7ways -UMP dla:Android, WnCE/WinM/WinPhone, Linux,Win32, iOS

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: 7ways -UMP dla:Android, WnCE/WinM/WinPhone, Linux,Win32, iOS

Postprzez Bas » Pt, 19 mar 2021 16:55

bydma napisał(a):mój server idzie 24/7, to bez znaczenia, czy sie dzieli i skleja czy robi jeden w całości

Nie jestem przekonany, że to prawda.
1. Mam wrażenie (ale wiedzy nie mam), że wszystko trwa tak długo, bo przeliczane/sprawdzane są wewnętrzne powiązania. Zaznaczana była potrzeba np. dużej ilości RAM. Jeśli to prawda, to mniejsze obszary powinny być konwertowane istotnie szybciej.
Jak jest faktycznie - przyznaję, że nie wiem.

2. Serwer to pikuś. Kiedyś zaczął pracę i kiedyś ją skończy. Pytanie brzmi: czy praca na jednym ogromnym pliku mapy będzie równie wydajna w smartfonie, co na "województwach"? Czy smartfon nie będzie się krztusić? I myślę nie o topowych smartfonach, ale o takich "zwyczajnych".
Jak jest - nie wiem.
Na pewno ogromną zaletą 7ways jest wydajność - zawsze wszystko działalo gładko. W każdym razie dla Polski złożonej z województw, na kilku różnych smartfonach, w tym na kilkuletnim.
Nie sprawdzałem jak to działa gdy cała Polska jest "w jednym" pliku, ale na pewno warto sprawdzić.

Pewnie, że zerknę na interfejs :)

A jak wygląda aktualizacja fotoradarów? Nie chodzi mi o pobranie kolejnego pliku do aplikacji tylko o dopisywanie kolejnych, kasowanie już nieistniejących, itp.? Będą identyfikowane w jaki sposób? Ręcznie?
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Bas
Bywalec

Postprzez bydma » Pt, 19 mar 2021 18:08

1. Zobaczymy, jaka będzie ostateczna procedura, chciałem sprawdzić, czy nie będzie problemów przy takim wielkim pliku (jakieś out of memory). Ale wszystko wydaje sie działać poprawnie, mam 32GB i 128GB swap, 2,5GB mapa Hesji trwała ~ 3 godziny, więc może masz rację, teraz jest 10x tyle i trwa już 60 godzin. To pewnie przestawię na województwa i landy, tylko właśnie jeszcze się nie wgryzłem z tymi plikami atlasu. Zauważyłem tylko, jak skończy robić jakąś mapę regionu, to zawsze tylko jest jeden plik atlasu. Mógłbyś wytłumaczyć zasadę?

2. A odnosnie sprzętu, to jest najmniejszy problem-. Mam tu u siebie 9 calowe chińskie tablety z win ce z 256MB ram, całe Niemcy, cała Polska, Czechy, Słowacja, zawsze ON. Bez Problemu. Dłużej trwa przeliczanie na większych odległościach, od 500km wzwyż, ale działa.

3. odnośnie fotoradarów -> openspeedcam.net, aktualizacja jest codzienna, dlatego zastanawiamy się sukcesywnie przerzucać radary kolegi iwensa na tą platformę, w zamian otrzymujemy plik systemowy z gotowo sformatowanymi speedcamami, bezpośrednio z repozytorium.
bydma

Postprzez Bas » Pt, 19 mar 2021 19:31

całe Niemcy, cała Polska, Czechy, Słowacja, zawsze ON. Bez Problemu.

Te rejony - to są atlasy (z "województwami" w środku), czy pojedyncze mega-mapy?

mam 32GB i 128GB swap, 2,5GB mapa Hesji trwała ~ 3 godziny, więc może masz rację, teraz jest 10x tyle i trwa już 60 godzin. To pewnie przestawię na województwa i landy
...jest jeden plik atlasu. Mógłbyś wytłumaczyć zasadę?

Niech ta konwersja idzie - ciekawe jak to finalnie zadziała. Ja w każdym razie chętnie sprawdzę.

Dla woj. dolnośląskiego (trochę mniejsze od Hesji) jest tak:
Processing nodes...
12292 POI written
29059 POI loaded for addressing
52 building entrances loaded
1071 main entrances loaded

48387 POI written
80574 lines written
1178736 polygons written
333634 roads loaded
0 coastlines loaded

Writing rest POIs...
14410 POI written

Merging roads... 74613 merged
Detecting road nodes... 477023 found
Splitting roads... 4696 self-intersections, 19 long roads, 7703 barriers
Removing U-turns... 143348 restrictions added
Fixing close nodes... 13190 pairs fixed
Writing roads... 271439 written
Writing crossroads... 166340 restrictions, 0 signs

A przecież cała Polska jest kilkanaście razy większa.

Ostatni raz atlas robiłem chyba ponad 2 lata temu i coś mogło się zmienić.
Wtedy cała obróbka odbywała się wyłącznie w RAM; zalecano 16-32 GB.
Może teraz są dużo lepsze narzędzia?

Atlas - budowa:
Plik mapa.7wz to zwykły zip (store) ze zmienionym rozszerzeniem.
Mapki składowe (pliki *.7w) wrzucamy do katalogu "maps" => uruchamiamy builddate.bat => pakujemy do zipa i zmieniamy nazwę na 7wz i koniec.

Przykładową struturę wstawiam do załącznika.
Plik poland-latest.osm.pbf to atrapa, ale pełny plik tu właśnie leży.
Oczywiście xml i bat do personalizacji.
Załączniki
paczka.zip
(19.06 KiB) Pobrane 18 razy
Bas
Bywalec

Postprzez bydma » Pt, 19 mar 2021 19:59

moment moment
Kod: Zaznacz cały
poland-latest.osm.pbf

Czym ty to robiłeś? Ja biore pliki bz2, rozpakowywuję, jest osm, a potem skrypt osm2mp. A Ty? To musi byc jakies inne narzędzie, które konwertuje pbf do mp.
bydma

Postprzez Bas » Pt, 19 mar 2021 20:19

I to jest słuszna koncepcja.

Pobierało się .pbf => konwersja osmconvert do *.osm

osmconvert dzieli plik poland-latest.osm.pbf na pliki *.osm właśnie na województwa, więc może właśnie stąd był ten krok. Jeśłi nie stosujesz podziału na mniejsze obszary, to od razu masz plik *.osm i z głowy.

Czy jest teraz narzędzie, które dzieli mega plik *.osm na mniejsze *.osm ze względu na obszary zdefiniowane w plikach *.poly?

Przygotuję większą paczkę z tymi narzędziami, z których korzystałem, choć to już wersje starożytne - powinno być coś dużo lepszego/nowego...
Bas
Bywalec

Postprzez bydma » Pt, 19 mar 2021 20:35

Pobierało się .pbf => konwersja osmconvert do *.osm

Tego na pewno sie nie robiło, bo te formaty są dostępne.

aaa, to inne narzędzie. osm2mp jest z 2013, ale to bez znaczenia, ostatnie porawki były w 2018, to jest tylko skrypt perl, który zamienia jedną strukture tekstu na inną.

A dzielić nic nie trzeba, bo w geofabrik jest już wszystko jak się chce, zawsze tak było:
http://download.geofabrik.de/europe/poland.html

Są dwa formaty: OSM (spakowany jako bz2) albo pbf.
I można wziąć jeden plik całego kraju, albo wiele plików tego samego kraju i konwertować po kolei.

No i potem trzeba miec "coś", co konwertuje z osm do mp, albo z pbf do mp.
EDYCJA: 9 lat, nie mam pojęcia, do czego to było wam potrzebne, to konwertuje pbf dp osm, ale osm, jak pisałem, też mozna bezpośrednio ściągnąć. I następny krok to osm2mp.
Już mam:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/RU:Osmconvert
bydma

Postprzez Bas » Pn, 22 mar 2021 17:28

bydma napisał(a):Tego na pewno sie nie robiło, bo te formaty są dostępne.

A dzielić nic nie trzeba, bo w geofabrik jest już wszystko jak się chce, zawsze tak było:
http://download.geofabrik.de/europe/poland.html

Zawsze...
To ja jednak pamiętam wcześniej niż "zawsze".
Geofabrik owszem był, ale pliki województw wcale nie były aktualizowane na bieżąco.
I do kompletu były jeszcze pliki poly dla każdego wojwództwa. Po cóż by to było (plus program) gdyby było od "zawsze"?
W każdym razie: taka konwersja wykonywana jest w locie, więc dla całości procesu nie ma wiekszego znaczenia.

W paczce dodatkowe pliki, choć pewnie są już nowsze wersje.
Załączniki
paczka.zip
(11.98 MiB) Pobrane 15 razy
Bas
Bywalec

Postprzez iwens » So, 17 kwi 2021 17:08

I co z mapą OSM POLSKA ? bo cisza
Ciekawi mnie czy takie niewypały też występują, a to tylko Łódź.
Załączniki
OSMmapa.jpg
iwens

Poprzednia strona

Powrót do UMP-pcPL