Jakie pliki do wysłania na flyspray?

O UMP-pcPL - darmowej mapie Polski. Jak instalować? Jak aktualizować? Jak rozbudowywać?

Moderatorzy: frasun, Artur, sdsyc, Alf/red/

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez Dater » Pt, 29 maja 2009 11:44

Ok., pewnie się pobawię w ten sposób. jak rozumiem znacząco ułatwi to implementację poprawek do UMP.
Podpowiedz mi tylko, co wtedy w takim razie przesłć na flyspray? Powstaną pliki .diff? Tylko je wtedy umieścić w paczce na flyspray :?:

Peter napisał:
Bardzo dobrze kumasz :twisted:


Sorki jeśli wzbudziłem irytację kolegi Petera, ale tak jak zaznaczyłem zielony jestem, robię to pierwszy raz, więc chyba lepiej się zapytać. Nawet jesli chodzi o sprawy oczywiste :wink:

BTW: powstaje tu niezły poradnik dotyczący tego tematu :mrgreen:
Colorado 300 + GPMapa Topo + UMP-pcPL
Edge 810, soft 2.50
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Dater
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): So, 02 maja 2009 22:51

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez greg_m » Pt, 29 maja 2009 12:22

@fredzio - wow! super opis! ja wlasnie dochodzilem do tego kilka dni temu przy poprawie mojej wrzutki i sobie zrobilem na wlasny uzytek plik txt z roznymi wlasciwosciami drog i punktow POI, aby pracowac sprawniej! myslalem, ze to mozna jakos bardziej automatycznie przypisywac, a teraz juz wiem, ze jednak trzeba wlasciwosci edytowac recznie i wiem przynajmniej, ze robie to tak jak inni. zdziwiony bylem, ze nie mialem plikow !nowosci, ale widze, ze to dobrze :)
pozdrawiam
G.
edge 500 + UMP-pcPL@www + OSM Cycle Map + Waze
greg_m
Bywalec
 
Posty: 317
Dołączył(a): Wt, 10 lut 2009 16:39
Lokalizacja: /dev/random

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez Peter » Pt, 29 maja 2009 12:55

Gdzie ta irytacja? ;) Przeciez ten diabelek jest usmiechniety :lol: Paru UMPowiczów moze zaswiadczyc, ze do nowych wrzucaczy mam niewyczerpana cierpliwosc :mrgreen:
60CSx + VistaCx + NokiaN82 + Nuvi 860 + UMP PcPL + GPMapa2009.3 + CNE 2010.20
Obrazek
Peter
Bywalec
 
Posty: 169
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez fredzio » Pt, 29 maja 2009 13:05

Dobra dodam jeszcze kilka porad, sam niedawno zaczynałem, ale większość typów i code robi się z głowy, albo kopiuje bo się powtarzają.

Wrzuca się same diffy, ale jeśli ma się nowości to także się je wrzuca.

Pomocna przy rysowaniu jest włączona funkcja Stap to... (głównie Point) występuje tylko w wersjach MapEdit ++, dzięki niej, sam program chce dociągnąć linię do istniejących już węzłów.
[Podczas rysowania czasem przydaje się chwilowe wyłączenie przyciągania przytrzymaj wtedy CTRL podczas rysowania].
ME++ mamy stąd http://fitt.tychy.pl/gps/

Każda musi łączyć się z inną węzłem, czyli gdy zaznaczymy jakąś drogę, warto kliknąć (edit nodes) i połączyć te żółte kwadraciki [te kwadraciki to węzły]
Czyli rysujesz drogę, przyblizasz mapę na skrzyżowaniu z inną, klikasz na drugą drogę i dodajesz (insert node here) i łączysz 2 dwa kwadraciki (dzięki temu nie ma potem roboty przy dociąganiu punktów, czyli poprawek z netgena).

Dzięki edit nodes, nie trzeba także każdej drogi rysować od nowa, można przeciągnąć dowolnie te punkciki i tak czasem szybciej się edytuje drogę.
Przydatne jest Split Polyline, tzn dzielenie drogi, gdy np mamy z jednej strony asfalt z drugiej drogę gruntową, klikasz w tym miejscy na żółty kwadracik i dajesz split i mamy już 2 drogi.

Dzięki edit nodes fajnie się edytuje np małe jeziorko które chcemy trochę przestawić.

Fajnie się pracuje z załączonym śladem gps, otwierasz go poprzez File >Add i potem masz podgląd śladu. możesz powrzucać kilka śladów, a dzięki skrótowi Ctrl T możesz np wyłaczyć wybrany, opcja detach.

Teraz o bojkach.
- Bojka 3kolorowa, wątpliwy koniec. Stawiasz tak gdzie droga kontynuuje lub się urywa, w label wpisujesz np kontynuuje, lub kontynnuuje droga grutowa, lub nic nie piszesz :)
Zawsze ma code 0x170d
Zawsze w extras przypisujesz tak: (wiadomo zmieniasz Opole, na UMP-Miasto twojego źródła, nie jest to dowolne miasto tylko miasto źródła, czyli tylko np Warszawa, Kraków, Katowice itd)
Plik=src\OPOLE.routing.pnt
Typ=WATPLIWY
- Bojka Bojka czerwona ślepy koniec, tam gdzie nie ma żadnej drogi dalej, np mur, brama, dom itd.
Code zawsze 0x1708
W extras
Plik=src\OPOLE.routing.pnt
Typ=SLEPY
- Bojka zielona Wiadukt, wstawiasz tam gdzie drogi się krzyżują ale jest właśnie wiadukt, nie stawiamy z przecięciem drogi z linią kolejową czy tramwajową.
Code 0x1709
Typ=WIADUKT

Park, Las czy działki, plac kojarzymy z Plik=src\OPOLE.zielone.txt (oczywiście zmieniamy Opole na nasza nazwę źródła)
Jeziorka kojarzymy z Plik=src\OPOLE.woda.txt
Boisko, stadion, cmentarz, parking kojarzymy z Plik=src\OPOLE.obszary.txt

Wszystkie nazwy należy pisać ortograficznie z zachowaniem dużych/małych liter i ogonków.
ulica osiedlowa code 0x06
Droga gruntowa code 0x0a
alejka droga prywatna code 0x07 (sa to drogi np wewnątrz jakiś zakładów, parkingu hipermarketu, typowo prywatne drogi)
szlaki code 0x16, tam gdzie nie przejedziemy autem, wąska ścieżka, tylko np na rower, np można tak zrobić schody i nazwać w label (schody)

Zaznaczasz Poliline has direction, jak jest droga jednokierunkowa. Czasem trzeba odwrócić kierunek :)
Przy przypisywaniu dróg, można zerknąć do folderu src, i sprawdzić czy nasze miasto.ulice.txt istnieje, 0x16 przypisujemy do miasto.szlaki.txt
Proponuję otworzyć z folderu POI-Opole (wiadomo główne miasto źródła) i pobawić się w odnalezienie kilku puntów [Ctrl G], szybko złapiecie jak się je dodaje dokładnie.

W ogóle można klikać na mapie na pobliskie drogi, i przeważnie będziemy wstawiać to co tam jest. przy punktach możemy szukać podobnych na mapie i kopiować.
Był: Edge 705 (3.10) + HR CAD
Jest: 62s (2.80) + HR CAD . Mapa UMPpcPL Topo.
Obrazek Obrazek
fredzio
Bywalec
 
Posty: 191
Dołączył(a): Wt, 21 paź 2008 13:16

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez greg_m » Pt, 29 maja 2009 13:41

super uwagi! ze tez ja sam musialem przez to przechodzic kilka dni temu. ale przynajmniej mi wiecej w glowie zostanie :)
faktycznie podgladanie jak sa zrobione drogi obok i ewntualne kopiowanie pomaga bardzo jak sie ma watpliwosci.
w sumie wiki jak sie na spokojnie przejrzy i utrwali, albo zerka podczas edycji to nie jest zle, ale takie konkretne uwagi doswiadczonego UMPowca sa naprawde super!

troche sie robi off-topic, ale swoja droga jak rysowac drogi ktore maja dwa numery, np. zolte powiedzmy 678 i 876. bede siedzial jakos na dniach nad miejscowoscia i tam sa dwie przelotowki ktore w pewnym momencie sie pokrywaja. jak to narysowac? ~[0x2f] i pozniej numery oddzielone spacje czy przecinkiem? a jak do tego jest nazwa to tez oddzielac spacja czy przecinkiem?
no i jesli chodzi o jednokierunkowe to czy wystarczy tak jak tu:
http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Jednokierunkowe
czy dodatkowo trzeba zaznaczyc 'one way' tu: http://ump.fuw.edu.pl/mediawiki/images/ ... outing.png
pozdrawiam
G.
edge 500 + UMP-pcPL@www + OSM Cycle Map + Waze
greg_m
Bywalec
 
Posty: 317
Dołączył(a): Wt, 10 lut 2009 16:39
Lokalizacja: /dev/random

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez Peter » Pt, 29 maja 2009 13:50

Tylko na zakładce "Properites", tego "One way" na zakładce "Routing" nie zaznaczamy.
60CSx + VistaCx + NokiaN82 + Nuvi 860 + UMP PcPL + GPMapa2009.3 + CNE 2010.20
Obrazek
Peter
Bywalec
 
Posty: 169
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:26
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez Dater » Pt, 29 maja 2009 15:49

Peter napisał(a):Gdzie ta irytacja? ;) Przeciez ten diabelek jest usmiechniety :lol: Paru UMPowiczów moze zaswiadczyc, ze do nowych wrzucaczy mam niewyczerpana cierpliwosc :mrgreen:

Cięzko było rozszyfrować ten uśmieszek :mrgreen:

Fredzio - super poradniczek. Bede miał się na czym uczyć :)
Colorado 300 + GPMapa Topo + UMP-pcPL
Edge 810, soft 2.50
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Dater
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): So, 02 maja 2009 22:51

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez fredzio » Pt, 29 maja 2009 16:51

To jeszcze ostatnia uwaga, odnośnie finalizacji przed wysłaniem. Kiedy wydaje ci się że już masz raczej OK, i nie ma !nowości.

Jeśli nie posiadasz ściągnij sobie netgen (jeśli pracujesz na Windowsie netgen-win-1.20.zip) http://umplodz.republika.pl/netgen.html i umieść (sam plik netgen)
w C:\Garmin\... tam gdzie masz folder narzędzia i setenv (nie w UMP-Miasto).

Druga rzecz zrób sobie ponowny_mont.bat tak jak pisałem viewtopic.php?f=15&t=6001

Teraz możesz kliknąć sprawdz_bledy i po utworzeniu wszystkich sprawdz przecięcia, zygzaki itd. Otwierasz MapEdit, załączasz wszystkie naraz sprawdz (File>add) i jesteś przerażony.
Widzisz wszystkie błędy z całego obszaru źródła, więc bez obaw że błędów granicy to 300 kilka, i innych może po 100 czy 50.
Po zbliżeniu mapy na swój teren, widzisz błędy które Ty zrobiłeś. Najczęściej są to przecięcia, mogą być za bliskie (węzły czyli żółte kropki trzeba rysować co 7 metrów najbliżej). błędy przecięcia są wyrażone cyferkami, np 19, 20 itd. inne mają bardziej kosmiczne nazwy.
Poprawiasz swoje błędy, wbrew pozorom szybko to idzie. W większości trzeba tylko połączyć 2 węzły przy pomocy edit nodes.
Zapisujesz, robisz ponowny_mont.bat. Klikasz ponownie sprawdz_bledy , otwierasz MapEdit (już nie trzeba robić File>Add, sprawdz )i jest połowa mniej błędów. Robisz tak 1-2 razy i masz idealnie bezbłędną wrzutkę.
Był: Edge 705 (3.10) + HR CAD
Jest: 62s (2.80) + HR CAD . Mapa UMPpcPL Topo.
Obrazek Obrazek
fredzio
Bywalec
 
Posty: 191
Dołączył(a): Wt, 21 paź 2008 13:16

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez stara zientara » So, 30 maja 2009 22:24

fredzio napisał(a):Boisko, stadion, cmentarz, parking kojarzymy z Plik=src\OPOLE.obszary.txt


Niedokładnie przeczytałeś 'signify.txt' (ale nie Ty jeden :) ).

Obszary sportowe i cmentarze powinny trafiać do '*.zielone.txt'.

Ogólnie polygony:
od 0x01 d0 0x13 - do '*.obszary.txt'
od 0x14 do 0x20, 0x4e-0x50 i 0x52 - do '*.zielone.txt'
od 0x28 do 0x49, 0x4c, 0x4d, 0x51, 0x53 - do '*.woda.txt'
Pozdrawiam
Wojtek
GPSmap76CSx, Nüvi 205 i różne służbowe (poprzednio GPSmap76, GPS76, GPS48, GPS45XL, Navstar2000)
http://wojtekzientara.pl/
Avatar użytkownika
stara zientara
Bywalec
 
Posty: 148
Dołączył(a): N, 20 maja 2007 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez fredzio » So, 30 maja 2009 22:33

heh pracuje głównie na ump-opole, wszędzie gdzie zerkałem dla upewnienia się cmentarze i boiska były w obszarach, więc pewnie się zasugerowałem.
P.S. przy żadnej wrzutce nikt nie zwrócił mi uwagi, że robię w obszarach :)
Ale dzięki za sprostowanie.
Był: Edge 705 (3.10) + HR CAD
Jest: 62s (2.80) + HR CAD . Mapa UMPpcPL Topo.
Obrazek Obrazek
fredzio
Bywalec
 
Posty: 191
Dołączył(a): Wt, 21 paź 2008 13:16

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez Dater » N, 31 maja 2009 17:19

Co to za błędy "sprawdz--smieci_z_polacz_wezly", zaznaczone na mapie jako błędy "WpisyRou"?
Jak poprawić takie błedy, czego tu brakuje?
Tak są oznaczone tylko przeze mnie dodane punkty/szlaki, więc podejrzewam że czegoś tu nie zrobiłem, lub zrobiłem nie tak.
Colorado 300 + GPMapa Topo + UMP-pcPL
Edge 810, soft 2.50
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Dater
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): So, 02 maja 2009 22:51

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez greg_m » N, 31 maja 2009 22:47

jak sama nazwa mowi masz niepolaczone wezly (niby jeden przy drugim, ale sie nie stykaja).
wcisnij M (edit nodes), pozniej prawym na tym wezle, co jest zle i wybierz 'connect to nearest nodes'.
pozdrawiam
G.
edge 500 + UMP-pcPL@www + OSM Cycle Map + Waze
greg_m
Bywalec
 
Posty: 317
Dołączył(a): Wt, 10 lut 2009 16:39
Lokalizacja: /dev/random

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez Dater » Pn, 01 cze 2009 9:07

Nazwa rzeczywiście tak mówi, ale węzły sa podłączone. Tzn. kwadraciki łaczyłem "connect...", teraz opcja jest wyszarzona. Ba, nawet usuwałem drogę dla pewności, robiłem ją na nowo, na nowo stawiałem węzły, na nowo robiłem "connect...". Nadal to samo. jeżeli najadę na węzeł, to jest znów mozliwa opcja "disconnet...", a więc połączenie jest.
Colorado 300 + GPMapa Topo + UMP-pcPL
Edge 810, soft 2.50
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Dater
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): So, 02 maja 2009 22:51

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez Dater » Cz, 04 cze 2009 7:37

No to jestem po pierwszej "prawdziwej" wrzutce na flyspray :D
Żle to chyba nie wyszło:
MichalG napisał:
Pozytywy:
1) Do plików pododawane fajnie. OK!
2) Praktycznie zadnych błędów!!!

Do poprawienia:
1) Nie wiem co dokładnie robisz ale jest wiele wpisów typu
+[POLYLINE]
+....
+RoadID=41
+.....
+Nod1=0,40,0
+Nod2=1,41,0
[END]
Tego nie powinno być nigdzie. Węzły routingu robimy pozniej automatycznie i nie generujemy ich w zrodlach.

Powodzenia w dalszych wrzutkach


Pytania, które się pojawiają:
Co to znaczy, że "węzły routingu robimy pozniej automatycznie i nie generujemy ich w zrodlach"??
I z czego moga wynikać błędne wpisy o których mówi MichalG??
Colorado 300 + GPMapa Topo + UMP-pcPL
Edge 810, soft 2.50
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Dater
Początkujący
 
Posty: 47
Dołączył(a): So, 02 maja 2009 22:51

Re: Jakie pliki do wysłania na flyspray?

Postprzez Alf/red/ » Cz, 04 cze 2009 11:01

Pojawiają się po: Mapedit, Tools - Generate Routing Graph. Owszem możesz tak robić w ramach nauki rozpoznawania kiedy węzły są dociągnięte a kiedy jeszcze nie, ale pamiętaj, że Tools - Remove Routing Nodes nie odwraca w pełni tej pierwszej czynności.
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do UMP-pcPL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość