Co na początek...

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Co na początek...

Postprzez Merlin » Wt, 27 sty 2009 11:46

Tak przyglądam się problemowi skanowania map, czy choćby przenoszenia danych z map 1:200 000 do formy czytelnej dla Garmina czy czegokolwiek innego i widzę że chyba PN-40 może być przyszłościowym rozwiązaniem albo zapasowym z uwagi na niewielki support użytkowników polskich czy europejskich, a co za tym idzie sprawdzone metody implementacji map rastrowych do użytku z PN-40. Nie mniej cały czas wygłąda atrakcyjnie. Niestety inwestowanie w soft i sprzet do uzdatnienia tego ustrojstwa do moich celów w obecnej sytuacji jest troszkę ryzykowne. Sporo kasy potrzeba, zadowolenie z efektu końcowego nie do końca przewidywalne i czasu zbyt mało.
Z linka o którym wspomnieliście wczesniej
http://maps.poehali.org/en/ okazuje się że można zciągnać mapki wraz z plikami *.map i jeśli ktoś ma wystarczająco cierpliwości to jest to za free ;) tak że jeszcze raz dzięki za dobre źródło ;)
Co do PN-40 to jeśli uda mi się wygospodarować z przeznaczonych na wyprawę funduszy odpowiednią sumę to... do tematu jeszcze wrócimy ;)
Tym czasem jednak chyba pewniejszą drogą będzie dla mnie skupienie się na Garminie... No własnie zciągnąłem sobie wszystkie mapy 1:200 000 ( bo dokładniejszych nie było :( )interesującego mnie terenu w sumie 23mapy komplet gif+map, tak że materiał do prac jest, pozostał tylko problem doboru softu i sprzętu.
Tu też jestem "zielony" więc podobnie jak z konkretnym odbiornikirm tak i z oprogramowaniem nie mam przyzwyczajeń dlatego prosiłbym o wskazówki jaką drogą najszybciej da się dojść do celu. Chodzi o oszczędność czasu, nie koniecznie pracy. Cel to możliwie dokładna (czyli z uwagi na niedostępność dokładniejszych to 1:200 000) mapa Bhutanu w odbiorniku GPS.
<<Colorado 300>>
Merlin
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn, 26 sty 2009 15:57

Re: Co na początek...

Postprzez kwieto » Wt, 27 sty 2009 12:44

popej napisał(a):Zdaje się, że Xmap generuje mapki zablokowane dla konkretnego odbiornika. Dlatego nie ma wymiany map i wszystko trzeba sobie robić samemu.


W opisie jest cośo wymianie map poprzez sieć, trzeba by się głębiej wczytać w instrukcję.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co na początek...

Postprzez kwieto » Wt, 27 sty 2009 13:07

Merlin napisał(a):Cel to możliwie dokładna (czyli z uwagi na niedostępność dokładniejszych to 1:200 000) mapa Bhutanu w odbiorniku GPS.


Ściągnij sobie program Mapwel i spróbuj zwektoryzować jeden arkusz z jego pomocą - i zobacz jakie będą efekty (wypadałoby mieć po temu jakiś odbiornik).
Równocześnie możesz też ściągnąć MapEdit i zacząć rysować mapę samemu - a potem zobaczysz, która droga okaże się skuteczniejsza w praktyce.
Moim zdaniem klepanie 23 map w MapEdit trochę mija się z celem, jednak widywałem na mapcenter mapy zrobione na podstawie ruskich sztabówek, posyłane tam niemal seryjnie - może poszukaj namiarów na autora i spytaj go jak je zrobił?

Była np. cała seria map Bałkanów - Macedonia, Serbia, Bułgaria, i tak dalej. Nie wierzę, że gość robił je "na piechotę" :")
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co na początek...

Postprzez asandrzej » Wt, 27 sty 2009 13:17

Witam
Kwieto napiasł "Ściągnij sobie program Mapwel i spróbuj zwektoryzować jeden arkusz z jego pomocą - i zobacz jakie będą efekty (wypadałoby mieć po temu jakiś odbiornik)."

W fazie prób można wykorzystać GarminMobilePC do przeglądania wektoryzowanej mapy.
viewtopic.php?f=1&t=2569&p=36566&hilit=GarminMobilePC#p36566

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Co na początek...

Postprzez soko » Wt, 27 sty 2009 16:15

Efekty wektoryzacji Mapwelem całego arkusza mapy na raz.
Doświadczenia mam sprzed prawie roku, od tego czasu Mapwel sie na pewno rozwinął.
W maju - z ciekawości - zwektoryzowałem na raz całą "setkę" Poznań. Wgrałem plik z Oziego, wektoryzacja udała się dopiero po wybraniu tylko 2 kolorów, białego i czarnego. A efekt na ekranie taki:
Zasięg mapy ( w tle normalna mapa wektorowa):
Obrazek Obrazek Obrazek
dałem też rogi, dla wyobrażenia zasięgu mapy w stopniach.

Jakość była najlepsza dla zoom 800mtr, na innych zoomach dramatycznie spadała. Wyglądało to tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Drogi są, dróżki są, chatki są. Dla jednego to tragedia, dla innego super mapa.

Jak na jedną wektoryzację w koncu chyba połowy Bhutanu, zawsze coś. A jakość... Jak nie mieć nic, to takie coś z około 20000km kw. też nie jest złe dla podstawowej orientacji. A świetnie się może sprawdzić do porównania z mapą papierową (kopią) w terenie. Od razu wiesz gdzie jesteś.

To takie uwagi Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Co na początek...

Postprzez asandrzej » Wt, 27 sty 2009 18:29

Witam
Tu jest umieszczona ciekawa graficznie mapa 3D Podniebnego Królestwa.
http://bhutan.geozeta.pl/mapa
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Co na początek...

Postprzez Merlin » Wt, 27 sty 2009 18:41

tak lekko off topic... czy są takie odbiorniki GPS w których możnaby dorzucić trochę swojego oprogramowania. Chodzi mi o wykorzystanie odbiornika GPS do automatycznego przeliczenia (albo odszukania w zestawieniu) sanych zjawiska astronomicznego w zależności od czasu i miejsca na ziemi. Krótko mówiąc - mam miejsce i czas i dla tych wartości szukam np. czasu i azymutu wschodu słońca.
<<Colorado 300>>
Merlin
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn, 26 sty 2009 15:57

Re: Co na początek...

Postprzez kwieto » Wt, 27 sty 2009 18:56

Garmin generalnie wprogramowane czasy wschodów i zachodów dla danego regionu, co do azymutu, to wschód słońca powinien być na wschodzie... :"P

Co do wprogramowania czegoś własnego - nie ma takiej możliwości.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co na początek...

Postprzez Merlin » Wt, 27 sty 2009 19:06

Generalnie tylko dwa razy do roku wschód słońca jest na wschodzie... :D w czasie równonocy.
<<Colorado 300>>
Merlin
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn, 26 sty 2009 15:57

Re: Co na początek...

Postprzez kwieto » Wt, 27 sty 2009 19:14

Merlin napisał(a):Generalnie tylko dwa razy do roku wschód słońca jest na wschodzie... :D w czasie równonocy.


No ale odchylenie chyba nie jest zbyt wielkie? (nie znam się, to pytam)
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co na początek...

Postprzez Merlin » Wt, 27 sty 2009 19:15

No niby nie... ale do moich celów jest bardzo istotne. Gdyby nie to ... to wystarczyłby kompas ;) Astronomiczny wschód Słońca dla Polski (w przybliżeniu) 21-III Az=90st 21-VI Az=45st i w zaleznści od tego czy dzień jest dłuższy od nocy czy nie to maksymalne odchyłki w azymucie to +/-45st czyli w sumie nie tak mało...
<<Colorado 300>>
Merlin
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn, 26 sty 2009 15:57

Re: Co na początek...

Postprzez Marko » Wt, 27 sty 2009 20:01

kwieto napisał(a):widywałem na mapcenter mapy zrobione na podstawie ruskich sztabówek...

Chyba Kwieto miał na myśli UMP - Mapa Panki - Powiat Kłobucki i Lubliniecki ... + inne
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Co na początek...

Postprzez kwieto » Wt, 27 sty 2009 20:22

Marko napisał(a):Chyba Kwieto miał na myśli UMP - Mapa Panki - Powiat Kłobucki i Lubliniecki ... + inne


Heh, nie ten region :")

Bardziej np. to:
http://mapcenter2.cgpsmapper.com/mapsetview.php?id=451

Albo to:
http://mapcenter2.cgpsmapper.com/mapview.php?id=932

Ciekawa notka jest przy mapie Armenii - "build from .shp files" - z tego co pamiętam (nigdy nie miałem do czynienia z takimi plikami osobiście) można je stosunkowo łatwo przerzucić do formatu Garmina. Może są podobne do do zdobycia dla Bhutanu?
http://mapcenter2.cgpsmapper.com/mapview.php?id=2247

A tu cały zestaw informacji skąd wzięto dane - i można pewnie poszukać podobnych źródeł:
http://mapcenter2.cgpsmapper.com/mapview.php?id=2214

Edit: No i ostatnia mapa okazała się dobrym tropem, wiele tego nie ma, ale zawsze coś:

http://downloads.cloudmade.com/asia/bhutan#breadcrumbs

Troszkę można znaleźć też tutaj:
http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthreads.p ... =22&page=1

I tutaj, punkty które mogą się przydać
http://geonames.nga.mil/ggmagaz/geonames4.asp
Ostatnio edytowano Wt, 27 sty 2009 20:40 przez kwieto, łącznie edytowano 1 raz
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co na początek...

Postprzez Merlin » Wt, 27 sty 2009 20:36

No informacje o źródłach bardzo ciekawe... tym bardziej że o dziwo kolejne powiększenia map pokazują coraz więcej szczegolów ;)
<<Colorado 300>>
Merlin
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pn, 26 sty 2009 15:57

Re: Co na początek...

Postprzez popej » Wt, 27 sty 2009 20:44

Mój 60Csx pokazuje czasy wschodu i zachodu Słońca i Księżyca, fazy Księżyca oraz położenie Słońca i Księżyca na niebie. Taka zgrubna mapka, można się zorientować, gdzie obrócić głowę ;-) Ponadto można wybrać miejsce i czas dla prezentowanych danych. Przypuszczam, że inne Garminy turystyczne mają podobne możliwości.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości

cron