GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Bogna » N, 10 sty 2010 13:46

michal13031986 napisał(a):jeszcze będę musiał dokupić pokrowiec, uchwyt na rower. Nadal jest problem z wyborem. Oba fajne i pewnie który nie wybiorę będę zadowolony.

Jako użytkowniczka Visty podpowiem w kwestii wyboru :D. Jeśli jakimś cudem 60-tka wysunie sie z uchwytu na rower i padnie na glebę, nie ręczę za jej stan. Natomiast moja Vista upadała wiele razy na przysłowiowy "bruk" i nic. I dalej śmiga jak ta lala. Tylko ta guma... Kuba wycofał się z pomagania :evil: (rozumiem to, ma prawo :?) Ale może na najbliższym Zlocie, ktoś mi pomoże uporać się z tym problemem...
Na ostatnim nie wystarczyło czasu i materiału, ale taśmę klejącą już mam. Kwestia wykonania zostaje. Przyznaję bez bicia nie radzę sobie z tym.
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Ranger » N, 10 sty 2010 13:59

GPS Maniak napisał(a):Co do Dakoty, to już Ranger napisał że ma "ekran dla starszych panów".
Fakt. Większy piksel nie zawsze jest wadą, chociaż jeżeli chodzi o raster, to chyba jest.


Jeżeli chodzi o raster - nie musi być, rzecz względna. Zauważ, że mapę rastrową najczęściej najpierw oglądasz na ekranie komputera, czyli najczęściej przy rozdzielczości 72-96 PPI. Czy mapa z tego powodu wygląda źle ? Raczej nie :-)
A odbiorniki mają większe PPI (wiecej punktów na cal) - 60csx czy Dakota mają 110; Vista HCX, Rino - 130; Oregon, Colorado - 160. Czyli wszystkie w tym przypadku pomniejszają obraz widoczny na ekranie komputera, choć w różnym stopniu (stosunek PPI). Warto też pamiętać że to jest względne, bo zdarzają się ekrany komputerowe, np. w netbookach o PPI w okolicach 130, wtedy mapa widziana na takim ekranie - może się w jednych odbiornikach gps zmniejszać, a w innych powiększać.
O wyglądzie raczej decydują cechy samego wyświetlacza i ludzkiego wzroku, jeżeli np. pojedyncze piksele są wyraźnie widoczne (jest pomiędzy nimi jakiś odstęp), to brakuje potrzebnego "wygładzania" przy sklejaniu kwadracików obrazu i staje się on ohydny.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez popej » N, 10 sty 2010 16:49

Ranger, odbiorniki Garmina skalują mapy rastrowe, więc efekt pomniejszenia, o którym piszesz, po prostu nie występuje. Większe PPI pozwala na precyzyjniejsze skalowanie.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez soko » N, 10 sty 2010 16:53

Ekran Dakoty prezentuje się podobnie do 60CSx. Przy okazji - moze to komuś pomóc - porównanie wielkości obu odbiorników. Dakota leży w ręku jak 60CSx. Ekran 60CSx jest znacznie jaśniejszy od Dakoty (oba podświetlone na max.). Oczywiście zdjęcie oddaje ten efekt tylko częściowo.

Obrazek


Krzysztof
Ostatnio edytowano N, 10 sty 2010 17:01 przez soko, łącznie edytowano 1 raz
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez GPS Maniak » N, 10 sty 2010 17:00

Bogna napisał(a):I chyba nie ma żadnej wątpliwości, że podzielisz się z nami tym spojrzeniem :D :?:

Sposób wyświetlania (renderowania) map przez odbiorniki Garmina odbiega nieco od tego co znamy z programów mapowych na PCcie czy PDA i mapka rastrowa jest jednak lekko rozmyta w porównaniu z oryginałem. Odnoszę wrażenie - zwłaszcza przy oglądaniu mapek w większych oddaleniach - że wyższa rozdzielczość ekranu Oregona daje lepszy efekt niż w Dakocie. Problem w tym, że piszę to "z pamięci", bo Dakoty nie mam pod ręką.

Tyle na temat rastra.

Wątków i postów poświęconych Oregonowi jest na Garniaku sporo, zatem nie chcę zbytnio mieszać w tym temacie.
Krótko:
* Tym razem bawiłem się Oregonem wyłącznie w pomieszczeniu, zatem nie będę komentował wyświetlacza. Ponieważ jednak sprzęt będę miał przez kilka dni, nie wykluczam tego, że kilka fotek "ku pamięci" trzasnę na wolnym powietrzu.
* Plusy odbiornika
- z trójki "new generation" wydaje mi się, że właśnie w Oregonie najlepiej rozwiązano problem otwierania tylnej klapki
- wysoka rozdzielczość ekranu powoduje, że mapy (mówię o wektorach) są tak samo ładne jak w Colorado
- w górach cieniowana VMAPa czy GPS_50 z dołożoną warstwą DEM wygląda - zwłaszcza przy zoomach typu: 800m naprawdę ciekawie
- po kilku godzinach zabawy poruszanie się po Menu wydaje się być wyjątkowo proste
- zarówno wędrówka po Menu jak też skalowanie/przesuwamie map (wektorowych) odbywa się bardzo płynnie i szybko - czuć "moc" procesora. Ze skalowaniem i przesuwania rastra jest nieco gorzej, a na pewno gorzej niż w mojej dość słabej komórce z programem MemoryMapPocketNavigator

UWAGA OGÓLNA: Generalnie dość szybko można zakochać się w tym odbiorniku :D
Ale jest też druga strona medalu :oops:

Ważne dla "górali": dostęp do informacji o wyskości danego obiektu jest dużo bardziej upierdliwy niż w klasycznych odbiorniakch, na dodatek dane DEM nie pracują w tle, zatem w zasadzie każdą mapę z osobna należy wyposażyć w plik DEM.

No i najgorsze :!: przy włączonych nazwach obiektów (a po co mapa bez nazw? :wink: ) pojawia się znany z NUVich czy Colorado syndrom POI zdefiniowanych plikiem TYP - tzn. przesunięcie, a często także przeskalowanie mapy powoduje wyświetlenie POI w ich oryginalnym wyglądzie, a wówczas cały urok - jak wspomniałem wyżej - "ładnych" map pryska jak bańka mydlana :(

Obrazek   Obrazek

W efekcie (uwzględniając także sprawę jakości wyświetlacza) ciągle nie możemy mówić o jakiejś jednoznacznej wyższości nowej linii odbiorników Garmina nad klasyką outdooru. Owszem wiele cech wskazuje, że są to zdecydowanie lepsze odbiorniki od klasyki, ale pewne - wcale nie małe - wady tego sprzętu powodują, że dylemat: kupić 60CSX czy Vistę_HCX ma - także w dobie Dakoty, Oregona i Colorado ma głębszy sens niż może się na pozór wydawać.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Ranger » N, 10 sty 2010 18:57

@popej
Jest rzeczą oczywistą, że raster wygląda najlepiej, gdy stosuje się skale, gdzie punkt rastra jest wyświetlany w relacji 1:1 jako punkt ekranu, i to bez dodatkowych transformacji obrazu przez odbiornik (wyświetlanie w naturalnej skali i orientacji). Cała reszta to już test jakości przekształceń wykonywanych w tym zakresie przez odbiornik.
Oczywiście użytkownika interesuje efekt finalny uzyskany w Custom Maps.

@Lechu
Efekt rozmycia powstaje wskutek dostosowania obrazu mapy (najpierw przy jej transformacji do wymaganego odwzorowania) w komputerze, a następnie obraz jest jeszcze dodatkowo przekształcany w odbiorniku. Jedynie dla map wykonanych bezpośrednio w obsługiwanym przez odbiornik odwzorowaniu i natywnej skali mapa zachowuje opisaną wyżej naturalną właściwość.
Niemniej trzeba powiedzieć, że transformacje rastrów wykonywane w nowych odbiornikach są niezle co do jakości obrazu, byle nie przesadzać z zakresem skalowania map.

Natomiast co do kierunków zmian rozwiązań - pewnie jak zwykle potrzeba jeszcze trochę czasu, by np. użytkownicy poprzez uwagi skorygowali zakres funkcjonalności w nowych rozwiązaniach.
Czyżby potrzeby nawigacyjne nowych użytkowników w ocenie producenta malały ?

Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez popej » N, 10 sty 2010 19:28

Ranger napisał(a):Jest rzeczą oczywistą, że raster wygląda najlepiej, gdy stosuje się skale, gdzie punkt rastra jest wyświetlany w relacji 1:1 jako punkt ekranu

Zmienisz zdanie, jak Ci się trafi urządzenie o rozdzielczości lepszej od Twojego wzroku i istotnie większej niż przygotowana mapa :-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Ranger » N, 10 sty 2010 19:43

Zdania chyba nie zmienię, zbyt długo w tym siedzę :lol:
Nie ma zbyt wielkiego problemu, by poprzez dobór kilku wybranych skal map rastrowych doprowadzić do całkiem sympatycznej np. zmiany szczegółowości tego co jest widoczne na ekranie (patrz Ordnance Survey).
Mapy jako obraz powinny być odpowiednio dobrane pod kątem wymagań (i możliwości wyświetlania) urządzeń.
Na drugim końcu zwiększania rozdzielczości ekranów jest rosnąca ilość danych, które są niezbędne do wyświetlenia, potrzebny jest zdrowy kompromis :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez JacekN » N, 10 sty 2010 20:46

Chciałem zaprotestować.Soko pokazał zięcia porównujące 60csx i Dakotę. Otóż na ekran 60tki należy zerkać delikatnie pod katem i oceniać należy przy ostrym oświetleniu słonecznym.No i jeszcze chciałem dodać że wcale nie chcę ślepo bronic 60csx. No i jeszcze dodam że mi guma nie spaduje. (to z kawału)
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez popej » N, 10 sty 2010 23:29

Ranger napisał(a):Zdania chyba nie zmienię, zbyt długo w tym siedzę :lol:

A świat w tym czasie poszedł naprzód. Urządzenia mobilne mają 300PPI, procesory gigahercowe i sprzętowe wspomaganie grafiki. Stare algorytmy odchodzą do lamusa :-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Ranger » Pn, 11 sty 2010 1:10

Więcej nie musi oznaczać lepiej, nie ma co przesadzać z tym zachwytem :-)
Po co Ci 300 PPI na mobilnym ekranie ? Bo ktoś udowodnił, że technologia już wyrabia ? ;-)
Sprzętowe wspomaganie grafiki w mikroelektronice to ma tak z 30 lat ...
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez GPS Maniak » Pn, 11 sty 2010 10:23

Jurek, ale ta zwiększona rozdzielczość/mniejszy piksel powoduje, że jednak mapy rastrowe prezentują się lepiej, a przynajmniej ..... "ładniej" :D
Tak się składa, że mam obecnie zarówno pocketa jak też komórkę z WM. Oba mają ekran 240 x 320, ale pocket ma ekran 3,5', podczas gdy komórka 2,6'.
Uwierz mi. Te same mapy w tym samym oprogramowaniu prezentują się znacznie lepiej w komórce niż w pockecie.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez GPS Maniak » Pn, 11 sty 2010 10:44

GPS Maniak napisał(a):dodatek dane DEM nie pracują w tle, zatem w zasadzie każdą mapę z osobna należy wyposażyć w plik DEM.

Małe sprostowanie. Ta praca "w tle" nie dotyczy cieniowania. Tzn. aby mapa była cieniowana dane DEM muszą być aktywne.
Jeżeli chodzi o wysokość obiektów jest jeszcze gorzej. Uzyskanie wysokości obiektu, który ma nazwę własną (nieważne czy to "Leśniczówka", czy "Las") jest w zasadzie niemożliwe :oops: a przynajmniej ja nie znalazłem takiej możliwości.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Ranger » Pn, 11 sty 2010 11:11

@Lechu
Sprawdzałeś które z tych urządzeń ma dpi bliższe dpi mapy ?
Mniejszy piksel czasem potrafi lepiej oszukać wzrok, daje wrażenie płynniejszych przejść obrazu. Oczywiście zakładając, że porównywane ekrany mają zbliżoną jasność, ostrość, rodzaj odwzorowania barw i zapewniają jeszcze założoną czytelność.
Natomiast przypadek popeja to utrata czytelności mapy wskutek zbyt już małego rozmiarowo piksela. Ten kij ma dwa końce ;-)
Chociaż z tego też można wyjść, np. poprzez inne ustawienie wielkości ekranu dla aplikacji, procek graficzny będzie się mógł popisać :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Marko » Pn, 11 sty 2010 12:02

GPS Maniak napisał(a):Tomek, ale ja go nie kupuję :D Piszę artykuł na temat bieszczadzkich WIG-ówek i po prostu potrzebuję "pomoce naukowe".

Lechu, czy mógłbyś opisać zachowanie profilu bieżącej trasy w Oregonie viewtopic.php?f=14&t=4150&p=84573#p84573 ?
Interesuje mnie czy zmiana pozycji jest na bieżąco uaktualniana na profilu trasy.
Nie muszę dodawać, że zwłaszcza rowerzyści czekają z utęsknieniem na taką, nieznaną z "klasyki outdooru", funkcję.
Pytanie tylko - jak to działa?
Pozdrawiam!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6229
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości