Co słychać w UMP-pcPL (i co to jest)

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Co słychać w UMP-pcPL (i co to jest)

Postprzez Alf/red/ » Pn, 04 lut 2008 14:51

Drogie koleżanki i koledzy
Zapewne większość z Was wie o wolnej (otwartej i darmowej) mapie Polski na Garminy - UMP-pcPL. Dla niektórych jest to nadal ciekawostka naukowa, dla innych, których, ku naszej radości systematycznie przybywa, jest to jedna z map, których używają na co dzień.
Robimy miesięczne statystyki pobrań, swoją drogą ciekawe, na przykład za styczeń (są to zsumowane dzienne unikalne IP ściągające dana wersję dystrybucyjną naszej mapy). Ale po zestawieniu takich danych za ostatnie 13 miesięcy, rezultat jest wręcz zaskakujący!

Jest to także wynik rozwoju samej mapy. Rok temu całość po przesłaniu do odbiornika miała 17MB, pół roku temu 32MB, dwa miesiące temu 39MB, a dzisiaj 52MB.
Duża w tym zasługa wielu osób, które podesłały nam swoje dane, czasem po prostu informację, że zbudowano nowe rondo, a czasem track np. z nowego odcinka autostrady. Dzięki nim jesteśmy wciąż najszybszą mapą Polski - tylko u nas nowe drogi, jak na przykład wspomniana A1 koło Gdańska, potrafią pojawić się następnego dnia po ich otwarciu, a niektóre (S6 na Okęciu w Warszawie, czyli nowa Wirażowa, i przejazd na Poleczki) nawet wcześniej.

Dziękujemy Wam wszystkim za pomoc - tak trzymać!
Zaś wszystkim garminowcom, którzy jeszcze nie widzieli naszej mapy, proponujemy spróbować, a wszystkich prosimy o "donoszenie" - satysfakcja gwarantowana!


w imieniu ekipy UMP_prawie-cała-Polska (że o zagranicy nie wspomnę)
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: Co słychać w UMP-pcPL (i co to jest)

Postprzez popej » Pn, 04 lut 2008 16:28

Alf/red/ napisał(a):Duża w tym zasługa wielu osób, które podesłały nam swoje dane, czasem po prostu informację, że zbudowano nowe rondo, a czasem track np. z nowego odcinka autostrady. Dzięki nim jesteśmy wciąż najszybszą mapą Polski - tylko u nas nowe drogi, jak na przykład wspomniana A1 koło Gdańska, potrafią pojawić się następnego dnia po ich otwarciu,

Potwierdzam, mój pierwszy przejazd przez A1 wykonałem na UMP, bo reszta map dosłownie "w polu" ;-)

Alf/red/ napisał(a):a niektóre (S6 na Okęciu w Warszawie, czyli nowa Wirażowa, i przejazd na Poleczki) nawet wcześniej.

I nie było korka przed zakazem wjazdu? ;-)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co słychać w UMP-pcPL (i co to jest)

Postprzez adamus » Pn, 04 lut 2008 16:37

popej napisał(a):
Alf/red/ napisał(a):Duża w tym zasługa wielu osób, które podesłały nam swoje dane, czasem po prostu informację, że zbudowano nowe rondo, a czasem track np. z nowego odcinka autostrady. Dzięki nim jesteśmy wciąż najszybszą mapą Polski - tylko u nas nowe drogi, jak na przykład wspomniana A1 koło Gdańska, potrafią pojawić się następnego dnia po ich otwarciu,

Potwierdzam, mój pierwszy przejazd przez A1 wykonałem na UMP, bo reszta map dosłownie "w polu" ;-)


w moim wypadku było jeszcze lepiej:
żona musiała dojechać do Kwidzyna a z zasady jeździ tam gdzie zna drogę, chyba ze jej ktoś/coś pomoże - UMP to była jedyna możliwość żeby tam sensownie dojechała a nie po starej 1.
Nuvi200+GpMapa 2008.3+UMPPcPL+CNE 2008, GPS60+GA25 MCX
adamus
Bywalec
 
Posty: 223
Dołączył(a): Cz, 16 sie 2007 16:43
Lokalizacja: Rumia

Postprzez waldi103 » Pn, 04 lut 2008 17:39

potwierdzam i wrzucam co się da i ile się da. Ostatnio uczyłem syna jeździć i przy okazji zjeździliśmy niemal cały powiat średzki. W nagrodę mam najdokładniejszą mapę okolicy. Może by tak w każdym powiecie znalazł się jeden szaleniec bez ograniczeń na benzynę, który by zeskanował wszystkie, albo chociaż tylko asfaltowe drogi. Z tymi szutrowymi muszę jednak poczekać na wiosnę (niektóre są nieprzejezdne).
Pozdrowienia dla wszystkich śladowiczów
waldi-nuvi 200-GPmapa 2007.3-CNE2008NT-UMP
Avatar użytkownika
waldi103
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 13:21
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Postprzez kichu1979 » Pn, 04 lut 2008 19:15

Czasami i benzyna niekonieczna. Ja wysylalem traki robione rowerem i Edgem... a jezdze oczywiscie po okolicznych lokalnych drogach asfaltowych :)

I co ciekawe jak nalozylem zrobione tak slady (jazda rowerem z predkoscia ok 20-30 km/h) na istniejace juz mapy czyli GPM lub CNT to bylem zszokowany dokladnoscia. Slad doslownie pokrywal sie z istniejacymi drogami,praktycznie zero odchylow od istniejacej drogi.
kichu1979
Początkujący
 
Posty: 86
Dołączył(a): N, 16 gru 2007 0:42
Lokalizacja: Września, Poznań, czasem Wa-wa

Postprzez yacca » Wt, 05 lut 2008 9:13

Szkoda, że niektóre miejsca to wciąż białe plamy - nie wszystkim chce się pomóc w "doszlifowywaniu" UMP. :cry:


Myślę, że byłoby jeszcze lepiej, gdybyście trochę rozjaśnili temat robienia map w zaciszu domowym (wersja dla bardziej zaawansowanych).

W FAQ jest trochę za dużo skrótów myślowych, co może zniechęcać co niektórych. Kwestie instalacji koniecznego oprogramowania, źródeł, itp. - dla niektórych to czarna magia...

Może prezentacja na YouTube? :wink:
Obrazek
yacca
Początkujący
 
Posty: 92
Dołączył(a): Cz, 10 maja 2007 12:09

Postprzez Peter » Wt, 05 lut 2008 9:22

Ale tam naprawde nie ma zadnej czarnej magii (moze poza wyskakujacym czasem czarnym okienkiem DOSa/linii polecen ;) ) Ostatnio nasi developerzy popelnili skrypt, ktory sam ustawia i instaluje wszystkie potrzebne programy - jesli ktos jest zainteresowany konkretna praca to przy male pomocy ktoregos z nas powinien sobie poradzic.
Zamiast youtube - skype i nawet interakcja z uzytkownikiem bedzie ;)

pozdro

pl
60CSx + VistaCx + NokiaN82 + Nuvi 860 + UMP PcPL + GPMapa2009.3 + CNE 2010.20
Obrazek
Peter
Bywalec
 
Posty: 169
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:26
Lokalizacja: Kraków

Postprzez kp@ » Wt, 05 lut 2008 10:08

Ja oczywiście też zacząłem robić ślady gdzie mapy handlowe nic nie pokazują zaraz mi sie miło zrobiło jak UMP jest taki precyzyjny.

Potrzebny byłby raport ile już jest miejscowości z ulicami na UMP wzorem komercyjnych map oraz ranking regionów od najlepszego do najgorszego.

Sama dynamika wielkości kodu jest imponująca.Wyrazy uznania dla całej społeczności. :)
kp@
Nuvi 250+CNE 2008 NT +UMP-pcPL, Nuvi 42LM+CN 2021.10 + UMP-pcPL+ Openstreet Polska
kp@
Bywalec
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 21:01
Lokalizacja: z nad Wisły

Postprzez beetle-m » Wt, 05 lut 2008 11:24

kp@ napisał(a):Ja oczywiście też zacząłem robić ślady
Cofnąłeś firmware ? Jestem coraz bliżej tego pomysłu by wesprzeć UMP.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Postprzez kp@ » Wt, 05 lut 2008 11:30

beetle-m napisał(a):
kp@ napisał(a):Ja oczywiście też zacząłem robić ślady
Cofnąłeś firmware ? Jestem coraz bliżej tego pomysłu by wesprzeć UMP.

Tak za przykładem innych cofnąłem firmware bo chciałem być pożyteczny dla UMP.Daje to dużo satysfakcji. :)
kp@
Nuvi 250+CNE 2008 NT +UMP-pcPL, Nuvi 42LM+CN 2021.10 + UMP-pcPL+ Openstreet Polska
kp@
Bywalec
 
Posty: 190
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 21:01
Lokalizacja: z nad Wisły

Postprzez Alf/red/ » Wt, 05 lut 2008 12:12

yacca napisał(a):Myślę, że byłoby jeszcze lepiej, gdybyście trochę rozjaśnili temat robienia map w zaciszu domowym (wersja dla bardziej zaawansowanych).

Może strona objaśniająca coś pomoże, mimo że nie jest wykończona. Myślę, że prezentacja youtubowa też nie jest idealna, bo za szybka.
Dodatkowo, czasem robione są spotkania ekip(y), tylko nie wiem, skąd jesteś.

yacca napisał(a):W FAQ jest trochę za dużo skrótów myślowych, co może zniechęcać co niektórych.

To pokazuj. FAQ nie jest zamknięte do końca świata...
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Postprzez waldi103 » So, 09 lut 2008 10:20

Zrobiłem cały mój powiat. Teraz nie mam już co ,,śladować''. Chyba sprzedam dom i przeprowadzę sie w inną okolice.
Nie chcę sie chwalić, ale w przeciągu miesiąca zebrałem ślady z całego powiatu i czasami też z innych okolic.
Może zrobimy zawody kto więcej naniesie śladów. Zwycięzcy proponuje nadać tytuł ,,złotego śladowicza''.
waldi-nuvi 200-GPmapa 2007.3-CNE2008NT-UMP
Avatar użytkownika
waldi103
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 13:21
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Postprzez wojtek » So, 09 lut 2008 10:57

waldi103 napisał(a):Zrobiłem cały mój powiat. Teraz nie mam już co ,,śladować''. Chyba sprzedam dom i przeprowadzę sie w inną okolice.
Nie chcę sie chwalić, ale w przeciągu miesiąca zebrałem ślady z całego powiatu i czasami też z innych okolic.
chola chola :lol: nie tak szybko :!: Faktem jest, że gdy wrzucałem Twój wczorajszy FS to spojrzałem na mapę to mnie zatkało, jest super ale ........... gdzie jest numeracja domów w Twoim mieście :?: :lol: :wink:
waldi103 napisał(a):Może zrobimy zawody kto więcej naniesie śladów. Zwycięzcy proponuje nadać tytuł ,,złotego śladowicza''.
Proszę mi się nie ograniczać do śladów 8) w Faq jest rozdział "na poważnie" 8)

Pozdr.
Wojtek

PS. Do wszystkich niedowiarków, na arkuszu UMP-Poznań rejony: Środa Wielkopolska, Września, Komorniki, Rokietnica (przepraszam jeśli czegoś nie wymieniłem) to efekty pracy osób z tych miast. Popatrzcie a zobaczycie co da się osiągnąć :!:, podobnie powstał Sulechów i nie tylko .... :D
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez waldi103 » So, 09 lut 2008 11:26

Niestety mój firmowy dostęp do Internetu i mój firmowy komputer nie pozwala na swobodna zabawę z rysowaniem map. (A może to mój brak wiedzy informatycznej?) Co do numeracji domów, to według mnie nie jest to najważniejsze w momencie gdy nie ma wszystkich dróg i nie ma wszystkich nazw ulic.
Sporo jeżdże po kraju i wiem z doświadczenia, że największym problemem w wyznaczaniu celu podróży zwłaszcza do małych miejscowościach jest brak tych miejscowości lub brak ulicy. Numeracja jest najważniejsza zwłaszcza w dużych aglomeracjach. W Poznaniu nie ma tej numeracji i pewnie do jej stworzenia potrzebny jest ogromny nakładu czasu. W momencie gdy wszyscy robią to w swoim wolnym czasie, to końcowy efekt będzie osiągnięty dopiero w bliższym lub w dalszym nieznanym okresie czasu.

A teraz wsadzę kij w mrowisko.
To co się dostaje za darmo zwykle nie jest cenione. W związku z tym mam propozycje.
Czy prawo do ściągnięcia najnowszej wersji mapy UMP nie powinny mieć osoby, które pracują aktywnie nad przesyłaniem uwag i śladów do mapy.
Wybrażmy sobie, że pwoinno to wyglądac tak:
1. Każdy nowy użytkownik ma prawo do ściągnięcia najnowszej wersji
2. Jeżeli choć raz prześle ślad lub wykryje błąd, który zostanie uwzględniony, to uzyskuje prawo do ściągania najnowszych wersji mapy, aż do końca życia projektu.

Pozdrawiam
waldi-nuvi 200-GPmapa 2007.3-CNE2008NT-UMP
Avatar użytkownika
waldi103
Początkujący
 
Posty: 48
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2007 13:21
Lokalizacja: Środa Wlkp.

Postprzez wojtek » So, 09 lut 2008 11:33

waldi103 napisał(a): Numeracja jest najważniejsza zwłaszcza w dużych aglomeracjach. W Poznaniu nie ma tej numeracji
jesteś pewien .... :wink:
waldi103 napisał(a):A teraz wsadzę kij w mrowisko.
To co się dostaje za darmo zwykle nie jest cenione. W związku z tym mam propozycje.
Czy prawo do ściągnięcia najnowszej wersji mapy UMP nie powinny mieć osoby, które pracują aktywnie nad przesyłaniem uwag i śladów do mapy.
Może i coś racji w tym jest, jednak kij ma dwa końce, teraz dzięki powszechnemu dostępowi więcej osób się udziela. Tak już jest w każdym darmowym projekcie, 98-99% zasysa dane reszta je tworzy

Pozdr.
Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości