Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez 19Luke78 » So, 27 kwi 2019 10:39

Witam serdecznie
Planuję kupić fenixa 5 plus lub 5x plus, nim to zrobię chciałbym uzyskać kilka informacji od osób użytkujących już te zegarki.
Obecnie używam zegarka polar v800 z platformą Polar Flow i uważam że jest to świetny, dopracowany sprzęt, a platforma flow czytelna i pomocna przy planowaniu aktywności. Jedyny mankament to brak opcji nawigacji jaką potrzebuję a ma ją garmin i to jedyny powód dla którego rozważam przesiadkę na fenixa.
2 lata temu jak kupowałem polara, przeczytałem bardzo dużo niepochlebnych opinie na temat zegarków fenix 3, że są niedopracowane, że więcej w nich wodotrysków niż potrzebnych i rzetelnych informacji, a pomiary których dokonują są niedokładne a czasami wręcz odrealnione ( np. mierzenie długości basenowych - gdzie fenix podczas jednej długości basenowej potrafił naliczyć ich kilka ). Dlatego też chciałby zapytać was o parę spraw nim wydam kupę kasy na ten zegarek. Pytania poniżej
Basen:
1. Czy zegarek zlicza dokładnie baseny ?
2. Czy rozpoznaje style pływackie ?
3. Czy faktycznie zegarek podczas pływania wyłącza czytanie pulsu z nadgarstka ?
Nawigowanie:
1. Czy mapy wgrane do zegarka fabrycznie mają naniesione szlaki i ścieżki leśne tak ja ma to OSM ?
2. Jaka mapa jest w garmin explore, czy są naniesione szlaki i ścieżki leśne ?
3. Czy z poziomu aplikacji garmin explore będąc w górach jestem w stanie zmienić lub zaplanować nową drogę na szlaku i przesłać ją do zegarka ?
4. Fenix 5 kiedy szedłem z kolegą w górach nie potrafił wyznaczyć kierunku marszu kiedy ręka kolegi się ruszała, co doprowadzało do tego że wielokrotnie musieliśmy się cofać a finalnie kolega musiał zdjąć zegarek z ręki i trzymać go przed soba, abyśmy mogli iść po jego zaplanowanym i wgranym wcześniej gpx - napisał w tej sprawie do Garmina i mieli to poprawić - poprawili ?
5. Jak zachowuje się GPS zegarka w lesie - czy gubi ślad ?, w jaki sposób go potem nadpisuje ?
6. Czy zegarek pokazuje prawdziwe wartości związane z wysokością. Kilka razy w górach fenix 5 kolegi był na znacznie innych wysokościach niż jego telefon , mój telefon i mój polar :) ( dodam że staliśmy koło siebie wraz z całą tą elektroniką )
Platforma:
1. Czy platforma Garmin connect zbiera wszystkie parametry treningowe, analizuje je i przekłada na czytelne i zrozumiałem informacje dla zwykłego Kowalskiego ? dla przykładu : Posiadam licznik rowerowy Wahoo który jest naprawdę bardzo fajny i dokładny, wszystkie parametry pokazuje bezbłędnie ale po zakończeniu treningu otrzymuję suche dane na temat np. mojej kadencji, pulsu, mocy i wiele innych dodatkowych, i tyle. Nie analizuje tych danych aby określić czy mój dany trening był ciężki, ile potrzebuje przerwy i co osiągnąłem. Polar z kolei robi dokładnie to samo i równie precyzyjnie ale dodatkowo po zakończeniu przetwarza te dane i robi takie podsumowania treningowe dzięki którym wiem jaki to był trening, co wzmocnił, ile potrzebuję przerwy do następnej aktywności itp. Mam nadzieję że jest to czytelne
Inne :
1. Aktualne warunki pogodowe - oraz komunikaty z tym związane, które pokazuje zegarek potrzebują połączenia z internetem i telefonem ?

Na chwile obecną to tyle. Będę wdzięczny za szczere wypowiedzi
Pozdrawiam i mam nadzieję że treści które się pojawią pomogą innym dokonać właściwego wyboru
19Luke78
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr, 09 sty 2019 22:32

Re: Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez sdsyc » So, 27 kwi 2019 17:55

Wpierw zapraszam do lektury
viewtopic.php?f=2&t=15310
viewtopic.php?f=2&t=8981
viewtopic.php?f=2&t=17216
viewtopic.php?f=2&t=17938
viewtopic.php?f=2&t=17364
viewtopic.php?f=9&t=18013

Nie mam F5x(+), ale ws. nawigowania mogę trochę napisać:
ad.1. Oryginalna mapa Garmina raczej nie budzi entuzjazmu na forum. Korzystamy z:
http://ump.waw.pl
https://www.openstreetmap.org/ w różnych kompilacjach https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM ... n/Download
komercyjnej http://www.pltopo.pl
Na stronach www możesz zobaczyć, co zawierają
ad.2 Opinia o Garmin Explore viewtopic.php?p=202839#p202839
ad.3 Na pewno można to zrobić w Garmin Connect Mobile - zaplanować kurs w nim samym lub w zewnętrznej aplikacji (Locus+Brouter)
viewtopic.php?p=201014#p201014

Na resztę pytań mam nadzieję odpowie ktoś inny.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez 19Luke78 » N, 28 kwi 2019 10:58

Dzięki za lekturę - przeleciałem wszystko to co mi podesłałeś i w dalszym ciągu dużo niejasności.
Na chwile obecną skłaniam się aby ponownie ( tak jak 2 lata temu ) wybrać coś innego niż Garmin - problem w tym że nie ma nic innego, a z materiałów które przeczytałem wniosek nasuwa się jeden - garmin to droga mało precyzyjna zabawka. Liczyłem że wersja z plusem będzie już naprawdę dobrym zegarkiem outdoorowym.
Na chwilę obecną wstrzymam się jeszcze z zakupem i poczekam na dalsze wypowiedzi dotyczące moich innych pytań.
Pozdrawiam
19Luke78
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr, 09 sty 2019 22:32

Re: Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez 19Luke78 » Pt, 10 maja 2019 9:41

Hallo hallo - bo widzę że temat umiera a dalszych odpowiedzi brak.
Naprawdę nie ma nikogo z Garmin Fenix 5/5x plus, który by podzielił się swoją refleksją z użytkowania tych zegarków ?
Pozdrawiam
Łukasz
19Luke78
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr, 09 sty 2019 22:32

Re: Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez piano079 » Pt, 10 maja 2019 12:19

Ja odpowiem ale tylko jako również chętny "zniechęcony" do zakupu... Niby super zabawka a tak naprawdę za kupę kasy g...no...
Może sensowną alternatywą co do dokładności gps będzie Forerunner 945?? Inny, lepszy pod tym względem chipset, możliwość wgrywania map. Niestety nie wygląda tak dobrze jak fenix.
Ja potrzebuję przede wszystkim na rower i do zwykłego noszenia na codzień...
piano079
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz, 02 mar 2017 11:00

Re: Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez 19Luke78 » Pt, 10 maja 2019 13:09

rozwiń proszę swoją wypowiedź, bo że " gów...o za kupe kasy" nic nie wnosi do mojej wiedzy.
Jak już mówiłem wcześniej, nim kupiłem Polara v800 2 lata temu miałem bardzo podobny pogląd do Twojego, stąd polar na ręce, no ale przecież 2 lara minęły a tu kolejne wersje fenixa na rynku, chcą za to jeszcze więcej kasy więc zakładam że to już naprawdę dopracowany sprzęt.
Mylę się ?
19Luke78
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr, 09 sty 2019 22:32

Re: Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez piano079 » Pt, 10 maja 2019 13:57

No skoro jak mówisz czytałeś wątki które są wklejone powyżej wnioski powinny nasunąć się same...
Pomiar GPS - za duże niedokładności jak na sprzęt tel klasy i za tyle kasy - Podstawowa funkcja zegarka mającego w swoim motto: Multisportowy zegarek GPS... Choć tutaj obiło mi się gdzieś o oczy, że dotyczy to przede wszystkim biegania, natomiast przy jeździe na rowerze ponoć wygląda to lepiej. Fajnie by było gdyby Ktoś potwierdził tą informację, to już by było jakieś światełko w tunelu. Choć patrząc na to że nie został zmieniomny chipset w stosunku do tego co było w Feniksie 3 (tego na którego nie zdecydowałeś się 2 lata temu), to za wiele w tej kwestii się nie zmieni...
Pływanie i liczenie basenów (też mnie akurat ta funkcja interesuje) - lepiej chyba już by było jak by w ogóle z tego zrezygnowali w tym zegarku. Póki co problem nie rozwiązany...
To tak na szybko i pokrótce z punktu widzenia interesujących mnie funkcjonalności tego sprzętu. A miał być dopracowany...

edit:
a jeszcze dodam pojawiające się spore rozbieżności ze wskazaniami całkowitego wzniosu i spadku. Co prawda Strava to koryguje, ale to powinno być ww zegarku ok, a nie dopiero w Stravie.
piano079
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz, 02 mar 2017 11:00

Re: Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez 19Luke78 » Pt, 10 maja 2019 22:21

to teraz poczekajmy jak ktoś się wypowie kto już ma taki zegarek, bo jeśli jest tak jak czytam to naprawdę słabo, a wydawanie takiej kasy na zabawkę która tylko ładnie wygląda to trochę za mało dla mnie.
Dużo czau spędzam szwendając się na kilkudniowych wypadach rowerowych ( głównie góry i bezdroża ) i tu zegarek mógłby mnie nieźle wspierać jeśli oczywiście będzie wszystko dobrze mierzył, basen - to amatorskie pływanie 3-4 razy w tygodniu ale z zacięciem sportowym. Obecnie polar robi to bezbłędnie - więc to ile przepłynę i jak jest zapisane w pamięci.
19Luke78
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr, 09 sty 2019 22:32

Re: Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez 19Luke78 » Cz, 16 maja 2019 21:53

Ponieważ temat mocno kuleje i dalej wiele niejasności i mało danych postanowiłem zegarek zakupić w sklepie z możliwością 90 dni zwrotu. Więc jak tylko do mnie przyjdzie to przetestuję go tam gdzie jest mi potrzebny i napisze na forum co udało się z niego wycisnąć. Jeśli będzie ok to zostanie na ręce a jak nie to wróci do sklepu.
Dam znać
19Luke78
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr, 09 sty 2019 22:32

Re: Fenix 5 plus / 5x plus - pytania przed zakupem

Postprzez piano079 » Wt, 04 cze 2019 23:43

Hej,
I jak testy zegarka? Jak faktycznie wygląda dokładność GPS? Da się t używać na rowerze w lesie i w górach do sensownego navigowania? Zapisuje ślady i czasy pokonanej trasy odpowiednio w każdym terenie? Prośba o recenzję...
piano079
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz, 02 mar 2017 11:00


Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości