguracja > ślady >
wykres śladu :rejestruj, pokaż -
metoda rejestracji: czas
interwał rejestrowania-aktualnie 5 sek.
Wyczytałem też na forum o pauzowaniu nawigacji i równocześnie ze startem nawigacji włączałem stoper- może tu jest problem???

Drugie- próbuję odpalić mapy UMP w BaseCamp- nie idzie mi- szukałem na forum, może nie dokładnie- będę wdzięczy za jakiegoś linka do instrukcji jak to zrobić.

Trzecie- czy jest opcja włączenia etrexa ale tak aby nie rejestrował śladu? Bo wg tego co udało mi się rozkminić to sam zaczyna zapisywać ślad w momencie kiedy złapie fixa- tu już jakby znalazłem odpowiedź- jest opcja w menu satelitów-tryb demonstracyjny- nie łapie fixa i nie rejestruje śladu podczas np. zabawy nawigacją czy tam poznawania jej opcji. Do tej pory siedząc przy oknie łapał fixa i rejestrował ślad...


Z góry dzięki za pomoc.
igor.czapagajew
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): So, 12 mar 2016 11:44

Re: Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez GPS Maniak » Śr, 16 mar 2016 18:57

Nie podam szczegółów krok po kroku, bo nie mam odbiornika pod ręką ale:
1) Zapis śladu oznacza utworzenie kopii śladu bieżącego ale bez jego zerowania. Przynajmniej tak to pamiętam z Etrexa. Zerowanie śladu bieżącego to niezależna czynność. Na pewno jest taka opcja.
3) Zobacz w ustawieniach/konfiguracji opcje związane ze śladami. Generalnie w odbiornikach Garmina powinny być dostępne 3 opcje:
- zapisuj (rejestruj) i pokazuj (tzn. pokazuj linię śladu bieżącego na ekranie mapy)
- zapisuj i nie pokazuj
- nie zapisuj
Nie pamiętam jak jest w Etrexie, ale wydaje mi się, że Etrex nie był w tej materii wyjątkiem, chociaż tu mogę się mylić.

2) Na temat UMPa w BaseCamp nic nie powiem, chociaż skorzystanie z gotowej instalki w postaci pliku exe powinno sprawę rozwiązać: http://ump.waw.pl/update/ump-pcpl-setup.exe
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez igor.czapagajew » Śr, 16 mar 2016 19:38

zrobiłem krótka trasę, i tak:
po pierwszej połowie pętli zapisałem ślad, wyzerowałem licznik= komputer podróży i wyłączyłem odbiornik.
Następnie przeszedłem się kawałek, włączyłem urządzenie-zaczęło rejestrować ślad.
Po dotarciu do domu-zapisałem ślad, wyłączyłem odbiornik-a w domu po podłączeniu google earth oraz basecamp i tym razem są dwa osobne ślady, widać to na mapie i po danych z plików. Tak więc chyba trzeba po zakończeniu rejestracji śladu zapisać go i wszystko wyzerować.
Natomiast po wgraniu śladu na urządzenie z androidem, mam akurat Osmand i tam zainstalowane mapu UMP wszystko śmiga bez problemu i ładnie widać cały ślad na mapie.
Jestem ciekaw czy problem na PC jest po stronie basecamp czy ump i jak sobie z tym poradzić.
igor.czapagajew
Początkujący
 
Posty: 17
Dołączył(a): So, 12 mar 2016 11:44

Re: Jaki GPS do biegów na orientacje?

Postprzez GPS Maniak » Śr, 16 mar 2016 20:12

igor.czapagajew napisał(a):Następnie przeszedłem się kawałek, włączyłem ... i tym razem są dwa osobne ślady, widać to na mapie i po danych z plików.

Jeżeli była to jedna sesja bez zerowania śladu (*), to można do tego różnie podejść. Jedni powiedzą że to są dwa ślady (bo dwie niezależne "wycieczki"), inni że są to dwa odcinki tego samego śladu (bo np. jest to ten sam plik GPX). Różny soft również może to w tak różny sposób interpretować.

(*) Ponieważ nie jestem pewien czy nadajemy na tych samych falach, zwrócę uwagę, że zerowanie liczników komputera podróży, a zerowanie/wykasowanie tzw. śladu bieżącego/aktywnego to są dwie różne czynności, chociaż w niektórych odbiornikach Garmina można to tak skonfigurować, że obie czynności są wykonywane jednym wspólnym kliknięciem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości