Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez mikolaip » Pn, 29 mar 2010 22:13

soko napisał(a):.... czy często dogrywasz mapy i będzie dla Ciebie wygodniejszy Colorado z dużą kartą SD w wygodnej kieszeni slocie, z możliwością różnych nazw dla każdego osobnego pliku dla każdej mapy? Czy wgrasz jedną mapę raz na zawsze i w tym sensie starczy odbiornik z mikro SD i z możliwością tylko jednego pliku gmapsupp.img?


Z tego co zdołałem niedawno zaobserwować w Dakocie 20 (nie wiem jak to jest w Oregonie) przy dokonywanym przy uprzejmej pomocy tutejszych forumowiczów wgrywaniu map przy pomocy MapSource:
- MS wysyła do urządzenia stworzony zestaw map, który zapisuje się istotnie jako gmapsupp.img (nie nowina);
- jeśli tam, gdzie MS każemy wysłać nowy plik znajduje się stary - zostaje zastąpiony (nie nowina);

Ale...

1. mogę mieć w odbiorniku dwa pliki o identycznych nazwach gmapsupp.img - jeden siedzi w katalogu "Garmin" pamięci wewnętrznej, drugi w katalogu "Garmin" karty microSD; oba pliki zawierają różne mapy (GPMapę Topo i GPS-Maniakową TOPO_PL_100). Odbiornik normalnie pokazuje obie mapy na liście map z odpowiednimi nazwami, pozwala je włączać/wyłączać, obie działają (GPMapaTopo jest "nad" Topo_PL, więc przy włączeniu obu obu map na terenie pokrytym przez obie mapy widać GPTopo, trzeba ją wyłączyć żeby oglądać Topo_PL). Krótko mówiąc - Dakota nie głupieje mając dwa gmapsupp.img;

2. Każdemu z ww. plików mogę zmienić nazwę (bez rozszerzenia, oczywiście) w eksploratorze plików po podłączenia odbiornika do kompa przez USB i odbiornik wciąż nie da się zwariować, pokazuje i odpala mapy jak należy.

3. Nie próbowałem tego, ale wcale być może zabawę można ciągnąć i do odbiornika da się dograć z MS kolejny zestaw map jako kolejny gmapsupp.img (czy wręcz dwa kolejne, do pamięci wew. i na kartę), który nie będzie się kłócił z poprzednikami, skoro ci już mają zmienione nazwy. Itd. itp. No i oczywiście dając unikatowe nazwy kolejnym *.img da się je odróżnić.

Pzdr, Miko
mikolaip
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): Wt, 29 wrz 2009 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez Ajger » Wt, 30 mar 2010 6:38

@mikolaip, w kwestii nadpisywania map...
Wgraj zmodyfikowaną wersję Garniak Edition i MapSource będzie ostrzegał o możliwym nadpisaniu mapy.
A jeśli chodzi o ilość plików gmapsupp, to w nowych odbiornikach (colorado/oregon/dakota) jest to bez znaczenia. Te odbiorniki obsługują pliki img o dowolnych nazwach. Nie wiem, czy istnieje ograniczenie co do ilości tych plików. Ja do Colorado wgrałem testowo ok 20 i wszystkie działały z własnymi TYPami.
W przypadku pliku gmapsupp.img istnieje ograniczenie max 10 mapsetów z własnymi plikami TYP. Musisz to mieć na uwadze kopiując mapy jako gmapsupp. Przy 11 mapach w pliku jedna będzie wyświetlana bez własnych definicji, przy czy, która, to już nie udało mi się ustalić. Na pewno nie jest to ostatnia mapa w pliku gmapsup, ani ta, która ma najwyższy nr FID. Być może odbiorniki sprawdzają mapy wg ID. Tego już nie miałem siły sprawdzać.
W każdym razie w nowszych odbiornikach tego problemu nie ma.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez Marko » Wt, 30 mar 2010 9:42

mikolaip napisał(a):1. mogę mieć w odbiorniku dwa pliki o identycznych nazwach gmapsupp.img - jeden siedzi w katalogu "Garmin" pamięci wewnętrznej, drugi w katalogu "Garmin" karty microSD; oba pliki zawierają różne mapy (GPMapę Topo i GPS-Maniakową TOPO_PL_100). Odbiornik normalnie pokazuje obie mapy na liście map z odpowiednimi nazwami, pozwala je włączać/wyłączać, obie działają (GPMapaTopo jest "nad" Topo_PL, więc przy włączeniu obu obu map na terenie pokrytym przez obie mapy widać GPTopo, trzeba ją wyłączyć żeby oglądać Topo_PL). Krótko mówiąc - Dakota nie głupieje mając dwa gmapsupp.img;

Czy podobnie z Custom Maps?
Czy Dakota obsługuje pliki *.kmz zapisane na karcie i w pamięci wewnętrznej równocześnie, np. na karcie Beskid Śląski, w pamięci wewnętrznej Plan Szczyrku?
Czy Dakota akceptuje pliki *.kmz podobnie jak pliki *.img z podmienionymi nazwami?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez Ajger » Wt, 30 mar 2010 10:19

Marko, na dzień dzisiejszy to nie ma większego znaczenia. Pewnie obsługuje, ale nadal obowiązuje limit 100 "kafelków", więc jeśli będzie w odbiorniku dwie mapy (wszystko jedno gdzie) i łączna ilość kafelków w obu plikach będzie >100, to odbiornik krzyczy, że jest ich za dużo, i że niektórych nie wyświetli.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez GPS Maniak » Wt, 30 mar 2010 10:34

Do pamięci wewnętrznej nie wgrywałem, ale miałem na karcie dwa różne pliki KMZ (łączna ilość kafelków poniżej 100) i oba pliki były widziane przez Oregona. W Dakocie chyba także sprawdzałem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez Ajger » Wt, 30 mar 2010 11:12

A jak są wyświetlane na liście map?
W Colorado też są widoczne dwie różne mapy, ale nie ma możliwości, aby załączyć tylko jedną. Jest tylko włącz/wyłącz CustomMaps.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez mikolaip » Wt, 30 mar 2010 11:24

Marko napisał(a):
mikolaip napisał(a):1. mogę mieć w odbiorniku dwa pliki o identycznych nazwach gmapsupp.img - jeden siedzi w katalogu "Garmin" pamięci wewnętrznej, drugi w katalogu "Garmin" karty microSD; oba pliki zawierają różne mapy (GPMapę Topo i GPS-Maniakową TOPO_PL_100). Odbiornik normalnie pokazuje obie mapy na liście map z odpowiednimi nazwami, pozwala je włączać/wyłączać, obie działają (GPMapaTopo jest "nad" Topo_PL, więc przy włączeniu obu obu map na terenie pokrytym przez obie mapy widać GPTopo, trzeba ją wyłączyć żeby oglądać Topo_PL). Krótko mówiąc - Dakota nie głupieje mając dwa gmapsupp.img;

Czy podobnie z Custom Maps?
Czy Dakota obsługuje pliki *.kmz zapisane na karcie i w pamięci wewnętrznej równocześnie, np. na karcie Beskid Śląski, w pamięci wewnętrznej Plan Szczyrku?
Czy Dakota akceptuje pliki *.kmz podobnie jak pliki *.img z podmienionymi nazwami?


Ad. 1. Upewnię się jak najszybciej (postaram dziś wieczorem, teraz nie mam mydełka ze sobą), postaram się jakieś skriny załączyć. Na razie pamiętam tyle, że można katalog "CustomMaps" założyć śmiało zarówno w pamięci wewnętrznej, jak i na karcie, powgrywać tam z Google Earth kaemzety i odbiornik to widzi - czyli na liście map w "Konfiguracja - Mapy" pojawia się pozycja "CustomMaps", pod którą jest od razu cały zestaw kmz-tów w katalogu "CustomMaps". Oznacza to, że wszystkie wgrane kmz włącza się i wyłącza jednym ruchem, nie da się selektywnie.

W dotychczasowych zabawach nie próbowałem wgrywać kmz-tów jednocześnie do dwóch katalogów CustomMaps, tylko do jednego, który zakładałem albo w pamięci wew. albo na karcie. Sprawdzę co się dzieje jeśli folder CustomMaps założę (i wypełnię jakimiś kmz-tami) ZARÓWNO w pamięci wew, jak i na karcie. Powinno wg mnie działać - pytanie tylko, czy na liście map w odbiorniku zawartość obu katalogów CustomMaps zostanie "sklejona" w jedną pozycję "CustomMaps" do włączania/wyłączania, czy też może będę miał dwie wersje CustomMap i będę mógł oddzielnie uruchamiać zestaw kmz z karty i zestaw kmz z pamięci wewn.

Ad. 2) nazwę każdego pliku kmz definiuje się zapisując go w GoogleEarth i można mu nadać nazwę dowolną. Wtedy nawet pojawia się na liście map (w obszarze "CustomMaps") jako zawartość (element skłądowy) CustomMaps. Mam nadzieję, że o to chodziło w pytaniu... :)

Pzdr,

Miko

P.S. fajnie, że nowa wersja MS ostrzega przed nadpisem, ja się o tym dowiedziałem ze strony GPSManiaka i starałem się - dla własnego interesu - dobrze pamiętać :)
mikolaip
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): Wt, 29 wrz 2009 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez GPS Maniak » Wt, 30 mar 2010 12:03

Ajger napisał(a):W Colorado też są widoczne dwie różne mapy, ale nie ma możliwości, aby załączyć tylko jedną. Jest tylko włącz/wyłącz CustomMaps.

W Oregonie tak samo.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez saper » Wt, 30 mar 2010 12:48

Przy starszej wersji softu należy zachować ostrożność wgrywając kmz do pamięci odbiornika, przekroczenie 100 kafli uniemożliwia włączenie.
Mikolaip, przed zabawą upewnij się czy software masz najnowszy.
Nuvi 760, Oregon 300 nuMaps Lifetime + ostatnia GPMapa, HTCwildfire + 3-oś kompas, Navigon, Rmaps.
Samsung Galaxy tab p-1000 + mapamap PL-2011Q3
Avatar użytkownika
saper
Bywalec
 
Posty: 735
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:07
Lokalizacja: Zaklików

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez mikolaip » Wt, 30 mar 2010 15:14

To prawda. Starsza wersja softu w ogóle uniemożliwiała obsługę CustomMaps. Kiedy przeczytałem o możliwości przygotowania i posługiwania się CustomMaps w nowych odbiornikach, zaraz poleciałem do (w miarę świeżo kupionej) Dakoty i... gucio. Założyłem folder, przygotowałem kmz-ty, wgrałem... a Dakota ich nie widziała (nie było na liście map). Dopiero rozmowa i parę maili z pomocnym Anglikiem, do którego mnie przekierowano z infolinii Garmina wyjaśniło kwestię: obsługa CustomMaps pojawiła się od wersji bodaj 2.40 softu. Zapdejtowałem do 2.60 i hula! :)

Owszem, z listy map w odbiorniku włącza się wszystkie od razu, są pod wspólnym guzikiem/polem o nazwie CustomMaps, a pod ww. nazwą na guziku jest także, ciurkiem i mniejszą czcionką, lista (lub jej początek, jeśli za mało miejsca) kmz-tów w folderze CustomMaps, nazwanych tak jak się nazwało pliki. Jak wspomniałem, dziś spróbuję założyć 2 foldery CustomMaps z różnym zestawem kmz w środku i zobaczę jak to widzi odbiornik.

Ze swojej strony mam takie pytanie nowicjusza: jak w JEDNYM kmz zapisać więcej "kafli" składających się na mapę większego obszaru? Wg instrukcji Garmina odpala się w GoogleEarth JEDEN jpg jako nakładkę obrazu, kalibruje, wprowadza do kategorii "Moje miejsca", a potem prawy klawisz i "Zapisz miejsce jako...". Wg tego systemu w jednym kmz jest jeden jpg/"kafel" z kawałkiem pożądanego obszaru (jeśli cały obszar jest np. większy niż pulpit skanera). Czy dobrze kombinuję, że aby w jednym kmz mieć więcej jpg/nakładek obrazu/"kafli" należy prawym klawiszem kliknąć nie na pojedynczą nakładkę obrazu, ale na "grubszą gałąź" drzewa, czyli od razu na całe "Moje miejsca"? I wspominany przez Was limit dotyczy do 100 pojedynczych nakładek obrazu w jednym kmz?

Z drugiej strony ww. Anglik przestrzegał, żeby ciężar jednego pliku kmz nie przekraczał w miarę możliwości 3 MB. No i tu na forum są informacje, żeby wymiar jpg'a służącego jako nakładka obrazu nie przekraczał 1024 piksli w dłuższym boku....

Tu mi się ciut miesza - jak tu pogodzić większą liczbę jpg z całkowitym ciężarem kmz poniżej 3 MB?... :)
Ostatnio edytowano Wt, 30 mar 2010 18:28 przez mikolaip, łącznie edytowano 4 razy
mikolaip
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): Wt, 29 wrz 2009 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co lepsze dla turysty? Vista v. Oregon

Postprzez asandrzej » Wt, 30 mar 2010 15:27

Witam.
Saper wspomniał to, że starszy soft nie tolerował większej ilości kafelków, co powodowało zablokowanie odbiornika.
Jeżeli ponad 100 kafelków było umieszczone na karcie nie było problemu (kartę można wyjąć) .
Jeżeli były umieszczone w pamięci był już problem.
Nowszy soft toleruje większą ilość kafelków nie wyświetlając niektórych.
Dlatego napisał o sprawdzeniu wersji softu.
Pozdrawiam.
Kafelek powinien mieć 1024x1024 maksymalnie po przekroczeniu tej wartości następuje spadek, jakości wyświetlania, nic więcej się nie dzieje.
Takie informacje dotyczyły pierwszego softu z Custom Maps, czy coś się zmieniło w nowym sofcie nie wiem.
Spadek, jakości wyświetlania nie jest aż tak znaczny, możesz się przekonać.
Map: http://gps.bieszczady.pl/mapy-wig-garmin.htm
Struktura pliku Bieszcz_WIG.kmz .
viewtopic.php?p=87562#p87562
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Poprzednia strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości