Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Postprzez kwieto » N, 19 wrz 2010 21:05

darzur napisał(a):4. Nie można rozpocząć w prosty sposób nawigacji "po trasie" od środka trasy - Dakota zawsze będzie prowadziła do początku trasy i dopiero później wzdłuż niej nawet jeżeli będziemy 100m od jej końca.


Przy pierwszym automatycznym przekalkulowaniu trasy (najczęściej dzieje się to wtedy, gdy pomijamy idiotyczny manewr, np. zawrotkę by wrócić do pierwszego punktu trasy) Dakota "załapuje", że kontynuujemy przerwaną trasę i zaczyna prawidłowo koordynować trasę. Nie sprawdzałem jak to jest, jeśli ręcznie każemy jej rekalkulować trasę.

Pinezka mi się nie włącza zbyt często (kwestia przyzwyczajenia jak pukać w ekran), natomiast przesuwanie mapy przy próbie zmiany zooma jest nagminne.

Do minusów dodałbym jeszcze:

1. Słabo rozwiązaną nawigację po menu (np. brak możliwości wycofania się do głównego ekranu, co przy tak wielopoziomowym menu jest uciążliwe; brak "zapętlenia" przewijania ekranów menu czy klawiatur lub ikon waypointów; przesunięcie wszystkich ustawień poszczególnych aplikacji do jednego, "zewnętrznego" menu; itd.)
2. Przy włączaniu odbiornik pamięta ustawienia podświetleń, co sprawia że np. w dzień możemy nie zauważyć, że mamy włączone podświetlenie ekranu (w konsekwencji - szybsze zużycie baterii)
3. Po zablokowaniu ekranu puknięcie w ekran włącza podświetlenie (jeśli odbiornik jest zostawiony w "dotykogennym" miejscu, blokada w zasadzie niewiele pomaga dla oszczędzania energii)
4. Jedyny hardware'owy guzik, czyli "power" obsługuje kilka funkcji na raz - włączanie odbiornika, włączenie regulacji jasności ekranu, zrzuty ekranowe - co sprawia, że jest on narażony na bardzo szybkie zużycie. Druga sprawa to niewygoda takiego rozwiązania - jeśli np. włączymy tryb zrzutów ekranu, to nie jesteśmy w stanie regulować podświetlenia...
5. Bardzo nieprecyzyjne wskazywanie paluchem pozycji i brak jakiegokolwiek rysika.
6. Słabo zaprojektowana klawiatura - szczególnie mała wielkość klawiszy "funkcyjnych", takich jak backspace, shift, spacja - notorycznie nie udaje mi się w nie trafić, zwłaszcza przy wpisywaniu tekstu za pomocą kciuka tej samej ręki, którą trzymam odbiornik (ale i przy wpisywaniu drugą ręką nie jest idealnie)
7. Gniazdo kart pamięci pod bateriami - szalenie niewygodne!
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Postprzez GPS Maniak » N, 19 wrz 2010 21:43

kwieto napisał(a):2. Przy włączaniu odbiornik pamięta ustawienia podświetleń,

To akurat nie jest wada obiektywna, lecz uzależniona od sposobu uzytkowania odbiornika. Gdybyś nie jeździł rowerem i nie nie używał po zmierzchu podświetlenia ciągłego, nie narzekałbyś na to rozwiązanie. Wręcz przeciwnie. Dla mnie - człowieka który zawsze (także w dzień) używa 100%, ale tylko 15 sekundowego podświetlenia, automatyczny powrót do ustawień podświetlenia po włączeniu odbiornika jest poważną zaletą.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Postprzez kwieto » Pn, 20 wrz 2010 6:14

GPS Maniak napisał(a):
kwieto napisał(a):2. Przy włączaniu odbiornik pamięta ustawienia podświetleń,

To akurat nie jest wada obiektywna, lecz uzależniona od sposobu uzytkowania odbiornika. Gdybyś nie jeździł rowerem i nie nie używał po zmierzchu podświetlenia ciągłego, nie narzekałbyś na to rozwiązanie. Wręcz przeciwnie. Dla mnie - człowieka który zawsze (także w dzień) używa 100%, ale tylko 15 sekundowego podświetlenia, automatyczny powrót do ustawień podświetlenia po włączeniu odbiornika jest poważną zaletą.


Owszem, na pewno będą zwolennicy i takiego, i takiego rozwiązania (dlatego może dobrze by było, gdyby było ono konfigurowalne?)
W przypadku Colo od pewnej godziny odbiornik włącza się z minimalnym podświetleniem (dzięki czemu włączając go mamy to minimum, pozwalające na dalszą regulację podświetlenia).
Dakota tego nie ma więc:
A) jeśli włączymy ją w nocy, a podświetlenie było wyłączone, to regulację światła będziemy musieli przeprowadzić "na czuja" albo z latarką
B) jeśli włączymy ją w dzień, a podświetlenie było wyłączone, to zależnie od ustawień podświetlenia mamy albo szybsze zużycie baterii (w przypadku świecenia ciągłego), albo denerwujące wrażenie, że odbiornik się "zacina" (póki nie "załapiemy", że pierwsze tapnięcie w ekran włącza podświetlenie).

Trzeba jeszcze do tego dodać to, że regulacja podświetlenia jest możliwa do wykonania nawet na zablokowanym ekranie - co IMO jest akurat błędem, choć dostrzegam logikę, która mogła przyświecać temu rozwiązaniu.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Postprzez mikolaip » Cz, 30 wrz 2010 14:42

kwieto napisał(a):Trzeba jeszcze do tego dodać to, że regulacja podświetlenia jest możliwa do wykonania nawet na zablokowanym ekranie - co IMO jest akurat błędem, choć dostrzegam logikę, która mogła przyświecać temu rozwiązaniu.


W sumie różnica niewielka - zablokowany jest EKRAN, czyli nie daje się na nim czegoś niechcący powciskać i pozmieniać trzymając np. w kieszeni. Natomiast regulacja podświetlania jest możliwa dopiero po krótkim wciśnięciu bocznego guzika - uznano widocznie, nie bez racji, że to się w kieszeni/pokrowcu nieczęsto zdarzy. Więc można uznać, że blokada EKRANU nie wpływa na podświetlanie i jest ono praktycznie cały czas w pewnym sensie zablokowane przez fakt, że nie można się do niego dostać i nic bezwiednie zmajstrować bez wciśnięcia guzika.
Ostatnio edytowano Cz, 30 wrz 2010 19:38 przez mikolaip, łącznie edytowano 1 raz
mikolaip
Początkujący
 
Posty: 53
Dołączył(a): Wt, 29 wrz 2009 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Postprzez hwat » Cz, 30 wrz 2010 17:59

foni1969 napisał(a):Witaj.
Tak jak napisałem,Oregon wyłączał się na początku.
Teraz mam nowe oprogramowanie i jakoś brak padaczki :)

No to u mnie na odwrót. Z każdym nowym oprogramowaniem jest coraz gorzej. A zaczęło się od wersji w której dodali Dashboard z profilem. I nie udawajmy, że problemu nie ma, bo w opisie ostatnich nowych firmware pisze jak byk co "poprawiają". Poprawiają z każdą kolejną wersją i koleją wersją i koleją, a u mnie jak się wyłącza tak się wyłącza. Doszło do tego, że w terenie nie mam włączonego routingu - wtedy nigdy się nie wyłącza :)
hwat
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): N, 03 maja 2009 22:30

Re: Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Postprzez krzysiek_m » So, 09 paź 2010 21:09

Witam

60csx

- gdy dodaje punkt i wpiszę nazwę która już jest przypisana do jakiegoś punktu to garmin kasuje to co wpisałem i muszę zaczynać od nowa, a mógł by przecież po prostu dopisać numer do punktu np: kapliczka, kapliczka001, kapliczka002 itd

Krzysiek
krzysiek_m
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Pt, 05 lut 2010 12:28

Re: Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Postprzez madman » N, 10 paź 2010 8:48

krzysiek_m napisał(a):60csx

- gdy dodaje punkt i wpiszę nazwę która już jest przypisana do jakiegoś punktu to garmin kasuje to co wpisałem i muszę zaczynać od nowa, a mógł by przecież po prostu dopisać numer do punktu np: kapliczka, kapliczka001, kapliczka002 itd

Vista HCx - identyczne zachowanie.
eTrex 30
Avatar użytkownika
madman
Bywalec
 
Posty: 153
Dołączył(a): Wt, 22 wrz 2009 10:19
Lokalizacja: Rybnik

Re: Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Postprzez kwieto » N, 10 paź 2010 10:01

Co ciekawe, w Dakocie można dowolną ilość punktów nazwać tak samo. Odbiornik krzyczy, że "taki punkt już istnieje", ale zachowuje wpisaną nazwę.
Czasem co prawda wariuje i krzyczy, że punkt istnieje podczas poprawki nazwy, pomimo że na pewno nie ma drugiego punktu o tej samej nazwie (np. wpisaliśmy nazwę, zobaczyliśmy, że jedna litera jest wpisana błędnie i chcemy ją poprawić jeszcze przed wyjściem z trybu edycji punktu).
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poradnik kupującego, czyli opisujemy wady swoich urządzeń :)

Postprzez Marko » Śr, 15 kwi 2015 9:01

Marko napisał(a):eTrex Vista HCx
Częsty kłopot z akceptacją wyboru przez konieczność wciśnięcia joya (clicksticka) w mocowaniu rowerowym/samochodowym. W trakcie obsługi urządzenia w ręce problem ten nie występuje.

Dotyczy również eTrex 30. Np. zrobienie zdjęcia zdalnie (VIRB) przez wciśnięcie joya (tzw. clicksticka) jest trudne w trakcie jazdy.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości