GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez GPS Maniak » Cz, 07 sty 2010 13:34

@Marko. Zaczynasz - jak Kwieto - wyszukiwać sytuacji tak niewiarygodnych, że aż dech zapiera w piersiach :wink:

Tak filozoficznie zapytam: Masz TB i możliwość nieograniczonej ilości map. Czy w związku z tym masz w tej chwili w komórce mapę Alaski 1:50.000? :wink:
Zapewne nie. A dlaczego? Bo tam się nie wybierasz :D I tu masz odpowiedź na swój wyimaginowany problem. Eksplorator wie dokąd pojedzie, zatem może mieć odpowiedni zestaw map. Nawet w ramach limitu.

A ponadto setki kilometrów, eksplorator pokonuje samochodem, a to oznacza że ma w bagażniku latpopa.
Z innej beczki - mapy w dowolnej ilości mogą być na karcie, byle tylko miały inne rozszerzenie.
W dowolnym momencie mogę to rozszerzenie zmienić - także bez laptopa - np. ..... w mojej komórce - jak widać komórka czasami się przydaje :D

A tak już zupełnie poważnie. Nie mówię, że to ograniczenie nie jest upierdliwe, ale na pewno jest znacznie mniej upierdliwe wobec tej alterntywy, że musiałbym w terenie korzystać zarówno z Garmina jak też z komórki. Pomijam fakt, że nie każdy ma komórkę z GPSem, a ewentulany zewnętrzny moduł BT to kolejny klocek do kolekcji. Oczywiście można, tylko po co? :shock: Nie lepiej kupić Colordo i mieć problem w zasadzie rozwiązany?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Marko » Cz, 07 sty 2010 13:56

GPS Maniak napisał(a):Tak filozoficznie zapytam: Masz TB i możliwość nieograniczonej ilości map. Czy w związku z tym masz w tej chwili w komórce mapę Alaski 1:50.000? :wink:

:) Rozbawiłeś mnie Lechu z Alaską.
Moje rewiry to klasyka, czyli południe Polski, północ Czech i Słowacji, czyli polskie góry.
W związku z tym w komórze mam:
(1) mapę całej Europy (z Wyspami Brytyjskimi włącznie) GoogleMaps jako mapę bazową.
(2) mapy topo w podziałce ok. 200m (w analogii do Visty) Beskidów, Sudetów, Tatr i Bieszczad.
W Viście:
(1) UMP-PL
(2) Twoje mapy (wyborne, dziękuję!)
Nie muszę nic kombinować i gdy w weekend zapragnę wyjazdu - biorę (1) mapę papierową, (2) komórkę z BT (podgląd mapy, od czasu do czasu włączę moduł BT - bez ciągłej rejestracji śladu, tylko z włączonym sygnałem BT potrafi działać i tydzień), (3) Vistę (do nawigacji) i ruszam, bez zastanawiania się który zestaw map mam aktualny w GPS-ie.
Pozdrawiam.
P.S. Nie zastanawiam się nad Colorado, ani niczym innym, bo w zasadzie, optimum już mam w plecaku.
Edit: No tak, zmienię odbiornik, jeśli UMP-PL zmieni format na inny niż IMG (co mam nadzieję nie nastąpi), bo bez źródła map, a właściwie bez punktów map odbiornik zaczyna być dla mnie mało przydatny.
Ostatnio edytowano Cz, 07 sty 2010 14:02 przez Marko, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Ranger » Cz, 07 sty 2010 13:57

W dążeniu do pełni komfortu pewnie bym z czasem postawił na Dakotę 20 - ekran dla starszych panów, rastry, 3-osiowy kompas :-)
Gdyby tak jeszcze wydłubać z Oregona 550 podręczny aparat fotograficzny i geotagowanie - prawie pełnia szczęścia ...
Lechu jak zwykle poszedł tu na całość - ma teraz już dwa altimetry i kompasy do kalibracji, a nawet dwa gps-y i radia na wszelki wypadek ;-) Jednym słowem - masa opcji do wyboru ...
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez GPS Maniak » Cz, 07 sty 2010 15:37

Ranger napisał(a):ekran dla starszych panów, rastry, 3-osiowy kompas :-)

Bawiłem się Dakotą w niezbyt słoneczny dzień i trochę mnie ten ekran zasmucił. Naprawdę rzadna rewelacja.
Ale kompas 3 osiowy to naprawdę znaczący krok naprzód. Gabaryty sprzętu też OK. Dakota bardzo dobrze leży w dłoni.

Ranger napisał(a):Lechu .. ma teraz już dwa altimetry i kompasy do kalibracji,

Nie, nie. To nie tak. Ten zegarek jest zamiennikiem Garmina :D

Zacznijmy od podstawowej mojej filozofii, którą znacie - komórka leży wyłączona w plecaku.
Druga informacja jest taka że nie mam (upss - raczej do tej pory nie miałem) zegarka.

W efekcie wybierając się samodzielnie (w większej grupie używamy walkie-talkie i wówczas Rino jest przydatny) na wycieczkę w znany sobie teren, gdzie GPS do szczęścia nie za bardzo jest mi potrzebny, musiałem po to, by chociaż z grubsza wiedzieć co i jak (np. która jest godzina):
* albo rezygnując z Garmina nosić pod ręką włączoną komórkę, co mi się nie uśmiecha
* albo chowając wyłączoną komórkę do plecaka, targać ze sobą Garmina, który w zasadzie służył jako zegarek i (ewentualnie) altimetr/licznik ETA, co przy wadze Rino też jest pomysłem "takim sobie". Lepiej zamiast Rino wrzucić do plecaka dodatkową puszkę :wink:

Zakup zegarka, zwłaszcza zegarka z altimetrem/kompasem sprawę rozwiązuje w dość poważny sposób. Garmin zostaje w domu, komórka ląduje grzecznie w plecaku, ja rozpoczynając wędrówkę ustawiam timer z szacunkowym czasem do celu (taka niby ETA), kalibruję wysokościomierz i hejka w góry. Dodatkowo kompas pozwala w razie czego na niezależną od warunków atmosferycznych orientację papierowej mapy, czy podczas swobodnej wędrówki ustalenie kierunku marszruty. Wsio :D Brak GPSu to oczywiście krok wstecz, ale jak powiedziałem wcześniej ten zegarek ma być w teren, który - chociaż z grubsza - znam. Ot. Okolice Leska, Baligrodu, Nasicznego, Wołosatego. Inna rzecz, że Bieszczady chociaż nie wysokie, są jednak górami i altimetr pozwala na stosunkowo niezłe oszacownie swojej pozycji na papierowej mapie zawierającej warstwice. No, a gdybym całkiem się zagubił mam w końcu na dnie plecaka komórkę z GPSem :wink: :lol:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Ranger » Cz, 07 sty 2010 16:09

@Lechu,
A nie będzie Cię kusiło, by porównać wskazania zegarka ze wspomaganymi gps-em wskazaniami odbiornika ? :-)
Nie wierzę !!! :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Marko » Cz, 07 sty 2010 16:28

GPS Maniak napisał(a):..nie wykluczam że kiedyś kupię coś zbliżonego do Colorado. Ograniczeniem w wielkości map rastrowych za bardzo bym się nie przejmował...

Lechu, czyżby problem braku skalowalności rastra już Ci nie przeszkadzał? :wink:
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Bogna » Cz, 07 sty 2010 18:07

GPS Maniak napisał(a): :lol: :lol: :lol: Bogna, lubię Ciebie :P

Lechu, :D :oops: też Cię lubię. :lol: Nawet bardzo, bardzo. Ale tak, że Majka może być zupełnie spokojna. :)
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez GPS Maniak » Cz, 07 sty 2010 20:05

@Marko. Błądzisz i niepotrzebnie próbujesz złapać mnie w jakąś ukrytą pułapkę słowną. Zdania nie zmieniam, bo jak pokazuje praktyka, a nie teoretyzowanie moje podejście do zagadnienia map jest ..... "jedyne słuszne" :D :wink:

Zwracam uwagę, że czym innym jest wykorzystywanie GPSu jako nawigatora w swobodnej turystyce, gdzie taka cecha mapy jak czytelność (łatwość przyswajania informacji), a co za tym idzie: zoptymalizowana kolorystyka/styl, skalowalność czy automatyczna orientacja ma - przynajmniej dla mnie - naprawdę duże znaczenie, a czym innym eksploracja historyczna, gdzie liczy się historyczna zawartość mapy, nawet jeżeli jej skalowalność pozostawia wiele do życzenia. Takich map nie używa się do nawigacji po lesie, lecz w celu odnalezienia konkretnego punktu. Nawiasem mówiąc możesz w ogóle nie przejmować się właściwościami takiego rastra, bo on służy tylko po to by kliknąć w miejscu jakiegoś nie istniejącego obecnie obiektu, postawić waypointa bądź bez tego - dać komendę "idź do", po czym raster można spokojnie wyłączyć i wędrować z aktywną GPS_50 bądź VMAPą :D Po dojściu do celu włączasz ponowenie raster i dokonujesz oceny zastanej sytuacji.

Zwróć także uwagę, że ja nigdy nie negowałem wartości rastra w GPS-ie właśnie w sensie map historycznych czy zdjęć satelitarnych. Natomiast faktycznie nie używam w GPSie turystycznych map rastrowych, bo to - moim zdaniem - nie dość że anachronizm, to na dodatek mało praktyczne i mało wygodne.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Marko » Pt, 08 sty 2010 9:20

GPS Maniak napisał(a):@Marko. Błądzisz i niepotrzebnie próbujesz złapać mnie w jakąś ukrytą pułapkę słowną. Zdania nie zmieniam, bo jak pokazuje praktyka, a nie teoretyzowanie moje podejście do zagadnienia map jest ..... "jedyne słuszne" :D :wink:

Lechu, masz rację :) Niemniej swoimi kąśliwymi wtrąceniami chciałem pokazać, że nie ma róży bez kolców i nie ma idealnego odbiornika dla każdego.

Oczywiście "jedyne słuszne" podejście służy również mojej osobie, zarówno w nawigacji górskiej jak i w mieście (czasem trzeba wykonać remont i objechać pół Polski w poszukiwaniu właściwego koloru płytek). TB w komórce to już zupełnie dla zabawy, a również dla pokazania mapki osobom mniej wprawionych w specyfikę wyświetlania wektora i odczytu wszystkich danych nawigacyjnych. Przy Viście te osoby zdają się na moje odczyty typu: do celu mamy 2 km, 1 godz i do pokonania przewyższenie 300m).

Jeszcze w temacie "wyboru".
Dla mnie optimum to Vista HCx, jednak dla początkującego użytkownika może okazać się to sprzęt mało intuicyjny, nieco anachroniczny (mała rozdzielczość ekranu) i posiadający wadę w postaci odchodzącej gumy. Niemniej do tego, czemu ma służyć czyli do nawigacji ma wszystko, w tym również możliwość zmiany koloru linii namiaru z ciemno różowej na inny kolor, czego brak w 60-tce, a co okazuje się potrzebne.
Ktoś przyzwyczajony jednak do komfortu obsługi GPS-ów samochodowych, z dotykowym ekranem, zapewne powinien rozważyć teraz zakup najnowszych modeli Garmina, czyli Oregona, bądź Dakoty. Jest to sprzęt zapewne bardziej intuicyjny w obsłudze od starszych modeli, zwłaszcza pod kątem przewijania mapy.
Colorado leży gdzieś pośrodku, w stosunku do Dakoty jest mniej poręczny, również obsługa rolera jest zapewne mniej intuicyjna niż dotykowego ekranu.
Co do map, to zapewne piechur zadowoli się mapą turystyczną i samochodową - jak wiadomo najlepsze na Polskę są darmowa UMP_PL i grzecznościowo udostępniana mapa topo Lecha. Te mapy obsłużą wszystkie wymienione wyżej modele.
Mapy historyczne, choć niewątpliwie ciekawe, zapewne nie są tak powszechnie używane jak podkłady turystyczne i samochodowe, więc roli rastrów w ręczniakach raczej bym nie przeceniał. Choć niewątpliwie możliwość obrotu mapy, którą zapewniają odbiorniki Garmina jest postępem w stosunku do nie w pełni turystycznego oprogramowania w komórkach.

Wnioski: Idealnego odbiornika turystycznego na rynku nie ma. Ideałem byłoby, w moim odczuciu, połączenie cech poszczególnych odbiorników z oferty Garmina, więc "światełko w tunelu" jest i jest nadzieja, że w końcu dostaniemy sprzęt o "długowieczności" i jakości wyświetlacza Visty, z komfortem przycisków "60-tki", a nadto z komfortem przeglądu mapy z wykorzystaniem ekranu dotykowego (domena Oregona i Dakoty). Colorado jest tutaj najbliższy ideałowi, jednak, moim zdaniem, dla piechura jest nieco za duży i tym samym mało poręczny (źle leży w dłoni). Jego wadą jest ciągle za krótki czas pracy na 1 komplecie baterii (mniej niż 24 godz.).
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez GPS Maniak » Pt, 08 sty 2010 11:35

Marko napisał(a): nie ma róży bez kolców i nie ma idealnego odbiornika dla każdego

Dlatego ja mam obecnie 5 GPS-ów :wink: :lol: :lol:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez Bogna » Pt, 08 sty 2010 11:43

GPS Maniak napisał(a):Dlatego ja mam obecnie 5 GPS-ów :wink: :lol: :lol:

Czy to może oznaczać Lechu, że Koleżanka Małżonka przestała wreszcie protestować :?: :shock: Zaakceptowała Twoją drugą miłość :?: Bo wiadomo, ze ona jest pierwsza :lol:
Pozdrawiam Bogna.

Każda wyprawa, także w nieznane, byle z przyjaznym GPS-em, który wskaże drogę do osiągnięcia zamierzonego (a czasem nie) celu.
Był Foretrex 201, była Vista HCx i "póki co" już się skończyło. Jest eTrex 30 :) UMP, Navigator
Avatar użytkownika
Bogna
Bywalec
 
Posty: 838
Dołączył(a): Pt, 23 lis 2007 16:00
Lokalizacja: Gdynia

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez GPS Maniak » Pt, 08 sty 2010 12:06

Spokojnie. Niczego nie dokupiłem. To stan posiadania, który mam od ponad roku.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez popej » Pt, 08 sty 2010 13:00

A te statyczne pół roku to wyłączna wina Garmina, bo nic ciekawego nie wyprodukował :-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez cienka » Pt, 08 sty 2010 13:31

Marko napisał(a):Wnioski: Idealnego odbiornika turystycznego na rynku nie ma.

Colorado 300
<colorado 300>
cienka
Początkujący
 
Posty: 41
Dołączył(a): N, 09 sie 2009 12:52
Lokalizacja: Śląsk-Mikołów

Re: GPSMap 60 CSx lub eTrex Vista HCx. Przepraszam, nie bić

Postprzez wodzirej » Pt, 08 sty 2010 13:50

cienka napisał(a):COLORADO 300

No pewnie, że colorado ma kilka mocnych punktów, np. bardzo dobry ekran - wymiary, czytelność; obsługa ekranu rollerem; a ostatnio obsługa rastrów.
Jednak jak często prosisz o pomoc w ściągnięciu pokrywy colorado? Albo gryziesz paznokcie, że na ekranie mapy są tylko dwa pola danych?
Przedzieranie się przez różne menu do kompasu. Albo wkręcanie nazwy waypointa.
Ideału nie ma. Naprawdę :)
(dlatego podobnie jak Lechu używam 5 garminów)
Enduro 2, Edge Explore, Varia RCT715, GPSMap 64sc, Nuvicam
Jeśli geografia jest prozą, mapy są ikonografią. Lennart Meri
Avatar użytkownika
wodzirej
Garniak
 
Posty: 2040
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 19:22
Lokalizacja: NYC

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości