Oregon 450 - komputer nie widzi nawigacji

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Oregon 450 - komputer nie widzi nawigacji

Postprzez Thomlodz » Pt, 28 lut 2020 6:51

Problem polega na tym, że po podłączeniu do komputera przez USB nawigacja nie jest widziana przez komputer. Napisałem do Garmina w USA, facet odpisał aby spróbować wymuszonego trybu pamięci masowej opisanego na tej stronie https://support.garmin.com/en-US/?faq=N ... plications, a jak nie to pozostaje wymiana nawigacji na nową. Niestety wymuszanie połączenia USB daje tylko to, że w eksploratorze plików WIn10 pojawiaja sie 2 nowe napędy (K i L): pamięc wewnętrzna i karta pamięci. Karta pamięci jest normalnie widziana, natomiast pamięc wewnetrzna już nie, po kliknięciu pojawia sie komunikat "włoż dysk do stacji dysków K". Próbowałem też metody opisanej tutaj (oczywiście z uzyciem firmware do Oregona 450) http://www.gpsrchive.com/Oregon%207x0/Recovery.html. W programie Updater przy włączaniu nawigacji w trybie wymuszonym pojawiał się typ "Oregon 450" ale znikał, przy próbie załadowania firmware wyskakiwał komunikat o braku połączenia z urządzeniem. Znalazłem jeszcze metodę wgrywania firmware z karty pamięci (zmiana nazwy na gupdate.gcd i wgranie do folderu garmin na karcie), ale to nie działa. A konkretnie tryb "Preboot" sie nie uruchamia po włączaniu nawigacji długim przyciskaniem przycisku Power. Włącza się tylko normalnie nawigacja po ok. 20-30 s.
Da się cos z tym zrobić czy pozostaje serwis?
Thomlodz
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr, 15 mar 2017 7:43

Re: Oregon 450 - komputer nie widzi nawigacji

Postprzez roro » Pt, 28 lut 2020 12:10

Thomlodz napisał(a):A konkretnie tryb "Preboot" sie nie uruchamia po włączaniu nawigacji długim przyciskaniem przycisku Power. Włącza się tylko normalnie nawigacja po ok. 20-30 s.

Nie wiem, czy to coś zmieni, ale ….. w celu przywrócenia ustawień fabrycznych w Oregonie 450 nie wystarczy dłuższe
przytrzymanie przycisku Power - jednocześnie należy przytrzymać palec w lewym górnym narożniku ekranu.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Oregon 450 - komputer nie widzi nawigacji

Postprzez Thomlodz » So, 29 lut 2020 7:25

roro napisał(a):
Thomlodz napisał(a):A konkretnie tryb "Preboot" sie nie uruchamia po włączaniu nawigacji długim przyciskaniem przycisku Power. Włącza się tylko normalnie nawigacja po ok. 20-30 s.

Nie wiem, czy to coś zmieni, ale ….. w celu przywrócenia ustawień fabrycznych w Oregonie 450 nie wystarczy dłuższe
przytrzymanie przycisku Power - jednocześnie należy przytrzymać palec w lewym górnym narożniku ekranu.

No tak, ale ta funkcja nie działa.
Wczoraj po wielu próbach udało mi się wreszcie wgrać firmware 6.60 metoda opisaną tutaj http://www.gpsrchive.com/Montana/Recovery.html - użyłem oczywiście firmware dla Oregona 450 pobranego stąd https://www.gpsrchive.com/Oregon%20x00/index.htm
Opis jest trochę nieprecyzyjny, ale na szczęście na jakims forum w necie znalazłem pomoc. Gdy uruchamiam nawigację bez baterii i karty w ten sposób, ze najpierw podłączamy do kompa kablem USB, a gdy zaczyna się uruchamiać to natychmiast naciskamy i trzymamy przycisk Power to wchodzi ona w tryb pre-boot. I wtedy mamy 30 s na rozpoczęcie wgrywania firmware. Tak więc odpalamy programik Updater z wiersza poleceń Windows, wybieramy tryb połączenia uSB i w okienku powinien pojawić się model naszej nawigacji. Wtedy naciskamy OK aby rozpocząc wgrywanie. U mnie na nawigacji wyświetlił sie komunikat "Loading software" czy coś takiego (nie pamiętam). Ale na koniec komunikat "Error" i nawigacja wygladała na nie do uzytku, bo przy uruchamianiu wyświetlała tylko komunikat "System software missing". Ale spróbowałem jeszcze raz i po pojawieniu się komunikatu o ładowaniu na nawigacji w programie Udater wyświetliło się okienko postepu. Po ok. 20 s był postęp 100% i komunikat, że wgrywanie sie udało. I znowu nawigacja ma wgrane firmware 6.60. Ale co z tego? Dalej nie widać pamięci wewnętrznej. Na jakims forum ktoś pisał, że udało mu się podłączyc innego Garmina do PC gdy w nawigacji uruchomił tryb serwisowy. Tutaj tez to zadziałało przy podłączeniu Oregona 450 do PC w programie Base Camp. Program pokazął pustą pamiec wewnętrzną, wrzuciłem do niej kilka sladów gpx, niby sie udało, ale po odłączeniu nawigacji od kompa nie było ich już widać. Spróbowałem z kolei program Garmin WebUpdater. Też wykrył Oregona 450 kazałem mu jeszcze raz wgrać najnowsze firmware 6.60, pobrął z netu ale wyswietlił się komunikat, że firmware jest uszkodzone. Znaczy firmware na serwerze Garmina?
Czytałem ten wątek viewtopic.php?f=14&t=5494, ale link do przerobionego firmware dla Oregona 450 juz nie działa...
Nie wiem co dalej. Próbowałem podłączania nawigacji do róznych portów róznymi kabelkami USB, do 2 komputerów. I dalej kicha. Korespondowałem jeszcze z facetem z USA, ale odpisał że on już nie ma pojęcia co to może być. Też zalecił "master reset",ale wg niego to nie pomoże. Jak już pisałem tutaj ta funkcja nie działa.
Jakieś pomysły jeszcze? nasuwa się opcja wgrania wczesniejszego firmware np. 6.40.
Nie rozumiem, jak to jest mozliwe, ża niby wgrało się firmware z netu i dalej jest to samo. A może coś uparcie siedzi w pamieci wewnętrznej i powoduje złe funkcjonowanie nawigacji?
Jeszcze taka metode znalazłem https://www.gpspower.net/garmin-receive ... vices.html ...moze zadziała
Thomlodz
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr, 15 mar 2017 7:43

Re: Oregon 450 - komputer nie widzi nawigacji

Postprzez Thomlodz » N, 01 mar 2020 7:48

Thomlodz napisał(a):Jeszcze taka metode znalazłem https://www.gpspower.net/garmin-receive ... vices.html ...moze zadziała

Tu też niestety nic. Firmware spreparowane za pomocą GarminCure3 wgrało się, ale PC dalej wyświetlał komunikat "Włóż dysk do napędu K". Chyba nie ma sensu walczyć dalej. :x
Thomlodz
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr, 15 mar 2017 7:43


Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość