nawigacja do off-road'u?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez wodzirej » Cz, 03 wrz 2009 22:05

W moim Nuvi 500 padła guma:
- maleństwo jest prawie przedarte na pół oraz
- trzymadełko (gumowy dzyndzel trzymający gumę w obudowie) dość łatwo uwalnia się z miejsca, gdzie być powinno.
Rada dla tych, którzy jeszcze nie mają tego problemu: delikatnie wyciągnąć gumę z nuviego, w aucie jeździć bez gumy, odbiornikowi nic się nie stanie. A gumę zakładać tylko do użytkowania poza autem.
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez matusz » N, 11 mar 2012 21:37

Mam pytanie..
Czy W moim Zumo jest funkcja jazdy na określony azymut? Chodzi o to że podaję odległość i kierunek i tworzy mi punkt do którego jadę sobie dowolną drogą. (w rajdach to jest poprostu jazda na azymut) teraz korzystam z funkcji kompasu i jest to dość trudne podczas szybkiej jazdy i łatwo się zgubić. Wiem, że np 276 mają takie coś. Czy to kwestia oprogramowania? Jakaś aktualizacja może pomóc? Czy po porostu to kwestia urządzenia i nic nie da się z tym zrobić?

Pozdrawiam Marcin
matusz
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt, 02 gru 2008 13:40

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez Lesław » Wt, 15 paź 2013 23:16

Witam.
Odgrzewam kotlecika.

Czy z obecnej oferty Garmina jest model, który nadaje się do szeroko pojętej turystyki samochodowej off-road?
W moim przypadku liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Obsługa tras, waipointów, backtrace itd. Musi być też normalny samochodowy ekran. Modele do pieszej turystyki odpadają.

Chciałem nabyć 760-kę ale nowych już nie ma...
Vista HCX
Nuvi 255W (Firmware N465 by PouchX)
Avatar użytkownika
Lesław
Bywalec
 
Posty: 122
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2007 20:34
Lokalizacja: Tricity

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez MaciekP » Śr, 16 paź 2013 7:02

Chyba nadal gpsmap 620 w trybie morskim
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez sdsyc » Śr, 16 paź 2013 7:32

A może Montana?
viewtopic.php?f=2&t=9999
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3371
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez MaciekP » Śr, 16 paź 2013 7:43

620 ma wiekszy ekran i 800x480pix
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez Zachu » Śr, 16 paź 2013 9:32

Lesław napisał(a):Chciałem nabyć 760-kę ale nowych już nie ma...
Ten nie ma śladów i nie będzie po nich nawigował.
Jeśli to ma być taki 4x4 bez zamaczania to można jakieś nowe Nuvi z dziennikiem podróży. Będzie widać gdzie się było i wrócić po kresce.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez Lesław » Śr, 16 paź 2013 9:47

Zachu napisał(a):Jeśli to ma być taki 4x4 bez zamaczania to można jakieś nowe Nuvi z dziennikiem podróży. Będzie widać gdzie się było i wrócić po kresce.


Nuvi 3597 się w to wpisuje? Podobno obsługuje trasy.
Vista HCX
Nuvi 255W (Firmware N465 by PouchX)
Avatar użytkownika
Lesław
Bywalec
 
Posty: 122
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2007 20:34
Lokalizacja: Tricity

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez Zachu » Śr, 16 paź 2013 10:35

Wpisuje, myślałem że chcesz trochę przyoszczędzić. Wtedy bierz serię z 2 z przodu ;)
Tu masz film kolegi z forum andrzej627 i jazdę z jego Nuvi 3790 http://www.youtube.com/watch?v=Spj2dO575_I pod filmem link do tras na forum bieszczadzkim.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez garmin.sklep.pl » Śr, 16 paź 2013 11:00

Witam,
Uważam, że sugestia "sdsyc", czyli Montana jest najbardziej odpowiednia do wykorzystania w off-roadzie. W tym temacie proszę zapomnieć o urządzeniach z serii nuvi. Montana to jedyna jak do tej pory seria urządzeń z segmentu outdoor z 4 calowym wyświetlaczem (teraz czekamy na następcę czyli Monterrę)! Przygotowana na trudne warunki atmosferyczne i użytkowania, wodoszczelne (IPX7), bardzo czytelny i dobrze funkcjonujący ekran dotykowy i możesz korzystać z funkcji, które wymieniłeś. Przy zastosowaniu zestawu samochodowego zyskujesz dodatkowa funkcję - komunikaty głosowe. Czas pracy na dołączonym akumulatorze do 16 godzin a na wymiennych 3-ch wymiennych bateriach aż do 22 godzin!
garmin.sklep.pl
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): Wt, 22 maja 2012 13:06

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez tboniasty » Śr, 16 paź 2013 13:16

Z doświadczeń własnych.

GPSMap 620:
+ bardzo szybko ustawiało mi się trasę typowo offroadową poprzez "wytupanie" punktów przejazdu na mapie (przydatne na rajdach nawigacyjnych)
+ ekran 5" 800x480
+ ślad na ekranie
+ pokazuje na bieżąco dystans i kierunek do nast. punktu
- tylko dwa profile (tryb morski i samochodowy)
- wielki kloc
- prawdziwy offroad tylko w trybie morskim (mapy dziwnie się wyświetlają, pewnie ze wzg. na niedopasowany typ)
- brak możliwości stosowania rastrów
- "płaska" mapa, czytaj - brak cieniowania terenu
- brak guzików dodatkowych (mark, find, itp.), przydatne w trakcie zawodów offroadowych np. do szybkiego oznaczania niebezpiecznego miejsca.

Montana:
+ możliwość używania rastrów
+ można wstępnie przygotować trasę na komputerze / przesłać bezprzewodowo z innego Garmina, trochę mozolniej (względem 620ki) na mapie
+ pokazuje dystans i kierunek do nast. punktu (trasy)
+ cieniowanie terenu - można przejrzeć na szybko mapę i ocenić czy nie będzie gdzieś zbyt stromych podjazdów/zjazdów
+ profile, którymi szybko przełączysz tryb pracy, mapy, itp.
- ekran 4" 480x272 - (tak! minus!) żadne szaleństwo jak dla mnie zwłaszcza pod kątem ew. wykorzystania rastrów
- brak guzików dodatkowych (mark, find, itp.)

Typowa samochodówka (np. 760):
+ widać na mapie gdzie jesteś
- nawigacja do punktu w trybie bezdroże polega tylko na wyrysowania prostej z miejsca startu do punktu docelowego i nie aktualizuje się w trakcie przemieszczania. Zmienia się tylko dystans, nie ma namiaru.
- brak rastrów,
- "płaska" mapa (poza modelami z 3D Terrain np. 3x90),
- brak profili
- "dziennik podróży" (ślad), tylko w niektórych modelach
- brak guzików dodatkowych (mark, find, itp.)

Na upartego da się z samochodówką jeździć, tak jak na samym roadbooku...

Montana z 7" ekranem 800x480 to by było coś ;-)
OBECNIE - ASFALT: Nuvi 3490LMT, SZLAK: eTrex 30
POPRZEDNIO - eTrex 20, Oregon 650t, Oregon 600, Oregon 300, Nuvi 2445LT, Nuvi 1250T, Montana 600, GPSMAP 62s, Nuvi 3490LMT, eTrex 30, Colorado 300, Nuvi 205T, Oregon 450, Dakota 20, GMXT,Vista HCx
Avatar użytkownika
tboniasty
Radny
 
Posty: 1225
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 17:25
Lokalizacja: Opole

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez Lesław » Cz, 09 sty 2014 12:17

Odgrzałem temat po ostatnim wyjeździe w teren.

Poczytałem i początkowo zgrzałem się na 1490T. Początkowo, bo później okazało się że jest problem z przesuwaniem mapy i niski poziom szczegółów przy prędkościach powyżej 20km/h... Nowa filozofia Garmina w NUVI raczej dyskwalifikuje te urządzenia w off-roadzie.

Obejrzałem też Monterrę... W zasadzie ma wszystko czego mi trzeba. No może ekran niezbyt wielki jak na nawigację do samochodu ale reszta ok.
Jednakowoż cena powala. 3kpln za wodoszczelnego smartfona bez możliwości dzwonienia... Powyżej mojego progu bólu. Niestety, moja lista MUST HAVE zawiera sporo innych, znacznie fajniejszych pozycji za tę kwotę :)

W zasadzie jest kilka opcji:
- Jakiś łobuz wyciągnie appkę garmina z monterry i wtedy DOBRY smartfon z pancerną obudową za 30% budżetu monterry.
- Odejście od Garmina i poszukiwanie jakiejś platformy nawigacyjnej na androida. Dostępność odpowiednich urządzeń ogromna.

Szczerze mówiąc jestem trochę zawiedziony, że firma o tak szerokiej i kompleksowej ofercie, ma tyle dziur w swoim portfolio. Może panowie mądrale z Garmina, powinni udać się na zwiedzanie koncernu Toyota? Tam by się przekonali, że da się produkować i rozwijać najnowsze koncepcje, a jednocześnie utrzymać produkcje prostych i niezawodnych konstrukcji z lat 70'tych - do pewnych sytuacji i zastosowań, wszystko już zostało wymyślone. Legenda marki robi się sama :) (Nie jeżdżę Toyotą)
Vista HCX
Nuvi 255W (Firmware N465 by PouchX)
Avatar użytkownika
Lesław
Bywalec
 
Posty: 122
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2007 20:34
Lokalizacja: Tricity

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez Zachu » Cz, 09 sty 2014 12:52

Kup tablet 7' i nie zawracaj sobie głowy Garminem.
Nawigacja po śladzie to prawie na wymarciu dziś jest. Zresztą w terenie to jedzie się chyba gdzie jest przejazd a nie ślad.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8720
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez Gsm Liberty » Cz, 09 sty 2014 19:37

Panowie tylko Montana
Cross, Enduro, ATV wszystko ogarnia
Montana na mojej maszynce:
viewtopic.php?f=2&t=9999&start=225#p168325

Ostatnio nawet myłem myjką ciśnieniową i dział :D
Na stanie - 5000, 3790LMT, 3590LMT, 1490LMT, 775LMT, 765, 760 i inne
Na szybie - 3590LMT/775LMT
Na spacer - Oregon 550T, Montana 650T - PL Topo 2014.1
Avatar użytkownika
Gsm Liberty
Bywalec
 
Posty: 259
Dołączył(a): So, 20 lut 2010 14:28

Re: nawigacja do off-road'u ?

Postprzez Miszel » Pt, 10 sty 2014 8:15

Pomińmy kwestie finansowe, bo są niedyskutowalne.
Lesław napisał(a):- Jakiś łobuz wyciągnie appkę garmina z monterry i wtedy DOBRY smartfon z pancerną obudową za 30% budżetu monterry.

Przy tym podejściu wybierasz z Monterry to co w niej póki co najgorsze - czyli garminowski software, a rezygnujesz z tego co w Monterze absolutnie najlepsze - czyli samo urządzenie. Od strony hardware'owej Monterra bije na głowę wszelkie smartfony w pancernych obudowach i znakomitą większość garminów (piszę o konkretnym zastosowaniu ATV!). Dorównuje jej Montana i w tej chwili tylko ją można z czystym sumieniem polecić jako pełnoprawną nawigację ATV. To oczywiście może się zmienić jeśli Garmin usunie tę masę błędów i niedoróbek z oprogramowania Monterry.

Zachu napisał(a):Nawigacja po śladzie to prawie na wymarciu dziś jest. Zresztą w terenie to jedzie się chyba gdzie jest przejazd a nie ślad.

:D Dobrze że o tym nie wiedziałem, bo przestałbym używać śladów :D
Zarówno ja, moi znajomi i pozostali, których zdarzało mi się spotykać, traktują nawigację wg śladów jako CO NAJMNIEJ równorzędną do routingu. Dla mnie brak rozbudowanej(!) obsługi śladów w ogóle dyskwalifikuje nawigację z użycia. A tak generalnie: Basecamp (nie Mapsource!!) + gps - rządzi!!!

Zdrówko,
Miszel
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości